Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mini CNC plotter
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 7:54    Předmět: Citovat

Jako že tahle destička utáhne bipolár Nema 17? To se ale asi jen točí naprázdno, když od nich potřebuju aby zajely na MPCNC do řezu, tak si vemou na 28V kolem 1,5A a drivery 8825 i s zvětšenejma chladičema docela hřejou.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 10:09    Předmět: Citovat

Nevim cos to mel za motor, ale do bezneho nema17 takovy vykon timto driverem ani nedostanes. Mas tam ztratovy vykon cca 40W. Ja ted nastavuju stroj s temito motorky a aby byla teplota udrzitelna do nejakych 60 az 70C da se do nich nacpat maximalne tak 5 az 7W. S aktivnim chlazenim tak do 20W, ale rozhodne ne 40. Kdyz jsem do nich zkousel nacpat vic jak nejakych 15W, stejne uz moment nerostl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 10:35    Předmět: Citovat

Tohle tu nemíním řešit. Odpovězte tazateli P32, já mu poradil po svém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 14:02    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Koukám na to a deska nad Arduino Uno není CNC shield 3.0 http://www.arduinotech.cz/produkt/cnc-shield-pro-arduino/

Tohle je nějaký šeptátko na hodně malý proudy. Ale podle počtu vývodů pro krokáč to asi má bipolární drivery a krokáče.


Jestli si myslel to na videu, tak je to tohle:
shield

Edit: aspoň jsem si vyzkoušel zkracování odkazů.
Jinak při externím napájení je třeba to propojku opravdu vyndat (jak tam má na obrázku ve schematu). Já jí tam tůhle nechal, externí napájení 24V, 2 kondíky vystřelily a za chvíli zvonili sousedi, jestli mě prej někdo nezastřelil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 17:45    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Nevim cos to mel za motor, ale do bezneho nema17 takovy vykon timto driverem ani nedostanes.

Osmivývodovej bipolár z Microconu z Běchovic, číslo bych dlouho hledal. Ale proti krokáčům, co se cpou do 3D tiskáren maj jednou tolik plechů na statoru 40 mm jen plechy. A chladiče na driverech mám 5 x větší než jsou originály. Snad vím, co mi tady už dva roky maká.



MPCNC_DRV.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.97 kB
 Zobrazeno:  85 krát

MPCNC_DRV.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 18:13    Předmět: Citovat

Pokud jsou to ty motory z microconu rady SX... tak do tech 40W driverem DRV8825 nedostanes ani vzdalene. Co si vzpominam tak pri plnem proudu co ten driver da (2A), je schopny do motoru narvat max. kolem 7W, coz je zlomek toho co uvadis a pri tak nizkem maximalnim proudu je jedno jestli je vinuti zapojeno seriove nebo paralelne, neni to limitovano napajecim napetim driveru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15514
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 18:26    Předmět: Citovat

Děkuji všem a hlavně Jurik-EB za informace. Samozřejmě mi stačily jen k té hračce, ale ten zbytek diskuse je taky zajímavý a poučný. Asi se tím směrem začnu časem taky posouvat a studovat to. Proto se mi líbí diskuse o tom, co je lepší a co která "krabička" snese. Klidně pokračujte, aspoň se nebudu muset blbě ptát. Wink
Já si něco objednám z Číny a pak si to znovu přečtu až to přijde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 21:52    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Co si vzpominam tak pri plnem proudu co ten driver da (2A), je schopny do motoru narvat max. kolem 7W, coz je zlomek toho co uvadis

Je na veleváženým publiku jestli věřit tvým teoriím a nebo reálnýmu funkčnímu zařízení. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 22:24    Předmět: Citovat

Vem si multimetr a proste si to zmer. 40W pro ty male 0,5Nm krokace je naprosty nesmysl a tim sranda driverem 8825 to do nej ani vzdalene nedostanes.

Na obrazku je histogram odberu proudu driveru ze zdroje 24V pri testovani pohonu a nastavovani driveru. Pri uvedenem prumernem proudu 0,5A/24V tyhle male motoky neni v zadnem pripade mozne trvale provozovat bez aktivniho chlazeni (mam na nich prilepene dva heatsinky 40x40mm s vetraky). Tohle je mirne pod hranici toho co by se dalo povazovat za maximum. Pri 0,7A/24V uz vystoupala teplota povrchu motoru na cca 70C i s vetraky naplno.
Bez dodatecneho chlazeni motoru je maximum tak 250mA/24V a povrch motoru je na tech 70C kdy uz muze hrozit demagnetizace rotoru. Jakou velikost proudu do motoru pousti driver ale nevim, nastavuju ho v pomoci SPI a jsou tam desitky nastaveni ktere na to maji vliv. Rozhodujici je stejne ta teplota a pripadne rezonance.

Ty 2A/28V na motor je kravina, tohle ti mozna bere cela frezka i s vretenem Smile



eee.JPG
 Komentář:
 Velikost:  81.85 kB
 Zobrazeno:  87 krát

eee.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15514
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 8:27    Předmět: Citovat

Jak jsem se díval tak:
a) DRV8825 je na 8,2-45 V a max. 1,5 A
b) A4988 je do 35 V a max. 2 A
Měly by být asi zaměnitelné, ale nijak jsem to nestudoval.

To, co tam mám mít u té hračky, tak je L293D na napětí 4,5-36 V a max. 0,6 A. Což celkově na té desce odpovídá i malé ceně. Na hračky to stačit musí.
Ale dá se používat lepší varianta s L298N na 5-35 V a max. 2 A (25W max).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik-EB



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 206
Bydliště: Rožnov pod Rad.

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 8:45    Předmět: Citovat

Je vidět že se do toho dosti rychle dostáváte a přeji vám ať vás za to vnuci mají rádi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 9:37    Předmět: Citovat

Ty L29x jsou jen koncove stupne k motorum, musis se starat o presne casovani jednotlivych fazi coz neni uplne jednoduche a zabira to dost procesoroveho vykonu. Ty urcite nepouzivej, to je dnes uz historie.
A4988 je taky uz hodne stary driver, ale bezne se pouziva, ma stejne jako DRV8825 vstupy typu krok/smer coz je mnohem vyhodnejsi. 8825 je modernejsi driver, ale ma nepresne mikrokrokovani v ramci jednoho kroku, da se to zlepsit prepnutim do rezimu rychleho odbuzeni, pak jede mnohem plynulejs, ale motor ma takovy trochu neprijemny sycivy zvukovy projev. U frezovani to ale nevadi a koupis hotovy driver za dvacku. Na vyzkouseni je to rozumna volba. Nejlepsi z tech malych driveru co muzes dnes sehnat jsou asi z rady TMC516x. Ty maji vnitrni interpolaci ma 256 mikrokrok takze do motoru jde uz skoro sinusovka a nezatezujes ridici system vypoctem obrovskeho mnozstvi kroku, maji moznost napetoveho rezimu rizeni, identifikace ztraty kroku, dynamicke rizeni proudu podle momentalniho zatizeni, autotuning, moznost rizeni primym zadanim polohy kdy uz si sam spocita rampy a obrovske mnozstvi dalsich nastaveni. Jen to nastaveni je potreba tam nahravat pomoci SPI z arduina a domaci vyroba je ponekud problematicka protoze jsem musel pouzit ctyrvrstve desky (je tak udelany i referencni design). V tom malem pololu formatu jsou delane dokonce na sestivrstve.
Proud co uvadis je proud ktery posila driver do motoru, ty motory se napaji pomoci PWM s proudovym rizenim, podobne jako napr. ledky. To nemuzes prepocitavat na waty. Na vinuti motoru jsou treba jen 2 nebo 3V podle jeho odporu. Je ale dobre mit tam co nejvyssi napajeci napeti driveru proto, aby do motoru byl schopen driver ten proud v nekterych okamzicich vubec nacpat, protoze jde o indukcni zatez.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15514
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 11:11    Předmět: Citovat

Díky za podrobnější info. Jisté se bude hodit i jiným v tomto směru začátečníkům. Ty údaje jsem opsal z toho, co inzerují prodejci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 11:54    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):

Proud co uvadis je proud ktery posila driver do motoru, ty motory se napaji pomoci PWM s proudovym rizenim, podobne jako napr. ledky. To nemuzes prepocitavat na waty. Na vinuti motoru jsou treba jen 2 nebo 3V podle jeho odporu. Je ale dobre mit tam co nejvyssi napajeci napeti driveru proto, aby do motoru byl schopen driver ten proud v nekterych okamzicich vubec nacpat, protoze jde o indukcni zatez.


Tak už mi P32 věříš, že do motoru jde při záběru MPCNC do řezu 1,5A? Smile
Že to jsou jen pulzy je snad u krokáčů jasný a taky to silně kolísá podle bočního zatížení frézy. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 12:16    Předmět: Citovat

Jo, ale tys uvadel ze si motory vemou z 28V 1.5A. to jsme si pak nerozumeli. Ja to pochopjl tak, ze ze zdroje 28V ti driver bere 1.5A, coz je samozrejme nesmysl. Do vinuti motoru tech 1.5A jde, to problem neni a i ty male motorky to snesou. Jen neni zadna sance proud vinutim necim rozumne zmerit, tak je pri nastavovani lepsi se spolehat na odber ze zdroje. Na maly nema17 max 5W a dost, vic se upece. Ten proud 1.5A tam jde prakticky porad, nejen pri zaberu, ale i kdyz stoji, driver ma proudovou zpetnou vazbu, takze pokud mu to okolnosti dovoli, cpe do motoru porad ten proud ktery mas nastaveny na driveru. Ten se reguluje temi pulzy pwm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund