Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínání světel z mnoha míst
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po září 23 2019, 23:18    Předmět: Spínání světel z mnoha míst Citovat

Dnes telefon, blbnou nám světla, přijeď to opravit.
Na místě zjištěno 9 "vypínačů", takže 7 křížáků a 2 schodišťáky. Všechno ABB Klasik. No a při jedný kombinaci všechno umřelo.
Tak jsem sundal hmatníky a našel koncovej č.6 s přívodem fáze. Na druhým č.6 fáze nikde. Takže klasika, někde rozlámanej č.7.
Jenže jsem narazil na to, že se nedá jednoznačně určit pořadí č.7. Je to chodba a naivně jsem si myslel, že bude prosmyčkovaná jedna stěna a pak to přejde na druhou a po ní to zase půjde zpět. Jenže ono to je nějak divně cikcak přes podlahu chodby. Dokumentace není. Byl jsem tam sám, takže pomocníka na cvakání jsem neměl. Tak jsem schodil jistič a šlusmetrem zkusil všechny přepínače. Nojo, ale všechny chodí. Shocked Kurňa, to vypadá na přerušenej drát.
Staří praktici, jak nejlíp zjistit pořadí č.7, chodba je skoro 100m dlouhá? Bez pomocníka to asi nejde, co? A nohy mám jen jedny. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 0:02    Předmět: Citovat

Si to rozsviť a projdi s fázovkou, ne? Někde to zmizne.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 6:09    Předmět: Citovat

U delšího vedení bude nejspíš fázovka svítit přes kapacitu i na přerušeném vodiči. Spíš bych zkoušel, na kterém přepínači zmizí vratné napětí N přes svítidla (případně stykač). Porucha bude pravděpodobně mezi nejbližšími přepínači, ale bez lítání se to asi neobejde. Přepínací vodiče taky můžou být spojované v krabicích pro odbočení svítidel, záleží na konkrétním provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 6:34    Předmět: Citovat

To jsem jednou řešil v ubytovně žárovkovou zkoušečkou a hledal napětí mezi koresponďáky a mezi koresponďákem a nulou, kterou jsem si musel přitáhnout dlouhým drátem. A stejně jsem se nalítal. V podstatě jsem si pustil do jednoho z koresponďáků fázi, našel v druhém, ověřil jestli jde dál a zase ji hledal v dalším, neý jsem našel jeden, který na šroubku šťávu mel, ale další ne. Byl to nenápadně vypadlý drát, zjevně od montáže konečkem pod šroubkem držící. Puštěním proudu do druhého koresponďáku to světlo fungovalo.
Kdyby ne, šel bych po vývodu ke světlům, protože přerušit oba koresponďáky lze snad jen vrtačkou, křížáky obvykle v obou sekcích neodejdou.
Přeju ti trpělivost a dostatek energie, všechno to oblítat.
Jak říká Murphy: chyba bude vždy na tom konci, kterým jsi nezačal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4081

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 6:55    Předmět: Citovat

Len predvčerom som zistil na schodišti našťastie len s dvoma 6 myslím že ABB, že ich je možné zaparkovať do polohy uprostred, kedy nie je pripojený ani jeden výmenný vodič a teda druhým vypínačom sa nedá svetlo zapnúť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 7:41    Předmět: Citovat

Pokud není jasné pořadí přepínačů, asi nejrychlejší je rozpojit přívody všech zjišťovaných ve vadném úseku. Na oba vodiče přívodu, případně vývodu jednoho přepínače se přivede fáze, zjistí další a tento připojí. Tak se postupuje až k poslednímu. Obvodovku nebo ohmmetr lze v přerušeném úseku použít jedině s pomocným vodičem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 9:31    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Len predvčerom som zistil na schodišti našťastie len s dvoma 6 myslím že ABB, že ich je možné zaparkovať do polohy uprostred, kedy nie je pripojený ani jeden výmenný vodič a teda druhým vypínačom sa nedá svetlo zapnúť.


Jj, s tímhle jsem se vyškolil před týdnem u kámoše. Že prý měnil jeden z vypínačů ABB a od té doby mu to nefunguje. Tak jsem ten vadný kus rozpojil, ale nakonec jsem zjistil, že byl zapojený dobře, jen bylo nutné na něj trochu více klepnout. Byl totiž namontovaný trochu nakřivo.

Jinak k popisovanému problému - doporučoval bych měřit žárovkou (tj. nějakou větší záteží) proti nule, kterou si přitáhneš odněkud z rozvodu. Tak jak to popisuje Hill. První schodišťák najdeš a pak už pojedeš dál a dál. Ale pakárna to je, o tom není pochyb.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 9:34    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Si to rozsviť a projdi s fázovkou, ne? Někde to zmizne.


To je rada. Když si to rozsvítíš, tak bude fáze při tý dýlce vedení, jak píše Achab, naprosto všude. Dělal jsem to Vadaskou s N-kem z 30 metrů prodlužky, při tom jsem právě narazil na problém toho nelogickýho zapojení pořadí.
No splaším nějakýho pomocníka a vyrazím tam znova.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 20:22    Předmět: Citovat

Teď už konečně vím, proč v Dojčlandu dávají impulsní relé všude tam, kde by se sešlo víc šaltrů než dva schodišťáky.....
Hledání případné chyby musí být v tom případě nepoměrně jednodušší a také nefunkčnost jednoho tlačítka neovlivní ostatní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
labakon



Založen: Aug 06, 2006
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 20:24    Předmět: Citovat

Ak si dobre pamätám, tak č.7 sú vlastne dve č.6, ktoré majú prepojené vývody. Vadný vypínač by si mal nájsť tak, že skratuješ jeden prívodný vodič s vývodnými vodičmi ( raz s jedným potom s druhým). Tak isto druhý privodný vodič. Za predpokladu,že je vadný len jeden vypínač by sa malo svetlo rozsvietiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 24 2019, 23:03    Předmět: Citovat

Tak spravíno. Pomocník cvakal schodišťákem a já hledal na křížákách ten první a na něm prohazování fází vadaskou proti N-ku z prodlužovačky. A tak jsme postupovali dál a dál a zapisovali si pořadí. Ten inteligent, co to tahal vždy propojil dva křižáky a šel přes podlahu na druhou zeď chodby. A od posledního křižáku se vrátil přes celou chodbu k druhýmu schodišťáku. Nechápu...
Byl to až pátej křižák v pořadí a museli jsme se k němu vrátit, protože občas sepnul, občas ne. No hodinku jsem na tom strávil.

to Jirka5: To víš, že impulzáky jsou lepší a na opravu jednoduchý. Jenže v tý době první půlky 90-tých let se to stavělo s nima moc elektrikářů ještě nedělalo.
Já jsem snad nikde víc než 2 křižáky nedal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3989
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 10:30    Předmět: Citovat

Já mám křižáků za sebou 6 již od roku 1989 a odešel za tu dobu jen jeden. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st září 25 2019, 22:08    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Si to rozsviť a projdi s fázovkou, ne? Někde to zmizne.
Achab napsal(a):
U delšího vedení bude nejspíš fázovka svítit přes kapacitu i na přerušeném vodiči...
Celeron napsal(a):
To je rada. Když si to rozsvítíš, tak bude fáze při tý dýlce vedení, jak píše Achab, naprosto všude...
Náhodou je to dobrá rada. Přerušený vodič fáze svítit nemůže, protože jde na druhém konci přes žárovku a další spínače na nulák (pokud teda není přerušený na dvou místech, což nepředpokládám).
Wink
p.s. A "...když si to rozsvítíš" Celerone, tak tam žádnou závadu nenajdeš. Tu musíš hledat, když "si to nerozsvítíš".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 7:06    Předmět: Citovat

No právě - reakce byla na doporučení "Si to rozsviť ... někde to zmizne." Ale jak jsem psal, záleží na provedení rozvodu. Pokud jsou vodiče po celé délce v souběhu s napájecí fází, fázovka může být nepoužitelná.
Jinak stav "nesvítí" je u přerušené přepínací fáze možný při třech kombinacích poloh krajních přepínačů řazení 6. Fázovka indikuje včetně kapacity na různých vodičích ve víc případech, než vadaska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: čt září 26 2019, 8:17    Předmět: Citovat

Předpokládám, že je zřejmě obtížné uvést obvod do poruchového stavu, t.j. "kombinace, kdy všechno umřelo". V tomto poruchovém stavu totiž sepnutí a rozepnutí kteréhokoliv ze 6-ti spínačů světlo nerozsvítí. ALE rozsvítí a zhasne ho jen ten sedmý, kterého hledáme (nebo jehož vadný obvod hledáme). Nalézt vadný spínač je tedy v poruchovém stavu velmi snadné; stačí jednou obejít všechny spínače a přepnout je vždy "tam a zpět", jen jediný může reagovat.
Problém je jen v případě "nespolehlivé" závady. Tu je pak třeba v situaci, kdy se objeví, opatrovat jako v bavlnce, dokud nebude odhalena.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund