Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odvlčovač ARTEL EA20M19R

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-1



Založen: Oct 12, 2014
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 17:59    Předmět: Odvlčovač ARTEL EA20M19R Citovat

Ahoj, léta doma provazujeme vysoušeč Artel EA20M19R. Manželka s jeho pomocí suší v zimě prádlo. Myslím, že odešelo něco v kompresoru (FH300Y2-E). Kompresor normálně běží, chladivo je ok, protože jeden výměník se za chvilinku ohřeje a ten na kterém má kondenzovat voda se ochladí, jenže když to vlhkostní čidlo na nějakou dobu vypne, tak už se kompresor znovu nerozeběhne. Cukne v něm, ale nerozjede se. Odpojil jsem všechny obvody a připojil síťové napětí přímo na fastony kompresoru a chová se stejně - normálně se rozjede, ale pokud ho vypnu a pokusím se ho znovu zapnout tak nic. A teď k dotazům:

1. Je třeba skutečně vyměnit kompresor, když vlastně maká? Není to jen nějaká ochrana?

2. Vyplatí se to dát do servisu? Sám s tím bohužel nic neudělám, protože po výměně nenaplním chladící médium.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 18:24    Předmět: Citovat

Ahoj. Mrkni někde na zadní stranu, nebo v prostoru, kde je sběrač na vodu (nádobka, kterou chodíš vylívat) schéma zapojení (v Midei byl). Kompresor bývá v případě vypnutí tlačítkem blokován po dobu asi 3 minut. Po vypnutí se musí srovnat tlaky kondenzační (vysokotlaká část) a výparníkové části (nízkotlaká část) přes kapiláru, aby se kompresor nerozbíhal do protitlaku - kolem 10 až 15 barů. 1f kompresor to moc nezvládá. A proč jsem psal o tom schématu? - je potřeba zjistit, zda je kompresor kromě "startéru" vybaven i rozběhovým, nebo běhovým kondenzátorem. Ty můžeš změřit po jejich demontáži. Pokud se kompresor rozběhne po vypnutí tlačítkem a znovuzapnutí tlačítkem (po prodlevě pár minut, která je tam z výše uvedených důvodů), nechal bych to tak a šel si přečíst návod.


obr--144.jpg
 Komentář:
 Velikost:  18.57 kB
 Zobrazeno:  91 krát

obr--144.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-1



Založen: Oct 12, 2014
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Díky moc za nahození na koleje… Mně tu ten vysoušeč totiž ležel už pár dní. Původně jsem našel jeden studeňák u fastonu na desce, ten jsem proletoval, nahodil vysoušeč, všechno se zdálo být ok, tak jsem ho vypnul, jenže když jsem ho za malou chvilenku zapnul znova, zjevně v onom ochranném tříminutovém intervalu, tak se vysoušeč nerozeběhl a já si myslel, že v tom studeňáku to asi nebylo. Na pár dní jsem to odložil a dnes se k tomu vrátil, jako že to už dořeším. Díky tvé reakci jsme pochopil, že vlastně hledám neexistující závadu. Very Happy Návod nemám, koupil jsem ho kdysi z druhé ruky. Ještě jednou děkuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 21:23    Předmět: Citovat

ještě pro upřesnění: Ochranná doba je funkční pouze tehdy, pokud jej regulérně vypneš tlačítkem a potom zase zapneš - elektronika komplet blokuje pokusy o nahození po dobu "ochranné lhůty". Po uplynutí této doby musí po zapnutí relé kompresor nahodit. Vypnutí a zapnutí zásuvky to může způsobit pokus o spuštění kompresoru i dřív. Na tyto případy pamatuje tepelná ochrana uvnitř kompresoru - buďto samostatná "věc" tvořená mžikovým kontaktem z bimetalu a vyhřívací spirálkou, přes kterou prochází proud, nebo PTC termistor uvnitř startéru (součátka, která připojuje pomocný vinutí motorkompresoru po dobu startu).
Pokud má kompresor potíže z rozběhem po uplynutí doby, může být přidřenej, může být v háji pomocný kondenzátor (u těchhle 300W kompresorů bývají). Může být něco z kapilárou nebo z filtrdehydrátorem - to bez měření tlaků nezjistíš. Oprava spojena z otevřením okruhu se u tohodle typu spotřebiče nevyplatí - předpokládám, že jde o odvlhčovadlo v ceně řádově do 5-tisíc korun.
Změření, odsátí chladiva, výměna kompresoru a filtrdehydrátoru a zpětně natlakování. Pokud je tu někdo zběhlý v chlaďařině, může mu schválně udělat kalkulaci za opravu.
Jo a na závěr: když už to zapneš, nech to nějakou dobu - třeba 5 - 10 minut běžet, aby se zrovna kompresor promazal. Krátkodobým zapínáním a vypínáním jej ničíš.
Termistorový startér (uvnitř svorkovnice kompresoru) potřebuje po vypnutí taky nějaký čas, aby vychladl a tím mu klesl odpor na počáteční hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund