Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

rádio Anténa rock
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 15:48    Předmět: rádio Anténa rock Citovat

FM 97.6 MHz hej bratia Slováci ! z fóra EB, počuvatě hen to radio ? já hej
ale čo, niě stereo ! anténu mám, 35m vysoko nad terénom a ... nič tož akože to ?!



A VKV II.jpg
 Komentář:
 Velikost:  50.97 kB
 Zobrazeno:  64 krát

A VKV II.jpg



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 15:58    Předmět: Citovat

Není divu, s takovouhle anténou... Very Happy Kde jsi tuhle historii vyhrabal?
_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...


Naposledy upravil ok1in dne so září 21 2019, 16:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 15:59    Předmět: Citovat

citace:
Rádio Anténa Rock si z vysielačov naladíte už len mono. Stanica nechala trvalo vypnúť stereo na všetkých svojich vysielačoch. Dôvodom je zlepšenie pokrytia v okrajových oblastiach.
Niektorí môžu namietať, že je to návrat späť, no reálne je to najjednoduchší spôsob, ako zlepšiť pokrytie v okrajových oblastiach i za jazdy autom - rádio jednoducho menej “šuští”, a tým pádom je i o dôvod menej prelaďovať. Týmto krokom sa zvýši kvalita pokrytia (približne o 6 decibelov) a väčšina bežných poslucháčov si to ani nevšimne. Je to zároveň najlacnejší spôsob zlepšenia pokrytia, ktorý pred rokom využilo v Čechách i najpočúvanejšie Rádio Impuls a počúvanosti to rozhodne neublížilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 16:02    Předmět: Citovat

A hele, ono je to jinak... Laughing Laughing
_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9656
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 16:07    Předmět: Citovat

něžartujtě ! chytám stereo rádio VKV aj vzďalenějších stanic, "S" merák tunera
indikuje 30-31 dB
PS. yagina je zo SD to hej ale, bastlím predzosil 2x BFY 90

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne so září 21 2019, 16:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 16:16    Předmět: Citovat

Obcas som tuto stanicu pocuval, ale casto pustali tak hrozny odpad, ze som musel radio preladit alebo vypnut. Bez sterea to uz pocuvat ani nebudem. Neznasam mono na stereo zariadeni, aj v aute, ale najhorsie je to v sluchadlach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 16:24    Předmět: Citovat

Chytáš možná zbytkovej pomocnej nosnej kmitočet 19kHz, kterej vyrábějí modulátory pro obnovovač subnosný v dekodérech, ale pokud není zapnutá stereofonní modulace, i za tím fungujícím stereodekodérem ve svým přijímači máš furt jen informaci M+S nebolo klasický mono. Kontrolka svítí jak pupenec v poledne a stejně zvuk je jen mono. Na indikaci "skutečnýho sterea" musíš mít jinej indikátor - třeba takovej, ve kterým na sčítacím zesilovači sečteš okamžitou úroveň z pravýho kanálu s přesně invertovanou úrovní levýho kanálu, obě dvě odebraný přímo za dekodérem - a indikuješ jejich okamžitej rozdíl. Pokud ten okamžitej rozdíl nepřekročí nějakou minimální hodnotu, můžeš brát za prokázaný, že P = L neboli P - L = 0 a to znamená monofonní signál. Teprve nějakej definovatelnej rozdíl mezi kanálama vyjadřuje skutečně dvojkanálovou stereofonní reprodukci - protože se na tom projeví i fázovej posun mezi kanálama = skutečná stereofonní informace. To taky bejvalo několikrát poměrně vděčným tématem ve starších Amárech i Sdělovací Technice - vždycky se to jmenovalo v nějaký variantě názvu "indikátor skutečné stereofonie" - protože to nepotřebuje právě ten pomocnej kmitočet 19kHz a umí to ukázat stereofonní nahrávku i z jinýho zdroje než z FM rádia.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 19:58    Předmět: Citovat

Občas to počúvam, je to jedno z mála rádií, kde sa postpubertálny hipster nesnaží plkať svoje životné skúsenosti, neni tam tak často násilný smiech, ekoľavicové PŠM, nespieva tam bezvaječný plčus atd. Teda aspoň v čase kedy to počúvam - sobota od obeda do večera. Fajn sú sobotné koncerty a politicky nekorektné reklamy. Počúvam to na AIWA CS240 myslel som si že stereo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 658
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 20:51    Předmět: Citovat

mihal: ekoľavicové PŠM správne tipujem rádio_FM?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1834
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so září 21 2019, 21:42    Předmět: Citovat

Ano, ale ono je to už vlastne všade. Na AntRock to neregistrujem. Výber na VKV tu (ZA) je dosť biedny, SRO1, FUN, EXPRES, FM, Antena, v šume sú Regina a zopár ďalších. Mohol by som ťahať nejaký stream ale to je pre mňa nepohodlné.
Občas sa motám autom po ČR a aby som nezaspal, na ČRO Vltava počúvam vždy nejaký dokument v rámci českej kutúry, dejín alebo hudby. Dobre sa to počúva, neni to nuda. To u nás nemáme, rádio Devín je ťažšie, to len tak nedávam, koncert pre husle a orchester d dur nad 15 minút nevydržím. SRO1 ma len vytočí a na FUN a EXPRES nemám mentálnu schopnosť. Pokrytie signálu AntRock počuvaniu v aute moc nepraje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7917
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 5:55    Předmět: Citovat

Některé dobré i Slovenské stanice pobírám ze satelitu zdarma, bez karty. Jen nvm, zda tam je i Anténa Rock.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 6:24    Předmět: Citovat

antéma rock už vyše roka nevysiela stereo...pohľadaj si vysvetlenie na ich stránke...vraj kvôli kvalite signálu...ale kvalita vysielania je už v pérdeli pane hrábě..playlist je len jeden s malou obmenou...to isté beží stále dookola. G.R.C. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 7:37    Předmět: Citovat

Připomíná mi to krok podniknutý jedním rádiem i u nás. Bez rozdílového signálu a pilotu lze zvednout úroveň modulace, navíc bez pilotu se zablokuje stereodekodér přijímače, tím se nejméně třikrát zmenší i šumová šířka pásma, prostě, když se to dá poslouchat, dá se to poslouchat dál. U přijímačů se uváděla citlivost zvlášť pro mono a zvlášť pro stereo. Vyloučením prostorové informace zablokováním stereodekodéru bude na výstupu stejný odstup signál/šum při podstatně slabším signálu z antény. Přijímač pak při monofonním příjmu vystačí se signálem z antény nejméně o 12 dB slabším, než potřebuje pro stereo.
Zrovna u rocku bych ze ztráty stereofonní informace odvázaný nebyl, některé nahrávky se sloučené na mono vůbec nedají poslouchat, protože jejich kompatibilitu s mono už při mixáži nikdo neřešil, nebo je dokonce směrová informace součástí tvůrčího záměru.
Navíc v modulaci chybí i těch 10 % pilotního tónu 19 kHz, takže lze o další decibel přidat modulaci bez rizika postihu od Úřadu.
Že by na Slovensku už také tak tvrdě hlídali MPX POWER pod 0 dBr, jako v ČR?
Podle vyjádření techniků Českého rozhlasu je v tomto ohledu ČR světovým unikátem, proto používají optimod, který (zvlášť u předtočených pořadů, ty se vysílají nejvíc o víkendech, to také nejdéle denně poslouchám rádio), slyšitelně čuní nejen dynamiku, ale i frekvenční průběh nf signálu. Pásmo nf signálu totiž má rozdělené do několika subpásem a řídí každé zvlášť (pro pamětníky - Dolby A byl zřejmě předlohou). Naštěstí se to nevztahuje na digitální přenos, takže stejný pořad na internetu, třeba z archivu, nebo DVB-T (DAB jsem ještě nezkoumal) je na tom líp.
pan Siničák z ČRo mi m.j. napsal(a):
...MPX power je definován jako "zpětně klouzající integrál" výkonu multiplexního signálu po dobu jedné minuty.Jinými slovy v kažém okamžiku za poslední časový interval jedné minuty sčítám příspěvky výkonu multiplexu. Výkon multiplexu je složen z výkonu pilotního signálu 19 kHz, výkonu RDS a výkonu zvukového signálu. Předchozí dva příspěvky jsou neměnné, jediná neznámá veličina je zvukový signál. Tzn., že processor musí trvale hlídat výkon zvuku (čemuž odpovídá hlasitost) tak, aby celkový výkon MPX signálu nepřesáhl 0 dBr. 0 dBr je jakási normou stanovená úroveň, která odpovídá výkonu MPX takovému, který by vyvolal multiplexní signál o kmitočtu 1kHz zdvih 19kHz (prosím, neplést si s pilotem 19 kHz). Jinými slovy: dám do FM modulátoru 1kHz o takové úrovni, která mi vyvolá kmitočtový zdvih FM modulace 19kHz. Tato úroveň výkonu MPX signálu je 0 dBr.
A ještě jinými slovy signál 1kHz, který má úroveň takovou, že vyvolá za modulátorem zdvih 26,8 kHz má MPX power +3 dBr a tak dále...
Dle nařízení ČTÚ z roku 2013 MPX power nesmí být více než 0dBr. Toto omezení je , bohužel, nejrestriktivnější na celém světě. To nám v praxi způsobí, že maximální kmitočtový zdvih máme asi jen 63 kHz.
Z výše uvedeného je patrné, že audioprocessor trvale musí "inteligentně" hlídat audio úroveň...
(citace krácena)

O tom jsem tu už před pěti lety psal. Jasně, optimod se stará o efektivnější využití frekvenčního zdvihu, tedy i o lepší pokrytí území signálem při stejném odstupu signál/šum při stejném výkonu vysílače, aniž by podráždil Úřad. Že przní modulaci, to je asi skutečně něco za něco.
O tom jsme si ještě nepokecali: pět let se mi nedaří naplánovat návštěvu techniků na odbavovacím pracovišti na Vinohradech, když už mě pozvali, takže se mezitím stalo ještě něco jiného - zhruba od doby, kdy je v FM vysílání slyšet práci optimodu, mi přepínají autorádia naladěná na programy Českého rozhlasu s TA/TP na dopravní hlášení o 15 až 30 sekund později a také o přibližně stejnou dobu později zase přepínají na původní funkci, například na přehrávač USB, CD nebo kazety (to podle toho, jaké rádio zrovna zkouším). Je to nezávislé na výrobci a modelu rádia i na tom, který vysílač je zrovna poblíž (to taky nevím, funkce AF se stará za mě a přeladění na jinou frekvenci neindikuje). Informace RDS se zobrazují také s určitým zpožděním, ale to neslyším, koukám na cestu a ne na displej rádia, to by mi musel hlídat a stopnout někdo jiný.
Přitom v Německu, Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku to přepíná spolehlivě a včas. I o tom jsem tu ale nedávno psal.
Obrátil jsem se s dotazem na České radiokomunikace a tam to přehráli rovnou na Český rozhlas - prostě mi volal opět týž pan Siničák, kterému jsem se představil s tím, že mluví se stejným vysíračem z Jičína, který si s ním předloni dopisoval ohledně optimodu.
Tak mě napadá: nemůže to spolu souviset, i když signály pilot a RDS nesmí být optimodem ovlivněné? Zdravý (doufám) úsudek říká, že ne, ale fakt je, že ta závada existuje a trvá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 10:09    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
... zhruba od doby, kdy je v FM vysílání slyšet práci optimodu, mi přepínají autorádia naladěná na programy Českého rozhlasu s TA/TP na dopravní hlášení o 15 až 30 sekund později a také o přibližně stejnou dobu později zase přepínají na původní funkci, například na přehrávač USB, CD nebo kazety ...
...
Tak mě napadá: nemůže to spolu souviset, i když signály pilot a RDS nesmí být optimodem ovlivněné? Zdravý (doufám) úsudek říká, že ne, ale fakt je, že ta závada existuje a trvá.
Mám stejnou zkušenost, opožděný přepnutí na TA - o těch 10-15 vteřin bych se vsadil, za 30 už bych tolik nehlasoval - každopádně tam zpoždění je a je slyšitelný - úvodní znělku Zelený vlny to vypustí úplně, přepne se to až když hubatec ve studiu hlásá půlku první věty a já musím přemejšlet, jestli se info týká největšího vynucenýho parkoviště republiky (D1) anebo nějaký jiný komunikace, účelově prohlášenou za dálnici. A po ukončení hlásání prasáren z českejch silnic musím přežít několikasekundový zavřeštění reklamy (zas těch cca 10-15 vteřin, víc to nebude), protože na tu se pravděpodobně žádný omezení výkonu nevztahujou, nebo to maj snad zprůměrovaný za posledních 24 hodin - než se autorádio dočká RDS povelu "přepni zpátky na původní reprodukci" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 11:27    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
playlist je len jeden s malou obmenou...to isté beží stále dookola. G.R.C. Sad
Presne kvôli tomuto som ho prestal počúvať aj ja...Dookola to isté. Keď počujem 5x denne kapelu Iné kafe, tak strácam, chuť do života...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund