Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

pripojeni dílny
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pajik9999



Založen: Dec 27, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 8:39    Předmět: pripojeni dílny Citovat

Ahoj, potřebuju připojit dílnu a nevím jestli to můžu udělat tak jak to mám vymyšlený ... Podružné rozvaděče jsou vevnitř a tam to nepřichází v úvahu musel by se rosekat celý dům ... Teď děláme fasádu tak asi jediné řešení je to táhnout venkem ...

Na zdi je rozvaděč s hodinama je mi jasné že do něj mě nic připojit zapovoli ... A napadlo mě přeseknout kabel který vede od hodím do domu a zasekat tam nějakou plastovou krabici a do tej dát nějakou svorkovnici na které by se to rozdelilo na dvě větve jedna stávající domu a druhá do dílny ...


Tady je fotka toho hlavního rozvaděče ... A kabelů ... Jen mám strach že budou krátké po rozříznutí ... A chtěl bych tam dát něco takového ...

Takovou dle krabici ...




A dovnitř takovýhle svorkovnice kvůli délce kabelu asi dvě a mezi to kus drátu ...



Můžu to tak udělat a nebo je to prasecina ? Děkuji za jakoukoliv radu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 9:18    Předmět: Citovat

Dva vývody z ER dodavatel povolí, ale bude chtít revizi. Záleží, jestli je ve stávající skříni místo pro svorkovnice. Do výstupních svorek elektroměru lze připojit pouze jeden vodič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajik9999



Založen: Dec 27, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 9:38    Předmět: Citovat

Jo to je mi jasný proto s hlavním rozvaděčem nepočítám... Presekli bych to nad tím a dál ty dvě svorkovnice do krabice ... A tu odbočku udělal tam ... Jen nevím jestli to tak může bejt ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 10:24    Předmět: Citovat

Takový bastl na hlavním přívodu do bytové části nelze doporučit. Navíc by na každém vodiči vznikly 4 zbytečné spoje. Pokud není možná jiná trasa odbočky z bytové rozvodnice (například půdou apod), je vhodnější druhý vývod z ER.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajik9999



Založen: Dec 27, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 11:08    Předmět: Citovat

Rozumím taky se mi to řešení moc nelíbí ... Jenže pochybuju že by připojili do hodin další kabel ... Půdou by to teoreticky šlo jenže nemám tušení jaký je přívod do podkrovního bytů musel bych se podívat do rozvaděče kolikátá je tam kabel ... Jenze to by se muselo táhnout půdou vrchem a tam jsou trámy a OSB desky jak je to třeba s pozarnima predpisama ? Jasný že by se kabel dal do chráničky nejspíš kovové nebo by se musel táhnout mezi OSB deskou a sadrosem někde ve vate ...

Další možnost která mě napadla taky asi není úplně koser ... V kuchyni v podkroví je elektrickej sporak jištění tuším 20A tak provrtat skrs zeď na půdu a stáhnout ďábel dolu do nového podružného rozvaděče odjistit a zpátky nahoru do sporáku ...

Je prostě blbe že když se prováděla celková rekonstrukce domu nikdo stim nepočítal a i v garáži je jen blbá 3f zásuvka 16A všechno hrozně slabé Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajik9999



Založen: Dec 27, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 11:14    Předmět: Citovat

Jediný čeho se bojím že to bude udělané kabelem o průřezu 2,5mm2 já bych uvítal 4mm2 nejlíp 6mm2 dneska to omrknu a uvidíme
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 12:45    Předmět: Citovat

Achab je zkušený praktik a má jistě pravdu. Ale navrhované řešení pouze nedoporučuje. Pravděpodobně to není zakázané. V domě máš další rozvaděč/e s jističi. Potom následují další svorkovnice a pak krabice ve zdi atd. Jeden vsunutý rozvaděč navíc pouze zvyšuje nespolehlivost oproti prostému vodiči. Když bude vše správně provedeno a dimenzováno a přístupné kontrole, čemu to bude vadit? Je to zakázané?
Schválený typ rozvaděčové skříně a svorkovnic nepovažuju za bastl. Připadá mi to lepší řešení než tahat kabel odněkud z hloubi baráku zase někam ven.
Než se dohadovat s rozvoďákama, volil bych asi raději tuto možnost. Ale zjistil bych si nejdříve u nich, co by obnášelo připojení do elektroměrového rozváděče. Třeba je to u vás snadné a komplikace a náklady by byly menší než další rozváděč.

Kabely po rozříznutí krátké budou. To je přírodní zákon. Vyber si krabici, co je hodně vysoká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajik9999



Založen: Dec 27, 2009
Příspěvky: 149
Bydliště: okr. ustí n. orlicí

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 12:53    Předmět: Citovat

Aha já ziju v domnění že do ER rozvaděče se dají připojit pouze dva kabely přívod od fejfarky do hodin a z hodin do podruznyho rozvaděče ... Ovšem kdyby to nebyl problém připojit bylo by to fajn Smile popravdě mě se taky nelíbí možnost přeseknout kabel a rozdvojit ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 13:37    Předmět: Citovat

pajik9999 napsal(a):
Na zdi je rozvaděč s hodinama je mi jasné že do něj mě nic připojit zapovoli ... A napadlo mě přeseknout kabel který vede od hodím do domu a zasekat tam nějakou plastovou krabici a do tej dát nějakou svorkovnici na které by se to rozdelilo na dvě větve jedna stávající domu a druhá do dílny ...

No a proč by to nešlo? Co je za hodinama, tak je prostě tvoje. Taky bych to tak udělal a řídil bych se hlavně tím, aby to vypadalo stejně a bylo to správně dimenzované. Určitě by se hodilo potom pozvat někoho na revizi na to rozpůlení a zbytek do garáže. Případně se s ním domluvit jeśtě před úpravou, může poradit i lepší úpravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 13:40    Předmět: Citovat

Existujou různé odbočné svorkovnice umožňující přidat kabel bez přerušení hlavní trasy, některé dokonce i pod napětím. Např. svorky RayGel.
Odbočený kabel bych vedl do venkovního podružného rozvaděče, kde by bylo jištění pro dílnu a současně venkovní 3f+1f nebo kombinovaná zásuvka, bude se na zdi určitě v budoucnu hodit. Rozvaděč v odpovídajícím krytí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 14:12    Předmět: Citovat

Taky je možné nezaomítanou část přerušeného kabelu vyměnit za delší, aby šel kulturně spojit. Ovšem pak už může být jednodušší vést dva kabely přímo z ER.
Zbytečné vícenásobné přerušení je zvlášť nevhodné u vodiče PEN (pokud je vývod čtyřžilový). Podle fotky se na předpisových 10 mm² moc nezdá...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 14:17    Předmět: Citovat

Já do toho nechcu kecat, ale přepokládám, že jednou se bude dělat omítka,případně zateplení a co potom?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 14:30    Předmět: Citovat

No potom se prostě udělá omítka a také to zateplení. V čem vidíš problém? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 14:41    Předmět: Citovat

pajik9999 napsal(a):



A dovnitř takovýhle svorkovnice kvůli délce kabelu asi dvě a mezi to kus drátu ...



Můžu to tak udělat a nebo je to prasecina ? Děkuji za jakoukoliv radu Smile

Ty svorky jsou asi nejvhodnější. Nejenže dovolují spojovat Al a Cu, Ale hlavně má svorka 8 šroubů (4 přívod, 4 odvod) takže povolení kontaktu se dost eliminuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 22:07    Předmět: Citovat

Jestli dobře koukám, tak lze připojit pouze 4 vodiče do každé svorky, a né 8. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund