Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ručičkové hodiny řízené rádiem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 10:52    Předmět: Ručičkové hodiny řízené rádiem Citovat

Ahoj,

manželka si nechala pořídit mezi kuchyň a jídelnu dvojité ručičkové hodiny realizované jako dva samostatné hodinove strojky. Tyto strojky nejen že žraly baterky jak najaté, ale byly i celkem služně nepřesné. Žravost baterek jsem vyřešil pomocí „zlodějky“ z blízkého LED pásku: 12 -> 5V -> nabíjecí modul pro 18650 články a 18650 článek -> měnič na 1.5V (nenašel jsem nabíjecí modul, který by zvládl 12V na vstupu). Toto rešení celkem fungovalo, ale hodiny se stále zpožďovaly/předbíhaly. To jsem vyřešil nakupem strojků, které jsou rádiem řízené. Zde nastává ale komplikace, protože hodiny jdou sice na minutu přesně, ale to a tam se stane, že se (v noci) posunou o jednu nebo dvě hodiny zpět (CET/CEST). Ale na minutu přesně.

Zde jsem vypozoroval a experimentálně oveřil, ze problém bude nejspíše v rušení z kaskády měničů, neboť jedny hodiny to nedělají od okamžiku, kdy jsem do nich dal zpět baterku. Má první otázka je, jestli nejsem úplně mimo mísu a je to možné. Měniče jsou levné z e-bay, takže žádná extra kvalita. Osciloskop nemám, abych se podíval na výstupní napětí. Předpokládám, že řešením by mohl být nějaký vhodný LC člen naladěný na 77.5kHz (jakožto nosná frekvence rádiového signálu). A případně máte-li nějaký nápad, jak zajistit stabilní napájení (12V --> 1.5V a mezitím záložní baterka neboť LED pásek nesvítí pořád, zkoušel jsem i zennerovu diodu, ale špičkový odběr při posunu ručičky je značný)

Můj druhý dotaz zní, jestli má někdo zkušenosti s tuněním těchto hodinových strojků. Říkal jsem si nahradit elektroniku nějakým vhodným MCU (třeba esp8266 či esp32) a získat místo rádiem hodiny řízené pomocí NTP a doplnit je o další vhodné funkce.

Teoreticky by to problém být neměl. Jak řídit klasický hodinový strojek vím (např: https://oskar456.github.io/turrisclock/) a ten rádiem řízený není o moc složitější: krokové mechanismy jsou dva -- sekundový a minuto-hodinový. Navíc je to trochu zkomplikované detekcí pozice ručiček, které je společné pro min/hod i sekundovou -- optočlen snímající prořezy v kolečkách. Zkoušel jste to někdo? Případně, máte tip na levný rádiem řízený strojek na experimenty?

Díky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 11:05    Předmět: Citovat

S prijimacem jsem mel podobny problem, po pripojeni na externi napajeni se prestal synchronizovat uplne. Pomohlo pripojeni gnd zdroje na kolik v zasuvce. Ted se chytne aspon v noci, ale to to delal pri napajeni z baterie taky. Pres den bez sance. Mame tu asi spatny nebo zaruseny signal. Pomaha taky nasmerovani feritky kolmo k vysilaci ( Frankfurt)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 12:43    Předmět: Citovat

Ak sa s tym nechces pol roka hrat, tak vsetky menice vyhod a daj tam Eneloopy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 12:45    Předmět: Citovat

Mám tu několik hodin řízených z Frankfurtu, ale u žádných jsem problém s napájením řešit nemusel. Na baterie vydrží přes dva roky. Cokoliv přidanýho, co může zavléct rušení zvenčí je problém. Vždyť ten přijímač je jen vysoce citlivý zesilovač z frekvenční propustí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 13:05    Předmět: Citovat

Pokud je zde takový problém se spínanými měniči, přitom je dostupné SS napětí (pravda, asi bude taky z nějakého spínaného zdroje), ale i tak bych zkusil lineární stabilizátor.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 13:07    Předmět: Citovat

OK, napájení... Tak nějak jsem to tušil a potvrdili jste mi mé doměnky... Prásknu tam zpět tužkové baterky do obou a bude. Díky za rady.

Ale ještě je tu druhý dotaz... řešil to tu někdo? Přestavbu/tununig na hodiny řízené pomocí
NTP? SW jsem schopen napsat, teoreticky vím jak na to, jde mi o praktickou realizaci. Pokud ne, tak mám co dělat o dlouhých zimních večerech Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 13:10    Předmět: Citovat

v kuchyni máme hodiny, do kterých jsem kdysi koupil strojek řízený DCF (mám dojem že od Conrada). Funguje už léta v pohodě, dokonce podle těch hodin poznám, že bude asi pršet, protože (díky slabšímu signálu) se při zhoršení počasí hodiny zblázní, vteřinovka je jak větrák, ale pak se zas nastaví vše správně. I přitom, baterie AA vydrží tak 1,5 roku....
_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 19:44    Předmět: Citovat

No zrovna analogový DCF hodiny vylepšovat? Je v nich obyčejný strojek, který má navíc jen optozávoru, co hlídá "šprušličky" ozubených kol, co jsou spojený s ručkama. Bývá u nich krokový motorek navíc, co pohání vteřinovku. Elektronika po vložení baterie vynuluje čas na 12:00 :00. Děje se to tak, že závora napřed hlídá vteřiny. Po vynulování se motorek vteřin stopne. Pak se hlídají hodiny. Až hodinová ručka dosahuje ke dvanácté hodině, elektronika se zaměří na minutovou ručku a dokrokuje ji (obě ručky jsou spojeny převodem). Aby elektronika poznala polohu, musí hlídaná ručka oběhnout celý ciferník. Všechny kola spojený s ručkama jsou za sebou v zákrytu a sleduje je jeden jediný paprsek ir LED. Až jsou ručky ve výchozí poloze, čeká elektronika na relaci z DCF. Pak do motorů "nastřílí" přesný počet impulsů a tím se nastaví přesný čas. Občas se strojek "rekalibruje" aby se zajistila správnost zobrazovaného času. Strojek nepozná aktuální polohu ruček, pozná jen výchozí polohu a situaci, kdy se k ní přibližuje během resetu, nebo rekalibrace. Optozávora totiž sleduje u kol příčky, které jsou nesymetricky rozmístěny po obvodu a mají nestejnou šířku. Zkuste tohle spáchat z Arduinem - kdy má na starost generování pulsů pro motorky, dekódování času a potom jeho přesné nastavení s tím, že během nastavovací sekvence "čas běží". Na to, ja ty strojky jsou primitívní, tak o tý elektronice, co je řídí se to říct nedá a to jsou kolikrát jen dva čipy pod "asfaltovou kapkou" a pár pasívních součástí okolo a nějaký ten hodinkový a DCF krystal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 20:32    Předmět: Citovat

ten můj strojek ani žádný senzory ručiček nemá. Při výměně baterie se musí ručičky nastavit na 12 a po vložení baterie, když vteřinovka dojde taky na 12, se odmáčkne tlačítko. Takže ten strojek vůbec polohu rafik nehlídá, prostě když pak chytne signál, nakrokuje na správný čas. Ale kdyby rafiky byly třeba na 6 hodin, pojede to posunutý o šest hodin. Je to primitivní, ale stačí to....
_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 20:56    Předmět: Citovat

Jo, ty jsem měl kdysi taky. Musely se nastavit na "předchozí celou". Navíc byly na dvě tužkový baterie, aby byla jistota.
Edit:
Fotodokumentace rozborky rádiem řízeného budíku s hlídáním ruček. Vteřinovka není použita, na plošným spoji s ní počítají.



Zubatá kola.jpg
 Komentář:
Zubatá kola, které hlídá optická závora. malé díry v nich slouží k tomu, že před montáží strojku jsou kola zaaretovaný špendlíkem, aby se ručky daly nasadit v jednoznačné poloze 12:00:00
 Velikost:  172.53 kB
 Zobrazeno:  72 krát

Zubatá kola.jpg



strojek.jpg
 Komentář:
částečně rozebraný strojek
 Velikost:  80.06 kB
 Zobrazeno:  75 krát

strojek.jpg



Plosny_spoj-B.jpg
 Komentář:
Plošný spoj z fotodiodou
 Velikost:  74.4 kB
 Zobrazeno:  63 krát

Plosny_spoj-B.jpg



PCB.jpg
 Komentář:
 Velikost:  172.75 kB
 Zobrazeno:  87 krát

PCB.jpg



mini.jpg
 Komentář:
Sestavený strojek s připevněnou LED fotozávory
 Velikost:  81.94 kB
 Zobrazeno:  87 krát

mini.jpg




Naposledy upravil Artaban001 dne po srpen 26 2019, 21:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 21:18    Předmět: Citovat

ještě - ten budík, co prodávala Rossman


Budík.jpg
 Komentář:
Tohle je ten budík
 Velikost:  48.89 kB
 Zobrazeno:  62 krát

Budík.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 22:19    Předmět: Citovat

Děkuji, nechci, raději DCF hodiny s LCD displejem, než takovejto orloj. U LCD hodin navíc uvidíme, zda se podařilo nebo nepodařilo přijmout signál.
https://www.youtube.com/watch?v=tNPEC65muG0

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: út srpen 27 2019, 8:24    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
..... U LCD hodin navíc uvidíme, zda se podařilo nebo nepodařilo přijmout signál.......


Kupodivu, i u toho mýho "primitiva" je to vidět, sice žádná LED, ale když nemá signál, tak vteřinovka "poskakuje" po dvouvteřinách, když je to v pořádku, jde normálně...

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: út srpen 27 2019, 9:03    Předmět: Citovat

Artaban:

děkuji za detailní rozbor situace, je to přesně tak, jak píšeš. Ke stejnému závěru jsem došel i já rozborkou jednoho z hodinových strojků. HW je celkem primitivní.

Díky tomu, že v okolí mám více lidí, kteří mají špatnou zkušenost se signálem DCF, tak přemýšlím nad tuningem té „SW“ části. Jako řídící MCU nemusí být arduino, které by na to nejspíš opravdu nestačilo, jak píšeš (minimálně by bylo potřeba spoustu HW okolo), ale mám dobré zkušenosti s ESP32, které poskytuje opravdu dostatek výkonu i pro mnohem komplikovanější úlohy a obsahuje skoro všechen potřebný HW na „jednom křemíku“.

Hydrawerk:

LCD panel výrazně zhoršuje čitelnost času. Nástěnné ručkové hodiny přečtu pres celý pokoj, ale to o LCD nemohu říct. Také zjistit z analogových hodin, kolik ukazují je podstatně jednodušší, než z digitálních, kdy pozici rafiček přiřadíš konkrétní význam versus přečteš symboly (číslice), analyzuješ je -- dáš jim význam, tento význam zasadíš do kontextu času a zjistíš časový údaj. Podobné je to jako s rychloměry v autě -- ručičkovým přečteš aktuální rychlost PODSTATNĚ rychleji, než digitálním. Možná s nižší, ale stále dostatečnou přesností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: ne listopad 17 2019, 14:36    Předmět: Citovat

Tak pro úplnost. Bylo to přesně tak, jak jste/jsem si mysleli.

Kaskáda měničů vytvářela rušení rádiového signálu. Po přehození zpět na klasické tužkové baterie toto přestalo i u druhého strojku.

Potřeba tuningu se tedy odkládá na neurčito.

Díky, mhepp
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.48 sekund