Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba transiwattu - prosím o radu. 2
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 15:49    Předmět: Stavba transiwattu - prosím o radu. 2 Citovat

Když si přečtete popis funkce zesilovače z pera pana Jandy, jistě dáte za pravdu danhardovi, že je to prostě špatně a to bez ohledu na synonyma, která pro slovo "špatně" danhard použil.
Zvýraznil jsem jen to "nosné" a "výživné". Ta druhá červená věta zřejmě zavinila ten sinclairův nešťastný dotaz a navíc do určité míry popírá tu první.
Proč dosud tyto nepravdy nikdo viditelněji nekritizoval, je to, oč tu běží. O demokracii to podle mne nebylo. Hlavní důvod vidím v tom, že jde o generacemi vyzkoušený a funkční model. Nad nesprávným popisem každý mávl rukou, pokud ho vůbec byl schopen a ochoten hodnotit.
Každého spíše zajímá, proč věci nefungují, než proč fungují.
A druhý důvod vidím ve vztahu k autoritám. Také mám tu chybu uznávat a někdy i omlouvat autority. Danhard jí netrpí.
Wink
p.s. Ještě schema, aby bylo vidět, o čem p. Janda píše.



Janda1.png
 Komentář:
 Velikost:  127.42 kB
 Zobrazeno:  307 krát

Janda1.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 21:48    Předmět: Citovat

Sandal asi nepochopil, že je to tu pokračování o trasiwattu.
Teď bych třeba rád probral tu diodu mezi bázema.
Běžně jsem její napětí kontroloval při proudech, které se tam vyskytují, používal jsem 100mA a napětí bylo 760mV, ale to už si přesně nepamatuju.
Používal jsem 1N4002 od Motoroly, měl jsem jich pytlík a všechny se chovaly stejně.
Ve zkreslení se snížil rozkmit zkreslení na budiči z cca 1200mV na cca 400mV a taky tak spadlo zkreslení na 1/3 při malých výkonech, 50mW-1W.

Mám jí tam podle skvělých rad mistra Jandy a popisu AuRa Z1 používat, nebo je lepší kus drátu ?

Zajisté, že jsem diodu mezi báze začátkem r.74 konzultoval s Jandou, ale to jsem měl ještě postavenou verzi s 5NU74 a mezi bázema bastl s OC30.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 22:34    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
...Ve zkreslení se snížil rozkmit zkreslení na budiči z cca 1200mV na cca 400mV a taky tak spadlo zkreslení na 1/3 při malých výkonech, 50mW-1W...
Pojem "rozkmit zkreslení" bys měl trochu přiblížit (jenom pro mě). Také 1/3 zkreslení je relativní pojem, z 1% na 0.3%, z 0.1% na 0.03%...To jsou informace na dvě věci.
danhard napsal(a):
...Mám jí tam podle skvělých rad mistra Jandy a popisu AuRa Z1 používat, nebo je lepší kus drátu ?...
Když jsi to s mistrem konzultoval, tak jsi snad něco vykonzultoval, ne? Jinak je to zbytečná otázka, když dioda zkreslení snižuje (je jedno, jak významně). Nejsou to spíš výlevy zneuznaného génia?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 22:57    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
danhard napsal(a):
...Ve zkreslení se snížil rozkmit zkreslení na budiči z cca 1200mV na cca 400mV a taky tak spadlo zkreslení na 1/3 při malých výkonech, 50mW-1W...
Pojem "rozkmit zkreslení" bys měl trochu přiblížit (jenom pro mě). Také 1/3 zkreslení je relativní pojem, z 1% na 0.3%, z 0.1% na 0.03%...To jsou informace na dvě věci.

Rozkmit zkreslení na budiči jsou ty kolmé části na průběhu buzení na Vašich úžasných simulacích.
Tam nemá emitorový sledovač koncových tranzistorů napěťové zesílení cca 1x a to se projeví na přechodovém zkreslení.
Konkrétní hodnoty harmonických si můžeš odečíst ze simulací TW40, někde na začátku vlákna o transiwattu.
Je to tam pro několik výkonů. Při velkých výkonech přechodové zkreslení překrývá zkreslení způsobené nelinearitou bety tranzistorů. Nechci to tu několikrát opakovat, pro ty, co jsou líní si to nastudovat.
Je to informace relativní, zařazení diody snížilo přechodové zkreslení na 1/3 stavu bez diody.
Zajímalo mě to z pozice nezávislého pozorovatele, jak jasně to má popsané Janda v jeho kydech o Z1, tj. v té ukázce, co jsi sem dával.
Tam je to taky jasně uvedeno jaký je vliv na zkreslení ? nebo jsou to informace stejně na hovno ?

S mistrem Jandou jsem v r.73 vykonzultoval, že něco mezi bázemi by zhoršilo spolehlivost, což jsem jako študent 3. ročníku elektroprůmyslovky respektoval.

Zajímal mě Tvůj názor na věc, poznámky o neuznaném géniovi si strč za klobouk, ty mě nezajímají.


Naposledy upravil danhard dne ne srpen 25 2019, 23:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 23:26    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Rozkmit zkreslení na budiči jsou ty kolmé části na průběhu buzení na Vašich úžasných simulacích...
Jsem rád, že ty naše simulace přišly nakonec vhod.
danhard napsal(a):
...A zajímalo mě z pozice nezávislého pozorovatele, jak jasně to má popsané Janda v jeho kydech o Z1, tj. v té ukázce, co jsi sem dával.
Tam je to taky jasně uvedeno jaký je vliv na zkreslení ? nebo jsou to informace stejně na hovno ?
Jen jsem "postnul" tvoji citaci pana Jandy. Asi tě to moc nepotěší, Janda píše o změně v "setinách až tisícinách %", ale neuvádí při jakém výstupním výkonu, dá se jen předpokládat, že jde o zkreslení při jmenovitém výstupním výkonu. A to je pro posouzení vlivu přechodového zkreslení údaj dost na nic. Ale jako reklama na High Fidelity dobrý, ne?
danhard napsal(a):
Zajímal mě Tvůj názor na věc, poznámky o neuznaném géniovi si laskavě strč do prdele, ty mě nezajímají.
Měl bych být poctěn tvým zájmem o můj názor? Ty "poznámky" byly o tobě, ne pro tebe. A můj názor by zde neměl být směrodatný, nikdy jsem se podrobně analýzou koncových nf zesilovačů nezabýval tak, jako ty, sinclair a jiné podobné "formáty", tak nevím, v čem by ti mohl být užitečný.
Wink


Naposledy upravil masar dne ne srpen 25 2019, 23:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 23:41    Předmět: Citovat

A co je to pojem ... že běžným měřením je vliv prakticky nezjistitelný ?
Já jsem to měřil HP334A, mnohem později a při 50mW šlo zkreslení třeba z 0,6% na 0,2%, to je nezjisttelné ???

Prostě lež stíhá lež, a nohsledi, jako sinclair, to ještě doslova opakují Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 23:51    Předmět: Citovat

A co když to není lež (vědomá nepravda)? Co když je to jen omyl, nedostatek přístrojového vybavení, opomenutí... Kdo z nás měl v 70-80-tých letech možnost změřit zkreslení 0,01%? Většině lidí, co takové zesilovače stavěli, bohatě stačil pohled na sinusovku na osciloskopu a subjektivní dojem.
Se divím, že někoho "vytáčí" takové prkotiny po 40 a více letech. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 0:08    Předmět: Citovat

Když někdo blábolí něco o setinách a tisícinách % , tak buď to změřil, nebo si to vycucal z prstu, vylhal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 9:08    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Když někdo blábolí něco o setinách a tisícinách % , tak buď to změřil, nebo si to vycucal z prstu, vylhal.
Nemám problém si myslet, že (mu) to (někdo) naměřil. A že to měřil při výkonech, na kterých se tohle zkreslení projevuje nejméně, může být otázka dejme tomu "obchodní politiky". V době, kdy se začaly prodávat 100W zesilovače na monočlánky, chování ne neobvyklé. A hlavně, na rozdíl od nesprávného výkladu funkce, nevýznamné.
Ale podstatné je to, že tento zesilovač si žije svým dlouhým a úspěšným životem dál, bez ohledu na hádky, které se kolem něho vedou. A bezpochyby i Jandovou zásluhou ho úspěšně stavěli i takoví, co o jeho funkci nevěděli vůbec nic. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 9:55    Předmět: Citovat

Ano, obchodní politika nalhat si parametry je obvyklá a Jenda asi nebyl vyjímkou.
Účel světí prostředky a on přeci chtěl šířit dobro Very Happy
Nebyl až tak funkcionář Svazarmu, jenom vedl jejich podnik, byl to velmi šikovný manažer a když komouši zrušili Hudba a Zvuk, ve které byl členem redakční rady, tak si ostatní členové už ani neškrtli, ale on šířil dobro dál.

Z1, (C) 1992 AU/RA Eva a Jiří Jandovi,
"V kritické oblasti tichého poslechu koncový stupeň nepracuje, takže výstupní signál přichází do reproduktoru přímo ze širokopásmového budiče tř. A, bez obvyklého přechodového zkreslení."

Pojďte za mnou malověrní, lávka je pevná, přechodové zkreslení u Transiwattu neexistuje Laughing

ps. Je zajímavé, že po všech "vylepšeních" má upravená TW40 zkreslení při malých výkonech snížené o cca 40dB, v porovnání s verzí z papírového návodu a zkreslení se skutečně pohybuje v setinách % Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 10:14    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Pojďte za mnou malověrní, lávka je pevná, přechodové zkreslení u Transiwattu neexistuje Laughing
A měl pravdu. Akorát ten důvod, proč tomu tak je, si vykonstruoval, vysnil...a všichni jsme mu to baštili. Když jsi tenkrát s Jandou konzultoval "to něco" mezi bázemi, tak jsi mu tento výklad nerozporoval? Nebo jsi ho sdílel?
Wink
Mně se totiž jeví, že po dobře položených otázkách by se p. Janda musel začít potápět už ve druhé větě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 11:00    Předmět: Citovat

Dyť jsem říkal, že jsem to přijal.
Každej prvek v zesilovači má nějakej význam.
Z hlediska spolehlivosti je ten drát mezi bázema nejspolehlivější a zaručuje nejlepší zavření koncáků.
Z hlediska zkreslení je samozřejmě nejlepší teplotně závislej zdroj předpětí a konce otevřené do klidového proudu.
To je ale méně teplotně stabilní.
Takže ta dioda je kompromis, je teplotně závislá správným směrem, chová se jako zdroj napětí (resp. podstatně lépe než odpor), napětí je dané a v poměru k pásmu necitlivosti, které sníží z 1200mV na 400mV a to je dostatečný kompromis pro zachování dobrých vlastností B konce (dobré odbuzení, dobré Ucemax zavřených tranzistorů).

Mrzí mě jen, že Janda i po 20.letech význam té diody znevažoval, protože použil aušusové KY130 Rolling Eyes

ps. samozřejmě zkreslení a jeho změny, vliv úprav se dá měřit i na osciloskopu, stačí vyřadit zpětnou vazbu, nebo budit samotný konec přes 10k odpor.


Naposledy upravil danhard dne po srpen 26 2019, 11:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 11:12    Předmět: Citovat

To, že použil KY130, je to poslední, co bych mu vyčítal. Nakonec na ně nadával taky, až zjistil, co jsou zač.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 11:31    Předmět: Citovat

Ale to je prostě krok po kroku.
Pokud ustrnete na těch Jandových výkladech, tak se prostě nedostanete k pochopení, co se dá zlepšit a jak.
Ta dioda kromě snížení přechodového zkreslení na 1/3 tak umožňuje lepší vybuzení budícího darlingtonu, když se kolektor KC507 pověsí nad ní.
0,6V v rozkmitu na výstupu, při 60V napájení 2% výkonu navíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 15:25    Předmět: Citovat

Ano. Ale nemyslím si, že tohle vlákno by mělo být "křížovou cestou" myšlenkových pochodů autora Danwatu. Zkrátil bych to.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Další
Strana 1 z 36

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund