Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Používate L3-3?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
patko



Založen: Apr 09, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2007, 17:37    Předmět: Používate L3-3? Citovat

Mám už istý čas v dielničke tento merač elektroniek a po počiatocných technických problémoch je snaha ho čo najviac využívať. Tento príspevok do fora má podnecovať diskusiu o využívaní prístroja a prípadnu výmenu skúseností.
Pokial skúšaná elektronka patrí medzi typy pre ktoré bol merač určený, dosahuje sa pri meraní značne spolahlivých a opakovatelných výsledkov.
Pritom vobec nemusí íst len o ruské typy alebo ich ekvivalenty. Pozitívne prvky konštrukcie merača iste ocenil každý, kto mal moznost ho porovnat s inými a pozrel si aj jeho schému zapojenia. Po zostavení skupiny testovacích kariet pre priamo testovatelné lampy sa rýchle ukážu aj nedostatky. Tieto samozrejme závisia od účelu na ktorý pristroj má slúžit. U mna je potrebné často merat najrôznejšie lampy radiotechnického určenia zo vsetkými možnými päticami. Tým prechádzam k nedostatkom. Prístroj nieje univerzálny - je nutne stavat adaptéry. A to nielen pre zastaralé pätice ale i pre novalove. Prepojovacia matrica jednotlivých elektrod zo zdrojmi napätia nieje totiz univerzalna. Ako priklad uvádzam EF80 kde nieje možne pripojit druhu mriežku samostatne na zdroj. Ide to len spolocne s anodou alebo cez adaptér.
Dalsia problémova oblasť je meranie usmernovaciek nižšieho striedavého napätia. Prístroj poskytuje od 350V vyššie.
Niekoľko diskusných tém do fora:
1.Adaptéry pre ine zapojenia a vyhotovenia pätice.
Možnosti:
A.Univerzalny banankový prepojovač na všetky mozné kombinácie (ako fabrický adapter tuším MX959 Hitchcock ku I-177). Zapojený do oktalu a novalu privodnými kablami.- pracné zostavovanie prepojení, značná možnosť omylu, cast prepojovacej práce na karte je vlastne zbytocna, ...
B.Adaptér z pevným pripojením kontaktov len pre chýbajuce kombinácie prepojenia.Zapojeny do oktalu a novalu privodnými káblami. Tu je možno nutné umiestnit viaceré pätice rovnakeho druhu a pevne zadrátovat.
C.Najjednoduchší zastrkovací adaptér pozostavajuci napr. z oktalového sokla a hore na ňom potrebná pätica - malo by to uplne kratke privody.

Staval uz niekto niečo podobné? Aké máte skúsenosti so strmými lampami v adaptéroch alebo I bez nich? Heslo samovolne oscilacie , dlhe privody, feritove koralky.

2.Skúška na prerušenie vlákna a na skraty medzi elektrodami. Moznosti pristroja sa mi zdajú byť nedostačujuce - napr. Skrat anoda vlakno pri usmernovačke. Zatial skúšam na 215-ke.

3. Istenie sekundárnych vinuti trafa proti prerazeniu - hlavne anodove napájanie. Nejaký názor?

4.Rozšírenie možností napájania žhavenia nad 15V.

5.Príprava komutačnych kariet. Pozor! To čo možno nájst cez googl má často závažne nedostatky!
Pristroj umožňuje merať pentody z automatickým aj z pevnym predpätim - podla volby katodoveho odporu. Podľa čoho volíte metodiku merania? V literature obvykle nieje zmienka o tom pre aké zapojenie je lampa určená. V katalogu sú skoro vždy oba údaje - UG1 aj RK. Zatial používam metodu z automatickým predpätim len u koncových pentod.

Ako z horeuvedeného vyplýva, ide mi o zvýšenie UNIVERZALNOSTI tohoto bezpochyby dobrého prístroja. Ma niekto podobny zamer alebo skúsenosti z načrtnutou problematikou? Prispevok ku teme bude vitany!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2007, 18:06    Předmět: Citovat

Záměry na rozšíření univerzálnosti přístrojů mám, ale teprve se pracuje - pomalu, ale jistě - na překladu dokumentace. Je nás více, kteří s tímto přístrojem mají různě rozsáhlé zkušenosti a co nevidět nás přibyde více Smile

Zatím si troufám spekulativně pár názorů a poznámek :

- L3-3 byly možná v poslední generaci inovovány, rozhodně jsou změny proti verzím z r. 1977 nejen vzhledové, některé problémy mohou být odstraněny. Jde o to, o které verzi se konkrétně hovoří - to může být problém nekompatibility karet z netu

1) co se týče novalů, přístroj obsahuje 2 patice (11,12) a nejsem si jist, jsou paralelně, nebo je tam změna ? Daly by se asi zapojit tak, že by pokryly veškeré typy elek ?

- adaptérů - řešení - je několik na netu, včetně adaptéru pro velké elky (6S33S a podobné, žhavení je externí). Otázka je, jak velké množství jiných typů elek bude člověk potřebovat. Viděl jsem jednorázové redukce, pro konkrétní typy elek (C)

Napadlo mne řešení, do přístroje instalovat zdířky na všechny elektrody a propojovat to k externí patici banánkama.

Oscilace - nemám ověřeno na L3-3, ale jinde to bývá problém strmých triod a pentod (osobně ověřeno na vlastním stroji). V některých případech nepomohly ferity vůbec, použil jsem nakonec Rg1 na patici + ferity a to už funguje.

Mám dotazy - jak je to vlastně s jištěním při testování usměrňovaček ? Co se stane při zkratu v ní ?
Je možné jednoduše u dvojité otestovat obě poloviny samostatně a počítá se s tím na kartách ?

Jaké počáteční technické problémy byly ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patko



Založen: Apr 09, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 12:42    Předmět: Citovat

Zdravim Sendyx,

Myslel som ze iste nebudem sam, kto sa tym zaobera. Vo forach je ale pomerne ticho. Dufam ze sa to casom zmeni.
Problemy mi robilo znacne kolisanie jednosmernych napati hlavne u 250V zdroja. Tipujem na prechodove odpory u kontaktov a mozne povrchove prudy na ciastocne vodivych povlakoch suciastok. Vycistenie celeho vnutra od toho bieleho povlaku neprinieslo celkom ziadany vysledok. Tento problem stale pretrvava. Ani mi to handrou a kefkou uplne nezislo. Niektori akteri pouzivaju na podobny ucel radikalnejsie metody - ultrazvuk a specialny cistiaci roztok. (Renovacia TV-7 na jogiho fore) Takto vybaveny niesom. Este s tym bude ale treba nieco spravit. Zatial predlzujem dobu zahorovania pred meranim pri zatvorenom kastli a dufam ze sa to vypali Wink .
Istenie povazujem za slabinu konstrukcie a istenie pri merani usmernovaciek zvlast - kvoli vysokemu prudu. U mna prislo po prepaleni vlakna ku dotyku vlakno - anoda a tym zmene usmernovacky na ziarovku. Rucicka letela hned na doraz, ale nastastie zostalo to bez nasledkov. Inak meraci pristroj ma zapojene 2 ochranne diody. Neviem nakolko to pomoze. Na druhej strane sa v podobnych pripadoch osvedcuje povestny rusky sklon na predimenzovanie (mam na mysli anodove vinutie trafa). Inak pri skratoch v obvodoch s jednosmernym napajanim by mohli najprv odist tie polovodice.? Tu usmernovacku som zhavil jednosmerne (4 volty striedavo to nema, len 4,5).
Testovanie u dvojitych prevadzam presunutim kolika pripajajuceho anodovy zdroj na patricny kontakt sokla. Karta teda ma dve dierky a zapaja sa postupne. Myslim ale ze kym nebudem mat uspokojivo vyrieseny problem skratov pocas merania a testovania na skraty pred meranim, budem na usmernovacky pouzivat radsej ine skusace. Novalove patice su zapojene rozdielne.Zatial bud pasovala ta 11-ka alebo ziadna. 12-ka sa este nevyskytla. Je to mozny kandidat na predratovanie. Z tym sa ale nechcem ponahlat - asi radsej adapter. Inak zo strmsich koncovych pentod sa slusne meraju EL84. Extremnejsie som este neskusal. Na EL36 sa chystam, ECL11 s adapterom. To utlumenie riadiacej mriezky pre strme elky nieje zly napad.
Tie bananky hmm... , mozne by to bolo, ale na oktalovej patici ma pristroj vyvedenu celu "internu zbernicu" teda kontakty 1 az 8. Chyba uz len 9 a ten je na novale. Preto dva sokle do pristroja. V prospech adapteru by hovorila aj nutnost rozsirenia rozsahu zhaviacich napati.
uvidime...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2007, 13:55    Předmět: Citovat

Zkusím do tohoto fóra přilákat další uživatele přístrojů Smile

- testování usměrňovaček - zatím to vidím tak, že na BM215 otestovat zkraty, na L3-3 udělat "trápení" do zátěže.

- měřící ústrojí asi poruchové moc není, myslím že není ve velké SND - takže buď se s poruchou nepočítalo, nebo se dodávalo samostatně

- stabilita přístroje - skoro každý se zmiňuje, že těch 30 minut se musí nahřívat. Hovořil jsem s několika uživateli, žádné trápení v ultrazvuku nedělali. Možná to chce zkusit diagnostikovat až k příčině závady - elka, patice, pasiva...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patko



Založen: Apr 09, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2007, 21:57    Předmět: Citovat

Snad sa este niekto najde ...
Takze - testovanie usmernovaciek - kazdemu mozno len doporucit najprv preverit na skraty. Ci uz 215-kou alebo len ohmmetrom. Problem mozneho skratu pocas merania I USM to ale samozrejme neriesi. To sa moze prihodit vzdy v kazdom pristroji. Ta 215-ka vtedy aspom vyhodi termicke poistky na trafakoch - pokial ich nejaky dobrak neprivaril.
Skraty medzi anodou a poslednou mriezkou pripadaju do uvahy u kazdej lampy, takze osobne tiez skusam vsetko najprv na skrat a az potom meracka v L3-3.
Inak to zhavenie usmernovaciek jednosmernym prudom by tiez mohol byt problem pocas merania I Usm. Nejaky nazor? Pri nespravnom pripojeni katody na vlakno (do +vlakna) chybnym zakolikovanim?

K meraniu novalovych lamp v patici 12: Prezrel som vsetky dodavane ruske karty ktore mam. Pokial som nieco neprehliadol tak je tam len jedina lampa pre ktoru je tato patica urcena. Je to tusim 6E5P pisane latinkou. Nejaka vysokofrekvencna pentoda s S=30. To bol mozno dovod preco ju dali zvlast - je tam aj 1kOhm odpor v patici a tlumivka. A ma aj nejak netypicky zadratovany sokel. Dalsie urcenie tejto patice je mi zatial nezname. Mozno ze sa prihlasi nejaky byvali raketak co s tym meral "tajne" lampy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 29 2007, 22:28    Předmět: Citovat

Vím o 4 lidech, kteří měří už pár let, jeden dokonce už na vojně (nemá čas psát na net, bohužel) a dalších 6 přibyde do konce roku.

Ten sokl může být opravdu na jeden typ elky, zkusím někdy zkontrolovat přehled speciálních elek, jestli mají u L3-3 kartu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út říjen 30 2007, 21:20    Předmět: Citovat

Jeden z adaptérů pro inspiraci (díky A.K. za odkaz)

http://www.afrudolph.de/adapter/l1-3_adapter.htm


A když jsme u těch odkazů, tak ty základní, většinou už uživatelům známé Smile
http://www.jacmusic.com/Tube-testers/

http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Roe-Pruefer/L3-3/L3_3.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patko



Založen: Apr 09, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: so listopad 03 2007, 13:38    Předmět: Citovat

Adapter afrudolph: Principiálne jedno z možných riešení. Pevne zadratované pätice. Nevýhoda - pocíta iba z päticami, ktore niesu zrealizované na prístroji. Nezohladnuje použitie RLC prvkov na
kontaktoch niektorych pätíc L3-3. U univerzálnej pätice to nemusi byt vždy želatelne - napr. pridavne paralelné kapacity a podobne. Inou cestou by bolo variabilné pripojenie kontaktov pätice na vnútornú zbernicu pätíc napríklad banánkami. Tu zas ruší, že sa to odchyluje od celkového konceptu L3-3 a nezanedbatelne zvyšuje riziko chybnej obsluhy alebo dokonca úrazu. Podobný systém poznám u už spomenutého adaptéru MX949. Bez nejakeho kompromisu sa to nezaobide...
Dalsia téma - firemná dokumentácia:
1.Pozitivne, že vôbec existuje. Schema je slušne spracovaná, aj ked vinou tlace horšie citatelná.
2.Negativne - popisy a tabulky su znacne neprehladné. Chcelo by to aj krátky návod, asi v rozsahu
jednej komutacnej karty, podobne ako u 215-ky. Ten si možno lahko zostavit. K praktickému použitiu dokumentácie pri tvorbe novej karty treba vediet, ako sú jednotlivé kontakty pripojené na zbernicu pätíc. Ja to riešim podobným spôsobom ako dokumentácia ku skúšacke Funke W18: Univerzálna karta rozšírená o popisky jednotlivych komutacných zdierok + hárok z nakreslenými päticami a oznacenými kontaktmi.
Ma to výhodu, že v katalogu eliek možno priamo použit zapojenie sokla danej elky na urcenie polohy
komutacných kolíkov. To mi u firemnej dokumentácie chýbalo. Zapojenie pätíc som preveril ohmmetrom, pricom sa ukázala aj chyba v schéme.
škoda že pri tvorbe tohto meraku nepoužili univerzálne klúcovanie kontaktov ako napr. u Neuberger-u 370. Ten je v tomto ohlade špicka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hrošek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 18:45    Předmět: Citovat

Dobrý den přátelé !
Jako absík jsem se na vojně učil dělat s přístrojem L1-3. Pár let po revoluci se mi podařilo tento přístroj koupit na blešáku bohužel bez karet. Ty jsem po velkém shánění taky sehnal, ale přístroj měl několik vad které se mi nedařilo odstranit. Zároveň s kartami jsem koupil sokly na staré lampy. Strkají se do osmikolíkové patice.
Předloni jsem koupil úplně nový L3-3 a v létě jsem ho rozběhal. Měl jsem pár drobných potíží. Prasknul mosazný kontakt v jednom pojistkovém držáku, přerušil se síťový kabel a zlobily 2 elektronky. Pojistkový držák jsem sehnal originál, síťový kabel jsem dal prozatím na pevno a lampy byly náhradní.
Co jsem zatím s ním měřil tak měří perfektně až na pár drobností.
1. Mám volič napětí sítě na doraz. Nevadí přístroji 230V a více když je dělaný na 220 ?
2. Kalibrace zdroje 250V. Ihned po zapnutí je "za rohem", po 15 minutách mohu nastavovat od 248V výše, ale níž to nejde.
3. čistíte něčím zkušební patice ? Ty mé jsou takové šedo-nazelenalé, předchozí majitel je asi něčím zkusil čistit
4. uvnitř je na některých částech takový bílý nános, vadí to ?
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 12 2007, 23:13    Předmět: Citovat

Vítám pana velkého inženýra že konečně přispěl Very Happy !

S tím bílým bordelem - jak jsem mluvil s více lidma, máme jej všichni. Já myslím, že snad není probém ho oškrabat a změřit, jestli je el. vodivý, nebo vzít hadr a utřít jej všude, kde je. Mokrým hadrem šel z odporů perfektně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patko



Založen: Apr 09, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 14:18    Předmět: Citovat

@Hrošek,
Vitaj pri výmene skúseností s L-kom! Každý príspevok k téme je tu skutočne na mieste. Zaoberáme sa tým ako nám to čas a iné okolnosti dovolia. Jedná sa o vlastné skúsenosti, dotazy a postrehy z praxe a taktiež názory a poznámky.
Ku spomenutym "drobnostiam":
1.Nevadí do cca 242V! Sieťové napätie vždy kolísalo. Prístroje ako naše L-ko ale aj BM215 alebo I-177B su vybavene kompenzáciou odchýlky od menovitej hodnoty, aby tym nebol ovplyvnený výsledok merania. Ja používam L-ko na 2 rozdielnych stanoviskách. Na jednom mám v zásuvke cca 233V a na druhom po zapnutí meráku len asi 220. Prepínač SIET umožňuje zvoliť patričný počet primárnych závitov trafa, aby sedelo sekundárne napätie. V návode k prístroju na str.4 sa píše - "napájanie 220V +-22V". Pri sieťovom napätí 220V a nastavení prepínaca primáru na 7 ma byť ručička cca na kalibračnej značke. Na mojom prístroji sedí nastavenie pri 220V v sieti a polohe prepínača 8.
2.Regulačný trimmer 250V pod pravým vetrákom prístroja umožňuje reguláciu napájania striedavého mV-metra a µA-metra. U mňa je to v rozmedzí 140V až vyše 300V. Doporučil by som preveriť VL16 a VL17 ale hlavne trimmer R169. Ten biely povlak môže značne zmeniť prechodový odpor bežca potenciometra.
3.Pätice čistím interdentálnou zubnou kefkou a tuner sprayom. Zelený povlak bude oxyd medi. Opatrne mechanicky oškriabať. Originál budú pätice asi medené a postriebrené. Kto má skúsenosti s inými prípravkami?
4.Biely nános aj v mojom pristroji. Dtto Sendyx. Len po zotretí mokrou handrou a vysušení sa čiastocne objavil znovu. Chcelo by to nejakú chemiu???
Ad Orig. karty - používam viac menej k didaktickým účelom.
Ad sokle na stare lampy - ide o fabrické alebo amatérske adaptéry? Existovalo to už aj u armády? Asi nie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 15 2007, 17:10    Předmět: Citovat

Bílý nános je naprosto ve všech přístrojích novější výroby, do přístrojů ze 70. let a do L1-3 jsem se nedíval. Stejné bílé mapy jsou na nových, zabalených odporech, uložených jinde, na krytech elektronek. Odhaduji, že to může být dílem zdegenerovaná ochranná vazelína.

Pokud budu mít štěstí, podaří se mi osobně setkat s člověkem, který dělal dlouho servis těchto přístrojů a snad bude vědět o těch paticích více, taky jsem o nich slyšel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2007, 13:59    Předmět: Citovat

V tomto dokumentu je zřejmě patice 11/12 vysvětlena, bohužel umím málo německy.

http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Roe-Pruefer/L3-3/Kurzanleitung.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Janetka



Založen: Feb 07, 2008
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: pá únor 08 2008, 0:23    Předmět: Citovat

Vyřešil někdo další rozsahy napětí(žhavící+anody)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2488
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2009, 21:37    Předmět: Citovat

pozeram ze nejak tato tema zmlkla. su vyriesene uz pisane problemy?
takisto ma udivilo ze na patici c.1 niesu zapojene vsetky piny,tym padom je mi znemoznene merat 6s33s, ale dedukujem ze cez adapter by to slo s externym zhavenim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund