Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LEGO vs RC motor
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 8:47    Předmět: LEGO vs RC motor Citovat

Dlouho jsme hledal řešení mého problému, ale bohužel se mi nepodařilo najít nic co by fungovalo, proto bych vás rád poprosil o pomoc.

Delší dobu stavím modely z lega na dálkové ovládání, ale výkon lego motorů mi nestačil tak sem pořídil RC motor, který kvůli většímu odběru sem musel zapojit přes relé. Ale tím bohužel přicházím o možnost ovládat motor proporciálně, což vzhledem k vyššímu výkonu je dost velká nevýhoda.

Takže moje otázka je, jestli je nějak možné využít výstupu z lego přijímače tak, aby sem dostal stejný výstup z nezávislého zdroje? Přikládám odkaz na stránku, kde snad je veškeré potřebné info o tom lego přijímači, v případě potřeby doplním další info.

http://www.philohome.com/pf/LEGO_Power_Functions_RC_v120.pdf

Předem všem díky za jakoukoliv radu a pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 11:01    Předmět: Citovat

No vzhledem k tomu, že v dokumentu je dopodrobna popsán i komunikační protokol tak bych to viděl nadějně. Jen musíš sehnat někoho, kdo převede povely z protokolu nějakým procesorem na univerzální výstup.
Prípadně by bylo možné (možná nejjednodušší) využít možnosti řízení PWM pro originální motor. Místo motoru zapojit nějaký odpor jako zatížení výstupu (pár kOhmů) a k němu připojit (napěťově) přizpůsobený optočlen a tím už spínat nějaký jiný (FET) tranzistor.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 11:07    Předmět: Citovat

Díky za odpověď, ale podle toho co píšeš se budu asi muset obrátit na někoho kdo by mi to byl schopný vyrobit nebo aspoň udělat přibližné schéma a popis součástek, protože tak moc se v elektronice bohužel nevyznám.

edit: Já jsem si původně myslel, že by mi mohlo pomoci tohle, ale buď sem koupil něco co nefunguje a nebo to špatně zapojil, protože to nefungovalo jak sem očekával. Podle zapojení jsem čekal, že na výstup půjde to samé co jde do vstupu, ale napájené samostatným zdrojem.

http://eshop.tefora.eu/tefora/eshop/10-1-LED-pasky/44-2-Stmivace-regulatory/5/261-LED-PWM-zesilovac-mini-1x12A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 11:58    Předmět: Citovat

No to by v principu fungovat mohlo. Ale - na jaké napětí je originální motorek? Protože ten zesilovač je na 12V. Když jsi to zkoušel, měl jsi zapojený i původní motorek? Nebo místo něho aspoň nějakou zátěž?
A taky - LEGO přijímač umožňuje několik způsobů řízení (vyp/zap, PWM, ...). Měl jsi ho nastavený dobře?

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 12:17    Předmět: Citovat

To jsem zapoměl dodat, lego je na 9V ale bez problémů funguje i na 12V a jelikož výkony motorů jsou pak o dost lepší, tak to mám na 12V předělaný, takže v tom by problém být neměl.

Když jsem to testoval tak sem zapojil výstup z přijímače na ten PWM zesilovač, do něj samotný zdroj a z něj sem zapojil ten RC motor, ne ten origo lego.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 12:24    Předmět: Citovat

No podle aplikačního návodu, na nějž jsi měl odkaz v úvodním příspěvku, by to mělo být zapojeno podle obrázku.
Otázkou je, co to znamená "Motor driver" a jak je fyzicky zapojený samotný motor. Pokud má motor u sebe nějakou elektroniku, tak bys musel LED zesilovač zapojit až opravdu namísto motoru (resp. paralelně k němu, tj. na výstup driveru), ne na vstup driveru.
Pokud jsi zapojil LED zesilovač do bodu B0, tak to fungovat nemohlo.
Další otázkou je, na jaké napětí je samotný motor. To, že máš napájení 9/12V ještě nezanemá, že i motor je na takovéto napětí. Pokud by motor byl např. na 5V, tak i když bys zapojil LED zesilovač dobře (parelelně k motoru), tak by to nekuselo fungovat.

Petr



App-sch.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  App-sch.jpg
 Velikost:  47.36 kB
 Staženo:  91 krát



Naposledy upravil petrfilipi dne st listopad 30 2016, 12:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 12:31    Předmět: Citovat

Měl jsem to zapojený místo motoru, protože ten přijímač by ten větší odběr motoru nevydržel, má na to i vevnitř nějakou teplotní pojistku. Takže teoreticky by to mělo fungovat, ale v praxi to právě nešlo. V těch origo lego motorech elektronika není, takhle vypadají vevnitř. Proto mi přijde záhadou, že to nefunguje, tak buď ten zesilovač byl nějakej šmejd co nefunguje a nebo je chyba jinde, ještě se na to jednou odpoledne podívám.


TBs_20120816_1c.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TBs_20120816_1c.jpg
 Velikost:  269.35 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 12:40    Předmět: Citovat

LED zesilovač má dva vstupy (PWM a napájení) - u těch musíš bezpodmínečně dodržet polaritu. U výstupu je to jedno, max. se bude motorek točit na druhou stranu.
LED zesilovač by mohlo jít vyzkoušet tak, že na výstup zapojíš žárovku 12V, připojíš napájení 12V a vstup taky připojíš na 12V. Jestli může být napájecí a ovládací napětí totožné (tj. ze stejného zdroje), to je otázka. Tam záleží na vnitřním zapojení LED zesilovače. Pokud připojíš ovládací vstup na 12V, měla by se žárovka na výstupu rozsvítit. Když bys zapojil na ovládací vstup generátor s výstupním napětím 12V, tak bys měl být schopen změnou střídy (poměr log0/log1) ovládat jas žárovky.
Další otázkou je frekvence - tj. jakou frekvenci používá PWM pro originální motor a jakou frekvenci je schopen přenést LED zesilovač.
Chtělo by to podívat se na napětí na originálním motorku osciloskopem a pak nasimulovat podobný signál na vstupu LED zesilovače.
Taky může mít LEGO nějakou kontrolu proudu motorem a pokud se proud do motoru liší, tak mohou vypnout výstup. To by se ověřilo připojením nějakého rezistoru, jehož odpor bude řádově menší než odpor mototu, a zároveň se dívat na výstup.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 12:47    Předmět: Citovat

No teď ti přemýšlím, jestli jsem dobře zapojil ten kabel na vstup do toho zesilovače. Protože lego používá 4 žilový kabel, pro pohon toho motoru používám kabel kde je - a +, další dva nevím přesně k čemu slouží. A na ten zesilovač jsem zapojil určitě to + a -.

Když píšeš ještě o té polaritě, je možné že když sem to dal opačně, že bych ten zesilovač poškodil? Protože jsem s tím všelijak laboroval a stát se to mohlo.

Já když to zapojil tak jak bylo ve schématu k tomu zesilovači, tak se motor točil pomalu, stejně jako když ho zapojím přímo, proto mi tam přijde, že to v podstatě ten samostatný zdroj vůbec nepoužívalo, ale takhle těžko říct, ono je to víc než půl roku zpět, teď se k tomu zase vracím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 13:01    Předmět: Citovat

Ty jsi zapojil LED zesilovač do bodů D0 a D1? A jsi si jist, že je v těchto bodech výkonový PWM signál? Není tam jenom datová komunikace s Dual Motor Driverem? Protože když to mají popsané jako Driver, tak by to neměl být samotný motor, ale nějaké jeho řízení a samotný motor bude až za tímto driverem.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 13:20    Předmět: Citovat

Tak tady je možná ta chyba co sem udělal, pokud si dobře pamatju tak jinam sem to zapojit nezkoušel, takže to bylo na tom D0 a D1

Zapojil jsem to tak, že sem použil tenhle konektor a na něm to napojil na GND a 9V.



wirelabels.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  wirelabels.jpg
 Velikost:  156.88 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 13:54    Předmět: Citovat

Mrkni ještě sem: http://www.philohome.com/pf/pf.htm
Pokud jsem to pochopil, tak C1 a C2 vedou až do motorku (+9V a GND do motorku nevedou, případně vedou, ale nejsou použiré) a de facto určují jeho směr otáčení, a to buď metodou on/off nebo PWM a podle toho, kde je kladnější pól, tak tím určuj směr otáčení.

Stejně bych to viděl na to, že budeš muset nakreslit schéma celé cesty od přijímače (IR reciever) přes řídící část (s vývody A0-A3, ..., D0-D3) a přes Dual Motor Driver po motor.

Petr


Naposledy upravil petrfilipi dne st listopad 30 2016, 14:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 13:59    Předmět: Citovat

Takže myslíš, že by byla potřeba i nějaká úprava vevnitř toho receiveru? Protože ten je takhle v celku a na něj už jenom připojíš motor, nic víc se tam právě moc vymyslet nedá, otázka je jestli teda z něj leze přímo nějaký signál, který bych zapojil do toho zesilovače, protože z toho nejsem moc moudrej a nevím co je vlastně to C1 a C2.


ir-receiver.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ir-receiver.jpg
 Velikost:  26.46 kB
 Staženo:  82 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 14:01    Předmět: Citovat

Tohle co jsi vyfotil je receiver? Podle mě je to Dual Motor Driver. Nebo je to všechno v jednom (IR přijímač), přepínač 1-4 pro kanál, motor driver a výstupy pro motorky.

PF


Naposledy upravil petrfilipi dne st listopad 30 2016, 14:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PsychoWard666



Založen: Nov 30, 2016
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 14:03    Předmět: Citovat

To co je na fotce je IR Receiver, to schéma co jsi dával nahoře je vlastně schéma toho všeho co je vevnitř, jestli to správně chápu, protože přes ovladač pošleš signál do tohohle a to ti ovládá ty motory, nic víc se tam nezapojuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund