Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké další video pro EB?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

O čem by mělo být další video?
Rozborka a průzkum měřících přístrojů
11%
 11%  [ 6 ]
Návrh elektronických obvodů
25%
 25%  [ 14 ]
Teorie
9%
 9%  [ 5 ]
Recenze přístrojů
9%
 9%  [ 5 ]
Měření + práce s měřícími přístroji
44%
 44%  [ 24 ]
Celkem hlasů : 54

Autor Zpráva
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 19:49    Předmět: Jaké další video pro EB? Citovat

Budu rád když rozhodnete Smile
Případně jakékoli další návrhy budou vítány.
Děkuji!



67915193_2439051549753098_6596927212396478464_n.jpg
 Komentář:
 Velikost:  217.18 kB
 Zobrazeno:  135 krát

67915193_2439051549753098_6596927212396478464_n.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 21:11    Předmět: Citovat

Nejde mi zaškrtnout všechno. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 21:34    Předmět: Citovat

Mne zase nejde zaskrtnut to eroticke video Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 525

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 22:09    Předmět: Citovat

K tomu měření by se hodilo zmínit něco o propojování přístrojů, kabely, redukce, rozdvojky, terminátory a tak. S ohledem na zemní smyčky a impedanční přizpůsobení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 22:24    Předmět: Citovat

Beru v potaz, zaznamenávám.
Děkuji

PeteBurns, kde? Laughing

forbidden bych se musel rozkrájet Very Happy zas tolik toho stíhat nemohu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 525

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 22:25    Předmět: Citovat

Poslední video o operačních zesilovačích. Sedmá minuta. Dělič 1k/9k má taky nějaký odpor. Kompenzační odpor v invertujícím vstupu by neměl být 1k, ale jenom 100 Ohmů, aby na obou vstupech byla shodná impedance.
Nebo se mýlím ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2019, 22:40    Předmět: Citovat

no to máš pravdu, koukám že tam mam blbou hodnotu, achjoo, dík, opravím
sem připravoval další schéma pro druhou část a nakreslil do něj kompenzaci a zapomněl že dole není 100ohm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 6:13    Předmět: Citovat

@makak tak jsem nad tím teď ráno dumal a ono to není špatně
protože vykompenzuješ to co vznikne na tom vstupním rezistoru 1k operáku. Ten zbytek už je zatížený dělič ale tam s tím už nic moc neuděláš. Na tom děliči může být jakékoli jiné napětí, takže to nejde nějak moc vylepšit. Ten bias current který teče dovnitř se může chovat opravdu různě. Leda bys tam dal výrazně menší hodnoty rezistorů a to se tomu operáku zase nebude líbit. Pak už je lepší řešení samozřejmě lepší OZ. Dnes už to problém není Smile

Hlavní důvod proč to v tom videu je je upozornění na to že se kolem operáků objevuje jistý bubák na kterého je potřeba dávat bacha Smile

a teď koukám na hlasování a skoro nikoho nezajímá teorie Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 8:23    Předmět: Citovat

Zrovna u teorie jsem odpůrcem vše v jednom. Videím se vyhýbám. Ne vždy bývám na internetu doma a pokud jsem mimo, normálně bývám omezený FUPem. Pro pochopení dané problematiky je pro mě lepší textová forma - dá se v ní snadněji vracet zpět, když něco na první pohled nepochopím, nebo když to používám jako příručku, která jde navíc uložit. Když už k danné látce nějaký video, tak to, které zobrazuje postup v textu, nebo výsledek snažení. Navíc v textu Ti nebude nikdo vytýkat to, že se třeba špatně vyjadřuješ, nebo za "slovní vatu".
A když mám hlasovat, tak dávám hlas všemu, kromě "teorie" a "návrhu elektronických obvodů".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 525

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 8:38    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
@makak tak jsem nad tím teď ráno dumal a ono to není špatně...

Tak v podstatě máš tři možnosti. Buď to hodit do simulátoru, nebo vzít nějakou 741, o dva řády větší odpory aby ty vstupní proudy udělaly měřitelný úbytek napětí a odbastlit to. No a nebo se ještě jednou zamyslet. Představ si, že vstupní napětí je nula. Jistě chceš, aby i na výstupu byla nula. Na neinvertujícím vstupu máš napětí dané vstupním proudem a odporem 1k. Aby na výstupu byla nula, tak stejné napětí musí být i na invertujícím vstupu. Takže impedance zpětnovazební sítě musí být také 1k. Dělič dá 900R, kompenzační odpor 100R a je to. Vždyť to snad není zas až tak složité... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 8:41    Předmět: Citovat

Jsem na tom podobně jako Artaban - dávám přednost článkům před videi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 8:41    Předmět: Citovat

no to bude ale fungovat pouze pro 1 bod, protože vstup toho operáku je v podstatě proudový zdroj (i když ne moc stabilní) může téct dovnitř ven, měnit se nezávisle na výstupním napětí. A to je problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 8:49    Předmět: Citovat

Mě videa o teorii nevadí, když jsou takto tematicky rozdělený, tak je mám uložený a vždycky najdu, co potřebuju. Jasně, mám to všechno někde v knihách, ale hledat v nich je na dlouho. Stejně jako mám vybraný články uložený na disku jako PDF, ale taky občas nevím, jak jsem to pojmenoval a kde to viděl. Ve zkratce, vždycky si to rád poslechnu, pokud to nejsou úplně triviální základy jako ohmův zákon a podobně. Buď pro osvěžení paměti, nebo se občas i dozvím nějakej detail, co jsem nevěděl. Například teď ty zenerky, doteď jsem netušil, že se dělí na s lavinovým a tunelovým efektem podle napětí kolem 4,7 V a že mají rozdílnou teplotní závislost. Prostě to nikde nikdy nepsali.
Takže za mě fakt všechno. Smile Naštěstí mám všude neomezený data, takže můžu klidně na dovolené na mobilu sjíždět videa, když se budu nudit. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 525

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 8:51    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
no to bude ale fungovat pouze pro 1 bod, protože vstup toho operáku je v podstatě proudový zdroj (i když ne moc stabilní) může téct dovnitř ven, měnit se nezávisle na výstupním napětí. A to je problém.

Ale no tak... Sad
Vycházíme přeci z předpokladu, že vstupní proudy invertujícího i neinvertujícího vstupu jsou shodné. Samozřejmě to neplatí beze zbytku, protože existuje něco jako vstupní proudová nesymetrie.
Vstupní proudy nemohou téct, kam je napadne, je to dané tím, jestli vstupní diferák je NPN nebo PNP. Fetové operáky nechme stranou, tam jsou to pA.
Takže ještě jednou, jsou-li vstupní proudy shodné (ať už jakékoliv, mění se třeba s teplotou), tak kompenzační odpor je 100R na věčné časy a nikdy jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2019, 9:11    Předmět: Citovat

makak já Tě chápu, jak budu doma trošku to rozepíšu, vím co myslíš, jen je tam takový vedlejší efekt.
Každopádně to ve videu opravím Smile dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund