Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nefunkční klávesnice a myš v X.Org
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 19:19    Předmět: Nefunkční klávesnice a myš v X.Org Citovat

Ahoj lidi, hlavně linuxáci.
Bojuju tu s nefunkční myší a klávesnicí v X windows. X windows naběhnou, ale nedají se nijak ovládat a nemůžu přijít na to, proč. Už mě nebaví pořád čekovat disky po tvrdým resetu, tak kdyby někdo poradil, bylo by to fajn.
Přikládám část výpisu z xorg.0.log:
kód:
X.Org X Server 1.7.7
Release Date: 2010-05-04
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Slackware 13.1 Slackware Linux Project
Current Operating System: Linux mamut 2.6.33.4 #1 Sun Aug 4 18:41:52 CEST 2019 i686
Kernel command line: BOOT_IMAGE=slack13 root=805 vt.default_utf8=0
Build Date: 05 May 2010  01:54:53AM
....
(II) Cannot locate a core pointer device.
(II) Cannot locate a core keyboard device.
(II) The server relies on HAL to provide the list of input devices.
   If no devices become available, reconfigure HAL or disable AutoAddDevices.
....

Je vidět, že server nenašel klávesnici a myš, ale nevím, jak to spravit. Je mi divný, že v systému vůbec není soubor xorg.conf. Když jsem ho zkusila založit a dát do něj sekci pro klávesnici a myš, tak je to stejně zakázalo. V logu bylo pak tohle:
kód:
(==) ServerLayout "Simple Layout"
(**) |-->Input Device "Mouse1"
(**) |-->Input Device "Keyboard1"
(==) Automatically adding devices
(==) Automatically enabling devices
....
(WW) AllowEmptyInput is on, devices using drivers 'kbd', 'mouse' or 'vmmouse' will be disabled.
(WW) Disabling Mouse1
(WW) Disabling Keyboard1

Poradí, prosím, někdo, než to vzdám? Sad
P.S.: V midnight commanderu funguje klávesnice i myš.
P.P.S.: Rady typu "nainstaluj si novější verzi" prosím ne, v Slackware 14.1. to dělá to samý. V Slackware 12.2 to chodilo normálně, ale je už moc starej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 19:30    Předmět: Citovat

Slackware som kedysi pouzival, ale uz ma to prestalo bavit (tak som presiel na Debian). Vzdy tam nieco chybalo a potom nieco nefungovalo. Bezi ti UDEV a HAL?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 20:02    Předmět: Citovat

Jo běží, udevd je tam 3x a hald 1x + 5x s nějakýma přívlastkama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 20:10    Předmět: Citovat

Balik xf86-input-evdev mas nainstalovany?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 20:19    Předmět: Citovat

No, tak ten tam není, nevím proč, ze série X jsem instalovala všechno. Confused

Edit: Doinstalovat ho nepomohlo, další tvrdej reset. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 20:44    Předmět: Citovat

Tak neviem, asi by som tu autodetekciu vypol (AutoAddDevices) a nastavil to rucne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2019, 21:05    Předmět: Citovat

Hmm, tak to bude asi nad moje síly, dostala jsem se akorát do stavu, že už nemám ani obraz, není v rozsahu monitoru. Sad
Kdysi v Slackware 3.1 se mi to povedlo ručně nastavit, ale to už je dávno. Ve vyšších verzích byl konfigurační program, tady je asi prd nebo jsem ho nenašla. Sad
Dík za rady, kašlu na to. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po srpen 05 2019, 20:05    Předmět: Citovat

Tak mi to ještě nedalo, nemám ráda, když tupá hmota vítězí nad lidským duchem, a chvíli jsem se v tom ještě vrtala. Nakonec jsem dala do xorg.conf řádek
kód:
Option     "AllowEmptyInput" "off"

a už klávesnice i myš fungují. Celý xorg.conf nakonec vypadá takhle:
kód:
Section "ServerFlags"

    Option     "AllowEmptyInput" "off"

EndSection

Section "InputDevice"

    Identifier   "Keyboard1"
    Driver   "kbd"
    Option   "CoreKeyboard"
    Option   "XkbModel" "pc101"
    Option   "XkbLayout" "us,cz(qwerty)"
    Option   "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

EndSection

Section "InputDevice"

    Identifier   "Mouse1"
    Driver   "mouse"

    Option "Protocol"    "auto"
    Option "Device"      "/dev/input/mice"
    Option "CorePointer"

EndSection


Ale že by mě to KDE nějak uchvátilo. Rolling Eyes
Nejde psát ň, ť, ď, klávesa ˇ/´ umí jen čárku, háček ne. A v nějakým tom KOffice Wordu mi nejde přepnout font, furt tam skáče nějakej default. No tomu se asi říká pokrok. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 05 2019, 21:05    Předmět: Citovat

Presne kvoli takymto nezmyselnym problemom som od Slackware usiel. Inak KDE 4 som nestravil - pouzivam stale 3 vo forme Trinity, funguje to v aktualnych distribuciach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 20:12    Předmět: Citovat

Tak jsem stáhla prvních 5 DVD Debianu 8.11.0-i386 a zkusila nainstalovat. Zupr. Confused Když instalátor formátoval disk na ext2, tak to při tom vytuhlo. Tak jsem zaseklej mkfs.ext2 killnula z druhé konzole, naformátovala disk ručně a pokračovala v instalaci. Pak to probíhalo celkem normálně, asi hodinu to instalovalo nějakých 2000 souborů, sem tam to chtělo něco zadat a pak nakonec rudá obrazovka a hláška, že instalace selhala a nazdar. Žádný vysvětlení, co, proč, nic. Šlo ale normálně nainstalovat LILO, takže systém jde spustit. Po načtení jádra a inicializaci všeho možnýho se asi spustí nějakej windows přihlašovátor, chtělo ho to v průběhu instalace zvolit ze dvou možných, což se projeví přepnutím do grafickýho režimu a rozsypaným zrním v horní části obrazovky a jediný co funguje, je tlačítko power, to regulérně ukončí systém a vypne počítač. Tak to jsem si proti Slackwaru moc nepolepšila. Confused Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 20:25    Předmět: Citovat

Debian som instaloval vzdy len z prveho CD, od istej doby uz pouzivam len netinst a potrebne baliky nainstalujem az potom.

Zaseknuty mkfs.ext2 vidim ako dost velky problem. Mozno aj s HW? ale to by asi neslo killnut, kazdopadne by v dmesg mali byt viditelne chyby... Nestalo sa mi to nikdy.

Standardne sa pouziva GRUB, aj instalator sa ho pokusi nainstalovat (kedysi tam bola aj podpora pre LILO, ale neviem, ci este stale je).

Rozsypany obraz - pozri do /var/log/Xorg.0.log
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 20:31    Předmět: Citovat

[quote="rnbw"]Nemám doma neomezený síťový připojení. Zaseknutý mkfs.ext2 mohl být dílo toho instalátoru, že mu podstrčil nějaké divné parametry. Ručně spuštěný mke2fs ten disk normálně bez problémů naformátoval.
Podívat se do logu neumím, nevím, jak zabránit tomu rozsypanýmu zrní. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 20:34    Předmět: Citovat

Neda sa prepnut na textovu konzolu (Ctrl+Alt+F1) a prihlasit tam? Pripadne skus parameter kernelu "nomodeset". Prinajhorsom nabootovat z ineho media, namountovat particiu a pozriet tam.

Na aky HW to instalujes?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 20:43    Předmět: Citovat

Přepnout na textovou konzoli jsem zkoušela, nereagovalo to na nic.
HW je nějaká deska s VIA KT133, procesor PIII 933MHz a 1GB SDRAM, grafiku jsem tam měla Radeon 7600, ale starší Slackware ho neznal, tak tam teď mám ATI Rage 128.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 20:50    Předmět: Citovat

Rage 128 zvykla fungovat bez problemov, asi niekto zase nieco "vylepsil". Asi to grafiku rozhodi tak, ze uz nefunguje ani prepnutie do textoveho modu. KMS driver nema, takze "nomodeset" nepomoze.

Ak siet funguje, tak sa prihlasit z druheho PC cez SSH.

Inak toto pisem na Celerone 900MHz, i810 chipset, 512MB RAM, Radeon 7000 PCI. Debian 9, Trinity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund