Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pokládka zámkové dlažby

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1512
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 7:49    Předmět: Pokládka zámkové dlažby Citovat

V návodce pro "kutily" na pokládku zámkové dlažby
https://www.living.cz/jak-na-pokladku-zamkove-dlazby-svepomoci/
jsem si přečetl tento návod na přípravu podloží, cituji:
Pro samotnou stavbu je zásadní precizní příprava podloží dlažby. Pro místa s vyšší zátěží je vhodné, aby se podklad skládal ze dvou vrstev kameniva:
1. Spodní vrstva o síle 200 až 300 mm by měla být tvořena lomovou drtí (frakce 32/63 mm).
2. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 100 až 200 mm.
3. V místech s nevhodnými geologickými podmínkami, jako je navážka či jílové podloží, zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku (frakce do 8 mm) o síle 100 mm a teprve na něj položte geotextilii a na ni opět štěrkopísek (síla vrstvy 100 mm).
Konec citátu.

Kroky 1 a 2 se zdají zcela srozumitelné. I když jsem si nikdy nevšiml, že by odborné firmy kladly zámkovou dlažbu na kamenivo 8/16 mm. Ta vrstva pod dlažbou mi vždy připadala jako poměrně jemně zrnitá kamenitá drť.

Ten krok 3 do toho vnáší úplný zmatek. V bodě 1 a 2 je mají vrstvy podloží dohromady tloušťku asi 400 mm a jsou tvořeny hrubým kamenivem vespod a jemnějším kamenivem nahoře. Podle kroku 3 by měly mít obě spodní vrstvy jen dohromady 200 mm a měly by být celé z jemnějšího štěrkopísku (frakce do 8 mm). Proti kroku 1 a 2 je mezi vrstavmi ještě geotextilie. Nevím, zda ten výraz "zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku" znamená, že to zpevnění je významnější než vrstva hrubého kameniva podle kroku 1.

Krok 3 je určen pro jiné, asi pevnější podloží. Proto tam možná stačí jen jemný štěrk a hrubší kamenivo se vynechává. Ale nejsem si jistý, zda to tak autor návodky myslel, nebo to myslel jinak a jen to blbě popsal.

Může to zde nějaký zkušený stavebník upřesnit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 9:55    Předmět: Citovat

Když nám před barákem dělali silnici a chodníky, tak do silnice, jelikož tam je žlutka zemina(jílová) a houpalo se jim to při práci těžkých strojů, tak to tam zpevňovali drtí ze sutin a ještě ten štěrk kolem těch 50-63mm. Válcovali to i s vibrátorm do nekonečna a pak to měřili nějakým přístrojem, zda se to zpevnilo. Hloubka výkopu měla tak přes 60cm. Na to přišel beton a pak asfalt. Když to válcovali s tím vibrátorem byl jsem zrovna doma, tak se v baráku třáslo jak při zemětřesení, měl jsem obavy, aby to ten můj barák vydržel, je z 41 roku a zákady na pískovci, na to červené cihly a mezi nimi je spíš písek, než cokoli maltového. Vydržel to, tak už se nebojím Smile

Ty chodníky se zámkovkou dělali tak, jak je psáno v bodě 1, upěchovali to a na to přišel právě ten jemně rozdrcený štěrk, kolem 8mm, pak to po položení dlažby ještě upěchovali a zasypali tím bílím pískem.
Tenhle stejný jemný štěrk taky používám pod dlaždice, dělá se s tím dobře.

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 15:02    Předmět: Citovat

Ono taky záleží, jestli je to pro lidi, nebo pro přejezd nějakých strojů. V prvním případě a při vhodném podloží stačí relativně tenká vrstva štěrku.

Bohužel na zahradě, kde jsem to trénoval se po tom projel párkrát chlap s UNC a udělal z toho Himálaje. Dorazil to průjezd bagru. Chlastací plac bez přístupu strojů drží bez problémů. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 15:06    Předmět: Citovat

ZdenekHQ, přesně tak.
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1512
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 15:46    Předmět: Citovat

Mám také "udělej si sám" zámkovou dlažbu pod posezením na zahradě a drží jako ulitá. Udělal jsem to podobně jako píše odborník v postupu 1 a 2. Jen jako druhou vrstvu pod dlažbu jsem použil jemnější kamení do 8 mm proti tomu co doporučuje odborník 8/16 mm.
Můj dotaz se zaměřil více na to, proč odborník mate nás kutily bastlíře tím postupem číslo 3. V čem je výhoda toho drobného štěrku ve dvou vrstvách po 100 mm s geotextílii mezi vrstvami proti poctivé vrstvě až 400 mm ze dvou vrstev "pořádného šutru". A to ještě odborník píše, že "zpevněte dno výkopu vrstvou štěrkopísku". Já bych v tom štěrkopísku žádné zpevnění neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alj



Založen: Jun 10, 2016
Příspěvky: 136
Bydliště: JM

PříspěvekZaslal: po červenec 29 2019, 17:02    Předmět: Citovat

Ta třetí vrstva z gootexrilie mezi stěrkopískem je myšlená jako podklad pod vrstvy kameniva 1 a 2 v případě nestabilního podloží. Geotextilie slouží jako roznášecí prvek. Na tuto vrstvu musí přijít klasicky vrstvy kameniva na které se pak klade dlažba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 7:28    Předmět: Citovat

Na kufru se nesmí šetřit - já jsem na jílopískovém podloží, spodní voda je u v 1,5m hloubce. Mám 40cm spodní hrubé frakce s geotextílií, na tom cca 15 cm té 8-16 mm, zámkovou dlažbu 8mm. Plánováno pro běžný průjezd autem, občas lehký náklaďák s uhlím. Neplánovaně už projel několikrát těžký MIX s betonem a Tatra jeřáb. A dlažba pořád drží, už od roku 2013.

Co mi spíš dělá vrásky, je dlažba samotná - v posledních letech jsem si všimnul při osychání po dešti, že jsou v kostkách zřejmě praskliny (spáry) - po oschnutí většiny plochy ještě na okrajích kostek dosychají klikaté čáry. Tak doufám, že ji po nějaké zimě nezačnu zametat...

Před nedávnem jsem jel nějakým novým sídlišťátkem někde pod Opatovem směrem na Dobřejovice a tam byly ze zámkovky udělané silnice - jak tu někdo trefně napsal "himaláje" se sopkami (cca 10 cm na terénem trčícími kanály). Tam se asi s kufrem šetřilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1512
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 7:41    Předmět: Citovat

alj napsal(a):
Ta třetí vrstva z gootexrilie mezi stěrkopískem je myšlená jako podklad pod vrstvy kameniva 1 a 2 v případě nestabilního podloží. Geotextilie slouží jako roznášecí prvek. Na tuto vrstvu musí přijít klasicky vrstvy kameniva na které se pak klade dlažba.

Výklad kolegy "alj" má logiku. Jak se zdá, tak autor citované návodky to myslel dobře, ale skutečně to popsal slušně řečeno "méně srozumitelně". Stačilo do třetího bodu napsat např. "Na tyto dvě podkladové vrstvy z štěrkopísku se dále navezou vrstvy hrubého a jemného kameniva dle předchozího postupu".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 8:14    Předmět: Citovat

Někdy návod píše člověk, který to zná nazpamět a neuvědomí si, že ten, kdo s tou dlažbou teprve začíná to potřebuje trochu víc polopaticky. Tož tak. Smile
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 10:35    Předmět: Citovat

Tak o tom to vůbec není. Je to o tom, že to píše člověk, který tu práci umí, ale není "spisovatel" a tak to neumí správně podat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sadra17



Založen: Jan 26, 2013
Příspěvky: 508
Bydliště: Netolice

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 10:45    Předmět: Citovat

jako finální se používá ještě cca 5cm vrstva 4-8 kameniva Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červenec 30 2019, 20:56    Předmět: Citovat

Co je na popisu technicky nejasného ? Nerozumíš tomu , tak si vem odborníka .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1512
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2019, 19:45    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Co je na popisu technicky nejasného ? Nerozumíš tomu , tak si vem odborníka .

Já se naopak domnívám, že je rozumné a správné se zeptat, když není pro neodborníka něco zcela jasné. Taková rada od BOBOBO mi připada trošku namyšlená ve stylu "já všecho vím a všemu rozumím", za mnou hrubá hranice a za ní ti ostatní nedouci.
Proč se vlastně všichni učíme a vzděláváme. Děkuji a vážím si kolegů "alj" a ostatních, kteří se vyjádřili k věci aniž by zdůrazňovali o kolik jsou chytřejší než tazatel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2019, 20:48    Předmět: Citovat

Neodborník bez studia zůstává stále neodborníkem . I po jedné větě , jež radou jest . Většina rad ve všem lidském činění předpokládá , že víš o podmínkách , které jsou pro radu zásadní .. Ale kdo neví ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund