Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární nabíječka pro místa bez elektřiny (FVE + baterka)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vitek



Založen: Aug 24, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 10:01    Předmět: Solární nabíječka pro místa bez elektřiny (FVE + baterka) Citovat

Rád bych Vás požádal o posouzení mého návrhu. Chci vyrobit solární nabíječku pro zařízení na stejnosměrný proud.

Půjde o solární nabíječku, která se bude využívat hlavně 14 dnů v létě. Bude nabíjet cca 10 mobilů, pár dalších zařízení + večer cca 4 m LED pásků.
Spotřebu laicky odhaduji na:
- 100 W (mobily a další zařízení) cca 1,5h/den - vše se nebude nabíjet každý den.
- 60 W (4 m LED pásků) cca 2 h/den.
Celkem 270 W za den, s rezervou 300 W za den.
Mobily a zařízení se budou nabíjet přes den, kdy bude vyrábět FVE. Počítám, že 100 Wp panel vyrobí průměrně 50 W za hodinu (raději počítám se zataženou oblohou), což je za den cca 500 W.
Baterka 44 Ah bude využívána hlavně na večer pro LED pásky. Při vybíjení max. do 50% kapacity by měla stačit na svícení přes 4 hodiny.

Chci použít 100 Wp panel, např. https://www.i4wifi.cz/cs/224968-solarni-panel-gwl-power-gwl-sunny-mono-100wp případně flexibilní https://www.i4wifi.cz/cs/210638-solarni-panel-gwl-power-gwl-sunny-100m-f

Solární regulátor MPPT 12/24 např. https://www.hadex.cz/g927-solarni-regulator-mppt-1224-20d/?fbclid=IwAR2zIeupaa-BCYHmeE_R0FZN1u2MoASqR6sdkph5konuateVtvr7lMtLGao

Gelovou baterii 44Ah https://www.topbattery.cz/zalozni-stanicni-baterie-ups/sbg-gelove/zalozni-baterie-sbg-12-44-12v-44ah-gelova-zivotnost-12-let.html?&force_sid=0v7frp3host26gd3dkgv1ei8l3

Indikátor nabití baterie.

Nemám s touto problematikou moc zkušenosti. Rád bych Vás požádal o tipy na zlepšení, na co si dát pozor, doporučení výrobců nebo typů, případně co ještě do sestavy přidat?


Naposledy upravil Vitek dne so srpen 24 2019, 10:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 10:06    Předmět: Citovat

Na jednotky si dávej pozor, W/h nebo W/den jsou nesmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 13:57    Předmět: Citovat

Než to budeš tvořit, inspiruj se - Hledej na Googlu "solární set". Projdi si pár sestav, koukni na ceny a pak si udělej kalkulaci, zda se to spíš nevyplatí koupit. Potřebuješ vhodný FW panel, solární regulátor, vhodnou baterii a měnič: buď na 230VAC, nebo na 5VDC - to podle účelu použití. Nebo můžeš spáchat 12V rozvod, pokud budeš "pracovat" s 12V baterií.
Když seš šikovný, jednoduchý regulátor pro olověný akumulátor můžeš spáchat doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 15:06    Předmět: Citovat

Panel sa orientacne pocita s 5h plneho vykonu denne, nie 10h, okrem toho pri zatiahnutej oblohe pocitaj radsej s 5W namiesto 50W Wink Pri takomto vykone je drahy PTT menic zbytocny, skoda vyhodenych penazi, tie radsej pouzi na vykonnejsi panel, maju tam 160W Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vitek



Založen: Aug 24, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 15:55    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Než to budeš tvořit, inspiruj se - Hledej na Googlu "solární set". Projdi si pár sestav, koukni na ceny a pak si udělej kalkulaci, zda se to spíš nevyplatí koupit. Potřebuješ vhodný FW panel, solární regulátor, vhodnou baterii a měnič: buď na 230VAC, nebo na 5VDC - to podle účelu použití. Nebo můžeš spáchat 12V rozvod, pokud budeš "pracovat" s 12V baterií.
Když seš šikovný, jednoduchý regulátor pro olověný akumulátor můžeš spáchat doma.


Děkuji za odpověď. Na sety jsem se díval a příjdou mi předražené. Měnič podle mě nepotřebuji, v setech také není. Budu nabíjet jen DC přístroje pomocí USB. Chci to řešit nabíječkou do zapalovače např. https://www.nej-ceny.cz/653669/autonabijecka-cellularline-s-4-x-usb-7-2-a-cerna.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vitek



Založen: Aug 24, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 16:14    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Panel sa orientacne pocita s 5h plneho vykonu denne, nie 10h, okrem toho pri zatiahnutej oblohe pocitaj radsej s 5W namiesto 50W Wink Pri takomto vykone je drahy PTT menic zbytocny, skoda vyhodenych penazi, tie radsej pouzi na vykonnejsi panel, maju tam 160W Wink


Děkuji za odpověď. Počítal jsem s 10h 50% výkonu panelu. Pokud bych počítal 5h plného výkonu, jsem na stejné hodnotě. Na webu prodejce píše, že při částečně zatažené obloze pořád dává 50W, proto jsem počítal s touto průměrnou hodnotou.
MPPT regulátor jsem zvolil z důvodu ochrany baterie. Rozdíl 1000 Kč mezi MPPT a PWM regulátorem neřeším.
Původně jsem měl v plánu 160 Wp panel, ale při celkové potřebě "300 W za den" mi přišel předimenzovaný. Ještě to zvážím.
Pokud by bylo více dnů škaredě, mám v záloze elektrocentrálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: so srpen 24 2019, 17:15    Předmět: Citovat

Osobně se mi nezdají dvě věci.
1. ta kombinace solárního panelu 18V a MPPT regulátoru. Tenhle regulátor je založen na tom, že napětí z panelu je o hodně větší než na baterii i při zhoršeném počasí. Chce to panel s více články (na vyšší napětí), nebo jiný regulátor.
2. kapacita té baterie. Když budu počítat tvé maximum, tak 300Wh je při 12V 25Ah a to je více jak polovička toho, coby jsi měl mít v optimálně nabité baterii. Fungovat to zřejmě bude, ale moc rezerv tam nemáš a budeš možná to nabíjení mobilů muset realizovat přes den, kdy bude baterie nabitá, jinak ti moc dlouho nevydrží, kapacitně ani s životností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 14:27    Předmět: Citovat

Aj pokial by daval 50W pri zatiahnutej oblohe, musis pocitat s piatimi hodinami tohoto maxima, nie desiatimi, no mozes mi verit, ze to bude podstatne menej Wink MPPT verzus PWM regulator nema nic spolocne s ochranou baterie, oba trochu slusnejsie umoznuju uzivatelske nastavenie medznych napati ako pri vybijani, tak nabijani, takze MPPT je v tvojom pripade naozaj zbytocna strata penazi, pri tom malom vykone a malom rozdiele napati panel/baterka realne prida par stoviek mA prudu, co ti prakticky nijako nepomoze. Proste pri fotovoltaike plati, ze panelov nie je nikdy dost Laughing Takze sa toho nemusis bat, energie nie je nikdy dost, a pokial uz je moc, tak ich regulator odpoji a nic sa nedeje - vzdy je lepsie mat panelov privela ako primalo Wink Este ku tym peniazom - ak nemas problem investovat trochu viac, tak cim skor zabudni na olovo a sustred sa na LiFePO4 - z nej mozes vycucnut ovela viac energie a jej zivotnost je radovo vyssia, ziadne problemy s plynovanim ci sulfatovanim, neskutocny rozdiel pre uzivatela oproti olovenym...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 14:40    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
... cim skor zabudni na olovo a sustred sa na LiFePO4 - z nej mozes vycucnut ovela viac energie a jej zivotnost je radovo vyssia, ziadne problemy s plynovanim ci sulfatovanim, neskutocny rozdiel pre uzivatela oproti olovenym...
Ano, neskutečný rozdíl - hlavně v tý ceně a potom taky v (ne)bezpečnosti provozu. Cokoliv s kapacitou vyšší jak desítky mAh a obsahujícího lithium bych se docela bál nechávat nabíjet nebo dokonce cyklovat bez dozoru. Hořící a vybuchující elektromobily nebo hybridy jsou dostatečně výmluvným důkazem, že to pořád ještě není ono.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2019, 21:55    Předmět: Citovat

Já jsem nedávno řešil nabíjení 1S6P 18650 2,6Ah (celkem 13Ah) z jednoho 250W/36V FVE panelu pomocí týhle kraviny za stovku a chodí to dokonale. Jedním čudlem se nastaví nabíjecí proud, druhým maximálka 4,15V na baterce.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vitek



Založen: Aug 24, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 15:43    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
Osobně se mi nezdají dvě věci.
1. ta kombinace solárního panelu 18V a MPPT regulátoru. Tenhle regulátor je založen na tom, že napětí z panelu je o hodně větší než na baterii i při zhoršeném počasí. Chce to panel s více články (na vyšší napětí), nebo jiný regulátor.

Děkuji za opověď.
Nakonec asi použiju panel https://www.i4wifi.cz/cs/211006-solarni-panel-gwl-power-gwl-sunny-160p, má víc článků, ale napětí stejné, takže to asi bude chtít stejně jiný regulátor.
jova1 napsal(a):

2. kapacita té baterie. Když budu počítat tvé maximum, tak 300Wh je při 12V 25Ah a to je více jak polovička toho, coby jsi měl mít v optimálně nabité baterii. Fungovat to zřejmě bude, ale moc rezerv tam nemáš a budeš možná to nabíjení mobilů muset realizovat přes den, kdy bude baterie nabitá, jinak ti moc dlouho nevydrží, kapacitně ani s životností.

Nabíjení mobilů plánuji jen přes den, kdy bude vyrábět FVE. Na večer by měla být připravena plně nabitá baterie pouze pro svícení LED pásky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vitek



Založen: Aug 24, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 15:53    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Aj pokial by daval 50W pri zatiahnutej oblohe, musis pocitat s piatimi hodinami tohoto maxima, nie desiatimi, no mozes mi verit, ze to bude podstatne menej Wink MPPT verzus PWM regulator nema nic spolocne s ochranou baterie, oba trochu slusnejsie umoznuju uzivatelske nastavenie medznych napati ako pri vybijani, tak nabijani, takze MPPT je v tvojom pripade naozaj zbytocna strata penazi, pri tom malom vykone a malom rozdiele napati panel/baterka realne prida par stoviek mA prudu, co ti prakticky nijako nepomoze. Proste pri fotovoltaike plati, ze panelov nie je nikdy dost Laughing Takze sa toho nemusis bat, energie nie je nikdy dost, a pokial uz je moc, tak ich regulator odpoji a nic sa nedeje - vzdy je lepsie mat panelov privela ako primalo Wink Este ku tym peniazom - ak nemas problem investovat trochu viac, tak cim skor zabudni na olovo a sustred sa na LiFePO4 - z nej mozes vycucnut ovela viac energie a jej zivotnost je radovo vyssia, ziadne problemy s plynovanim ci sulfatovanim, neskutocny rozdiel pre uzivatela oproti olovenym...

Aha, chápu. Dobře pořídím raději 160 Wp. Co si prosím tě myslíš o tomto regulátoru? https://www.i4wifi.cz/cs/210641-regulator-epsolar-reg-ls1024e?fbclid=IwAR34bwmq4mIyc6-_0ytfx3IslUim7I7aP2BEKWaEfXdSJHvInfD1UUnELfo případně máš jiný tip?
LiFePo4 mě láká, ale vzhledem k tomu, že bude systém využíván jen pár dní v roce, zvolil jsem gelovou baterii https://www.topbattery.cz/zalozni-stanicni-baterie-ups/sbg-gelove/zalozni-baterie-sbg-12-44-12v-44ah-gelova-zivotnost-12-let.html?&force_sid=0v7frp3host26gd3dkgv1ei8l3, která má životnost 12 let (ve stand by režimu). Co se týče cyklů, tak je zdaleka nevyužiju. Z tohoto důvodu mi příjde LiFePo4 zbytečná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vitek



Založen: Aug 24, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2019, 15:57    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já jsem nedávno řešil nabíjení 1S6P 18650 2,6Ah (celkem 13Ah) z jednoho 250W/36V FVE panelu pomocí týhle kraviny za stovku a chodí to dokonale. Jedním čudlem se nastaví nabíjecí proud, druhým maximálka 4,15V na baterce.

Děkuji za tip. Tím, že to bude celou dobu používání venku/ve stanu, tak bych raději zvolil něco s vyšším krytím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út srpen 27 2019, 17:59    Předmět: Citovat

Tak to dej do IP54 instalační krabice jako já. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund