Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napětí ve vodě bazénu.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 14:50    Předmět: Citovat

První, co majitel udělá při případném průšvihu, že sám napráská toho, kdo se v tom hrabal naposled.
A jestli tam samarita viděli pobíhat s vercajkem a pak mu trčely nohy z mokré šachtice s jističema, tak na to majitel dokonce bude mít i svědky.
Tahle situace nemá ani jednoduché, ani levné řešení.
Každopádně to musí vidět i důkladně proměřit zdatný revizák, co následně vystaví zprávu. A toho někdo musí zaplatit. Ale ani ta revizákova zpráva v jakémkoli znění ještě nezabrání majiteli - kolenovrtovi v horkých dnech to neprovozovat, kór když má děti.
Vzhledem k tomu, že je v tom samarit už "namočený" a majitel je hňup, tak bych doporučoval, aby to hňupovi prostě odštípnul či zneschopnil tak, aby do toho už nemohlo NN jít.
Je to určitě bezpečnější, než případně zbytek života mít na talíři, že jsem něčemu mohl zabránit a neudělal jsem to.
To napětí samo je zatím jen signálem, že to někde prosakuje a časem to může být horší, voda se dostane skoro kamkoliv. Taky to může být třeba vadný, nebo neběžně velký odrušovací kondenzátor, vlhký kabel, prosakující těleso, čerpadlo - je toho víc.
Revizák to musí každopádně měřit /ne diagnostikovat/ a zapsat tak, aby bylo naprosto jasné, že jde o poruchu, nikoli o vlastnost.
Jestli se samarit necítí být tak zdatný, aby to uvedl sám do bezpečného stavu, musí to udělat někdo jiný, jinak může lítat v průseru samarit i majitel.
Kór, když je to takový hňup, jak samarit píše. Tím spíš bych si dal pozor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5008
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 15:10    Předmět: Citovat

Stačí dať podpísať majiteľovi, že bol oboznámený so stavom, a dostal doporučenie aby to odstavil a dal skontrolovať. Tým to končí. Akékoľvek ďalšie následky z jeho nekonania si bude musieť znášať sám. Tiež ho upozorniť, že pokiaľ to odmietne podpísať, bude sa to musieť nahlásiť...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samarit



Založen: Dec 16, 2015
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 15:53    Předmět: Citovat

Díky všem, inspirovali jste mě v tom si "udělat alibi". Poslal jsem mu upozornění-doporučení, poslané datovou schránkou (stálo mě to 35Kč) a mám doručenku, že to dostal. Popsal jsem co jsme spolu zjistili a co on viděl na voltmetru. Ddoporučil jsem mu co má udělat. Ať se jako majitel zařídí jak chce. Myslím, že jsem tím z toho venku. Už se o to zajímat nebudu, asi jsem ho tím i tak naštval, protože ve své zabedněnosti neví která bije a bude si stejně myslet, že jsem nějaký šťoural a nebo dokonce práskač.
Je nevděčné někomu pomáhat a něčeho si vůbec všímat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 19:04    Předmět: Citovat

Podobné pochybnosti jsem měl u známého, který se s oblibou koupe v bazénu při puštěném vytápění a filtraci. Má na chalupě starou dvoudrátovou instalaci, nepřipojené kolíky. Filtrace má uzemněnou na tyč, zaraženou do země metr od bazénu. Donutil jsem ho alespoň k instalaci 30mA fíčka k zahradní zástrčce.
Doporučení, aby si filtraci při koupání vypínal, nebere asi vážně, mívá ji stále puštěnou s tím, že " zapomněl". Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 976
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 7:58    Předmět: Citovat

A než tady rozvíjet teorie, nechtělo by nejdřív zkusit změřit proud popř. napětí na 10kOhmovém odporu než tady vést nějaké nějaké hypotézy apod.? Já když digitální měřák chytnu jednou rukou a jeho druhý konec mám ve vzduchu, taky naměřím hausnumera. U našich mě kope anténní přívod a taky ho nepovažuju za vadný, když lezu na kovové návěstidlo u střídavé trakce a nechytám se dostatečně razantně, tak mě taky kope a nemyslím si, že je něco špatně.
A mám bazén se solničkou, vloni zprovozněný, zapojený samozřejmě přes fíčko a podle předpisů a když jsem na jaře dělal nějaké dokončovací práce, klečel jsem u toho propocený a strkal rozdrásané krvavé ruce do bazénu, také jsem si toho slabého brnění všimnul. Ale je to opravdu neznatelné, člověk musí zároveň stát na mokré hlíně a strkat do vody nějakou končetinu s otevřenou ránou nebo to zkoušet jazykem. Nechává mne to v klidu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samarit



Založen: Dec 16, 2015
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 9:46    Předmět: Citovat

Houmr - Tak to jsem netušil, že je normální, aby anténní svod, nějaký žebřík blízko trakce a voda v bazénu kopaly. Podle mě by žádný, lidem volně dostupný předmět, neřkuli voda, neměly mít nějaké napětí proti zemi. Nebo jo? Jsem asi ze staré školy a řemeslo už hoódně dlouho neprovozuji proto se nechci o tom hádat. Jó nová doba - asi nové předpisy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1883
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 10:44    Předmět: Citovat

Mockrát se mi stalo, že když stojím na kovovém žebříku při seřizování satelitu a dotknu se koaxu a žebříku zároveň tak je to taky cítit a někdy docela dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 884
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 11:19    Předmět: Citovat

Když jsem byl ještě malý špunt tak na zahradě jsem podobné brnění cítil od zahradního kohoutku co se dává hadice. Až po letech (na SŠ - asi v 15 až 18 ) jsem díky zvědavosti a šťouravosti přišel na to že do našeho elektroměru vůbec nebyl připojený PEN vodič z pojistkové skříně na domě... vše se nějak uzavíralo oklikou přes vodovodní potrubí přes nádrž u Nautily a elektroměr co měli strejda s tetou a rozvod z celého našeho bytu se uzavíral přes přívodní potrubí vody od nádrže Nautily (tehdy ještě v olovu) a přívodní šňůru - se zástrčkou-plynového kotle v koupelně....
Ten blbec co dělal strejdovi jeho elm. rozvaděč na původní společné vedení zapomněl připojit nulák u našeho elektroměru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9773
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 12:01    Předmět: Citovat

Vždyť je to jedno. Na "místě činu" to prověří revizák. Buďto to schválí, nebo ho s tím pošle někam. To poslání někam má ovšem od revizáka takovou větší autoritu, než když ho s tím pošleš do prdele Ty. Každopádně jsi v obou případech v suchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 12:08    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Mockrát se mi stalo, že když stojím na kovovém žebříku při seřizování satelitu a dotknu se koaxu a žebříku zároveň tak je to taky cítit a někdy docela dost.
To je v pořádku a doufám, že víš proč tomu tak je.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek


Naposledy upravil mi-ro dne pá červenec 26 2019, 14:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samarit



Založen: Dec 16, 2015
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 12:10    Předmět: Citovat

Nevím jestli má být napětí na koaxiálu satelitu a jestli při uzemnění montéra žebříkem nemá být receiver odpojený. Nevím jestli je normální, aby montér zapomněl připojit PEN vodič do domácí sítě. Naštěstí se okruh uzavřel přes vodovod a ne přes plynovod.. Také nevím jestli je správné od dodavate chlorátoru a filtrace zakazovat koupání při zapnuté filtraci. Na to by muselo být nějaké bezpečnostní čidlo vypnutí filtrace při vstupu osob do bazénu. Very Happy protože kdo zajistí aby se filtrace automaticky, nebo člověkem zapnula? Co potom zakázat koupání při zapnutém protiproudu hnaném silným čerpadlem se silným motorem 3x400V? Laughing
Já zásadně nemohu souhlasit s tím, že by koupající se dítě sedělo na dlažbě na kraji bazénu s nohama ve vodě, aby jeho tělem procházel jakýkoli el. proud při jakémkoli napětí způsobeném nainstalovaným zařízením. (O event. galvanickém či přírodním vzniku el. napětí se snad bavit nebudeme).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15532
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 12:51    Předmět: Citovat

Takové ty vysoké teorie o podpisu majitele a další návrhy k opravám jsou naprosto k ničemu. Pokud chceš příště někomu zdarma pomáhat, tak jen do výše zákonné odpovědnosti v následném (za 3 až 8 let) trestním řízení kvůli nějakým úrazům elektrickým proudem.
Velmi správně jsi udělal to, že jsi mu to upozornění poslal datovou schránkou a máš doručenku. Těch 35 Kč tě stála ta blbost pomáhat hňupovi.
Ať se stane cokoliv, tak jsi prostě z obliga. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1883
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 14:52    Předmět: Citovat

mi-ro
Jasně, že vím.
Kdysi dávno jsme s kamarádem měnili vodoměr a zapomněli jsme si ho proklemovat a to byla rána Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samarit



Založen: Dec 16, 2015
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2019, 16:47    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
...Velmi správně jsi udělal to, že jsi mu to upozornění poslal datovou schránkou a máš doručenku....Ať se stane cokoliv, tak jsi prostě z obliga. Wink

Dík za pdporu tobě i ostatním, kteří mě inspirovali "udělat si alibi". Kdybych tu toto vlákno neotevřel, asi bych to neudělal a jak píšeš mohl bych do toho spadnout na celou řadu let problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 27 2019, 14:39    Předmět: Citovat

Tak já třeba jsem u přípojky k bazénu ten PE automaticky přizemnil. Pokud bych měl doma PEN (TN-C), tak asi umírám hrůzou kdykoliv, když do té vody někdo vleze, protože filtračka má třídrát.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund