Vítejte na Elektro Bastlírně
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Upload · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Hledat v článcích

Dobrovolné příspěvky na provoz EB

Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač pro čítač
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> SMS
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 16:10    Předmět: Zesilovač pro čítač Citovat

Nevíte někdo o nějakém návodu, či odkazu na hotový přístroj, na zesilovač k čítači?

Požadavky jsou vlastně relativně jednoduché:

- vstupní napětí od cca 2 mV výše.
- vstupní impedance 50 Ω nebo 1 MΩ, ideálně přepínatelná (ale není podmínka)
- výstupní napětí stačí 50 až 100 mV, pokud bude umět výstup TTL tak super, ale není podmínkou. Ze 100 mV už to umím udělat také.
- výstupní impedance vlastně nerozhoduje
- kmitočtový rozsah do 100 MHz (je to k čítači BM641)
- sestavitelné doma bez kosmických součástek za astronomické ceny (integrovaný obvod za 200 Kč není kosmická součástka)

Možná to je pro někoho triviální zapojení, nicméně já v těchto oblastech moc často nevynalézám, vlastně skoro vůbec, takže si netroufám. Možná by stačil "jednoduchý" operační zesilovač se zesílením 30 až 50 a patřičným frekvenčním rozsahem, ale tak jednoduché to asi nebude.

Když hledám na internetu, tak většinou nacházím jen velejednoduché vstupy čítačů s tím, že pokud je potřeba zlepšit citlivost, je potřeba najít vhodný zesilovač, ale ten aby člověk pohledal. Případně se dají najít návody na zesilovače od cca 30 mV, ale to je srovnatelné s tím, co mám a já potřebuji o něco citlivější vstup.

Můžete něco doporučit? Děkuji předem Smile

EKKAR
Team boss
Team boss

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 16:36    Předmět: Citovat

Zkus hledat v servisních dokumentacích nějakejch průmyslově vyráběnejch čítačů lepších značek. Tam to většinou měli vychytaný.
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 16:49    Předmět: Citovat

Hybridy DC-100MHz existují. Problém je, když to přebudíš.

Výhoda je, když je to dělený na dvě pásma, přece jen u NF se používají jiný úrovně než u VF.

ale jste si jistí, že vám to bude chutnat?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
barnodaj
Běžný uživatel
Běžný uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 16:51    Předmět: Citovat

Pokud si ho chceš koupit, tak v Česku například tady:
https://arduino-shop.cz/arduino/1667-sirokopasmovy-zesilovac-rf-30-db-nizkosumovy-prijimac-sirokopasmoveho-modulu-lna-0-1-2000mhz.html

Samozřejmě v Číně to bude levnější.

https://www.banggood.com/AD8367-500MHz-RF-Broadband-Signal-Amplifier-Module-45dB-Linear-Variable-Gain-AGC-VCA-0-1V-p-1238160.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

zes1.png
 Komentář:
 Velikost:  196.1 kB
 Zobrazeno:  20 krát

zes1.png

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR
Team boss
Team boss

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 16:59    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Hybridy DC-100MHz existují. Problém je, když to přebudíš.

Výhoda je, když je to dělený na dvě pásma, přece jen u NF se používají jiný úrovně než u VF.
Proto já radši preferuju diskrétní řešení - i když třeba v SMD kvůli menším parazitním kapacitám a indukčnostem, se kterýma jsme vždycky válčili ve vf zařízeních, do kterejch jsme z důvodu nedostatku lepších museli "nějak implementovat" obyčejný vývodový součástky ... Takže se sloupával ten světlehnědej povrchovej tmel ze čtverečkovejch kerkondů, aby se daly napájet jako bezvývodový přímo na desku za pokovenou povrchovou vrstvu, uštípávaly se vývody odporů TR190 a 191 až těsně u jejich přechodu do tělíska a každej takovejhle osazovač se modlil ke všem druidským Bohům, aby se mu připájel zbytel vývodu ke spoji dřív, než se vytaví pájka spojující vývod s tělískem nebo aby se mu nepodlila pájka pod tím kerkondíkem a nezkratovala mu jeho pájecí plošky mezi sebou....
sinclair
Team member
Team member

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 17:36    Předmět: Citovat

Pokud ten zesilovač 0-100MHz budeš chtít stavět, tak to teda sranda nebude.
Určitě to bude potřebovat dobrý a perfektně kompenzovaný vstupní dělič.
Při citlivosti 2mV ty odpory už budou muset být speciální, s malým šumem.
Uvažoval bych o koupi něčeho hotového, nebo se poraď s Davidusem.

No fujtajksl, o TR191 radši ani nepiš. Než jsem se s nima naučil dělat, tak jsem jich určitě ke stovce zničil.
On totiž někdy povolí ten spoj jenom jakoby napůl a vnitřně, drží ho ještě navíc ten epoxidový zelený lak a pozná se to, až do něj dloubneš. Dokud do něj nedloubneš, měří dobře.
Dnes už vím, že když má jít TR191/E192 do desky nakrátko, tak perfektně ogumovat vývody, pocínovat fólii a max. sekundu.
Nad těch "jednadvacet" už to 5mm pájené od tělíska povoluje. TR161 a TR192 to už nedělají, hmota je větší, ale vyplácí se jim nevěřit a měřit.
TR191 sice téměř bez šumu, přesné, ale práce s nima nahovno.
Proto, pokud dělám něco, v čem potřebuju třeba hodnoty z E96 a přesnější, tak raději TR161 i za cenu zvětšení RM. Ale do běžných 12,5 se vejdou.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 18:45    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Problém je, když to přebudíš.

Proč? Poškodí se? Nebo to jenom zkresluje? Nebo dělá jinou neplechu? Kmitá to pak?

ZdenekHQ napsal(a):
přece jen u NF se používají jiný úrovně než u VF.

To je asi pravda, na druhou stranu 60 až 100 MHz je z pohledu některých lidí pořád ještě velmi nízká frekvence. Pro mne naopak skoro nepředstavitelně vysoká. Není to na měření na anténě, chci mV ne µV. To už by byla asi fakt jiná liga.

Neniu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 18:46    Předmět: Citovat

barnodaj napsal(a):
Pokud si ho chceš koupit,

To nevypadá vůbec špatně. Já tedy raději kutím a bastlím než klikám a kupuji, ale když se nic rozumného nenajde, tak to možná bude cesta.

Neniu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 18:49    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Pokud ten zesilovač 0-100MHz budeš chtít stavět, tak to teda sranda nebude.

To je mi jasné, proto se ptám na ověřenou konstrukci či dostupnou komerční záležitost.

Vstupní dělič asi ani nebude potřeba, při napětí více než 50 mV mohu použít už přímo vstup čítače a nemusím řešit složité děliče před zesilovačem. Ten čítač je dost dobrý, ve své třídě, jen toto je už mimo jeho schopnosti.

ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 18:53    Předmět: Citovat

Ovšem ten hybrid Ti nedá 1Mohm na vstupu. Ten má většinou těch 50ohm.

A co udělá přebuzenej hybrid se ziskem 30(45)dB? Cokoliv, záleží na výrobci. Byl by to ideál, kdyby jen limitoval, ale nevěřím tomu.

ale jste si jistí, že vám to bude chutnat?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
barnodaj
Běžný uživatel
Běžný uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 20:40    Předmět: Citovat

Proto-že Zdeněk má pravdu (skutečně nevíš, co poleze ven ze zesilovače při přebuzení, máš se na to čím podívat?) a kdyby sis chtěl zabastlit, tak zkusit stupeň s KF 907 nebo KF 910. U dvoubázového FETu můžeš řídit zesílení napětím na G2. Okopírovat vstupní díl (předzes před směšovačem) nějaké VKV vstupní jednotky okolo roku 83 - 87.
Nebo něco takového:
bližší údaje AR6/77

zes1.png
 Komentář:
 Velikost:  14.08 kB
 Zobrazeno:  7 krát

zes1.png

PavelFF
Super uživatel
Super uživatel

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2019, 21:50    Předmět: Citovat

V AR09_1982 vyšel návod na pětimístný čítač(autoři Doležílek , Munzar). Jejich návody bývaly na úrovni.
Čítač měl vstupní zesilovač s nastavením spouštěcí úrovně, přepínání vazby, ale citlivost uvádějí "jen"30mV. Výstup je TTL. Pravděpodobně je to nějaká kopie profi výrobku, ale zjednodušená a ze součástek sehnatelných v RVHP. Možná bys ho mohl vytunit na vyšší citlivost.

Postavil jsem ho velmi dávno jako vestavbu k jinému čítači. Bohužel mi nějak kmitá, ale to bude moje chyba.

Zesilovac 1M, 30pF 100MHz 30mV AR9_1982.jpg
 Komentář:
 Velikost:  137.76 kB
 Zobrazeno:  64 krát

Zesilovac 1M, 30pF 100MHz 30mV AR9_1982.jpg

Celeron
Team boss
Team boss

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2019, 0:17    Předmět: Citovat

Když jsem potřeboval zesílit signál pro čítač, tak jsem ho připojil na BNC výstup Tektráče a použil jeho X kanál jako předzesilovač. Funkční ale poněkud velké zařízení. Wink

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Neniu
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2019, 5:37    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
tak jsem ho připojil na BNC výstup Tektráče

To je také řešení, a navíc si člověk může měnit zesílení takové soupravy, ale přeci jenom je to takové trochu veliké a neohrabané. Navíc to znamená to různě přepojovat a tak vůbec. Také má tvůj Tek výstup jen z kanálu "B"?

Takže ano, řešení to je, ale když se najde nějaká šikovná konstrukce zesilovače přímo pro čítač, tak budu raději Smile

reese
Běžný uživatel
Běžný uživatel

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2019, 9:54    Předmět: Citovat

V AR09_1982 pětimístný čítač autoři Doležílek , Munzar uvádí jako inspiraci čítač TEK DC504. Jinak AR09/1982 obr. 3 je chyba v zapojení.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> SMS Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: