Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Divné chování 12V Pb akumulátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 12:33    Předmět: Citovat

Baterku do výkupu. Cosi za to olovo dostaneš a koupit novou. Moc si nevážíš svého času, který tímhle zbytečně ztrácíš. 5let starý Pb auto-akumulátor, to si můžeš zastleskat, že ti tak dlouho vydržel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 14:07    Předmět: Citovat

Hraběcí rada. Novou baterku už mám koupenou, ale rád si hraju Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 14:36    Předmět: Citovat

Vyhodit věc umí každej. 5 let není dlouho.
Když se najednou 6 článků začne chovat jinak, navíc takhle divně, JE to hodno pozornosti.
Jiné vysvětlení, než že je ta baterka něčím kontaminovaná mě ale fakt nenapadá...
Nemohlo k tomu dojít? Někdy souhra náhod dokáže divy.
Popisovaných výsledků by se snad dalo dosáhnout střídavým proudem, ale použil dvě různé nabíječky...
No, je to divné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31792
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 15:35    Předmět: Citovat

Použil dvě různý nabíječky, ale ani u jedný neví, jakým způsobem/tvarem impulsu/časovým průběhem proudu nabíjí. Jen ví, že mají nějaký ražimy, ale co při tom kterým ta která nabíječka s baterkou dělá už ví leda Bůh a Svatej Václav. Neboli ví prd na kvadrát a diví se tomu.

Na tyhle věci je důležitý mít dost času a trpělivosti - a JEDNODUCHÝ přípravky BEZ ZBYTEČNĚ NADMĚRNÝ INTELIGENCE, aby dělaly přesně a hlavně JENOM to, co se jim uloží a nevymejšlely si krávoviny, jako například vyhodnocení stavu podle měření poklesu napětí po ukončení nabíjení, který je u každý baterky jiný - už jen proto, že jsou různý teploty baterky a okolí, není přesně daná hustota elektrolytu při měření atd atd - prostě všecko tam je jenom "nějak zprůměrovaný a podle toho jak si to soudruh programátor myslel naházený do programu" - tudíž vychází se z ultrapřesnýho měření napětí (rozlišení klidně 8 a víc bitů na A/D převodníku) za extra nepřesně definovanejch dalších podmínek - teplota, hustota, konkrétní přesná konstrukce baterky, legura desek, stupeň zasulfátování, počet prodělanejch nabíjecích cyklů - prostě nebere se v potaz PRAKTICKY NIC. A včil z toho něco vydúmajtě, tavárišči. Vydůmajetě leda tak h0vn0, protože nic úžasnějšího se za takovejch podmínek ani vydůmať nedá. A jestli si myslíte, že ten konstruktér ultravýkonný a ultrapřesný nabíječky Made in Lídl vydůmal něco lepšího, těžce se mejlíte. Ale to je koneckonců vaše věc - jak moc věříte někomu, kdo vám slibuje univerzální nabíječku na baterky s rozdílem nejmenší a největší kapacity v řádu stovek %. Už jen to, že se stejnej měřicí postup aplikuje a bere jako definitivní pro tak obrovskej rozsah nominální kapacity ve mně vzbuzuje těžkou nedůvěru k tomu, co o tom udělátoru výrobce leje zákazníkovi do hlavy. Prostě blejou tam nesmysly.

Neboli aby se člověk něco o tý svojí konkrétní baterce dověděl, musí ji nejdřív nabít na předem definovaný hodnoty - a těch se potom furt držet při dalších cyklech nabíjení/měření. Pak ji musí vybít zase za definovanejch podmínek a zas z nich neuhejbat. A teprve z výsledků měření prováděnýho V PRAVIDELNÝM INTERVALU při nabíjení PO DEFINOVANÝ PŘÍPRAVĚ se dá něco usoudit o tom, co by mohlo bejt s deskama, s elektrolytem nebo případně i s nabíječkou. Už z toho vyplývá, že to není práce na hodinu, ale spíš na tejden a pokud člověk nemá nějakej datalogger spojenej s měřicím centrem, kterej mu bude schopnej každou hodinu měřit a zaznamenávat napětí, proud, teplotu a hustotu elektrolytu po dobu desítek hodin v kuse, tak na to buď musejí bejt dva, nebo se jeden pár dnů nevyspí. už jen to znamená, že takový měření je drahý a doma jen těžko proveditelný - ale dá se zvládnout, ne že ne. Minimálně zlomový části mezi jednotlivýma fázema nabíjení/vybíjení se dají oměřit poměrně přesně a není na to potřeba nic dražšího, než solidní měřák napětí a měřák proudu schopnej trvalýho připojení. No a pak je potřeba se pokusit naměřený hodnoty nějak srovnat s tím, co se o nabíjení olova ví.

Ale myslet si, že se něco dovím z toho, co mi bude vyblikávat nějaká multikulti nabíječka o který ani nevím, kdo ji navrhnul a kdo vyrobil a pohříchu ani kde ji vyrobil, to je smrtelně těžká forma naivity ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 18:23    Předmět: Citovat

Sorry, ale po tomhle tvém příspěvku, ve kterém fabuluješ bez korelace s realitou, si tě i já interně přeřazuji do kategorie troll.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31792
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 19:27    Předmět: Citovat

Málozávitovou češtinou řečeno - když ti někdo řekne pravdu, pošleš ho mezi půlky - místo toho aby ses pokusil zjistit, co ta baterka dělá když do ní pustíš jednoduše definovanej proud a ne nějakou vyumělkovanou a draze zaplacenou srágoru v podobě nějakýho složitě generovanýho impulsu vymyšlenýho hamburgerovým ajťákem. Sorry jako, ale i blbě cejchovaným šroubovákem zjistíš o baterce víc, než pomocí nějaký "ultrachytrý" nabíječky ze super-hyper.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 21:19    Předmět: Citovat

Pardon, to jste zapomněli sdělit, že si s baterkou chcete hrát. To bych se vám pak do diskuze nevyměšoval. Hraní zdar!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 21:51    Předmět: Citovat

Co je zač ta "surovější nabíječka"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 03 2019, 22:18    Předmět: Citovat

Přestavěná z UPSky - trafo (s drobnou korekcí počtu závitů), usměrňovač, ampérmetr, bez regulace, jen s indikací dosažení napětí 14,4 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt červenec 04 2019, 7:04    Předmět: Citovat

Mě tady z toho, již na dvou stranách popsaného "hravého" elaborátu, schází spíš jiná informace. Jak dopadla kapacitní zkouška baterie a jaký je její vnitřní odpor, či jak se ten odpor chová a mění pod zatížením? Kolikrát jsi ji vybil?
Pro mě osobně je hodnota napětí naprázdno celkem nicneříkající údaj, zvlášť když jsem 20 let zvyklý u Pb akumulátorů (pravda ne v automobilech) udržovat na trvale dobíjených 12V akumulátorech cca 13,5V. A vadný článek (resp. baterii) poznám, až když má při nabíjení vyšší napětí než ty ostatní v řetězci, či naopak začne velmi rychle klesat při zátěži.
Podle mne platí logika, čím víc jí budeš nabíjet (resp. přebíjet), tím víc se bude zahřívat a tím víc a dřív půjde do háje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červenec 04 2019, 9:49    Předmět: Citovat

Baterka má cca 50% nominální kapacity, v nabitém stavu vnitřní odpor cca 25 mΩ (po zředění elektrolytu viz konec příspěvku). Vzhledem k tomu, že při “plném nabití” se podle hustoty elektrolytu tváří jako opravdu plně nabitá, přičemž ve skutečnosti je dost zasulfatovaná, jeví se mi býti evidentním, že někdo něco s elektrolytem páchal, a kontaminace něčím (jak poznamenal Kremik) je tedy velmi pravděpodobná.
Příležitost k tomu byla dvojí. Auto dlouhodobě stojí ve společné garáži, nedá se na 100 % vyloučit neoprávněná manipulace. Dále bylo auto v březnu na servisní prohlídce, vyloučit se nedá taky nic (blbnutí s elektrolytem, záměna baterky...). Ale ani dokázat.
Trochu jsem zředil elektrolyt, aby jeho hustota lépe odpovídala skutečnému stavu nabití (hustota 1,22 +- 0,01 při “plném nabití”). Chování baterky se nijak zřetelně nezměnilo.
Půjde na pár dní na desulfatační nabíječku (homemade) a třeba se něco uvidí. Kdyžtak přes léto ještě poslouží, a na podzim půjde do recyklace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31792
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 04 2019, 9:55    Předmět: Citovat

Těch "pár dní" natáhni na "pár tejdnů". Když ji necháš na nesymetrický střídavině tichounce šumět měsíc a obden ji zkontroluješ, budeš se pak docela divit...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červenec 05 2019, 8:22    Předmět: Citovat

Pokusím se to trošku shrnout. Znepokojují mě tyto sdelení:
tomasjedno napsal(a):
Vyndal jsem aku z auta, připojil na surovější nabíječku. Po napumpování cca 15 Ah proudem 2,5-2 A napětí 13,85 V, aku se ohřál na cca 40 ºC (v místnosti 26 ºC), žádný článek nevaří (tu a tam nějaká mikrobublinka, ve všech stejně), napětí po dobu 2 h neroste. Po odpojení nabíječky napětí rychle spadlo na 13,3 V, po čtvrthodině 12,7 V.

tomasjedno napsal(a):
To přece není zasulfatovaná baterka. Ta bestie se chová, jako kdyby každý článek měl svod 3 Ω.

Nebýt tohoto textu, řekl bych, že ta baterka už dlouho nebyla pořádně nabitá. Dejme tomu, že zasulfátovaná nějak je, protože nesedí hustota elektrolytu s klidovým napětím. Hustota odpovídá nabité baterii, dle napětí na svorkách je tak z 50% vybitá. Zřejmě někdo dolil kyselinu. Ale to není nic, co by zabránilo běžnému nabití.
Dle první citace se do ní "napumpovalo" 15 Ah. Jelikož je to 55Ah baterka zřejmě z poloviny vybitá, nemohlo být dosaženo znaků plného nabití, protože na to je 15Ah jednoduše málo. Tedy běžný, normálni stav. Ale co ten ohřev?? To je jediná věc, co mě mate.
Jeste bych poopravil sdělení, že ta "bestie" se chová jako by měly články svod 3 ohmy. To už by ta baterie byla dávno zcela vybitá. Spíše bych ji přirovnal ke stavu, kdy paralelně ke každému článku by byla připojena trošku víc jak 2V zenerka. Nevím, jestli nějaká kontaminace může zapříčinit právě toto, přičemž ostatní parametry baterky by zůstaly zachovány.
Postupně se víc kloním k závěru, že Tomášejedno něco mate. Třeba mu blbě ukazuje voltmetr, nebo hustoměr, do toho se pokazila nabíječka...? Když se vady skumulují, bývá o záhady postaráno.
Základním problémem je, že se nedaří dosáhnout znaků plného nabití. Řešil bych teď výhradně toto. Provádět v tuto chvíli desulfataci je jen chozením kolem horké kaše. Pokud se podaří baterku nabít, teprve pak je čas přemýšlet nad případnou desulfatací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6057
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá červenec 05 2019, 8:42    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Dle první citace se do ní "napumpovalo" 15 Ah. Jelikož je to 55Ah baterka zřejmě z poloviny vybitá, nemohlo být dosaženo znaků plného nabití, protože na to je 15Ah jednoduše málo. Tedy běžný, normálni stav. Ale co ten ohřev?? To je jediná věc, co mě mate.
Jo, jenže před tím do ní jiná nabíječka 5 dní cpala 0,7 A (tj. 84 Ah).

Kremik napsal(a):
Spíše bych ji přirovnal ke stavu, kdy paralelně ke každému článku by byla připojena trošku víc jak 2V zenerka. Nevím, jestli nějaká kontaminace může zapříčinit právě toto, přičemž ostatní parametry baterky by zůstaly zachovány.
Nebo jako by se snížilo její nominální napětí o 0,15V/článek.

Kremik napsal(a):
Postupně se víc kloním k závěru, že Tomášejedno něco mate. Třeba mu blbě ukazuje voltmetr...?
Jo, selektivně jenom u tohohle akumulátoru, a všechny ostatní (nový 65 Ah, 12 Ah z UPSky) měří správně, že?

Kremik napsal(a):
Základním problémem je, že se nedaří dosáhnout znaků plného nabití.
Přesně tak, kvůli tomu tohle vlákno vzniklo. Jiný důvod než kontaminace mě nenapadá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červenec 05 2019, 9:00    Předmět: Citovat

Ještě mám jeden dotaz.
tomasjedno napsal(a):
Vyndal jsem aku z auta, připojil na surovější nabíječku.

Teď byly docela horké dny. Jakou měla baterka teplotu, když jsi ji vytahoval?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund