Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozvod společné antény
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 11:29    Předmět: Rozvod společné antény Citovat

Dobrý den všem,

byl jsem postaven před úkol rozvést signál ze společné antény po bytě. Je to společná anténa v panelovém domě, kde je 8 pater a 4 byty na patře, čili 4 stoupačky (byt je ve 3. patře).
Jde mně o to, jak to rozvést ze stávající zásuvky. Asi bych místo zásuvky dal odbočovač, z něj to zavedl na určené místo v podhledu a rozbočil 4x. Na konci každého vedení by byla koncová účastnická zásuvka. Problém je, že mně není moc jasné, jaký by mněl odbočovač mít odbočovací útlum, aby v každé zásuvce byla dostatečná úroveň signálu a zároveň aby nebyly ovlivněni ostatní účestníci na stoupačce. Zásuvka je stará asi jak ten panelák, jaký má odbočovací útlum se mně nepodařilo dohledat.
Druhá možnost, která mě napadá, je připojit kabel do stávající zásuvky a před rozbočovač dát průběžný linkový zesilovač, ale rád bych se tomuto způsobu vyhnul právě kvůli nutnosti mít va zdi zásuvku a z ní kabel s konektorem.

Díky předem za podnětné nápady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 11:42    Předmět: Citovat

Pokud použiješ odbočovač, měl by mít odbočovací útlum min. 10dB. koncovou zásuvku seženeš s útlumem 1dB + cca 8 dB na rozbočovači.
V jakém patře bydlíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3499
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 11:43    Předmět: Citovat

V první řadě bych to zkusil nejjednodušeji pasivně: Zachovat původní zásuvku, použít ve vhodném místě kvalitní 4-násobný rozbočovač (nebo 2 rozbočovače postupně za sebou) a koncové zásuvky s malým útlumem. Je vysoce pravděpodobné, že to bude šlapat k plné spokojenosti a těch pár dB průchozího útlumu rozbočovače a kabelu nebude vadit.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5116
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 11:45    Předmět: Citovat

Mám toto a OK.

https://www.moje-elektro.cz/rozbocovace-a-slucovace/15269-aktivni-antenni-rozbocovac-tv-signalu-4x-ctyrnasobny.html

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 12:31    Předmět: Citovat

Jestli má barák původní STA rozvod udělanej "stoupačkově", pak už teď je ta zásuvka pro byt odbočná. Obvykle je pro ni ve stoupacím kabelu dost výkonu, aby "utáhla" jeden pasivní rozbočovač -4dB a příslušný káble pro 2 TV nebo obdobný přijímače (STB, nějakej druh videorekordéru atp.). Pokud požaduješ větší počet rozbočení, není jinýho zbytí než použít linkovej zesilovač se ziskem maximálně 8 - 12dB a ten vícenásobnej rozbočovač dát za něj. Jde použít i ten vícenásobnej aktivní rozbočovač. A bacha pokud po tom kabelu do bytu jdou i data = metalika internet. Ten se musí odbočit samostatně ještě před rozdělením signálu pro TV.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 12:44    Předmět: Citovat

Rovněž doporučím aktivní rozbočovač.
Do zásuvky STA netřeba a neradno lézt, zvlášť. když nevíš, zda je tam skutečně stoupačka, nebo jestli máte v domě hvězdici.

Nechceš-li od zásuvky STA tahat hned čtyři koaxiály (to ten aktivní rozbočovač od IVO dovoluje), použij účastnickou šňůru a aktivní rozbočovač dej třeba 4 metry od zásuvky STA. Takto mám zapojený rozbočovač Teroz 451 a pohoda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 12:51    Předmět: Citovat

Hill
mám pocit, že dotyčný předělává byt a chce to mít i estetický. Řešení s tím odbočovačem jsem dělal mockrát, ale já mám vybavení abych to všechno dobře zapojil a hlavně změřil.
EKKAR taky nemáš úplně pravdu. Pokud bydlí ve vyšších patrech tak zesilovač potřebovat nebude. Ideálně změřit úroveň signálu a potom konat Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 13:08    Předmět: Citovat

Trochu tě vyvedu z omylu: máme v domě hvězdicový rozvod STA, od sady anténních zesilovačů vedení rovnou do sklepa na první rozbočovač, z nějž pokračují vodorovná vedení spodem. Určitě neplatí, že nahoře je signál nejtlustší.
Pod každou "stoupačkou" je odbočovač ZVT s různě odstupňovaným odbočovacím útlumem a účastnické zásuvky jsou podle kabelové délky od odbočovače zapojené na příslušné výstupy tak, aby nikdo nemusel řešit, ve kterém bydlí patře, tedy alespoň z pohledu vyrovnmanosti úrovní na jednotlivých koncových zásuvkách.
V tomto uspořádání má koncová zásuvka tak malý útlum, že její odstranění stejně nic neřeší. Jak moc by se to projevilo u sousedů, to záleží na více činitelích, to si netroufám od boku vypálit. Teoreticky zanedbatelně, ale nemusí to platit všude.

A estetická stránka? účastnická zásuvka stejně bývá zakrytá nějakým kusem nábytku. Rohová podlahová lišta jeden kabel snese a aktivní rozbočovač pak lze vrazit kamkoli, kde jde připojit na těch pět koaxiálů, aniž by to v interiéru nějak strašilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 14:07    Předmět: Citovat

Asi máš pravdu. Ale věř, že v místech kde působím já jsem hvězdicovej rozvod ještě nepotkal Laughing . A to jsem těch paneláků předělal opravdu hodně. Výměna kabelů a zásuvek. Pokud je to klasicky stoupačkama, pak je nahoře signál o cca 16dB silnější( při 8 patrech) Průběžný útlum zásuvky je asi 2dB. Jasně ve vyšších patrech se používají zásuvky s odbočovacím útlumem 16, 14 dB a v těch nižších pak 12 ,10dB. Pod 10dB by se jít nemělo, kvůli ovlivňování třeba zpětným vyzařováním TV. Pokud místo zásuvky použije odbočovač a za ním rozbok, neměl by být problém. A ze zkušenosti, většinou tam signálová rezerva bývá celkem slušná. Osobně když dělám STA tak se snažím, aby na zásuvce bylo okolo 55 - 60dB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 14:12    Předmět: Citovat

V každém případě nejdříve konzultovat s firmou, která se o danou STA stará a dohodnout se s nimi o možném provedení rozvodu v bytě. Firma zcela jistě ví a zná úrovně na jednotlivých ÚZ. V žádném (ale opravdu žádném) případě nesmí uživatel (nájemce, podnájemce) bytu do eozvodu STA zasahovat! Sankce jsou pak CITELNÉ!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 14:31    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Asi máš pravdu. Ale věř, že v místech kde působím já jsem hvězdicovej rozvod ještě nepotkal Laughing . A to jsem těch paneláků předělal opravdu hodně. ...
Ale viděls toho ještě hodně málo. Tady byly všude taky stoupačkový STA systémy s odbočovacíma zásuvkama v patrovejch bytech a koncovou v přízemí - klasika paneláky z 80. let. Jenže pak přišla éra kabelovek a jejich hvězdicovejch rozvodů kvůli potřebě mít možnost nezávisle na ostatních kmitočtově osekat každýho účastníka extra - a už tady máme několik novodobě zrekonstruovanejch STA s hvězdicovým rozvodem ODPROSTŘEDKA - protože nikomu se nechtělo znovu protahovat panelama skrz starý husí krky novej kabel od antény (protože ten původní jednak byl prastarej a druhak i na několika místech od podobnejch napadení kutilama přerušenej), takže využili stávající JOP-ku (šachtu pro ele.rozvod) na chodbě u schodiště, zesilovače se vším příslušenstvím včetně napájení dali do skříně na schodišti a jednotlivý byty napojili hvězdicově z aktivního rozbočovače umístěnýho uprostřed vejšky baráku ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 15:40    Předmět: Citovat

Děkuji za Vaše názory.

Byl jsem se podívat na místo činu a přecejen jsem o něco chytřejší, než když jsem to řešil po telefonu s majitelem bytu. Rozvod je stoupačkový, byt je ve třetím patře z osmi, jak jsem již psal, stoupačky čtyři.
Ze zbytků štítku na zásuvce jsem rozluštil "EU3614J", takže jsem dohledal odbočovací útlum 14dB, průchozí 1.5dB. Do zásuvky je připojen rozbočovač s dvěma výstupy.
Raději bych ten rozvod řešil odbočovačem, právě kvůli estetice. Zároveň jsem zjistil, že zásuvka drží na jednom šroubku, druhý není kam našroubovat, takže pokud bych tam dal odbočovač, nebude se s tím víc hýbat a víčko už nějak vyřeším.
Mám na výběr odbočovač s útlumem 12dB nebo 16dB, takže můj návrh je dát odbočovač 16dB, z něj vedení na místo rozbočení cca 8m, tam aktivní rozbočovač, např. z odkazu od Hilla (nebo alernativně linkový zesilovač + čtyřnásobný rozbočovač), za ním rozvod do čtyř koncových zásuvek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 16:42    Předmět: Citovat

Nakonec je to jedno, jak je řešený rozvod STA. Kašli na odbočný útlum zásuvky a nech ji tam (kdybys ji přilepit měl), ať nemáš potíže se sousedy, až si nechají přijít na to, proč jim v lichých patrech jde jeden multiplex blbě, zatímco v sudých takto kostkuje jiný. I to už jsem v jedné stoupačce odhalil.
Mimo odbornou firmu spravující STA nemá pod krytem zásuvky nikdo co pohledávat, v tom se tu shodneme.

Jestli úroveň signálu na zásuvce je na spodní mezi a po rozbočení pasivním rozbočovačem na čtyři televize nestačí, nezbude, než mezi zásuvku a rozbočovač vrazit linkový zesilovač (osvědčil se například Teroz 465 a Ivo ZP22-X a několik málo dalších se ziskem 10 až 18 dB, aby se před něj nemusel dát zase útlumový článek), nebo použít rovnou ten aktivní rozbočovač.
V panelákových bytech pak nezbude, než tahat rozvody podhledem, nebo v podlahových soklových lištách dutinou pro kabely určenou, přitom se ale spotřebuje o pár metrů koaxiálu víc, protože pode dveřmi se koaxiál obvykle neprotáhne, musí se tedy obcházet byt po obvodu. Ztráty v takto clouhých kabelech však bohatě ten předzesilovač pokryje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 17:12    Předmět: Citovat

ÚZ slouží jako rozhraní (předávací bod) v rozvodu signálů a je NAPROSTO NEPŘÍPUSTNÉ do ní nějak zasahovat nebo ji dokonce odstraňovat a nahrazovat jinými (nehomologovanými) prvky! Majitel bytu se má obracet (jen a pouze) na vlastníka objektu a přes něj komunikovat s odbornou firmou spravující STA! Ta ručí za odpovídající úrovně na ÚZ a proto je schopna provést i domácí rozvody dle přání zákazníka a za použití příslušných komponent. Posledních pár let mám pocit, že každý kdo má díru do prdele a v kabelce štípačky a šroubovák se dnes cítí odborníkem na slaboproud ( mnohdy i silnoproud) a hlavně anténní rozvody? Rozvod vody nebo plynu si taky nikdo neřeší svépomocí nebo zavoláním nějakého kamaráda, ale povoláním firmy, která na to má vše potřebné. Ono ani slepé střevo si nikdo neoperuje sám nebo za pomocí kamaráda, že.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 01 2019, 17:45    Předmět: Citovat

Harry.pa napsal(a):
Asi bych místo zásuvky dal odbočovač, z něj to zavedl na určené místo v podhledu a rozbočil 4x.

Raději bych ten rozvod řešil odbočovačem, právě kvůli estetice.
Jen aby se ti ta "estetika" pořádně neprodražila. Jak už ti výše psalo několik kolegů: "Do rozvodů STA se nezasahuje" (na Západě jsou přímo i ÚZ plombovány - porušení plomby se docela prodraží!) Surprised Twisted Evil

scorpions-cz napsal(a):
...
V jakém patře bydlíš?
Co tak lépe číst - v zadávacím příspěvku přece píše:
Harry.pa napsal(a):
Je to společná anténa v panelovém domě, kde je 8 pater a 4 byty na patře, čili 4 stoupačky (byt je ve 3. patře).

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund