Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájení stříbrem
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2019, 22:37    Předmět: Pájení stříbrem Citovat

Vážení, máte prosím někdo reálnou zkušenost s tvrdým pájením nerezových (A2 nebo A4) trubiček stříbrnou pájkou? Kolik procent stříbra musí mít, aby se to dobře rozlejvalo? Stará zásoba obalených tyček mě došla, s nima to šlo dobře ale už nevím, kolik procent Ag měly.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 3:01    Předmět: Citovat

Minimum na pájení bez další chemický přípravy je kolem 38% Ag (s nějakým mořením nebo pokovením dopředu to jde už od cca 17% Ag), jinak čím víc, tím lepší smáčivost a tím taky vyšší vzlínavost do spoje. Se 45% Ag NEOBALOVANOU Ag-pájkou (nějakej Castolin) jsem naprosto normálně a opakovaně dosahoval zatečení 20-25mm "do hloubky spoje" - při dodržení postupu, že trubky by neměly mít mezi sebou větší rozdíl v průměru, než jakej dovoluje volný vsunutí konců do sebe a že před zasunutím trubek do sebe se spoj i zevnitř namaže pájecí pastou na bázi fluoridu sodnýho nebo draselnýho (používal jsem Firinit). Pak stačí ohřívat rovnoměrně kolem dokola do červenýho až jasně červenýho žáru (max zhruba 750-800°C) celou oblast spoje neutrálním plamenem a do spáry přidávat pájku - pokud to nejsou vysloveně fujtajblový trubky, stříbro "leze za teplem" a dá se ohříváním svrchní trubky "zatáhnout do spoje" i mnohem dál, než těch 25mm co jsem napsal vejš - ale to v mým případě už bylo pevnostně i tlakově úplně zbytečný - naprosto běžně vyhoví spoj o dýlce rovný polovičky průměru trubek, v případě požadavku jo hodně dobrý pevnosti spoje by pak dýlka přesazení měla bejt aspoň rovná průměru.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 7:29    Předmět: Citovat

Proštuduj si specifikace u obchodníků
stříbrné pájky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 10:39    Předmět: Citovat

Zkušenost mám, ale je to od dodavatele co mi doporučil a zaslal. V pondělí se ti mohu zkusit podívat po dodacím listě co to ve skutečnosti je. (nezaručuji, že najdu)
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 11:14    Předmět: Citovat

Používám 35-45%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 11:33    Předmět: Citovat

Používalo se něco z tohohle - neobalovaný dráty 2mm v průměru. Nakupovala to samozřejmě fabrika ve velkým, takže nedokážu definovat, jestli se ještě konkrétní receptura dá sehnat nebo ne. Úplně ze začátku jsme používali obalovanej drát s víc jak 50% Ag, postupem času jak se čím dál tím víc šetřilo, přešlo se na neobalovanej s pastou v krabičce, pak se začalo laborovat s obsahem Ag - současnej stav je takovej, že se používá slitina s nějakýma 37% Ag a až dojde, bude se kupovat zas něco lacinějšího ... Samozřejmě obtížnost práce s klesajícím obsahem Ag roste, pájka má horší vlastnosti, hůř se rozlejvá a hůř se odplavujou nečistoty z povrchu, takže místo toho, aby se na poškozený místo jako dřív "jednou ťuklo stříbrem" s následným lehkým přebroušením se musí vybrušovat na vícekrát a hlavně si dávat bacha na teplotu při dýl trvající snaze o rozlití pájky, aby se jak podklad, tak pájka samotná nezačala přehřejvat a dělat černý mapy z oxidů - který je samozřejmě nutný nechat vychladnout, vybrousit, pečlivě znovu namazat fluoridovým fluxem a znovu zkusit přepájet. Několikrát a dlohodobě ohřívaný místo se zase samozřejmě deformuje, je potřeba víc brousit nebo se po několika neúspěšnejch pokusech musí celej výrobek vyhodit - ztrátou je cena materiálu, celý předchozí výrobní činnosti i pracovního času, kterej se věnoval předchozím neúspěšnejm pokusům o opravu, "úsporou" jsou rozdíly v ceně mezi víc jak 45% a míň jak 40% slitinou Ag. A to se Horste, určitě vyplatí ...!!!!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 748
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 20:05    Předmět: Citovat

Odpovídal jsem kdysi Microlanovi:

"Stříbrné pájky" dráty pro tvrdé pájení jsou už s tavidlem na povrchu naneseným.
Vypadají jako elektroda pro el. sváření. Podle barvy poznáš kvalitu (obsah stříbra). Žlutá má stříbra nejméně a nejhůř smáčí a je nejlevnější, modrá je střed, nejlepší výsledky dává drát s bílým tavidlem, ale je nejdražší. Podle kvality je taky odstupňována teplota tavení, bílá potřebuje nejvíc tepla.
Ještě je možná červená nebo růžová, měla by být nejkvalitnější a nejdražší, ale teplota pro tavení bude asi dost vysoká (tu jsme nikdy nepoužívali).
Jsou i dráty bez tavidla, ale při použití drátů s tavidlem máš o problém míň.

A samozřejmě acetylén.

Pájeli jsme na tupo, měď. Chce to mít pro pájení co nejmenší (nejtenší) mezeru, ta pájka docela dobře vzlíná (zatéká) do spár. Při větších mezerách je docela problém tam pájku udržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 20:28    Předmět: Citovat

Pájky dodává každej jen trochu slušnej výrobce v tavidlovým obalu i bez něj - a barvu obalu si určuje taky každej sám. Obalený dráty mají snadnější použití, ale zas jsou dražší - výhodnější třeba pro chlaďaře na výjezdech, kde musejí pájet kombinací PB-kyslík, pro velkovýrobu je vhodnější mít drát oddělenej od tavidla - tavidlo se dávkuje i jako ochrana okolí pájenýho spoje před opálením a tím i nauhličením povrchu plamenem. Používal jsem obojí a fakt je, že obalovaný dráty jsou vždycky snadnějc použitelný než holý - ty už chtějí při použití trochu cviku a zkušeností. Ale jde všecko - je to rukama, ne dosaženým VŠ titulem ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 0:12    Předmět: Citovat

Tak jo, pájky jsou jasný. To mý stříbro mělo bílý tavidlo, takže asi 45% Ag.
Tak teď autogení HW. Mám flašku O2 25L/200 s GCE redukčákem. Kdykoliv ji můžu mít naplněnou za hubku. K tomu mám karavanistickou flašku 10 kg propanu od Siadu. (Samotnej propan je na pájení lepší, než PB). K tý mám redukčák na propanbutan štelovatelnej s výstupním maňasem. A to je vše.
Chce to hadice, malou klempířskou rukojeť, PB hořák a jednosměrky plyn a O2.
Rukojeť je kolem 1900 ale co hořák, to přes 2500. Nojo, ale s PB moc lidí nedělá tak se není kde moc zeptat jakou velikost hořáku na věci co předpokládám že se budou pájet. Hlavně nerez, železo, měď a možná i hliník od 0,3 do max 1,5 mm stříbrem nebo mosazí.
Docela dost prachů na občasný použití. Co třeba koupit rukojeť a hořák Miniautogenu od Kempera a doplnit to hadicema a jednosměrkama a připojit k mým redukčákům? Není to až moc velkej hračkoid? Taky nevím, jestli ty jejich hořáky na Novacet a Supergas jedou dobře i na propan. V nejhorším bych dokoupil redukčák na Novacet, ty jejich kartuše zase nestojí svět. Teda kromě kyslíku, za tu cenu je velká kyslíkovka 50l/200 barů. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 7:08    Předmět: Citovat

https://stroje.bazos.cz/inzerat/106020593/Miniautogen-autogen-PB-O2.php
+ pár dalších třeba na tom bazoši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 7:49    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
...
...tak se není kde moc zeptat jakou velikost hořáku na věci co předpokládám že se budou pájet. Hlavně nerez, železo, měď a možná i hliník od 0,3 do max 1,5 mm stříbrem nebo mosazí.
...
Nerez a měd stříbrem, železo/ocel můžeš mosazí i tím stříbrem, hnilík čistej i ve slitinách jedině pod speciálním fluxem čistým hnilíkem - je to daný teplotama tavení a afinitou (smáčitelností) danejch kovů navzájem. Zbytek v PM.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 8:32    Předmět: Citovat

jova1 napsal(a):
https://stroje.bazos.cz/inzerat/106020593/Miniautogen-autogen-PB-O2.php
+ pár dalších třeba na tom bazoši.

Ty hořáky vypadají jako na acetylen ne na propan.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 11:21    Předmět: Citovat

Jsou to klasický injektorový hořáky - a na jakej hořlavej plyn budou fungovat určí jen poměr průměru trysky na tlakovej kyslík a průměru hořákový špičky, protože těma se určuje výtoková rychlost a poměr kyslík vs. plyn ve výsledný hořlavý směsi. Výtoková rychlost plynů ze špičky musí bejt vyšší než rychlost šíření plamene ve směsi daný koncentrace, jinak hořák střílí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 13:42    Předmět: Citovat

Já mám takovéto


pajeci souprava pb03.jpg
 Komentář:
 Velikost:  136.04 kB
 Zobrazeno:  95 krát

pajeci souprava pb03.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17727
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červen 23 2019, 15:02    Předmět: Citovat

To je doktore PB3 souprava, 9000,- To celý rozhodně kupovat nebudu. Jseš mě schopen na ty uvažovaný věci jak jsem psal doporučit konkrétní hořák? Jo a je to klasická velikost rukojeti a nebo ta malá "klempířská"?
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund