Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MBA810
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
srait



Založen: Jun 18, 2019
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 7:16    Předmět: MBA810 Citovat

Ahoj, zkouším nasimulovat jedno zapojení se výše zmíněným IO, ale v multisimu není. Je možný nějaký zástupný obvod, anebo stáhnout dodatečnou knihovnu, kde toto již bude?

Ve screenu jsem jenom nalil ostatní součástky, a potom nějakej OZ, jenom aby seděly počty.



root.png
 Komentář:
 Velikost:  11.9 kB
 Zobrazeno:  69 krát

root.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 10:05    Předmět: Citovat

Obávám se, že to nebude žádná maličkost, MBA810 není "výkonový OZ" (to je např. TDA2030), takže bys musel zadat celé vnitřní zapojení IO
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 10:20    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
MBA810 není "výkonový OZ", takže bys musel zadat celé vnitřní zapojení IO

jj, je to tak . . .
MBA810DS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 11:08    Předmět: Citovat

Co třeba zkusit odněkud stáhnout model pro jejich originál, tedy TBA810?
Jistěže je to starý obvod, ale že by s ním nikdo nic nemodeloval, se mi nechce věřit.
Zadáním vnitřního zapojení nejspíš nepůjde dosáhnout ničeho, je to schéma, co slouží jen k vysvětlení funkce. Součástky uvnitř obvodu obecně nelze brát jako klasické tranzistory PNP-NPN bez bližší specifikace.
Stejně je tomu třeba u lepších OZ a je třeba brát v úvahu, že vnitřní zapojení ani nemusí být úplné či správně označené vodivostmi.
Různých klonů TBA810, které mají stejné vnitřní i vnější zapojení je vícero, možná že některý z nich půjde najít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 11:35    Předmět: Citovat

Ekvivalent je TBA 810 nebo A210K.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
srait



Založen: Jun 18, 2019
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 16:06    Předmět: Citovat

Do jaké míry vlastně MS řeší co v tom IO reálně je, a do jaké míry jenom emuluje funkce?

Pokud je to jenom to druhé, stačí někde získat jak se má daný IO chovat, a prostě si vytvořit vlastní součástku, pokud teda MS umožňuje vytvářet si vlastní virtuální součástky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 17:02    Předmět: Citovat

Já sice ovládám jen LTspice, ale bude to asi platit pro všechny PC simulátory. Mimo základních součástek, u kterých se modely tvoří z jejich fyzikální podstaty, se pro ostatní obvody publikují tzv. makromodely. Ty napodobují chování součástky spíš matematickým aparátem, např. pomocí polynomů nebo aproximačních tabulek.
S fyzikální podstatou obvodu pracují simulátory výrobce IO, to ale není úloha pro nějaké PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 18:10    Předmět: Citovat

LTspice je dobrá věc, ale jak tam vpravit reálné parametry jsem taky moc nezjistil. Nějaké tepelné a výkonové limity skutečných součástek nevím jak tam hledat. Kdysi jsem si překreslil do LTspice zapojení MA0403, z neznalosti skutečných parametrů polovodičů ve struktuře jsem to poskládal z BC547. Výsledky byly až moc optimistické.


MA0403A_bez predzes.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MA0403A_bez predzes.rar
 Velikost:  1.51 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 20:47    Předmět: Citovat

Až tak dokonalý ten program asi není, jeho hlavním cílem je marketingová podpora výrobků LT. Hlavně řídících obvodů spínaných zdrojů, tam se dá vyvolat "efficiency report" s přehledem středních výkonových ztrát jednotlivých prvků, ale bez teplot. Teoreticky je možnost dopsat do modelu tranzistoru hodnotu Rth, ale souvisí s tím jiné komplikace, nezabýval jsem se tím.

Tvůj model je jinak funkční. Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 20 2019, 21:19    Předmět: Citovat

A přitom MA0403 je poměrně primitivní obvod, který vlastně ani neumí autosymetrii. Mimo to má úplně strašidelné rozptyly klidových proudů, proto to mělo na výškách tak divoký zvuk, každý kus jiný.
Když to ve Vrábloch "inovačně" použili jako linkové zesilovače pro trafa na 1,55V do pultů AUA144 a AUA230, tak jenom v náběhových sériích. Sakra rychle z toho odcouvali směrem k TBA810 a prvním MBA810.
Odcouvali z toho i za tu cenu, že honemhonem museli celý modul sběrnicových a výstupních zesilovačů /je tam použitý 4x/ kompletně předělat i předrátovat. Každý trimr navíc je potenciálně poruchová součástka jak hrom, limit na 18V taky nic moc, odolnost proti přebuzení nula, navíc do velké indukčnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2019, 0:21    Předmět: Citovat

Byl vůbec MA0403 někde v sériový výrobě použitej? Nějak si už nevzpomínám...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červen 21 2019, 1:54    Předmět: Citovat

Ale byl, jednu aplikaci jsem zmínil, byly dokonce ve vojenských radiokomunikačních vozech R3AT a R4AT použitý jako sluchátkový zesilovače - v tom středovém ovládacím/přepojovacím panelu. Taky tam byly v intercomu řidič-radisti-velitel, kde spolehlivě krmily ARE468 i v tom randálu, vejtřaskovým. Pár jsem jich ještě na vojně opravoval, když nebyla plánovaná GO celého vozu ve VOP HK.

Jinak ale v typický "spotřebce" nikde hromadně použit nebyl.
Na těch pár MA0403A, co jsem kdy použil, jsem asi měl štěstí. Jen asi jeden-dva z cca deseti kusů měly klidový proud pod 5mA, takže to při malých úrovních dost kreslilo, ale zbytek byl dobrý a docela se držely. V Tesla doporučovali 8 ohm a moc nehonit napětím nad 16V. Celkem v pohodě.

První naše MAA115-145 kromě Reny a IN70 taky nikde moc používaný nebyly.
Výrobu těch přijímačů s MAA125 tak musel iniciovat samotný Rožnov, aby dokázal užitečnost integrace 3T do jednoho futrálu.
IN70 a Rena tak jakoby měly devět tranzistorů. Na tu dobu a tu obecnou bídu to byly celkem pokrokové konstrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 512
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2019, 15:25    Předmět: Citovat

No, já nevím, ale byl MA 0403 vůbec funkční? Pokud si vzpomínám, do 2W to byly GC51x/52x, nad OC30. A pak jsme přecházeli na MBA810(xxx), v oblasti malých výkonů. A ty MBA810 si nechaly líbit docela dost. Citlivost, stabilita, proudové odběry. Osvědčilo se mi napájení 16V a výstupní kondenzátor 1,5 až 2,2mF. Ve zpětné vazbě jde mimo jiné slušně korigovat i zesílení basů.
Pokud si matně vzpomínám, před MA 0403 jsme byli výrazně varováni, a tato varování se při pokusech potvrdila.
K MAA1xx, v praxi nepoužitelné, tuším až MAA225, ale nic moc. A IN70? To i ten Doris šuměl daleko méně.
Dík za opravy a připomínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2019, 16:45    Předmět: Citovat

Ještě jeden zesilovač s MA0403 mám. Hrající. Jen je příliš citlivý na chrastící potenciometry - při ztrátě kontaktu běžce kteréhokoli potenciometru se ochotně rozkmitává. Je v katalogovém zapojení s pasivními korekcemi podle AR, nepomohla změna plošňáku a vedení zemí, nepomohlo přídavné blokování. Jediný stabilní exemplář, který touto nectností netrpěl, ale měl otočné potenciometry na hlasitost a balanci. Tento kmitavý má tahové na hlasitost kždého kanálu oddělené. Pravda, zesíky s GC510K/520K byly stabilnější a dal se z nich tahat o malinko vyšší výkon, v tom ještě líp na tom byly GD607/617,nejvíc zesíků jsem ale dělal s MBA810, často jako náhradu koncáků do ruských kazeťáků, v nichž nešlo po náhradě ruských polovodičů našimi zesilovač vůbec nastavit, aby hrál jak na baterky, tak na síť. Když už to trvalo dlouho, šel celý koncák ven, plošňáky jsem sloupak, vyvrtal potřebné otvory a zadrátoval součástky kolem MBAčka.
Jestli jsem ho zkoušel někdy v něčem simulovat, si nevzpomínám, ale taky záleží na tom, co chceš zjistit. Jestli frekvenční charakteristiku, tak na tu by se zjednodušené schéma dalo udělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2019, 8:57    Předmět: Citovat

Co má být vlastně cílem simulace toho obodu? Chceš to zapojení nějak vylepšovat nebo ho použít na něco úplně jiného?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund