Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomoc s opravou spínaného zdroje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdrojmesit



Založen: Apr 26, 2010
Příspěvky: 27
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 17:53    Předmět: Pomoc s opravou spínaného zdroje Citovat

Zdravím
Po výpadku a nahození proudu nešel switch D-Link DGS 1248T ve kterým je spínaný zdroj Delta electronics DPSN-100BP 12 V / 7.5 A.
Byla spálená vstupní pojistka 3.15 A, proražený hlavní tranzistor N-FET K2607 a tím pádem spálený odpor v S tohoto tranzistoru 0.13R 2W.
Tranzistor jsem nahradil parametrově stejným ST W11NM80, odpor 0.13R neměli, tak jsem tam dal 0.15R ( měli ještě 0.12R ). Zdroj stále nefungoval.
Potom jsem zjistil, že byl přerušený smd odpor 5R1, který je v sérii s diodou mezi vývodem 6 IO UC 3842B a G hlavního tranzistoru a dále přerušený odpor 51R paralelně k diodě a 5R1. Po výměně stále nic.
Tak jsem měřil napětí na pinu 5 GND a 7 + Vcc toho integráče a nebylo tam nic. Zjistil, že jsem zenerka paralelně k napájení IO v závěrným i propustným směru ukazuje stejnou hodnotu - po výměně stále napětí nepřítomno. Elyty 47uF 25V v napájení IO a ještě jeden poblíž IO vyměněny, ale stále nic. Dioda zapojená mezi koncem pomocného vinutí a napájením IO změřena a je v pořádku. Závěr tedy je, že zem tam jde natvrdo jen přes pár propojek přímo ze vstupního usměrňovače, ale + tam ne a ne dostat ani " startovní " ani provozní cestou. Zapojení vypadá úplně přesně jako tady https://www.belza.cz/swmodeps/compow2.htm druhý obrázek. Dle tohoto C2 měněn a R1 je u mého zdroje složen ze tří odporů do série a před 1. je oproti zemi + 300V za 1. + 200V za 2. + 100V ale za 3. nic a to je kámen úrazu...
Všech 58 stránek téma o zdrojích tady jsem si přečetl, ale nepomohlo mi to, tak děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 18:15    Předmět: Citovat

A co ti brání vyměnit ten IO (vnitřní zkrat IO mezi pinem 7 a 5)? Nebo taky tvrdíš, že "tahle struna nikdy nepraská"? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdrojmesit



Založen: Apr 26, 2010
Příspěvky: 27
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 18:30    Předmět: Citovat

Nojo to mě nenapadlo. Jako že by ten zkrat požral všechno napětí? Zkusím odpájet jeden z těch dvou pinů jestli tam potom naměřím napětí.
Jinak ten odpor napájení jsem měřil a je v pořádku ( 3x 57k ), v nedávným vlákně někdo píše, že se napěťovým namáháním může přerušit, ale to nebude můj případ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 18:34    Předmět: Citovat

No a nakoniec (?) zistit pricinu odpalenia, inak sa to pri prvom zapnuti zopakuje. Tipujem suchy sietovy elyt (C1).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdrojmesit



Založen: Apr 26, 2010
Příspěvky: 27
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Tak po odpojení IO od napájení je tam, kde dosud nebylo napětí, krásných 18 V tak vyměním integráč. Díky masar za nakopnutí správným směrem.
A co se týče hlavního filtračního C1- kdyby byl opravdu vyschlý, tak by zdroj odešel kdykoliv během provozu nebo výpadek proudu zapůsobil jako impulz, aby se projevila nízká kapacita toho C1 ? A může hlavní filtrační C pokud má nízkou kapacitu vůbec způsobit proražení FETu ? On se totiž ten kondenzátor bude blbě měnit, jelikož je přímo pod chladičem a na odpájení toho chladiče nestačí výkon mojí pájky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 19:40    Předmět: Citovat

Po vypadku napajania vadny elyt vychladne a strati aj posledne zvysky kapacity. A to spinane zdroje neznasaju dobre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 20:55    Předmět: Citovat

zdrojmesit napsal(a):
Tak po odpojení IO od napájení je tam, kde dosud nebylo napětí, krásných 18 V...
Předpokládám, že to napětí +18V je napětí té tvojí "ZD v napájení", kterou jsi měnil (v Belzově schematu není, uvnitř IO je ZD na 34V). Jinak by to bylo hodně málo... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdrojmesit



Založen: Apr 26, 2010
Příspěvky: 27
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 0:28    Předmět: Citovat

Jo předpokládáš správně. Podle datasheetu se ten obvod může napájet maximálně až 30V a 18 V je na tý zenerce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jarous



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 216
Bydliště: Banská Bystrica

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 6:22    Předmět: Citovat

Ak neskontroluje a prípadne nevymení aj snímací odpor (asi 1kOhm) z S spínacieho tranzistora na vývod 3 UC3842, tak sa mu to "strelí" znova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdrojmesit



Založen: Apr 26, 2010
Příspěvky: 27
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 13:43    Předmět: Citovat

Tak předně snímací odpor jsem vyměnil, protože byl spálený. Akorát tam byl 0R13 a v obchodě měli 0R12 a 0R15, tak nevím jestli jsem udělal dobře, že jsem tam dal 0R15. A z toho odporu nevede cesta rovnou na vývod 3 IO (ten je přes kondenzátor spojen se zemí ), ale na tranzistor zapojený kamsi k vývodu Uref, vývodu Rt/Ct a anodě diody optronu, který ovládá cosi na sekundáru.
Hlavní ale je, že po výměně IO zdroj naběhnul. Bez zátěže je na výstupu 12 V, se zátěží v podobě LED žárovky ac/dc 12V 3,7W běží zdroj asi vteřinu normálně a pak začne cyklovat. V nápájení mám zapojenou 200W žárovku a ta problikává. Pokud je zdroj bez zátěže je zhaslá. Po odpojení zátěže ještě zdroj dvakrát zacykjuje- žárovka dvakrát problikne a potom už jen ve zdroji cosi cvaká. Tak to vypadá, že se rozeběhne asi až vyměním poslední součástku a já jdu číst články o cyklujících zdrojích.
PS : Gate se napájí z vývodu 6 přes 5R1 a diodu v sérii a paralelně k tomu je odpor 51R - neví někdo k čemu? Já totiž neměl 51 tak jsem tam dal 56 tak jestli jsem si tím nevyrobil nějakou poruchu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 13:56    Předmět: Citovat

Jestli je gejt připojený přes 51Ω nebo 56Ω nemá na funkci významný vliv. Součástky v gejtu upravují schopnost nabíjení a vybíjení vstupní kapacity FETu. Hlavně je třeba, aby součástky nevedly "odněkud kamsi", ale odněkud někam. K tomu je třeba si celé schema nakreslit, aby bylo jasné, jakou má ta která součástka funkci.
Zátěž 3,7W nemusí být dost velká, zkus ji zvýšit.
Wink
edit: Pokud problikává 200W žárovka v přívodu napájení, bude v zapojení ještě další "bota", možná právě ta proudová zpětná vazba ze source, vedoucí k "nějakému" tranzistoru, který těch 300V nemusel přežít..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdrojmesit



Založen: Apr 26, 2010
Příspěvky: 27
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so červen 22 2019, 16:28    Předmět: Citovat

Tak a je po zdroji - nechal jsem ho chvíli běžet naprázdno, měřil jsem jestli IO dostává napětí i z pomocného vinutí když tu náhle se omezovací žárovka v napájení rozsvítila naplno, zdroj utichnul a tak už to zůstalo. Takže se tam cosi šluslo, nevím jestli tranzistor protože ten starý zaručeně špatný ukazuje při diodovém testu na multimetru zkrat, ale ten nový ne...nebo jestli se odpálil ten integráč a drží tranzistor pořád v otevřeným stavu...No nic koupil jsem celej novej zdroj, switch funguje a možná je to tak lepší v případě zařízení trvale běžícího bez přítomnosti osob, než nějakej záplatovanej zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund