Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Korekční zesiky a jejich hudební kvalita
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 9:08    Předmět: Korekční zesiky a jejich hudební kvalita Citovat

Ahoj.
Potřebuji korigovat sluch, proto jsem si postavil dvě různé stavebnice ekvalizerů s obvody TL 081 apod. Po vřazení před osvědčený zesilovač s LM obvodem a továrními reprosoustavami mám dost pevný pocit, že "se to nedá poslouchat". Co myslíte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 9:34    Předmět: Citovat

můj osobní názor je , že ekvalizér k poslechovému zesilovači nepatří, tam podle mě patří klasické korekce ideálně s fyziologií. Ekvalizér vidím jako vhodný k úpravě zvuku, kde je potřeba potlačit určité pásmo zvuku kvůli vyrovnání akustických nedostatků poslechové místnosti , nebo pazvuků nástrojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12023
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 9:38    Předmět: Citovat

padik napsal(a):
mám dost pevný pocit, že "se to nedá poslouchat"

co to znamená ?
a jen s tím LM zesilovačem se to "poslouchat dá" ?
. . . každý máme to svoje "poslouchat dá" a "poslouchat nedá" někde jinde.
zkus to lépe specifikovat . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 17:28    Předmět: Citovat

Něco na tom bude. Kdysi jsem zrušil nějaký gramofon s tím, že kastli po něm využiju jako zesilovač. Byl v tom nějaký čtyřnásobný operák, v koncích 2030. Nadšení velmi rychle opadlo, přestože tomu nic nebylo, hrálo to pod psa. Po několika dnech jsem to nahradil něčím jiným. Tehdy jsem si myslel, že 2030 jsou prostě mizerné šváby, později jsem se však přiklonil k tomu, že to bylo spíše tím operákem nebo blbým zapojením. Do dnes však nevím, nijak jsem to nezkoumal, a 2030 jsem nikdy nějak na vážno neposlouchal.
Zeslík jsem daroval, po nějaké době se mi nefunkční vrátil zpět, ale jen u mě někde leží.
Co tomu jeho zvuku chybělo nedovedu blíže specifikovat. Prostě nebyl hezký. Hrálo to, mělo výšky, hloubky, středy, žádné zkreslení nebylo patrné, ale nemělo to náboj, nevzbuzovalo v člověku žádnou energii, radost, euforii...
Teoreticky bych to mohl někdy vyhrabat, zprovoznit, poslechnout, možná bych dnes na něco přišel.
Setkal jsem se ale i s druhým extrémem. Něco mi hraje tak hezky, že po poslechu tohoto skvostu mi připadá mdlé a zastřené i to, co běžně hodnotím jako líbivé a kvalitní. To "něco" ovšem nikdy nebylo puštěno přes jakýkoli eqalizér, takže se to nedá tak úplně srovnávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 19:01    Předmět: Citovat

Padiku, a samotný zesilovač s LM-ky bez korekcí má zvuk v pořádku?
Odněkud musíme začít, ať se pohneme k něčemu přesnějšímu, než že to "hraje blbě".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 21:26    Předmět: Citovat

Začal bych reprákem. Slovo "tovární" je dost široký pojem.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: so červen 15 2019, 5:56    Předmět: Citovat

Trefujete se dobře s reakcemi. Tak přehledně:
1. Repra Xavian. Předpokládám, že tady není co řešit. Měl jsem je u Yamahy.
2. Proč jsem tato repra napojil na pouhé LM 1875? Ano, je to o třídu dole co se týká hutnosti zvuku, ale mám to teď v ložnici na pohodičku z FM tuneru.
3. Ano, správně, bez korekcí je zvuk velmi použitelný. Jen jsem chtěl trochu zvednout středy, poslouchám to hodně potichu.
4. Stavebnice zde: https://hadex.cz/w012-zesilovac-stereo-s-ekvalizerem-stavebnice/. Tu asi fyziologii v zapojení jsem vyhodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 15 2019, 8:09    Předmět: Citovat

Na tišší poslech v přiměřeně zatlumené místnosti opravdu není třeba ekvalizér, ale právě naopak to fyzilogické řízení průběhu. Používám osvědčené jednoduché zapojení s TP289 a odpojitelnou fyziologickou korekcí, žádný jiný korektor nepoužívám. Například toto mám v tuneru FM, ovšem přes něj jde i gramec, magneťáky, CD přehrávač i zvuk z TOS-link převodníku televize.
Za další: ty Xaviany jsou sloupy nebo regálovky? Jestli totiž regálovky postavíš na podlahu, ať už hladkou, nebo zatlumenou kobercem, ovlivníš vyzařovací charakteristiku hlavně v hloubkách, které slyšitelně oslabí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so červen 15 2019, 15:02    Předmět: Citovat

Na mírné "přizvednutí" středního pásma by mohl postačit i dobrý, třípásmový Baxandall.
Pod pojmem "dobrý" je myšleno provedení s dobrými OZ, nebo klidně i s nš tranzistory a dobře spočítanými korekčními články.
Třípásmových Baxandallů bylo za ta léta publikováno celkem dost, dvě verze jsou např. v ARB5/1981.
I zesilovač Tesla AZS224 měl být původně vyráběn variantně s dvou- i třípásmovými korekcemi. Schéma 3p korektoru jsem našel ve složce s jeho světlotiskovou výrobní dokumentací.
Do výroby se nakonec dostalo pouze dvoupásmové provedení s OZ B082D /TL082/.
Bylo to už bohužel na poslední chvíli a tak se AZS224 vyrobilo poměrně málo. Kromě toho byl i poměrně drahý a výrobně náročný /v porovnání se všemi předchozími modely/.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so červen 15 2019, 17:52    Předmět: Citovat

Tak předně je třeba pochopit účel korekcí. Už z názvu je zřejmé, že by mělo jí o "opravu" neboli narovnání frekvenčních nedostatků řetězce.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne červen 16 2019, 10:01    Předmět: Citovat

Noo, název je jedna věc a první věta prvního příspěvku také.
Co si kdo představuje pod pojmem "hudební kvalita" se ani neodvažuju uhodnout.
Padik má nějakou specifickou vadu sluchu, už se to tu nejméně 1x rozebíralo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 5:46    Předmět: Citovat

Tak doufám, že se za to na mne nezlobíte. Přestože mám nedoslech na výškách, KVALITU zvuku poznám. (repra mám sloupky) Trochu nechápu to lpění na fyziologické regulaci. Pokud mám jednu tutéž hlasitost poslechu, nastavím si svou "fyziologii" na korekcích. Včera jsem to zkoušel s podobnými korekcemi a vzniká tam jednoznačně úpadek dynamiky. Za předpokladu, že (snad) dynamiku hudby určují basy, jsem vyletoval potenciometr na basech korekcí. Sice se to celé rozházelo, ale šlo to nějak nastavit a úvaha se potvrdila. Pak to nějak přestalo chodit úplně. Posílám schema a prosím zkušené , jak vyloučit regulaci basů při zachování funkčnosti toho ostatního. Moc díky!


K BSV.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.68 kB
 Zobrazeno:  165 krát

K BSV.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 6:15    Předmět: Citovat

pokud mohu za sebe, tak "dynamiku" hudby určuje především rychlost přeběhu u zesilovače. Nechápu ocšem význam vyřazení regulace basů. To je přece ochuzení právě o tu úpravu zvukového pásma. A zvlášť když člověk některé tóny neslyší .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3292
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 6:58    Předmět: Citovat

Ne vždy je celý zvukový řetězec dokonalý, poslechová místnost a i zdroj signálu se občas nepovede. Pak také vnímání zabarvení zvuku je u každého jiné. Jinak to bude u klasiky a jinak u rocku. EQ je na dorovnání, doladění výsledného zvuku. Není to mrvítko zvuku jak se tady někdo mylně domnívá.
Třeba moje oblíbená kapela AC/DC, zvuk musíš cítit každým pórem pokožky, musí se ti zježit chlupy i tam kde už věkem nejsou, bubny musí znít jako bys je měl v pokoji. Bez EQ je to jako jídlo bez koření. Taky to sníš ale víckrát už ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út červen 18 2019, 15:54    Předmět: Citovat

Padiku, my se nezlobíme. Však jsem napsal že korekce slouží k nápravě nedostatků řetězce. A posledním článkem řetězce je přece ucho posluchače. Já už taky jdu od 8kHz hodně dolů. Už neslyším ani tikat hodinky. Hlavně ty digitální.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund