Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Skandiluxe BKF355 - nefunkční termostat

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 21:49    Předmět: Skandiluxe BKF355 - nefunkční termostat Citovat

Bílou dělám jen z donucení, pro sebe a známé. Sad Před pár dny mi babi po návratu ze zaměstnání hlásila, jako kdyby boural synovec - "ono to nechladí, ale hřeje!" Shocked Smile

Nu což, když se musí hýbat s kuchyňským golemem, aspoň se dá lépe uklidit jeho okolí...

Aparát nemá elektroniku (zajímavost - na českém webu je tentýž typ uveden pod značkou Vestfrost), jen dva motory, dva termostaty a járovku 12W vtipně pod kšiltem, který je mimo chladicí prostor v dutině panelu nade dveřmi, takže netrpí teplotními šoky a je originál, 20 let stará (ta járovka). Kompresory OF 700H, chladivo R134a.

Termostat je DANFOSS:
-25T65
EN 60730-2-1

T má asi ujetou charakteristiku, páč na rozdíl od mrazničkového při ručním nastavování "necvaká". Zajímavostí je, že jsou oba shodné, akorát montované "v protifázi" (nulová poloha se liší o 180°). Kde jej vzít?

Jedu pár dní na ruční řízení vypínačem z PC386. Very Happy

Danfoss má mít úd ajně něco společného s Calexem zo Slovenska. Na dotaz přes webový formulář odpověděli neurčitě:
"Standardně nabízíme jako náhradu tzv. servisní termostat 077B.
Bohužel, podle dodaných údajů nelze ale určit náhradu. Je potřeba zjistit, do jaké aplikace se používá a přibližně teploty, při kterých termostat pracuje.
V příloze Vám posílám brožuru s převodní tabulkou a návody s vyobrazeními.
Případně kontaktovat výrobce zařízení, resp. jeho servis."

A kdo jiný má znát parametry staršího typu termostatu Danfoss, než oni sami (když jsem dodal typové označení)?
Na webu jsou mraky soudobých náhražek, ovšem jak zjistit, který je ten správný, když od nich sice dokumentace je, ale od původního ne.

Výměna bez know how bude taky chuťovka, páč snímací trubice vede pod stropem chladničky a končí někde v labyrintu. Nechci použít násilí. Je nějak pevně připevněná na chladicí těleso a není radno "za to škubnout"? Chci se vyhnout zbytečné rozborce.

Poradíte?

Vím, jaký T potřebuju. Neznám jeho papírové parametry, nemohu tudíž vybrat součásně vyráběný Danfoss beze střelby od boku.

Mechanismus kontaktu reaguje na zatlačení šroubováčkem (cvaká a spíná pěkně, ale ne na podnět "od trubice", resp. otočením hřídelky na vyšší stupeň), ale jestli má cenu to ústrojí nějak "přiohnout", toť otázka a blbé a dlouhé laborování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1738
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 22:45    Předmět: Citovat

Tiež sa mi nedarilo zohnať do starého mraziaka vhodný termostat a zo dva roky bežal na mechanické spínačky z Lídlu.
Teraz úž má iný MOZOG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 9:29    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
...T má asi ujetou charakteristiku, páč na rozdíl od mrazničkového při ručním nastavování "necvaká"...
A ty bys chtěl, aby ledničkový termostat "cvakal" při pokojové teplotě? Wink
Abych tě jen nenasíral, podívej se na stejného "nešťastníka" sem. Ten uvádí potřebné parametry i náhradu.
Wink
edit: Tu náhradu tedy našel bůhví kde, ale důležité jsou ty parametry.
Ale z té "srovnávací tabulky", co ti poslali, by to snad měl být hned ten první.
Servisní termostaty
A kapilára bývá k výparníku obvykle upevněná až na samém konci pomocí šroubku a tvarované podložky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
orlov



Založen: Aug 05, 2010
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 14:13    Předmět: Citovat

Mal som túto chladničku od roku 2000 do roku 2018.
Termostat v chladničke odišiel prvý krát asi po troch rokoch, zavolal som opravára a ten mal termostat už so sebou a pokiaľ si dobre pamätám, tak tvrdil že je to z nejakej bežnej značky. Vymenil ho tak, že proste len uvoľnil regulátor a vytiahol to celé aj s tou trubicou. Po tejto výmene už fungoval až pokiaľ som sa chladničky nezbavil a kúpil novú.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 17:05    Předmět: Citovat

Jardo Masáre,
samozřejmě, že má ten termostat cvakat. Je totiž pořád na svém místě! Takže když nachladím ručně (bajpásovým vypínačem), měl by v určitém momentu "slyšitelně vypnout".
No a i kdyby byl vytažen mimo lednici, musí cvaknout, jelikož sonda ve vzduchu odpovídá situaci, kdy je v chladničce teplo => kontakt má v nenulové poloze sepnout a basta. T ovšem spíná, jen když mu mechanicky pomůžu (v jeho korpusu jsou různé otvory). Seřizovací šrouby se za ta léta mohly rozjet, ale ani manipulací s nimi jsem ničeho nedocílil (jsou tam dva).

Danfoss z odkazu (polský web) je novější, takže to se to kupuje náhrada, když k němu (původnímu T) informace jsou!

To .pdf mám stažené taky, včetně jiného (přehled současně vyráběných termostatů této značky).

Nesmíš mě viděl jako na i v ní ho juniora - přestože mi do reálné dospělosti zbývá ještě rok, hádám, že se lišíme max. o dekádu. Cool

Pro dreda:
Taky mě napadlo nějaké primitivní automatizované řešení. Smile Mám odpozorováno, že mrazák běží v těchto dnech asi 20min. a dalších 20min. stojí. Chladička to podle mě nebude mít dramaticky odlišně. Ale kompatibilní T je prostě řešení, které nezpochybní ani babi v domácnosti. Very Happy
Ta deska z webu wish.com vypadá zajímavě, ale hned mě při kliknutí na odkaz nasrálo, že to chce registraci, aniž bych si něco přečetl, což vysloveně nemám rád. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt červenec 11 2019, 21:50    Předmět: Citovat

Chladnička jela na ruční řízení asi tři týdny. Sad

Nejdřív jsem se pokusil o "opravu" termostatu. Protože termostat nespínal i v okamžicích, kdy měl (bylo nachlazeno ručně) mechanicky jsem upravil jeho část s přepínacím kontaktem - kydnul jsem na jedno z pérek cínový bobek, aby naň dosáhl pákový mechanismus z "kapilárního měchu". Very Happy Nevím, jak to přesně nazvat. Embarassed Viz první foto. Což o to, fungovalo to. Na termostat jsem připojil malou lam pičku (ve funkci zkoušečky) a chladnička jela stále na ruční řízení. Podle rozsvěcení/zhasínání tohoto indkátoru jsem cvakal vypínačem. Vypadalo to, že udržuje příjemných 7°C. Až na to "časování". Chladilo by to 3,5min. a odpočívalo jen 1:50min., což by se asi motoru nelíbilo. Confused

Mezitím babi sehnala (v ST) přes společníka původního prodejce/servisáka náhradu termostatu do lednic této značky (typ EN 60730-2-9). Při výměně se musí demontovat horní plastový kryt, viz druhé foto (samozřejmě při otevřených dveřích), tj. dva ovládací knoflíky, žárovku a její kšilt, tři inbusové šrouby, tuším M6. Pod plastovým krytem je ještě vnitřní plast - nese termostaty, teploměr mrazničky, indikátory a pomocnou kolíbku s funkcí něčeho, co bych nazval mražení turbo. Plast se povytáhne, odpojí se vodiče a termostat drží na jedné matici. Sonda vede tenkým husím krkem nad prostorem chladničky, pak se trubka stáčí na zadní stěnu a zhruba ve třetině výšky zadní stěny prostoru chladničky je průchod dovnitř. Ten je zakrytý chladicím tělesem, které tvoří asi polovinu plochy zadní stěny chladicího prostoru. Konec sondy, natvarovaný do J, je přichycen napevno k tělesu (viz třetí foto) kovovým profilem, při pohledu na těleso zvenčí jsou vidět jen dva otvory pro kónické M pětky (vlevo dole). Ten šedivý flíček uprostřed mezi otvory je odražený lak. Sad Bylo to tak už přede mnou. Cool

Abych si ušetřil nervy s protahováním sondy, preventivně jsem krkem protáhl metr drátu 1,5Cu a novou sondu protáhl za pomoci druhé osoby, jako když anténáři protahují koaxiál. Starý termostat šel ven až nakonec. Byl na tom jéčkovém konci poněkd rezatý, což bylo možná důvodem toho, proč zlobil (mírný únik látky v trubici?)... Question



IMG_0407.JPG
 Komentář:
Pokus o opravu termostatu
 Velikost:  71.3 kB
 Zobrazeno:  150 krát

IMG_0407.JPG



IMG_0412.JPG
 Komentář:
Částečně demontovaný panel
 Velikost:  81.19 kB
 Zobrazeno:  156 krát

IMG_0412.JPG



IMG_0411.JPG
 Komentář:
Chladicí těleso, upevnění sondy je vlevo dole
 Velikost:  56.74 kB
 Zobrazeno:  141 krát

IMG_0411.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
californ



Založen: Feb 20, 2015
Příspěvky: 121

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2019, 9:09    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
Tiež sa mi nedarilo zohnať do starého mraziaka vhodný termostat a zo dva roky bežal na mechanické spínačky z Lídlu.
Teraz úž má iný MOZOG

Také jsem to tak externě udělané,ale musíš to napájet 12V,vyvrtat otvor pro čidlo do ledničky.Pak ,,odešlo" těsnění na dveřích,lednička stará 6 let,tak jsem koupil novou No frost s digi termostatem,tak uvidím,jak dlouho vydrží,alespoň také těch 6 let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1273
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2019, 22:40    Předmět: Citovat

Ještě závěrem pár řetězců k identifikaci onoho termostatu. Nemohl jsem (tradičně) najít papír s poznámkami, proto to zdržení.

[Původní díl]
-25T65
EN 60730-2-1
077B6512

[Náhrada dodaná prodejcem lednice]
-25T65
EN 60730-2-9
077B6238

Snad to někoho bude inspirovat k provádění oprav bílé techniky. Smile Vzhledem k tomu, kolik vraků v současnosti potkávám, jsem v tomhle směru ale skeptik. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund