Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SC1088 , klon TDA7088 , případné odchylky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út červen 04 2019, 21:25    Předmět: SC1088 , klon TDA7088 , případné odchylky Citovat

Párkrát do roka ke mně přijde někdo známý se starým rádiem , většinou Tesla z 50.let , s tím, abych se to pokusil zprovoznit a hlavně mu do toho dal "VKV" . Vnitřky z timťonských rádií došly, tak jsem si na ebay objednal
10 ks SC1088 + destičky adaptér z pouzdra SOP16 na DIL . Vše časem došlo, přímo na tom adaptéru jsem osadil dle datasheetu rádijko , a ejhle, ani ťuk. Oscilátor funguje , na výstupu mixeru je také něco vidět , ale na výstupu pin 2 není vůbec nic ( funkce MUTE nastavena správně) . Tak jsem obvod vyměnil za jiný SC1088 , to samé. Osadil jsem ještě jednu destičku , zase nic. Vypáral jsem z nějakého rádia další klon CD9088 a zapájel, hraje jak víno . Tak nevím ,buď mně x-hvězdičkový číňan prodal nefunkční přebrané šmejdy, nebo má tento klon TDA7088 nějakou odchylku ,která v dokumentaci není ( je to opajcovaný katalog Philipsu ,navíc s pár chybami) . Neví o tom někdo něco ? Díky za tip, vyhodil bych to do smetí , ale kde koupit funkční kusy s jakous-takous zárukou solidnosti , ebay to po předchozích zkušenostech určitě není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červen 05 2019, 8:00    Předmět: Citovat

Kupovat jakékoli polovodiče na Ebay je čirá idiocie.
Pokud Ti to nedoveze se zárukou některá z místních firem, tak zkus UTSource. Mně tam odsud zatím přišlo všechno perfektně funkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero_b



Založen: May 17, 2004
Příspěvky: 582
Bydliště: Kosice

PříspěvekZaslal: st červen 05 2019, 9:31    Předmět: Citovat

viem ze to nie je poznamka ku tomu obvodu na ktory sa pytas.. ja som kupil od cinana zopar modulov s TEA5767 a zatial hral kazdy z nich. Viem treba k tomu procak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st červen 05 2019, 22:30    Předmět: Citovat

Tak mně to nedalo a vyzkoušel jsem ještě čtvrtý kus SC1088 na stejné destičce s okolními součástkami - funguje. To znamená, že tento klon je z funkčního hlediska totožný s TDA7088 a číňan prodává zmetky. No budu tedy muset zkusit jiného dodavatele viz. Sinclair .

Co se týče doporučení fera-b , nehodí se mi to , jednak nutnost použití procesoru a programování mně ježí chlupy Smile , jednak potřebuji ladit analogovým signálem - nastavení pak slouží i jako paměť po novém zapnutí rádia. Mám odzkoušeno navázání na ladící kond rádia, takže i to fm se v tom starém rádiu ladí stejným knoflíkem jako am rozsahy. Není to však úplně jednoduché a u každého rádia je to jinak , třeba se musí odstavit oscilátor am, neb vyšší harmoniky zahltí vstup fm ( s max. citlivostí teoreticky asi 3µV) atp. Ladící kond (obvykle kolem 500 pF) s pevným kondenzátorem pracuje jako dělič vf napětí z pomocného oscilátoru řízeného
rezonátorem cca 400 kHz a usměrněním se z toho udělá ss napětí pro varikap fm části.

Díky za názory kolegům .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2019, 6:08    Předmět: Citovat

To je zajímavé. Jak to přepojení na VKV děláš, to je tam doplněný nějaký mnohapólový přepínač?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2019, 6:44    Předmět: Citovat

zajímalo by mě , jak to máš vlastně zapojený.
mám tady několik různých radií s tímto obvodem, ale každý zapojený trochu jinak.
I na netu je mnoho různých schémat použití.
Ale ten tvůj popis se neshoduje ani s jedním . . .
Můžeš tady poskytnout to tvoje zapojení ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2019, 18:35    Předmět: Citovat

Zapojení pro zkoušení i rádio odpovídá přesně datasheetu TDA7088 s tím,
že externí ladící napětí pro varikap je z potenciometru mezi + a - přes odpor cca 47 - 150 k zavedeno na vývod 16 obvodu ( ladění a AFC) . Mezi anodou varikapu a vývodem 16 je zapojen odpor 5K6 ,jak obvyklé ve schématech s laděním potenciometrem. Ten tam musí zůstat i v adaptéru na ladící kond viz odkaz dále, aspoň trošku zůstává zachována funkce AFC , autor adaptéru na lad.kond se mýlí. Tlačítka Reset a Run zůstávají tak, jak jsou, uvnitř v bedně se nepoužijí. Upozorňuji na cívku na vstupu vývody 11,12 - jakmile jsou ledabyle či nevhodně udělány spoje nebo orientace cívek, chytá vstup vlastní oscilátor a rádio jakoby ladí, ale chrčí či i ztichne-celé se to zavazbí. Zkušenost je taková , že u nás na vsi stačí přes třeba 18p anténu cca 70 cm drátu na vstup 11 a vstup 12 na zem přes 220p (není kritické,jde o ss oddělení). Je-li okolo něco, co vyzařuje i harmoniky v pásmu fm, třeba oscilátor rádia apod., používám na vstupu od vlastních obvodů odstíněnou horní propust popř. obvykle musí být ten oscilátor odstaven.
Co se týče ladění ladícím kondem rádia , inspiroval jsem se zde : http://radio-roehren-etc.de/index.php/ukw-fm-nachruestung/53-ukw-fm-nachruestung-fuer-nur-am-radios .
Musí být volný jeden díl lad. kondu ( třeba DIL jazýčkové relátka) a třeba
to fm hraje na volbě rozsahu Gramo .Čili v této poloze přepínače musím odstavit oscilátor ( u mnoha rádií Tesla běží přitom oscilátor na DV i v poloze Gramo) a přepojit jeden díl lad kondu na adaptér viz odkaz. Nf signál
z 7088 (9088,1088) se přivede na vstup gramo , je nutné zesílit asi 10x jedním tranzistorem , z obvodu leze nf signál asi 50mV .

Není univerzální řešení pro různá rádia , u každého se musí posoudit, co a jak zapojit . Samozřejmě stupnice na fm nemá s původní nic společného,
ale to je uživatelům většinou zcela fuk - chtějí staře vypadající lampové rádio a slušný zvuk bez am rušení . Vyzkoušeno na Romanci a nějakém přebastlu Talismana se síťovým trafem , nečekejte prosím ale nějaké přesné výkresy , co kus, to originál , u těchto jednoduchých obvodů i spoje v Layoutu dělám obvykle bez schématu ( řadu let jsem ve vývoji dělal podrobné výrobní dokumentace
přístrojů do posledního šroubku a kapky laku na zakapání a to už mě opravdu nebaví...
Smile
P.S. Napětí pro obvod a ladění musí být stabilizované , používám LM317l,
někde mezi 3 a 4V . AFC udrží změnu tak +- 50mV , takže u varianty s ladícím kondem je problém diod usměrňujících pomocné vf napětí - teplotní
závislost napětí v propustném směru, někdy to skočí vedle. Asi by to šlo
trochu teplotně kompenzovat vhodným TK kondu ve vf děliči .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund