Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kontrola ventilátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 17:25    Předmět: Citovat

Zajímavá diskuze. Přidám informace. Roura plastová průměr 100mm, délka není velká, odhaduji 70 cm. Poradili mi abych dal ventilátor na konec roury, že to lépe táhne. Vyzkoušel jsem to, a opravdu se mi zdá, že to lépe táhne když je ventilátor na konci (t.j. na konci trubky, pak už je jen volný prostor)
Je to umístěno u stropu, takže tam nějaké proudění je i "samotíží" ale není možno se do roury podívat (nestrčíš tam hlavu) trubka je vodorovná.
-Celý problém s kontrolou otáčení vznikl tím, že vyustění je na cizím pozemku, majitel se obtížně shání, a otravovat ho tím že se podívám jestli se točí, to nejde, stačí že ho čas od času musím vyměnit.
-Každopádně to nějak funguje. Zatím jsem vždy poznal, když ventilátor přestal pracovat, že byla cítit větší vlhkost, ale už jsem nepoznal zda nejde týden, nebo dva měsíce. a to je škoda každého dne, kdy by to mohlo větrat - vysoušet.
-Jo, není to sklep, ale byly to kdysi asi stáje, pak garáže nebo sklady. Ve vratech jsou mřížky, aby to mohlo "nasávat"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 17:43    Předmět: Citovat

Kedze sa majitel obtiazne zhana, to znamena, ze nemoze byt ziadny problem tam mrknut, kedze tam nie je - a zrovna aj keby bol, hadam ti za nakuknutie raz za cas hlavu neutrhne Twisted Evil Alebo vidis, dobry napad s tou turbinou z vysavaca - uz z kilometra budes pocut, ci funguje alebo nie, a ako bonus sa aj sused odstahuje Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1936

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 20:13    Předmět: Citovat

Dobrý večer,
Je možné připojit ventilátor přímo k panelu nebo musí být nějaký regulátor? Jedná se o tento panel a ventilátor.
https://www.hadex.cz/g949-fotovoltaicky-solarni-panel-12v10w-polykrystalicky-370x250x18mm/
https://www.hadex.cz/t418-ventilator-120x120x25mm-12v028a-2300-otmin/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2022, 23:25    Předmět: Citovat

Pokud na ten panel zasvítí ostré přímé letní slunko, tak vyrobené napětí už bude moc na ten ventilátorek. Tudíž je potřeba ho nějak omezit.

Zkusil bych jednoduchý stabilizátor s rezistorem, zenerovou diodou na 13V a výkonovým Darlingtonovým tranzistorem, jestli by to mělo dobrou funkčnost při malém osvětlení, kdy to ještě nebude stabilizovat, ale nesmí na tom být velké ztráty napětí na otevřeném tranzistoru, a stejně tak při velkém napětí, jestli by to dobře stabilizovalo na požadovaných 12V.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1936

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 17:11    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 18:18    Předmět: Citovat

Ahoj, Fotopanel je podle mě zdrojem proudu, takže zkratem jej neodvaříš. Mám tu sadu na solární ventilaci a mám takový dojem, že v tom černým boxíku na panelu je nejspíš jen výkonová Zenerova dioda, která spálí přebytek výkonu na panelu stejně, jako to dělá regulátor alternátoru na motocyklu. Můžeš sice vyrobit nějaký měnič, který by Ti přebytek výkonu snížil, ale to by se Ti stejně prodražilo - ono to pásmo dodávanýho výkonu by bylo podle mě dost úzký na to, aby se Ti to vyplatilo - musel bys mít větší panely, kdy budeš mít systém sice účinnější, ale zase dáš víc za panely a ty pojedou nevyužitě. Když to zvolíš tak akorát, tak Ti motor spotřebuje energii dodanou panelem a případnej mírnej nadbytek sežere zenerka. Ten samotný Hallswitch nemá omezení na 12V, podstatný je maximální povolený proud a napětí je do 25V (zkoumal jsem konkrétní typ), takže i těch 15V větráku nevadí.
Měl jsem zde rozebranou solární fontánku:
Malý čerpadýlko se zaplaveným rotorem a statorem zalitým v plastu, ovládání dvoukanálovým Hallswitchem, jako většina PC větráků. Paralelně k solárnímu panelu kondenzátor 4700uF a na něj byl připojen vstup obvodu, který podle mě při nárůstu napětí nad cca 4.7V (odhad) připojil na kondenzátor čerpadlo. Nashromážděný náboj roztočil rotor a pak již stačil samotný panel, který držel čerpadlo v běhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1936

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 20:10    Předmět: Citovat

Ahoj, děkuji za odpověď. Jde mi o to ,aby neshořel ten ventilátor když je na 12V a panel dává 21V. No zkusím to. Nechce se mi objednávat komplet už sestavený protože je 3x dražší. Podle fotek nějaká dioda na panelu je. Objednal bych i ten solární regulátor,ale nikde jsem se nedočet zda to může být připojeno bez baterie, tu nepotřebuji. Potřebuji aby šel ventilátor jen když svítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 21:17    Předmět: Citovat

Panel: MAXX monokrystalický 10W
napětí 18V
max napětí na prázdno 22V
proud zkratový 0.58A
maximální proud impulsní 0.54

větrák:
Sunon EE92251B3-000U-999
12V 1.3W
Uvnitř černé krabičky panelu je jen dioda 6A10
Takže žádný stabilizátor, ani omezení proudu.
V příbalu:
Asi 5m dlouhý kabel, 2 nalepovací držáky, 4 šrouby pro upevnění větráčku a 2X držák s hrubým molitanem, jako vstupní filtr.
Solární panel je v hliníkovým rámu o rozměrech (dle štítku) 430X190X25 (mm).
Sada od Ecoproduct 55m3 10W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1936

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2022, 21:52    Předmět: Citovat

To je to co máš ty,celou sadu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po březen 28 2022, 3:30    Předmět: Citovat

Ano
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 976
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2022, 7:59    Předmět: Citovat

Mám případně k dispozici několik desek z průmyslového PC - její napájení je přes konektor od disketovky (takže 12V a 5V, ale nevím, jestli skutečně i těch 5V používá). Má minimálně tři výstupy na 12V ventilátory (tří nebo i jen dvojdrátové). Jejich chod je indikován dvojbarevnými LEDkami, když se ventilátor točí, je zelená, když stojí, je červená, když propadává nebo se točí nějak nestandardně, dioda v rytmu té nestandatnosti mění barvy. A a jako bonus má ještě několik nastavitelných vstupů indikací teploty (ty jsem ale nezkoumal).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2022, 9:30    Předmět: Citovat

Měření na té sadě. Na větrák jde na prudkým slunci až 20V. Zkoušel jsem to v místnosti za oknem, takže venku to musí být o něco víc. Počítají nejspíš s tím, že větráček to vydrží a kdyžtak jej nikdo řešit nebude, chvílu vydrží a pak se koupí jinej. Nějaký měnič na stabilizaci by to prodražil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund