Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí stanice analog nebo digitál
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vratas



Založen: Mar 30, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 19:01    Předmět: Pájecí stanice analog nebo digitál Citovat

Ahoj všem, rád bych se zde zeptal na zkušenosti a názory na pájecí stanice. Před pár dny mi odešla digitální stanice Vellemann VTSSC30N. Po jejím rozebraní a zjištění příčiny jsem se naštval hned 2x. Jednak se spálila ovládací jednotka a vypálila trasy v PCB a jednak jsem zjistil, že je to přebalená Zhongdi 929C za 2x vyšší cenu.

Nyní uvažuji o značce Solomon. Chci to na domácí bastleníčko a chci se zeptat, zda-li znovu jít do digitálu v podobě SL-30 nebo zvolit analog SL-20. Co jsem četl, tak analog je prý konstrukčně jednodušší a opravitelnější v případě poruch.

Další dotaz, možná hloupý. Byl jsem zvyklý nastavovat teplotu po jednotkách stupňů, resp. v sudých číslech a rád pájím při 260 stupních C. Analogová diodová stupnice 260 stupňů nemá. Takže když nastavím regulátor mezi 240 a 270, bude to páječka brát nebo jsou respektovány pouze ty kroky po 30 stupních?

Díky moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Solomon je pravdepodobne rovnaky ako tie dve spominane. Doma mam SL-30ESD, v robote SL-20. S oboma sa pracuje rovnako, akurat na SL-20 nevidis presnu hodnotu. Analogova regulacia je plynula, takze medzi 240 a 270 bude niekde aj 260. Inak ja pouzivam tak 350-360.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vratas



Založen: Mar 30, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 19:13    Předmět: Citovat

Díky moc !

Chápu, že to nejsou TOP značky, ale na doma mi to stačí. Takže i ten analog prakticky umí plynule nastavovat, jen to jednoduše neuvidím tak přesně jako u digitálu?

Šlo mi jen o to, zda to opravdu není skokové nastavení právě po těch 30 stupních.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 20:03    Předmět: Citovat

Je úplně jedno jestli je digitál nebo analog, tolerance nastavení obou technik je plně dostačující k pájení. Daleko důležitější je způsob regulace, umístění termočlánku, výkon a zpusob jak dokáže přenášet teplo z tělesa do hrotu.
Mám od wellera 3 stanice

WHP 200 tam je digitální nastavení, ale vubec mi to nevadí protože mam nastavenou stejně jen jednu konstantní teplotu.

Weller WS81 tam je analogový nastavení, vyhovuje mi asi nejvíc. Prostě chytnu otočím a hotovo.

Weller WTHA1 s digitálem kde zuřivě klikám abych mohl nastavit správnou teplotu, Regulaci má výbornou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vratas



Založen: Mar 30, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 20:13    Předmět: Citovat

Děkuju za odpovědi.

Čistě názor na mnou dvě zmiňované, tedy SL-20 vs SL-30? Jelikož to nastavení lze plynule dosáhnout na obou, tak je to otázka spíš pohodlnosti a pocitu, že vidím "přesnou" teplotu.

Ještě jsou jejich verze s keramickým topným tělískem, což s sebou přináší řešení jiných hrotů, než mám teď doma. Má to nějaký hlubší smysl na tom bazírovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 20:29    Předmět: Citovat

Můj názor? s 48W už nebude sranda prohřát prokovenou desku s velkou zemní plochou / vytáhnout součástku.
Je úplně jedno kterou z nich. Jsou identické ale u té dražší budeš mít ještě čísla navíc.
Je to low cost páječka a to pero vypadá dost neohrabaně.

Z těch low costů je nejlepší asi Hakko FX888, prohlídni si pájecí pera.

Koukni:
Seřazeno vzestupně podle ceny. Podívej se na nabídku hrotů k jednotlivým typům a případně i recenze. Něco z toho by mohla být dobrá volba pro začátek a v podstatě všechno co je níže je lepší jak ten Solomon prodávaný v prodejně s granulemi pro kočky

https://www.tme.eu/cz/details/sp-80d/pajeci-stanice/solder-peak/
https://www.tme.eu/cz/details/quick-ts1100/pajeci-stanice/quick/quick-ts1100/
https://www.tme.eu/cz/details/sp-90b/pajeci-stanice/solder-peak/
https://www.tme.eu/cz/details/wel.we1010set/pajeci-stanice/weller/t0053298699/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 20:40    Předmět: Citovat

Co nějaká PACE ADS200? Ale v českých eshopech ji nějak nevidím.
https://www.clebstech.com/2019/01/19/pace-ads200/
https://www.youtube.com/watch?v=WXL-pWD44pc

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 20:50    Předmět: Citovat

Pokud kupujes novou pajecku, zvazil bych pouziti modernich hrotu s integrovanymi topnymi telesy jako jsou napr tyto. https://www.ebay.com/itm/T12-Series-Soldering-Iron-Tips-Welding-Tool-Replacement-fr-FX-951-Rework-Station/173379939977?hash=item285e3fee89:m:m1m0rnf3NlLvSu_W9nWqJXA

Maji vysoky vykon, a bleskove reakce (rychlost nahrati se blizi pistolce) a velice tenka a lehka pera se kterymi se dobre pracuje.

Za par korun k tomu sezenes kontroler,
https://www.ebay.com/itm/Temperature-STC-oled-Controller-For-HAKKO-T12-Digital-Soldering-Iron-Station/323460256675?hash=item4b4fbbd3a3:g:85sAAOSwaB5Xu8J2

pripadne i prakticky celou pajecku
https://www.ebay.com/itm/Digital-Soldering-Iron-Station-Temperature-Controller-Kits-for-HAKKO-T12-Handle/131649675012?epid=721773506&hash=item1ea6ee9f04:g:RPsAAOSwT5tWQv9g
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vratas



Založen: Mar 30, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 20:59    Předmět: Citovat

Shop s granulemi pro kočky pobavil Very Happy Ale samozřejmě pravda pravdoucí.

Vím, že vybírám low-cost. Potřebuju to opravdu jen na doma a tak nějak akut momentálně. Proto vybírám v cenové relaci kolem těch 3k a nejběžněji dostupné jsou ty Solomonky. Jen jsem chtěl mít jistotu s tou regulací, což jste mě tady ujistili.

Časem jsem připraven sáhnout po něčem dražším a mít to jako mazlici, na kterou kdo mi sáhne, pazoury urazím.

Děkuju moc za ty tipy. Rozšířilo přehled.

To Hakko jsem taky koukal, ale prý se ta FX888 pro svou oblíbenost a popularitu vyskytuje už jen jako fake s vnitřkem, který je prý o hubu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 21:06    Předmět: Citovat

Tyjo vždyť ta Solomonka stojí 3 litry a ta o dost lepší páječka s lepším perem a větším výkonem která ti vydrží dýl o 400 korun víc Question Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vratas



Založen: Mar 30, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 21:34    Předmět: Citovat

Ten první Solder Peak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 21:41    Předmět: Citovat

Ano, vsak se koukni 3408.69czk vcetne DPH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vratas



Založen: Mar 30, 2010
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 22:43    Předmět: Citovat

Tak moc děkuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po květen 27 2019, 6:06    Předmět: Citovat

Vratas napsal(a):
...je to otázka spíš pohodlnosti a pocitu, že vidím "přesnou" teplotu.

U SL30 a podobných vidíš přesně jenom nastavenou teplotu, skutečná teplota na hrotu se liší i o desítky °C.
Viz naměřené hodnoty v posledním příspěvku Teplota pájecí stanice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 27 2019, 6:19    Předmět: Citovat

Ja ted schvalne zmeril teplotu na tom hrotu s integrovanym topnym telesem a termoclankem tak, ze jsem vrazil termoclenek do kulicky cinu a teplota po cca 15sec od zapnuti pajecky sedela (pohybovala se v rozmezi cca +-3C podle toho jak jsem s perem hybal). Zkousel jsem pri 320C
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund