Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prodám osciloskop Tektronix 2230
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
flyingbird



Založen: Oct 09, 2008
Příspěvky: 58
Bydliště: ValMez

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 22:18    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
Davidus, ta stopa mi nepřipadá nijak zázračná. Nebo to dělá to rozlišení fotky?


Syron: jestli myslíš toho Wizarda, tak toho si davidus "půjčil" z mých stránek:

http://www.valachnet.cz/lvanek/diy/tek2230/index.html

a je to jenom blbě vyfocené. Udělat dobrou fotku z osciloskopu není prdel, chce to dobré světelné podmínky, polarizační filtr,
tmavé pozadí za foťákem kvůli odleskům z obrazovky, fotit s prioritou času závěrky atd ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 23:33    Předmět: Citovat

Termit, asi to byl nějaký krypl. Stopa byla úplně rozpitá a víc žlutá než zelená. Ale ten Voltcraft za 988 nebo 998 DM rozhodně není krám, a neaspiruji na Teky za v té době (1990, kdy jsem ho kupoval) něco kolem stovky litrů. Pro moje použití bohatě stačil.

A flyinbird, Ty fotky co uvádíš, jsi fotil ty na svém osciloskopu? Zajímalo by mě, jak by vypadaly fotky třeba při 50 ns/na dílek při použití obou časovek a obou vstupů.

Já jsem na tom "krámu od Conrada" kontroloval třeba měřící impulzy závěrných bodů obrazovky, jednotlivé bursty barvonosného synchronizačního impulzu, nějakých 4,4 Mhz po dobu pár mikrosekund, signál teletextu a podobné lahůdky.

Kdo někdy něco takového dělal s analogovým osciloskopem za "pár šupů" ví, jaké nároky na jas a ostrost stopy takové měření vyžaduje. Voltcraft obstál na výbornou. Už jen najít ten správný úsek mezi 625i řádky vyžadoval své. Tak bych o "krámu" nemluvil. Rozhodně v otázce jasu, ostrosti by toho krypla strčil do kapsy. Ale souhlasím, že mohlo opravdu jít o nějaký odpad z výroby.

Voltcraft šlape jak nový, jen jsem loni pošteloval pracovní body zesilovačů a vyčistil přepínače. A potenciometry. Po 31 letech od výroby to není tak špatné. Ale samozřejmě ten Labs byl o úúúúplně něčem jiném.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 23:34    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
Davidus, ta stopa mi nepřipadá nijak zázračná. Nebo to dělá to rozlišení fotky?
Tak si to vyzkoušej. Když je stopa v reálu nepřejasená a ostrá, tak se nedá pořádně vyfotit. Když má být stopa na fotce vidět , musí být přidán jas, čímž se ztratí ostrost. Mimoto se mi skoro pokaždé změní barevné podání. Z krásné Tektronixové modré se většinou stane obyčejná tmavozelená.
Osciloskop z této řady jsem měl taky a stopa se dala nastavit krásně ostře. Ale je to relativní. Čím je osciloskop rychlejší a/nebo citlivější, tím má horší ostrost. Snad nejostřejší mi pocitově připadala stopa z nějakého malého osciloskopu z NDR. Měl poměrně velké kulaté stínítko a byl asi jen do 5MHz. Designově byl elegantní asi jako hodně amatérský výrobek. Ale stopa jako nitka a přitom velmi jasná.

Edit: Oprava překlepu.


Naposledy upravil PavelFF dne st květen 29 2019, 6:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 0:12    Předmět: Citovat

Pavle, nevím, co to tu píšeš. o filtrech a dalších, budu slušný, věcech. A že ti foťák změní barvy? tak ho zahoď, Schválně jsem nešel spát a vyfotil jsem Voltcraftíčka prachobyčejným mobilem. a ještě mi na stínítko svítila zářivka. Obdélník 1 kHz a sinusovku 2 Mhz. fotky jsou úplně perfektní, stopa krásně ostrá, jak vyšitá. Bohužel do vlákna musím fotky zprznit z 4 MB na cca 200 kB. Víc mi to nechce vzít. Pošlu asi zítra. I při maximálním jasu stopa ostří, jen se trochu rozšíří. Ale úplně pravidelně, bez rozpíjení. Je sice pravda, že rychlost je oproti 100 MHz ani ne poloviční, ale od toho je osciloskop rychlý, aby byl schopný ten vysoký kmitočet taky zobrazit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Iha



Založen: Feb 14, 2016
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 4:11    Předmět: Citovat

Pokud ma fotak s prioritou casu, tak to nebude zadne orezavatko. Ze mobily dnes foti hodne dobre, je vec jina.
Zkusim to nafotit s ruznymi casovkami. Pri nejkratsi casovce v analogovem rezimu stopa neni skoro videt, to pak clovek oceni ten digitalni rezim. (ja stejne jiny moc nepouzivam).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
flyingbird



Založen: Oct 09, 2008
Příspěvky: 58
Bydliště: ValMez

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 6:43    Předmět: Citovat

Fotka Wizarda a loga Tek jsou z mého nejstaršího kusu, kde je stará verze sysrom. Fotky mi vycházejí do modra nebo do zelena v závislosti na jasu obrazovky, okolního osvětlení a času závěrky.

S kvalitou foťáku to moc nesouvisí, světlo luminoforu je dost specifické a většina s tím na automatiku bude mít problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 9:21    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
Pavle, nevím, co to tu píšeš. ....
OK. Umíš dobře vyfotit stopu. Já to neumím. Když jsem prodával osciloskop, snažil jsem se do jedné fotky dostat informaci, že osciloskop má jak rezervu jasu tak ostrou stopu. To jde proti sobě.

Jinak si zkus porovnat stopu při maximální citlivosti a při minimální citlivosti. Pravděpodobně bude ostřejší při 5V/d než při 5mV/d.
To samé , když zapnu omezovač frekvenčního rozsahu. Stopa se zúží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 12:51    Předmět: Citovat

Při slabém signálu se možná uplatňuje šum, který pochopitelně stopu zmrší. Při zapnutí filtru pro zúžení pásma. tím se možná šum o trochu zmenší.

Iha, to potvrzuje, že rychlé děje, navíc pokud se nezobrazují po celou periodu prověří kvalitu obrazovky hlavně pokud jde o jas. normálně je skoro jedno, jestli je děj rychlý, pokud se opakuje bez prodlev, oko si jednotlivá zobrazení v mozku sečte, výsledný jas je tím téměř stejný.

Pavle. osciloskop je tak rychlý nebo pomalý, jak nastavíš časovku. Rychlý děj se zobrazí víckrát, takže výsledný jas se téměř nemění. Viz předchozí odstavce. Setrvačnost oka je kolem 100 ms, tedy zhruba desetinu vteřiny oko téměř nevnímá změny, má setrvačnost. To je taky hlavní vlastnost pro využívání principu televize. Ale to určitě víš.

Ps: doufám, že se mi podaří sem dát ty fotky, jak jsem slíbil. A ještě poznámku k "modré" stopě. Není spíš azurová? Modrá stopa, stejně jako modré indikační LED nebo podsvícení je obrovská ptákovina. Dlouho se modré ledky nedařily, teď asi někteří výrobci chtějí cosi dokazovat. Zelená barva má 55 procent jasu, modrá jen 11procent! a zbytek, 34 dělá červená pro výslednou bílou denní barvu. Vyloženě modrou obrazovku, tuším B10S3 mám, ale téměř vůbec už nesvítí. je totálně vyčerpaná katoda. Můj první osciloskop ji má, protože jsem ji sehnal. Musel jsem použít maximální povolená napětí a ještě ji přežhavit, aby na ní bylo něco vůbec vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 13:33    Předmět: Citovat

Rychlostí osciloskopu jsem nemyslel rychlost časovky, ale šířku pásma zesilovače. Čím je zesilovač "rychlejší", tím je stejnosměrně a šumově horší a tím produkuje širší stopu. Osciloskop do 400 MHz bude mít obvykle horší stopu než do 60MHz. Když zapnu omezení šířky pásma na 20MHz, stopa se viditelně zúží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 19:59    Předmět: Citovat

Šířka stopy se samozřejmě zvětší nejen vlivem šumu, ale i rušení.Oboji samozřejmě závisí nejen na šířce pásma, nebo jak ty říkáš rychlosti. Ale také na zesíleni celého zesilovače. Šum a rušení vznikají nejvíce ve vstupních obvodech.

Nicméně ani šum ani rušení nezpůsobí rozpíjení a rozmazání stopy. Podívej se třeba na ta písmenka, symboly nebo čísla na obrazovce. Jsou téměř nečitelná. A to nezpůsobi žádný sum ani rušení, ale mizerná kvalita obrazovky, neostrici a rozpita stopa paprsku. Svůj podíl má i barva stopy, případně dodatečné filtry před stínítkem. O tom jsem psal, že modrá barva je absolutně nejméně vhodná. A i filtr může způsobit kromě ztráty části jasu i zhoršení ostrosti. Naopak zvyšuje kontrast a odolnost proti vnějšímu světlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 20:59    Předmět: Citovat

Ono se to opravdu blbe foti, ta svitici stopa se pri foceni jakoby rozmaze. Kdyz jsem nasel jakousi starou fotku, zadne necitelne pismo tam nevidim. Ve skutecnosti je obraz znatelne ostrejsi.


ccc.jpg
 Komentář:
 Velikost:  155.73 kB
 Zobrazeno:  100 krát

ccc.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 22:25    Předmět: Citovat

Tak tohle je něco jiného. Pokud jsem to správně pochopil, to je ta stará fotka? Ty mazanice byly hlavně na tom Valachnet anglickém odkazu. Zkusím ty svoje fotky. Zmenšil jsem je z 4600 x.... n 1600x .... Uvidím, jestli to vezme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 22:30    Předmět: Citovat

Fotky:


IMG_20190529_005538.jpg
 Komentář:
 Velikost:  137.57 kB
 Zobrazeno:  82 krát

IMG_20190529_005538.jpg



IMG_20190529_005240.jpg
 Komentář:
 Velikost:  126.41 kB
 Zobrazeno:  67 krát

IMG_20190529_005240.jpg



IMG_20190529_005139.jpg
 Komentář:
 Velikost:  130.28 kB
 Zobrazeno:  67 krát

IMG_20190529_005139.jpg



IMG_20190529_004930.jpg
 Komentář:
 Velikost:  154.57 kB
 Zobrazeno:  94 krát

IMG_20190529_004930.jpg



IMG_20190529_004436.jpg
 Komentář:
 Velikost:  97.19 kB
 Zobrazeno:  70 krát

IMG_20190529_004436.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 22:34    Předmět: Citovat

Vidím, že jsem ty fotky zmršil moc, kolem 150 kB. První je s maximálním jasem. Zkusím kolem 1800x.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2019, 23:13    Předmět: Citovat

Zkusím tyto:


Pavle, jak vidíš, nefotím při 5V/dílek, ale 50 a 100 mV/dílek. A na té ostré fotce vidíš, že ta stopa není široká, ale spíš už je tam vidět šum. A pro 40 MHz už ten vertikál není zas tak pomalý. Ano, šumově není nic moc, ale při malých napětích se víc uplatňuje rušení např. indukcí do kablíku sondy vlivem elmag. polí a zemních smyček. Ale při měření třeba v TV tak malých napětí to až tak nevadí.



IMG_20190529_005538.jpg
 Komentář:
 Velikost:  201.19 kB
 Zobrazeno:  75 krát

IMG_20190529_005538.jpg



IMG_20190529_005240.jpg
 Komentář:
 Velikost:  281.64 kB
 Zobrazeno:  71 krát

IMG_20190529_005240.jpg



IMG_20190529_005139.jpg
 Komentář:
 Velikost:  191.86 kB
 Zobrazeno:  62 krát

IMG_20190529_005139.jpg



IMG_20190529_004930.jpg
 Komentář:
Nevím, proč tato fotka je ostrá, a ostatní stojí za prd.
 Velikost:  225.99 kB
 Zobrazeno:  70 krát

IMG_20190529_004930.jpg



IMG_20190529_004436.jpg
 Komentář:
 Velikost:  156.85 kB
 Zobrazeno:  58 krát

IMG_20190529_004436.jpg




Naposledy upravil Syron dne st květen 29 2019, 23:53, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka přístrojů, součástek a náhradních dílů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund