Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záplata pro kritickou chybu Win XP vydaná v 2019 (2018)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33854
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 14:48    Předmět: Citovat

Nie, nestacili. Myslis, ze by tie ostatne robili zbytocne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 15:09    Předmět: Citovat

Kolik zabírají W7 a jak jsou náročné na HW ?

Zlatý W98SE, dyť já od toho nic moc nechci, jen aby tam fungoval nějakej podporovanej prohlížeč a aby se na tom daly spustit programy, který od systému nic moc nechtějí ? Rolling Eyes

Samozřejmě, žádný zdržovadla jako antivirus nepoužívám a W98 mi jedou v původní instalaci, všechen plevel jsem vždy vymlátil ručně Laughing

To samý XPčka, jen mi vadí co tam nakynulo bordelu a že potřebuju aspoň 1GB paměti, jinak to hned vadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 15:39    Předmět: Citovat

Win 7 jsou pomalu na HW náročnější jak Win 10, obzvláště když si spustíš to "aero", jak je to všechno krásné, průhledné apod.
A z aktualizací se opupínkuješ. Mají tam chybu, tak je potřeba najít nějaké dvě konkrétní, ty nainstalovat a pak to vyhledá i další. Když jsem Win 7 naposled instaloval, což budou klidně čtyři roky, tak to pak těch záplat nabídlo asi 230. Sraní s tím bylo na tři dny.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 15:57    Předmět: Citovat

Věřte nebo nevěřte, Microsoft o této letošní záplatě píše toto:

16. května 2019
Firma Microsoft našla ve starších operačních systémech Windows závažnou chybu umožňující útočníkům ovládnout počítač a šířit virus dále. Nyní Microsoft vydal aktualizaci, která tuto zranitelnost opravuje. Uživatelé by měli svůj systém opravit co nejdříve. Zatím není známo, že by nějaký virus zranitelnosti zneužil.

Microsoft zveřejnil opravu kritické chyby CVE-2019-0708, která se týká vzdáleného přístupu na plochu (Remote Desktop Services). „Samotný protokol vzdáleného přístupu (RDP) postižen není, chyba je v autentizačním procesu,“ upřesňuje Microsoft na svém blogu. „Ke zneužití není potřeba žádné akce uživatele. To znamená, že kdyby někdo této chyby zneužil, tak by se tato chyba nekontrolovaně šířila ze zranitelného počítače na zranitelný počítač.“

Zranitelnost by tak mohla umožnit něco podobného, co se v roce 2017 povedlo viru WannaCry.

Pravděpodobně toto vlákno pomůže i těm, kteří na starších počítačích používají XP, a této záplatě neměli tušení.

Aktualizační soubory jsou tyto:
2019
windowsxp-kb4500331-x86-custom-csy_e03f9a5a99189e6c55ec581a87c24df2102ce5f5.exe
2017
windowsxp-kb4012598-x86-custom-csy_0d3b05e28c9b74e02f8880d510236e2ca946136f.exe
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 16:50    Předmět: Citovat

Strašněj paskvil ten Mrkvosoft, neznáte nějakýho jinýho zelináře ? Laughing

Hodně věcí, co používám, je 20 let starejch a chodí dobře na W98, potřebuju třeba ISA sběrnici a přístup na porty (LPT) v reálném čase, ale také bych potřeboval nějakej prohlížeč a přístup na síť.
Asi to jen zasíťuju pod W98 a to ostatní bude jinde.
Momentálně mám konektivitu přes USB klíč, ale to je opruz.

Je to počítadlo, na kterém mám různej starej HW, programátory PROM a CPLD, měřící přístroje, kalibrátory.
Měl jsem to na několika strojích a teď bych to chtěl dát na jeden.

Když to budu mít propojený pod místní sítí, tak mi tam žádněj bordel z netu neproleze ?
Myslím to tak, že to W98 počítadlo budu mít jako slave ovládanej přes vzdálenou plochu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1269
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 21:43    Předmět: Citovat

citace:
Když to budu mít propojený pod místní sítí, tak mi tam žádněj bordel z netu neproleze?

Inženýre Václave, pronášení vět o tom, že je cosi staré, nebezpečné a nepodporované jsou marketingové žvásty Mrkve v konjunkci se šrotem. Tito emerikn pýnysiz jsou v hanění vlastních dětí naprostými experty, to bys mohl vědět. A spousta lidí jim to žere. Embarassed

A samozřejmě jsou to všechno pitomosti. Confused

citace:
...je 20 let starejch a chodí dobře na W98, potřebuju třeba ISA sběrnici a přístup na porty...

Přesně tak, případně jiné lidi zajímají specifické programy v nových O.S. bohužel "nepodporované" (viz výše), nebo např. staré, ale dobré hry pro reálný režim DOSu.
Jsem na tom stejně. Wink

V různých fórech (nezávisle na sobě) doporučovali pro Win9x prohlížeč K-Meleon, verzi už jsem zapomněl. Jestli umí interpretovat data dříve vykonávaná Adobe Flash playerem (ála Chrome), netuším. Neměl jsem čas to na pokusném PC testovat.

Blbostmi o údajné snadné napadnutelnosti staršího O.S. "z internetu" se vůbec není nutno zabývat, stejně jako netřeba obav, že někdo vykrade byt telefonickým hovorem ze skrytého čísla.
Tedy pokud se nenechá majitel hovorem přesvědčit k tomu, že se má kvůli náhlé zdravotní indispozici urychleně dostavit za manželkou na druhý konec města a nechá byt odemčený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1269
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 18:19    Předmět: Citovat

Verze prohlížeče doporučovaná pro WIN9x je K-Meleon 74.0 (nemám osobně ověřeno!).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 18:50    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Blbostmi o údajné snadné napadnutelnosti staršího O.S. "z internetu" se vůbec není nutno zabývat, stejně jako netřeba obav, že někdo vykrade byt telefonickým hovorem ze skrytého čísla.
To je samozřejmě naprostá pitomost. Například WannaCry se šířil sám, bez přispění uživatele, jen díky využití díry v OS. Tady vůbec nejde o to, že by na PC někdo cíleně útočil. Ta havěť běží na dostatečném počtu napadených PC a šíří se sama, kam to jde. Většina uživatelů je částečně chráněna tím, že v routerech je zároveň firewall a tak na PC není z netu přímo vidět. Ale to neodstíní všechny chyby. Například díra v prohlížeči umožní stažení havěti přímo do PC i přes FW. Nebo to někdo přinese odjinud pěkně po staru na flashce. A zrovna starší Windows nemají moc zábran spustit z ní cokoliv...
Lézt dneska na net z Win98 zas tak nebezpečné nebude, protože pro tento OS už viry nikdo nevyvíjí. Zato to bude utrpení na jakékoliv stránce s jen trochu složitějším formátováním, bída to byla už tehdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1269
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 20:55    Předmět: Citovat

Ale houbelec, televizní muži. Confused

citace:
Například WannaCry se šířil sám, bez přispění uživatele...
To by mě tedy zajímalo jak. Při zavřeném prohlížeči použil onen badware služby typu hyperterminálu, telnetu apod. a ddebilní O.S. Windows (a na i v ní uživatel klikajicí bez rozmyslu na YES) je poslechl? A jak se o existenci PC s určitou defacto neveřejnou adresou typické místní sítě "strakonicenet" (regionální wifíčka mají přes svou rozlehlost [vzdálenostmi] charakter LAN) vůbec dozvěděl? Rolling Eyes

citace:
Ta havěť běží na dostatečném počtu napadených PC a šíří se sama, kam to jde.

To jistě! Program "působící zvenčí" dokáže přinutit síťovou kartu, aby příchozí datagramy/fragmenty sestavila do podoby souboru, uložila jej (pro sichr) na disk a ještě mu předala řízení? Howning. To je SW abstrakce (a ddebilita) O.S.

Uznávám Tvé profi znalosti dospělého TV technika (mimo jiné) se znalostmi za několik desetiletí, ale v tomto se těžce mýlíš. Všem, co si chtějí ověřit pravdivost mých slov z příspěvku citovaného na začátku, doporuju studium základů referenčního modelu OSI - fyzická+linková vrstva, a z dokumentace např. RTL8019AS.pdf


citace:
Například díra v prohlížeči umožní stažení havěti přímo do PC i přes FW.

To by mě tedy zajímalo, o jaký firmware se jedná. Týká se rezidentního SW PC, domácího routeru, nebo čeho?

citace:
Nebo to někdo přinese odjinud pěkně po staru na flashce. A zrovna starší Windows...

Tohle ale nesouvisí s údajným (nesmyslným) "pronikáním" do PC sítí. To je ddebilita Mikešsoftu na kvadrát (skutečnost, že dvojklik na jménu jednotky způsobí interpretování souboru autorun.inf a ve výsledku zejména spuštění nechtěného programu. To je vůbec specialita Mikešsoftu, dělat spoustu věcí stylem pro blbé průměrné Amíky a co nejvíce automatizovaně. To se táhne celou éru od WIN95.

Inženýr Václav (danhard) si určitě žádnou blbinu z flešky omylem nespustí. A navíc je na to řešení bez zásahu do registrů (tj. úprava asociace .inf, resp. omezení jednotek disků přes "grůp polisy") - stačí otvírat okno jednotky pravým s následným klikem na otevřít. A nemít neviditelné hidden&sys.

citace:
Lézt dneska na net z Win98...

Na verzi O.S. nezáleží! Podstatou moderního badware je konat cosi bez vědomí uživatele PC. Základem je přesvědčit ho, že má odsouhlasit spuštění neznámého programu ("fišing" v emailu, add-sračky ve stažených instalacích z webů-průchoďáků). Na to v pohodě stačí SW užívající základní systémová volání WIN32API a výsledek se dostaví jak na W98, tak na W10 (při splnění výše vyjmenovaného).

citace:
Zato to bude utrpení na jakékoliv stránce s jen trochu složitějším formátováním, bída to byla už tehdy.

A pročpak se asi lidé ptají, jaký je aktuálně nejšikovnější prohlížeč pro starší O.S.? Kdo může za nucení uživatelů do nových programů kvůli změnám v designu stránek? Jsou to spojené nádoby: webdesignér -> "výrobce" O.S. -> výrobce HW! Vida - hned je důvod vyzkoušet ten chameleón. Třeba bude správně interpretovat léty nakynutou ssračku Čezetaskript a stránka bude formátovaná (ó jak pošetilé!) správně.

Jestli chcete podat důkaz o pravdivosti mých úvah, nezbyde mi, než dát na úvodní stranu pár monotematických feje tónů na téma - Celosvětový podvod (údajná počítačová bezpečnost, čím dál "kvalitnější" O.S. apod.).

Doviděnia 1.1. 2020 Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: út květen 28 2019, 21:47    Předmět: Citovat

Ale kdepak.
WannaCry se šířil se přes chybu ve Windowsím SMB protokolu, tedy přes MS síť. Tyhle chyby obvykle způsobí někde přetečení a následné spuštění kódu breberky. Uživatel tak opravdu nepotřebuje na nic klikat. Počet nakažených PC byl takový, že opravdu nešlo o to, že by si jednotlivý uživatel na něco kliknul a sám si to stáhnul. https://cs.wikipedia.org/wiki/WannaCry

Vir nepotřebuje nutit k něčemu síťovou kartu, to je zjevná pitomost, kterou tvrdíš. Tu síťovou kartu obsluhuje její driver a na vyšší úrovni pak software pro daný protokol. Ten vykonává běžnou obsluhu, tedy v případě MS sdílení komunikuje na pozadí s ostatními PC v síti a udržuje ji tak v chodu. Chyba, která umožní průnik, je až v tomto obslužném SW.

Jako FW jsem v daném místě nemínil firmware, ale firewall. Prostě když si komunikaci sám vynutím z prohlížeče, firewall v routeru mě už před odpovědí nakažené stránky nijak neochrání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Havaj



Založen: May 30, 2019
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2019, 2:17    Předmět: Citovat

A nevadí vám třeba, že v novějších PC je UEFI boot, který skryje cokoli před operačním systémem? Cokoli je v UEFI špatně či napadeno, to je pro operační systém mimo dosah. A rve to někomu žíly?

Intel procesory mají v sobě možnost vzdáleného řízení, jehož detaily se tají. Rve to někomu žíly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2019, 6:22    Předmět: Citovat

Já těm odborným diskuzím ve vláknu prd rozumím. Vrátím se k původnímu tematu záplat. Pomohli jste mi ty záplaty najít a za to děkuji.
Nainstaloval jsem na chatě do Win XP obě záplaty.
Z roku 2019:
windowsxp-kb4500331-x86-custom-csy_e03f9a5a99189e6c55ec581a87c24df2102ce5f5.exe
Z roku 2017:
windowsxp-kb4012598-x86-custom-csy_0d3b05e28c9b74e02f8880d510236e2ca946136f.exe
Instalace proběhly normálně. Dále děj se vůle Boží, vůle Microsoftu a vůle a schopnosti "Hackerů".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2019, 14:15    Předmět: Citovat

citace:
Intel procesory mají v sobě možnost vzdáleného řízení, jehož detaily se tají.

A kdo to řídí? CIA? Bilderberg? Nebo nějací ilumináti?

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2019, 18:29    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
No a víš aspoň, k čemu ta záplata byla?
Řekl bych jen že pro další sledování uživatelů co na systému dělají a co instalují. Zároveň zpomalení systému a tím cílenému útoku na uživatele aby přešli na nový systém a tím zjednodušili toto sledování, protože tyto věci jsou už v nových systémech zcela běžné.
Pokud jde o PC na chatu, kde je přístup na internet jen kvůli prohlížení stránek a čtení aktualit, dal bych tam linux.
Mám jeden notebook takto už 15 let a stále pěkně funguje. Je primárně určen jen na přístup k netu, žádná práce a pod. V pohodě zvládá YT, pouštění filmů a běžné použití. Taky tam byl původně Win XP, ale s tím se po X aktualizacích nedalo normálně fungovat. Po nasazení linuxu, všechno běhá v pohodě... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2019, 20:10    Předmět: Citovat

S tím Linuxem na pŕipojení jen k internetu a na prohlížení filmů plně souhlasím. Se starou sestavou to udělá dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund