Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

postavil si anténu Yagi pro pásmo 70cm
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 17:20    Předmět: Citovat

Já se na svým RD snažím držet zdravýho rozumu. Někdy bohužel špatně. Záměrně jsem zmínil ty přeskoky.

Každopádně spojit na půdě trubku, na které visí část antén s kostrou anténního zesilovače a přepínače konvertorů se ukázalo jako pěkná ptákovina. Co by se stalo, kdybych to nespojil, to nevím. Confused

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:23    Předmět: Citovat

Tak jsem vzal na střechu pěkně bedničku s nářadím a vrtačku

provizorně zapojeno takhle, sice špatně, ale ne uplně špatně. Ten koax co vede pod zemničem je dost nebezpečně blízko, o tý střeše plechový ani nemluvim

A udělal jsem dobře že jsem tam vylezl, Koaxiální Nkovej konektor z GME se stihl rozložit na prvočísla. Takže si musím objednat krimpovací Nko a asi od Amphenolu

Budu muset vyměnit i ty antény. Jednu mega velkou yagiu jsem sundal .. pochybuju že je vubec na UHF.. takový žebřiňák



A1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A1.jpg
 Velikost:  165.17 kB
 Staženo:  143 krát


A2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A2.jpg
 Velikost:  175.93 kB
 Staženo:  122 krát


A3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A3.jpg
 Velikost:  177.48 kB
 Staženo:  122 krát


A4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A4.jpg
 Velikost:  30.63 kB
 Staženo:  124 krát


A5.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A5.jpg
 Velikost:  33.48 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Tím svodem jsi dal tomu vertikálu na prdel. Udělal jsi z něj částečnou směrovku.....
_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:39    Předmět: Citovat

Jedině v případě že by byla anténa nepřizpůsobená Smile a i v tom případě by to bylo vcelku jedno neboť by zářil skoro celý koax

smyčka je schovaná pod radiálami

prosím nepleť si to se symetrizační smyčkou kterou dělají kutilové na dipolu

dále se prosím podívej na výsek z instalačního návodu k Diamond anténě



loop.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  loop.JPG
 Velikost:  21.56 kB
 Staženo:  101 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:46    Předmět: Citovat

Nee, nepochopili jsme se - já myslel ten oddálený svod co trčí vedle ní a uplatní se jako reflektor. Z té fotky je to dost blbě vidět, o kolik je vyšší než ten vertikál?
_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:49    Předmět: Citovat

s tím bohužel nic neudělám, tohle bylo nejlepší místo kam jsem ji mohl dostat. Samozřejmě bych tu anténu mohl hodit až na vrchol té televizní tyčky ale to by byla výš jak bleskosvod

Ona ta fotka trošku klame jak je to vyfocený, je relativně daleko. Když se dělal bleskosvod, anténa tam ještě nebyla.

Tak i tak funguje dobře, bez problémů slyším převaděče u Nového města na Moravě, a i nějaký převaděč v Rakousku a slaboučce i něco Maďarského
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:55    Předmět: Citovat

Máš ten vertikál (jeho patu) spojený se svodem? Ideálně ještě dobře uzemněný svod antény (stínění koaxu) u vstupu do budovy a střed vybavený bleskojistkou. Tohle je totiž dost problém, nejhorší to pak je, když máš na stožáru sestavu antén, které kralují dvě 9m dlouhé X-Yaginy...

PS: Teď mi došlo, že ta bílá hůl, je u tebe vlastně asi prioritně určena pro 70cm, takže ten svod už je dost daleko...

_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 21:59    Předmět: Citovat

Udělal jsem to tak jak mi doporučil revizák, aspoň část z toho. Ono už i táhnout ten koax po plechové střeše která je v případě úderu blesku pod napětím je špatně. Budu to muset předělat celé. Možná se mi tu anténu podaří ještě kousek posunout doprava. Ale je to fakt naprd.

Ano jedná se o anténu na 70cm pásmo.

Trápí mne spousta věcí. Třeba jak se na to pole kolem antény tváří ty televizní antény.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 22:05    Předmět: Citovat

Lobby hromosvodářů je jako každá jiná Smile. Tímhle tématem jsem se dost zabýval. Nejvíce mě pobavil výzkum, snad kdesi v Thajsku (?), údajně místo s nejčastějším výskytem bouří. Vybavili mrakodrap supermoderně navrženým hromosvodem a sledovali ho kamerami. Výsledek? Nejčastěji trefovaly výboje (překvapivě Laughing ) do rohů, hran, parapetů atd. Do jímačů se jim ale moc nechtělo... Twisted Evil

Ty televizní antény neřeš - pokud nerušíš, nikoho to nebude zajímat. Jde jen o odolnost přijímačů a digitál to dost zachránil, už to není zdaleka takový problém jako u analogu... Idea

Co se týče zemnění svodů před prostupem do budovy...



1.jpg
 Komentář:
Takhle to dělají amatéři
 Velikost:  32.72 kB
 Zobrazeno:  134 krát

1.jpg



2.jpg
 Komentář:
Takhle to dělají profíci
 Velikost:  80.79 kB
 Zobrazeno:  132 krát

2.jpg



_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...


Naposledy upravil ok1in dne so květen 25 2019, 22:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 22:14    Předmět: Citovat

No popravdě v těch anténách je 20dB zesilovač. Co se stane když vedle toho začne vysílat 3m dlouhá bílá hůl si asi dovedeš představit. Digitál nedigitál v televizi jsou kostky nebo černo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 22:17    Předmět: Citovat

Když si zítra vzpomenu, něco Ti ukážu. Ony tyhle bleskojistky jsou krásný do chvíle než do nich něco vlítne. Jsou ve skutečnosti jen na pár použití. Potom vylítne útlum a bleskojistka už ani moc nebleskojistkuje.

Najdu Ti jednu fotku Smile jak se to dělá u vojclů s daleko menším útlumem a mnohem účinnější.


Naposledy upravil Davidus dne so květen 25 2019, 22:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 22:18    Předmět: Citovat

Je ten zesík nutný? U digitálu je lepší ho moc nepoužívat (pokud není opravdu odolný a lineární). No jo - s tím moc nenaděláš, spotřební elektronika se odolností vstupních obvodů už dávno nezabývá - je to pro ně sprosté slovo, zvláště pro poláky a číňany...

Jo, bleskojistka je na JEDNO, použití, pak se mění. OK, držím palce ať nerušíš, případně ať si nikdo nestěžuje - pak to není třeba řešit Laughing

BTW - problém bleskojistek je taky v tom, že u mě ta bleskojistka nesmí ovlivnit TX řetězec, kde se vyskytuje do 1kW na 2m i 70cm Twisted Evil

_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 25 2019, 22:24    Předmět: Citovat

Neboj, posíláme přes to 2kW Laughing

jinak ono při přímým zásahu bleskem to stejně prd vydrží. Dolů se to svádí koaxem který má průměr jak hasičská hadice a stejně anténa zmizela i s kusem koaxu Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1in



Založen: May 06, 2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 7:12    Předmět: Citovat

Tak to už mě vážně zajímá. Jedno řešení je elegantní, ale úzkopásmové - rezonátor na vstupu... Very Happy
_________________
Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2019, 16:49    Předmět: Citovat

Bohužel, existují i antény, které nelze ochránit vůbec. Když jsem měl na střeše 7 m KV vertikál s kloboukem nahoře, nechal jsem si vyprojektovat hromosvodovou soustavu v domnění, že mi projektant navrhne i něco chytrého. Nenavrhl. Zvlášť když jsem mu k tomu dodal provozní návod antény, kdy 9 m od ní neměl být žádný obdobně dlouhý vodivý předmět.
Po sundání vertikálu jsem natáhl dipól 2 x 19,6 m, nad něj na rotující stožár cca 2,5 m umístil anténu od Zacha na 6 m, nad ni dualquad na 70 cm a nad něj ještě skoro 4 m dlouhou křížovou anténu na 2 m. A dotázal jsem se opět projektanta na možnost ochrany takové soustavy. Navhnul mi svislý jímač vysoký přes 6 m ve vzdálenosti cca 3 m od stožáru. Opět na mé střeše nerealizovatelné. Stožár jsem tedy spojil natvrdo s bleskosvodem.
Vloni má soustava antén zažila přímý zásah blesku do nejvyšší antény na 2 m. Některé pasivní prvky byly roztaveny a kuličky se skutálely po plechové střeše na dvorek, řada prvků byla zřejmě dynamickým nárazem ulámána a nebo ohnutá.
Mám zajištěno, že nelze odejít z hamshacku bez odpojení všech kabelů (i od rotátoru) od vysílačů a vypnutí přívodu 230 V do napájecího rozvaděče. Jedinou škodou na elektronice tak bylo nepříjemné poškození elektroniky v dálkově ovládaném anténním tuneru přímo na svorkách drátové antény.
Při poslední revizi bleskosvodu z Al naměřil revizák na obou svodech 0,9 Ohmů. Ovšem jeho slova, že shořely baráky s bleskosvodem i bez něj mě moc neuklidnila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund