Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

32LB561V - podsvícení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: čt leden 09 2020, 22:39    Předmět: Citovat

Myslel som, že sa pozeráš na schému. Napätie z meniča (nad 140V) je pripojené na kladný prívod led+, no led- nie je pripojený priamo na zem, ale je na zem (cez snímacie odpory prúdu) spínaný fetom Q801 na šírkové riadenie svitu. Teraz som pripojil na konektor led pásov mäkký zdroj (max. 200V a prúd okolo 30mA), svietia a je na nich kolísajúcich 88-92V, čo vychádza na 1led okolo 5V. Pri takomto malom prúde sa asi nemusí vždy prejaviť problémová ledka, ale hádam 140V by ich dajako rozsvietilo. Neprestávam pátrať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 09 2020, 22:51    Předmět: Citovat

Ak nedosiahne prud cez LED potrebnu hodnotu ani pri maximalnom napati, tak sa menic vypne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: čt leden 09 2020, 23:16    Předmět: Citovat

Neviem, či to platí aj pri tomto riešení, keď na sekundárnej strane sa sníma max. napätie a prúd ledkami a vyhodnotenie toho sa prenáša cez optočlen na meničový radič na primári. Aj pri nesvietení lediek je výstup tohto meniča nad 140V. Šírkové riadenie stmievacieho fet-u nejde cez obvod A27RBT, ale cez tranzistory budené z hlavnej dosky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: čt leden 09 2020, 23:18    Předmět: Citovat

Možno som mal ešte napísať, že ledky sú na 6V a je ich 3 pásy po 6, t.j. 18ks.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zvaty



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 1161
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: čt leden 09 2020, 23:41    Předmět: Citovat

Změř je jednotlivě na odběry na externím napájecím zdroji a budeš mít srovnání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 0:09    Předmět: Citovat

Zvaty, nie celkom chápem, aké odbery mám jednotlivo zmerať a ani pri akom napätí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 12:32    Předmět: Citovat

Ahoj, konečně jsem se dostal k pc. Ta náhrada A27RAR mi vylezla IRS10752LTRPBF.
Objednáno zde
Nicméně panel stejně nesvítí, všechny 3 pásy vyměněny za nové, vyměnil jsem i FET a tuším 2 transistory kolem. Tak jsem to zatím odložil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 13:19    Předmět: Citovat

Podľa mňa Tebou uvedený obvod nerobí to, čo pôvodný. Tento je budičom hradla fetu, pričom A27R vyhodnocuje napätie a prúd záťaže (t.j. lediek) a podáva o tom informáciu meničovému radiču cez optočlen. Mne na aliexpress zase vyhodilo v súvislosti s A27RAW (označenie podľa schémy) obvod NCP1251, ktorý je sám meničovým radičom a budičom fet používaným na primárnej strane. Zdá sa, že obchodníci rozlišujú obvody podľa počtu nožičiek a nie podľa ich funkcie. Škoda, že si nebol úspešný, bolo by mi to pomohlo, ale aj tak vďaka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 17:15    Předmět: Citovat

Meranie ukázalo, že tranzistor pre riadenie podsvitu spína správne a teda sa na led pásy dostávajú impulzy nad 140V a napriek tomu ledky nevidno, žeby svietili. Tak som obrazovku znovu rozobral a zistil, že diódy, až na jednu, nepatrne svietia. Takže napriek novým pásom takáto chyba. Teraz neviem, či sa poškodili svietením nie dlhším ako 10 minút (ktovie však, akým prúdom) alebo mi došli šmejdy. Pri pár doterajších výmenách led pásov (možno 5x) poslaných z Číny som nemal takúto skúsenosť. Pokúsim sa tú jednu diódu vylúčiť, asi najprv vyskratovaním (je na nej niekoľko desiatok voltov) a potom zmerať prúd spínaný do lediek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 18:11    Předmět: Citovat

Pokud mi vyjde zítra čas, zkusím to znova otevřít. Já mám ty pásy nakoupené z AME, bral jsem jich víc kusů do jiných tv, klienti na to před vánoci spěchali a cena byla přijatelná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 18:25    Předmět: Citovat

JaDu napsal(a):
Takže napriek novým pásom takáto chyba. Teraz neviem, či sa poškodili svietením nie dlhším ako 10 minút (ktovie však, akým prúdom) alebo mi došli šmejdy.


Asi Ti poslali jeden nezkontrolovaný pásek s vadnou LED-kou. Dneska jsem otevřel balíček s LED čípy SMD 2835 a hned zkraje zásobníku 2ks vadné, celkem je jich 100ks v zásobníku tak nevím kolik jich tam bude ještě vadných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 23:09    Předmět: Citovat

decmen, ak tam máš osadené to IRS, som dosť skeptický, že veci budú fungovať, ako majú.
otakarv mal si šťastie, že si zlé diódy objavil ešte pred spájkovaním. Mne svietili všetky na troch nových pásoch pri nízkom prúde (cca 30-35mA) a aj po zmontovaní obrazovky, ale iba krátko (do 10 minút). Keby nie tento problémik, tak vyzerajú lepšie, než originál - sú kovové a šošovku nešlo odtrhnúť.
Po vyskratovaní chybnej led, ostatné už svietili (skúška asi 45minút). Zlú sa chystám vymeniť typom 3535 na 6V, 2W (údaje od predajcu). Podľa zakúpeného množstva 2835 usudzujem, že ich vymieňaš úplne bežne a preto by som sa spýtal na spôsob. Zopár som menil, úplne amatérsky som si pás položil na vyhrievaný výkonový kockatý odpor a tak som ich odobral aj založil. Teplota od oka. Chcem si spraviť vyhrievanú kovovú plochu s reguláciou teploty, ale to ešte počká. Tak by som bol zvedavý na Tvoju prax.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2020, 23:50    Předmět: Citovat

Tak těch 100ks jsem kupoval do LED žárovek kde jsou osazené a byla celkem dobrá cena na ně. Nyní jsem však zjistil že jsou na 3V a v žárovkách jsou na 6V. Já jsem to tenkrát neměl čím změřit na kolik jsou voltů až jsem si z Aliexpress objednal tento tester tak jej nyní "zaběhávám" Wink .
Jednotlivé LED diody na páscích jsem měnil nejdřív tak, že jsem si pásek položil na podložku a tam kde byla vadná LED dioda jsem nechal zespodu místo. Vzal jsem mikropájku s hrotem který měl rovnou plošku a tu jsem přiložil zespodu pod diodu a když se cín roztopil tak jsem diodu sundal pinzetou. Následně jsem pomocí odsávacího pásku odstranil cín, nanesl pájecí pastu, malinko olovnatého cínu, opět trochu pasty na kterou jsem položil číp a pak zase nahříval zespodu hrotem mikropájky až se cín roztavil a LED dioda se sama usadila popřípadě jí ještě vycentruji dokud je cín roztavený.
Pak jsem to zkoušel s horkovzdušnou pistolí s úzkým nádstavcem ale bylo to moc neohrabané. Když jsem si pořídil pájecí stanici horký vzduch tak s tím to jde podstatně lépe.
Nyní jsem si objednal z Aliexpress B 400W se kterým by to mohlo jít vcelku obstojně (jako Tobě s tím výkonovým odporem), pouze budu muset k tomu vyrobit nějakou regulaci, ukazatel teploty a tak, časem uvidím.

Když jsi vzpomínal že si chceš vyrobit nějakou vyhřívanou kovovou plochu tak ta věc co jsem si objednal já z toho Aliexpress by Ti určitě vyhovovala, každým dnem by mi měla přijít tak jsem zvědav na ni.
Já jsem dneska zkoušel na tom testeru více těch LED čípů 2835 a některé se po přiložení hrotů ihned nerozsvítily, měly malinké zpoždění takže nyní když půjdu nějaké (i jiné) osazovat, tak je nejdříve tím testerem odzkouším abych měl jistotu, tester vypadá být dobrým pomocníkem. Tu je někde vlákno na téma tester.

Ještě tu dám pro inspiraci video z youtube výměna LED diody na pásku podsvícení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JaDu



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 238
Bydliště: Liptov

PříspěvekZaslal: so leden 11 2020, 13:49    Předmět: Citovat

Tieto testery som si na aliexpress všimol a sú určite praktické. Z ich popisov mi však nie je jasné, či je možné napätie nastavovať alebo sú len na spôsob prúdového zdroja (cca 35mA). Sám som si niečo podobné spravil, priamo z 230V, so sériovým kondenzátorom z každej svorky a graetzom. Nemá to však žiadny displej. Hodilo by sa mi však niečo s reguláciou napätia a aj s väčším prúdom (asi 200mA), lebo zo skúsenosti viem, že podsvit mojim testerom sa rozsvieti aj pri chybnej ledke, pretože prikladám 300V pri prúde 30-35mA, čo dokáže takú ledku prekonať a podsvit sa zdá byť v poriadku. V Tvojom prípade osoží aspoň meranie napätia, keď neprimerane vysoká hodnota ukazuje na problém. Pred osadením novej ledky (3V) ju zvyknem kontrolovať na funkčnosť a polaritu jedným z najlacnejších multimetrov, ktorý v polohe "dióda" dáva na svorkách dostatočné napätie na jej slabé rozsvietenie.
Pri opise spájkovania diódy uvádzaš, že nanášaš pastu aj cín (nie tavidlo) Doteraz som mal predstavu, že pasta obsahuje tekutú cínovú spájku a súčasné použitie cínu nie je nutné. Takže som z toho mimo.
Tá vyhrievaná platnička je zaujímavá. Trošku by som mal obavu, že je priamo na 230V pri výkone až 400W. Špirálový drôt možno bude hrubší a zvukový efekt pri jeho prípadnom skrate na kostru by ma asi vyhodil zo stoličky. Samozrejme je to vec odvahy. Má to vraj aj reguláciu teploty 260°, čo je plus. Pripomína to môj výmysel, ktorý mám rozrobený - platnička z hliníkového chladiča s prilepeným vyhrievacím telieskom v trubičke z ers50, ďalšia posilňovacia špirála, elektronika ers50, trafo 150W. V podstate mi to funguje, len to nemám ešte mechanicky doriešené aj kvôli výskytu vysokej teploty. Preto musí zatiaľ vystačiť spomínaný výkonový odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so leden 11 2020, 17:46    Předmět: Citovat

JaDu napsal(a):
Tieto testery som si na aliexpress všimol a sú určite praktické. Z ich popisov mi však nie je jasné, či je možné napätie nastavovať alebo sú len na spôsob prúdového zdroja (cca 35mA).

Na tom mým se dá proud přepínat do polohy "small current"(malý proud) a "large curent"(velký proud). Mám přepnuto na malý proud a zkouším LED-ku, po přiložení hrotů pomalu nabíhá napětí i proud a zastaví se zhruba na hodnotě na kterou je ledka vyrobena, třebas je na 3V tak displej ukáže přibližně tuto hodnotu(Vždy mi ukázal nižší), proud také do těch 10mA. Při přepnutí na velký proud se také napětí i proud zvyšuje pozvolna, napětí ukáže vyšší, blíž reálu a proud je také vyšší do těch 50mA mi to zatím při těch LED-kách ukazovalo.
Takže napětí se tam nijako nenastavuje, ono se nastaví samo.
3V LED diody jdou v pohodě odzkoušet multimetrem přepnutým na diodový test ale LED-ky na vyšší napětí a nebo zapojené v sérií u pásků podsvícení a nebo žárovek nastává problém a k tomu je perfektní takovýto tester.

JaDu napsal(a):
Pri opise spájkovania diódy uvádzaš, že nanášaš pastu aj cín (nie tavidlo) Doteraz som mal predstavu, že pasta obsahuje tekutú cínovú spájku a súčasné použitie cínu nie je nutné. Takže som z toho mimo.

Tak já napsal pastu a měl jsem asi správně napsat "tavidlo", omlouvám se.
Tu cínovou pastu jsem ještě nezkoušel ale bude to s ní určitě podstatně lepší a jednodušší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund