Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vybíjení akumulátorů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milant



Založen: Nov 02, 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt listopad 02 2006, 19:43    Předmět: Vybíjení akumulátorů Citovat

Ahoj, poradili byste mi někdo jednoduché schema na tranzistorové vybíjení akumulátorové baterie -48V. Potřeboval bych aby bylo možné nastavit konstantní vybíjecí proud od 50A do 150A. Mám představu o řešení pomocí spojení několika modulů z tranzistorů KD... . Pokud mi poradíte nějakou lepší alternativu, tak to bude super. Dík Milan Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2006, 0:15    Předmět: Citovat

Budeš těch modulů potřebovat docela hodně. Kdyby jeden tranzistor spálil 100W, tak jich budeš muset mít kolem 70, abys spálil 7kW. Pokud proud poteče dlouho, tak to bude i slušně veliké, abys to uchladil.

Mě by zajímalo, na co bude taková věc dobrá? Proč se baterka bude vybíjet? Proč konstantním proudem a proč jednou 50A a podruhé 150A? Jak dlouho se to bude vybíjet?
Návrat nahoru
milant



Založen: Nov 02, 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2006, 11:58    Předmět: test baterií Citovat

Potřebuju provést na nových bateriích vybíjecí test, který trvá 1 hodinu. Momentálně používám staré vybíjecí odpory, které jsou docela těžké a rozměrné. S chlazením ventilátorem počítám a postačí mi sestava na 120A s možností přepnutí na 90A.Já si hlavně lámu hlavu s konstrukcí jednoho modulu s KD 503 - jsou na 80V, 20A, což by mělo stačit a já mám představu, že bych přes každý modul hnal 5-10A. Jestli máš možnost mi poslat nějaké jednoduché schema na zapojení tranzistoru, nebo jen VA charakteristiky KD 503. Zkusil bych to spočítat. Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2006, 15:04    Předmět: Citovat

Problém je v tom, že KD503 sice má 80V 20A, ale buď jedno nebo druhé, ne současně. Je ještě jeden parametr, a to je dovolený ztrátový výkon. I při proudu jedním tranzistorem "jenom"5A bude na něm ztráta 5x48= 240W! To se upeče.

Část impedance by mohla zůstat tvořená odpory, ale i tak zůstane na tranzistorech značné napětí a tím i výkon. Když máš uchladit 6kW, tak to vždycky bude těžké a rozměrné. Takže bych řekl, že většinu impedance musí tvořit odpory a jen zbytek tranzistory, které budou udržovat konstatntní proud. Záleží na tom, o kolik se během testu změní napětí baterky, aby to tranzistory stačily uregulovat. Takže nakonec nebudeš potřebovat tranzistorů 60, ale třeba "jen" 20.

Jak se to dělá u profesionálních zařízení nevím, ale asi to mají zmáknuté.
Našel jsem zmínku o vybíječi 48V/270A co váží "pouhých 20kg". Nevím jestli je to málo nebo hodně.


Torkel 820 Telecom

Torkel 820 Telecom - zátěžová jednotka. Tato zátěžová jednotka je v podstatě řízenou zátěží určenou specielně pro testování baterií o napětí do 48V DC, jedná se tedy o přístroj určený specielně pro telekomunikace, rádiové vysílače a ostatní oblasti pracující s bateriemi této napěťové úrovně (konstantní vybíjecí proud při 48V je 270A přičemž jednotka váží pouze 20kg - případné rozšíření proudové kapacity je možné pomocí externích zátěžových jednotek). Umožňuje testovat banku baterií buď konstantním vybíjecím proudem nebo konstantním vybíjecím výkonem, případně jejich profily.
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2006, 12:32    Předmět: Citovat

IMHO je tam vážně tak nutný dodržet konstatní vybíjecí proud ? Když vezmu plně nabitou baterii na cca 55V a vybitou na 42V, tak se proud do konstatní zátěže cca 0.96ohm při 50A změní max o 30 procent. To tranzistorový řízení se hodí tehdy, pokud neznáš přesné napětí aku (12,24,48 atd) . Nakonec v praxi není jedno, jestli akumulátor krmí UPS nebo žárovku, průběh odběru proudu (popř. odebraný výkon) bude určitě odlišnej.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so listopad 04 2006, 14:19    Předmět: Citovat

to ZdenekHQ:
Když chce porovnávat baterky mezi sebou, tak je dobré aspoň nějakou veličinu mít přesně definovanou (např. konstantní proud). Tak může dost snadno zjistit kapacitu.

Ještě mě napadlo, že pokud by v zařízení měly být tranzistory, pak jen ve funkci spínače - budou zkratovat nebo odpínat volitelné výkonové odpory. Regulace bude jakoby skoková, záleží na jemnosti odstupňování.

Pokud by měly tranzistory zvládnout linární regulaci v takovém rozsahu změn napětí proudu (30%) , tak by to musely být obří typy, co dřív dělali v ČKD Polovodiče, co jsou velké jako puk.

Např. typ TT 267-400 měl Ic =250A a Pc = 1500W.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 04 2006, 18:07    Předmět: Citovat

Teorie je hezká věc, jestli chceš pořádné tranzistory a zaplatíš je, tak se dá sehnat i něco na 2,5kW. Je to ovšem totální nesmysl, pracovní teplota trandu bude muset být malá, což znamená obrovské chlazení atd. Oproti tomu odporu je skoro jedno, jakou má teplotu, a některé zátěžáky mohou mít povrchových i 500 st.C.

Takže - zhotov si to, čemu se říká "pulsní řízení odporu - nějakou kupou paralelních MOSFETů nebo IGBT spínej odporovou zátěž a použij samozřejmě PWM a zpětnou vazbu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2006, 14:05    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
to ZdenekHQ:
Když chce porovnávat baterky mezi sebou, tak je dobré aspoň nějakou veličinu mít přesně definovanou (např. konstantní proud). Tak může dost snadno zjistit kapacitu.


Chtěl jsem se vytasit s integrálem, ale raději to řeknu jednoduše - při vybíjení konstantním proudem je výpočet kapacity jednoušší , pří vybíjení odporem se vezme střední hodnota proudu, což je

(Unabitá + Uvybitá) / 2*Rz

Protože o co si odpor na začátku vezme víc, o to si na konci vezme míň a celková "plocha po křivkou" by měla stejná jako při vybíjení konstantním proudem. Problém je se stanovením Unabitá, protože to souvisí mimo jiné s vnitřním odporem aku, čili tady teoreticky vzniká největší chyba. Další chyba vznikne ohřátím zátěže, protože se trošku změní její odpor. I tak mě to pořád připadá jednodušší než pulsně řídit a chladit 7kW, nehledě na průběh oběru proudu (asi to chce pořádnou tlumivku).

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2006, 14:25    Předmět: Citovat

Původní tazatel sice mlčí , ale vysvětlete mi to pulzní řízení odporu.
Z baterky se budou tahat oblélníkové pulzu proudu nebo se proud z baterky nějak vyhladí tlumivkou (to si neumím představit)? Jaké je pricipiální schéma silového obvodu.
Návrat nahoru
milant



Založen: Nov 02, 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2006, 14:43    Předmět: Citovat

Zdá se, že sestavení aktivní zátěže tvořené velkým množstvím KDéček, bude náročná na chlazení. Pánové, zajímal by mě váš názor na podobné řešení pomocí tyristorů. Nebylo by toto řešení vhodnější? Stále mě trápí problém u odporové sady, kterou nyní používám, že vybíjecí proud je závislý na teplotě, stavu vybití a měření je tudíž spíš orientační. Pokud byste našli ve svých archívech nějaký řídící obvůdek, kterým by bylo možno odporovou sadu doplnit, pak by to bylo možné řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne listopad 19 2006, 17:51    Předmět: Citovat

No mě by spíš trápilo, jak už ti psal PavelFF, jak uchladit 5kW. Jinak jestli máš nějaké rezistory, tak není problém to zkombinovat s tranzistory, aby jsi měl konstatní vybíjecí proud. Tyristory ti opravdu nepomůžou. Ještě je možnost použít žárovky na vyzářený výkon. Když tak se mi ozvy, schéma nebude problém, to spíš konstrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund