Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Show SA-30

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 18:52    Předmět: Show SA-30 Citovat

Úlovek ze SD, jinak dosud prodávaný za necelé tři kKč. Ve světě se prodává pod různými značkami, třeba DOSS nebo Karma, na elektrotanyi jsem našel schéma pod značkou Acoustic Control. Monofonní zesilovač o výkonu 30 W sinus, 60 W hudebně. Vstup na dva mikrofony, linku a dynamickou přenosku (oba kanály jsou spojeny). Výstupy 4, 8, 16 ohm a 100 V. Po zapnutí se nic nedělo, byla spálená síťová pojistka, po výměně opět shořela. Na první pohled bylo podezřelé, že skříň kolem chladiče je nějaká zašlá Smile . Po rozebrání se objevil takto krásně připečený plošňák. Jsou odpálené koncové tranzistory Toshiba 2SC5198, budiče 2SA992 a 2SC1845 v pouzdře TO92 se kupodivu zdají být dobré. Byly vyschlé tři malé elyty, velký filtrační natěsnaný u chladiče je trošku nafouklý, ale ESR má dobré (ale vyměním ho taky). Povedlo se mi najít servisní manuál, naštěstí je ve vektorové podobě, protože schéma je na půlku stránky a vytištěné na A4 by to bylo platné asi jako mrtvému zimník. Žádné parametry v něm raději nejsou uvedeny. Zesilovač nemá žádnou ochranu proti přetížení, což je u 100V PA zesilovače trošku blbé.

Nevím, co s ním kdo prováděl, snad to po výměně konců a preventivně i budičů pojede. Na nějaké nenáročné účely to ještě poslouží.



sa-30.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.65 kB
 Zobrazeno:  268 krát

sa-30.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3999
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 16:59    Předmět: Citovat

To se divím že je O. K. síťové trafo. Většinou to v tomto modelu odnese také Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 17:31    Předmět: Citovat

Už jsem to v pazourech měl taky. Dokud ještě byly, tak jsem podobně slabý budiče nahrazoval 2SB647/2SD667.
Tyhle Hitachi už ale nikde v rozumný kvalitě nejsou, takže bych asi volil zase něco podobného v TO92L.
Na tenhle výkon jsou budiče v TO126 skoro zbytečný.
Rozumně na buzení těchto Toshib a na tenhle výkon vypadají třebas zase Toshiby 2SC2383/2SA1013, někde jsem je viděl v párech prodávat, tuším v AME.
Ty elyty musely dostat slušně pohulit teplem skoro všecky.
V tom AC-30, co jsem spravoval já, byly nějaké noname 85-ky a přestože ani nebyl tak moc ohulenej, jako je tento, bylo jich dost vadných. Tak půlka jmenovité kapacity skoro každý a i přesto to "jaksi" hrálo Very Happy
Ten "můj" byl z fotbalového hřiště, krmil tam dvě T5OF.

Něco podobného se prodávalo i bez síťového trafáku a jen se 100V výstupem, jinak všecko stejný - a pro napájení 12/24V.
Je to asi určený pro ty 2-4 malinké tlakáče na mikrobusy, vždycky před volbama Very Happy

P.S.: Ty 2SA992/2SC1845 byly teda opravdu volba k pohledání. Jsou to 50mA tranzistory...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 15:41    Předmět: Citovat

Síťové trafo je trošku připálené, ale přežilo. Zesík už hraje. Vyměnil jsem koncové tranzistory a pár elytů. Budiče jsem nakonec nechal. Tranzistory totiž neodešly od přetížení výstupu, ale prostě se upekly velkým klidovým proudem. S jeho stabilitou má zesilovač trošku problémeček. Jeho stabilizace je tvořena čtveřicí diod v sérii, ke dvěma z nich je ještě paralelně odpor, bohužel tyto diody nemají vůbec žádnou tepelnou vazbu na chladič a jsou od něj na plošňáku dost vzdáleny. Po chvíli provozu tím pádem začne klidový proud ujíždět. Tu dvojici diod s odporem jsem proklemoval, klidový proud tím klesl na cca 30 mA a zároveň se zvýšila strmost regulace. Teď už to funguje dobře. S rovně nastavenými korekcemi to chodí od 70 Hz do 18+ kHz, sinusový výkon jsem naměřil 45 W, při tomto výkonu se žádný komponent nijak dramaticky nehřeje. Přechodové zkreslení není vidět přes klidový brum, což si myslim, že pro zesilovač pro hlásné účely naprosto vyhovuje.

Při zkoušení jsem narazil na zajímavou věc, přes 40W žárovku v síťovém přívodu a s připojeným výstupním trafem zesilovač hodil na výstup plný stejnosměr. Při zapnutí bez trafa už bylo vše OK. Stačilo dát 200W žárovku a už to fungovalo normálně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 16:09    Předmět: Citovat

K tomu poslednímu odstavci:
Zesilovač měl se 40W žárovkou natolik snížené nap. napětí, že si ještě nemohl "urovnat peří", proto ten stejnosměr.
Zesilovače, co fungují např. už od ±6V, při zapnutí sotva pohnou membránami repráků, kdežto tyhle "návrhy", co začínají fungovat až od nemalého napětí, dají na výstup citelnou ránu, než se jim srovnají ss poměry. Samozřejmě to neplatí o zesilovačích s elytem na výstupu, tam to více či méně "blafne" vždycky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund