Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavím další spektrák
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 21:59    Předmět: Citovat

Zdeňku oni to VCO už dneska umí schovat do čipu, je integrovaná v PLL a dokonce je jich tam hned několik abys měl malé KV (VCO přeladitelné jen na části rozsahu, přepínají se, uvnitř toho mého PLL je jich asi 10)

koukni třeba sem
https://www.analog.com/en/products/adf4371.html

PLL se dnes umí přeladit dost rychle, řeší se to tak že se při přeladění krátkým pulsem uplně rozhodí nebo se použije CSR + fastlock (hodně jednoduše řečeno) jinak se skáče po krocích šířky MF filtru a vstupu ADC což je třeba 1MHz, těch kroků je pár
Dnes se například dostaneš z 5GHz na 5,1GHz pod 10µs

PS přeladitelný musí být tady ten první LO, je znásobaný kvůli redukci fázového šumu a seriově zřetězený s INT PLL kvůli odstranění IBS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 22:06    Předmět: Citovat

Až to dotáhneš do funkčního vzorku, tak možná budu loudit kopii. Cool
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 22:31    Předmět: Citovat

Ale osadis si to sam Razz me to pajeni fakt nebavi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 22:47    Předmět: Citovat

Má to možnost vložit kalibrační parametry antény? I tak to rovný nebude, nějakou kalibraci to musí umět...

Ty už seš taky línej na pájení? TVL, kdo to bude dělat.... Laughing

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá květen 10 2019, 5:20    Předmět: Citovat

S kalibrací se počítá, včetně autokalkibrace Smile

s osazováním to máš těžký. Když to co tu ručně osazuju ukážu v Esice nebo jakýkoli jiný Brněnský firmě na osazení tak se vosypou z těch 0201 ale já tam větší dát nemužu. Další věc je že tyhle firmy bojujou i s QFN pouzdrama (vlastní zkušenost)

V minulý firmě nám od smluvního dodavatele přišly QFN zapájený vzhuru nohama. Sem tam něco odpadlo. Prohlásili že to prošlo testem a je to v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá květen 10 2019, 22:19    Předmět: Citovat

Čím to pájiš? Analogovým Wellerem WS81? Je k ní pájecí hrot typu mini spoon? (Česky asi minivlna). Něco zhruba takového? Tohle je můj oblíbený JBC C245067. https://www.jbctools.com/c245067-cartridge-spoon-o-23-product-396.html
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 11 2019, 5:24    Předmět: Citovat

s tou minivlnou by ses tady fakt nikam nedostal. Ta je dobrá na staré integrované obvody co mají gullwing. QFN se pájí přes stencil infra předehřevem + horkovzduch, zbytek krátkou špičkou, SMA šroubovákem
s tou WS81 jsem za těch 10 let tak sžitej že nejsou problém ani 0201 nebo menší 01005
flux CW8100
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: so květen 11 2019, 14:46    Předmět: Citovat

Zdravim, po delší době zajímavý příspěvek tady na EB.

Ta DPS je čtyř vrstvá? Jaká je výška substrátu pod tou VF vrstvou? Podle těch tenkých spojů to vypadá tak na 0,2mm nebo něco podobného.

Které čipy jsou tak náchylné na ESD?
Já sem doma osazoval ADF4360 a jediné ESD opatření bylo, že jsem se před prací vybil o radiátor a při práci jsem se snažil nešoupat nohama o zem. Pájel sem čínským horkovzduchem a čip to přežil.

Jen pro zajímavost můj dědeček spektrák HP8569B (pravda není v úplně ideální formě, ale něco na něm vidět jde) mě stál přesně tolik co tebe odpálené čipy.

Předpokládáš že bude mít tvůj spektrák lepší parametry (dynamický rozsah, ...) než SDRka do cca 15000Kč (myslím něco jako HackRF, bladeRF, LimeSDR, ...) ?

Každopádně držím palce v další práci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so květen 11 2019, 18:09    Předmět: Citovat

Čauvec,
Ano je to 4V deska, impedance cest je vypočítaná a i změřná na více kusech Smile
S tím spektrákem si měl docela štěstí, sehnat spektráky za dobrou cenu tady v ČR je skoro nemožný, tesla to neuměla a HP se sem nedováželo

Dynamický rozsah je 90dB+, to je to nejmenší, spíš mi jde o fázový šum kterej je u těch levných spektráků do 100 000kč mizerný, mířím na cenový kategorie kolem 150 000kč + a zatím se celkem parametrově daří
opravdu nechci spektrák který mi při zvětšení harmonického signálu ukáže veeelikou prdel fázovýho šumu jak Hamegy nebo Rigol

SDR je i proti tomu prvnímu co jsem stavěl opravdu hračka. Abys dostal stejný parametry jaký má rozmítaný spektrák s jedním SDR tak by to SDR muselo mít sakra výkoný převodník který rozhodně nebude do 20 000kč

Pro představu, SDR které si vypsal mají up to
20 million samples per second
8-bit quadrature samples (8-bit I and 8-bit Q)

Já teď aktuálně mám připravený převodník 160MS/s 16 bit a bojím se bojím že stačit nebude

A/D převodníky jsou dnes ten nejslabší článek řetězce, aspoň tedy podle mých dosavadních zkušeností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: so květen 11 2019, 23:47    Předmět: Citovat

Co sem našel, tak
HackRF One 8 bit / 20MSPS
BladeRF 12 bit / 40MSPS
LimeSDR 12 bit / 61MSPS

Ten VCO máš s YIG, nebo tam máš ten ADF4371?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2019, 13:16    Předmět: Citovat

Davidus
Jakej používáš hrot u Wellera?
Máš nějakej názor na hroty pevně spojené s (indukčním) topným tělesem u pájecích stanic JBC a PACE popř. u jiných?

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2019, 15:36    Předmět: Citovat

@Zmije nechci příliš zveřejňovat detaily svých konstrukcí a schémata, sdílím je pouze s lidmi které znám a kteří mne v této činnosti podporují. Nezlob se.

@Hydrawerk obyčejný špičatý krátký hrot weller LT1
Indukční jsem tu měl ale prodal jsem ji. Podle referencí jsou ale fajn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2019, 23:08    Předmět: Citovat

Zvláštní přístup, nejprve se tu dobrovolně pochlubíš nějakou konstrukcí vč. detailních fotografií, ze kterých by se to schéma snad i dalo nakreslit, a když se lidi začnou zajímat, tak napíšeš, že si to necháš pro sebe Very Happy

Okruh tvých podporovatelů by se klidně mohl zvětšit.

Co se osazování týče, tahle firma by to po technické stránce zvládla, ale asi bude problém je přesvědčit z obchodního hlediska (když jim řekneš že chceš dva kusy pro sebe a jeden pro Zdeňka, tak moc nadšení nebudou)
http://www.mikroelektronika.com

nebo tady, technicky trochu méně vyspělá, ale možná ochotnější
https://www.wendell.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po květen 13 2019, 17:07    Předmět: Citovat

Zmije víš, kdysi jsem měl web a i pár vlastních konstrukcí zveřejnil, no co se nestalo tenkrát se to kdesi začalo objevovat jako stavebnice a veškerou mou práci rozkradly ostatní bastlířské weby s tím že to majitelé prohlásili za jejich.
To co jsem sem poslal měla být motivace pro ostatní, že to jde. Za pěkně dlouhou dobu jsem tady na "bastlírně" neviděl nikoho kdo by přišel aspoň trošku s něčím novým. Vždycky 1000x opakovaná ta samá konstrukce.

Já začal úplně na zelené louce. BEZ jakékoli pomoci. Zapojení které používám nevychází z žádného zveřejněného zapojení.

Pokud potřebuješ najít PLL tak si vyber takovou, která má nejvyšší fundamentální kmitočet (vydělením zredukuješ šum) a nejmenší fázový šum. Zároveň je typu fractional aby ses zbavil určitých druhů spurů. Fractional PLL má také spury ale problém s nimi se řeší pomocí řetězení PLL do série s tím že ta první může být typu Int.

Nemám problém komukoli kdo si myslím že pomoc potřebuje poradit JAK ale svou práci nikomu kromě lidí co mne v ní podporují nedám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po květen 13 2019, 17:31    Předmět: Citovat

A.. pošlu nějaké screeny, první je LO downconvertoru, druhé je downconvertovaný IF signál

pro srovnání fázový šum Rohde Schwarz HMS-X na nižším kmitočtu



IF downconverted.PNG
 Komentář:
 Velikost:  23.49 kB
 Zobrazeno:  89 krát

IF downconverted.PNG



1.5GHz_LO.PNG
 Komentář:
 Velikost:  24.22 kB
 Zobrazeno:  70 krát

1.5GHz_LO.PNG



HMS-X.jpg
 Komentář:
 Velikost:  221.19 kB
 Zobrazeno:  89 krát

HMS-X.jpg



1.5GHZCF_LO expand.PNG
 Komentář:
 Velikost:  23.25 kB
 Zobrazeno:  65 krát

1.5GHZCF_LO expand.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 2 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund