Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička Brandt porucha
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 10:57    Předmět: Citovat

Ty máš vyřazený termostat? Proč?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 11:04    Předmět: Citovat

Pokud to nastartuješ tím že na vteřinku překlemuješ rozběhové relé a pak lednice běží tak je termostat dobrý a je v háji to rozběhové relé. Proč ti to na to nové nejde nevím,asi to máš blbě zapojené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 11:14    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Ty máš vyřazený termostat? Proč?
Wink

To je nějaká blbost,to by to musel mít ještě překlemovaný termostat, to by přeci jinak nejelo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 11:18    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
Po asi 1 hod.provozu lednička chladí...ale až na ten vyřazený termostat to zatím stále šlape ok...
Můj dotaz trvá. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 11:29    Předmět: Citovat

Aha tak to jsem si jaksi neuvědomil ,až ted po přečtení Vašich reakcí ,no já mám ten termostat vyřazen protože aby ho napojil svorkama přímo na kompresoru /motoru/ tz. odpojen termostat namísto toho přímo sít takže po hodce teplota klesá jo takže pokud tomu ted dobře rozumím mám zapojit vše jak má být a jen na krátko proklemnout a pak se uvidí zda se chytne no a když ne tak je termostat v háji.
No ale jak jsem uvedl já to zkusil zapnout v kompletní sestavě a nic se nedělo ale pro možné vysledování asi je vhodné to zapojit vše jak má býta pak klemnout no zkusím.
Jinakteplota výparníku v závislosti na prochlazování klesá soubežně s odběrem ted už bere jen cca 75W
Nj jenže jak to mám mechanicky provézt tu klemu když tam nasadím ten startér tak to není jak proklemovat protože po nasazení startéru na ty dva čudle u motoru už se tam nedostanu,aspon ne u toho původního kde mám na druhé straně jen jeden kontakt ,u toho druhého /nového startéru/ je kontakt vedle ale to nevím na co je a slouží ?
Jo leda tam startér nedat ale připojit termostat už chápu pak to proklemnout půjde ale s tím startérem neee.
No takže po překlemu šroubovákem bez relé startov. to nejede a pokud tam napojím startér tak jak provedu překlem ???
Pak už jenom že by to bylo nějak jinak ten startér zapojený ale podle očíslování i podle polohy umístění je to na pin 2 u obou modelů stejně takže nechápu .¨Hrome doparoma zas tam už tolik toho není aby se nedalo vypátrat čím to je že to nejde ?Vlastně 3 věci termostat ,start. relé a ochrana ale ta by měla být ok jinak by to nešlo vůbec ne ?


Naposledy upravil salora dne čt červen 13 2019, 11:51, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 11:40    Předmět: Citovat

To mi připomnělo slavné "...patláma patláma žbluch" a "My mu sice nerozumíme, ale My mu věříme..."
Wink
Dávám ti sem polopatický obrázek zapojení ledničky. Čárkovaně je znázorněno pomocné startovací tlačítko a kontrolní žárovka.
Postup je tento:
1. Chladnička odpojená ze zásuvky se všemi připojenými komponenty včetně startovacího tlačítka (nebo spínače) a kontrolní žárovky a to po dobu potřebnou k úplnému vychladnutí pozistoru a nadproudové ochrany (klixonu). Termostat je nastavený na nejvyšší (plusovou) teplotu.
2. Po vychladnutí nejprve stisknout pomocné startovací tlačítko a potom teprve připojit ledničku do zásuvky (poraď si při tom, jak umíš).
Motor musí nastartovat okamžitě a žárovka musí svítit. Pokud se tak stane, tlačítko ihned pustit, jinak hrozí opět vypnutí klixonu popř. poškození motoru. Pokud nenastartuje, je vadný klikson nebo motor.
Pokud kompresor běží, je třeba počkat do doby, než ho vypne termostat a kontrolní žárovka zhasne. Pokud je všechno v pořádku, musí proběhnout následující start termostatem (který nesmí zapnout příliš brzy, aby stačil pozistor vychladnout, proto v této fázi neotvírat dveře chladničky a nekroutit s termostatem) bez použití pomocného tlačítka.
Pokud po dostatečně dlouhé době termostat sepne (žárovka se rozsvítí) a motor přesto nenastartuje, je buď vadný pozistor nebo motor.
Pokud je pozistor dobrý (čím nižší odpor za studena, tím lépe pro start), nezbývá, než se s kompresorem (nebo celou ledničkou) rozloučit.



kompresor.png
 Komentář:
 Velikost:  29.96 kB
 Zobrazeno:  154 krát

kompresor.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 6:33    Předmět: Citovat

Děkuji moc za názornou instruktáž a doporučující postup který se dost liší od postupu jen nahození motoru pomocí klemy /bez zapojení termostatu/ v tom že se to tady u tvého postupu /se všemi připojenými komponenty/ tady musí jak uvádíš nejprve sepnout pomocné tl. a až pak zapojit ledničku do sítě ,ok to jsem vyčetl a pochopil.
Dále jsem se dozvěděl díky tvému poslanému nákresu celkového zapojení že je zde rovněž použit už ten startovací termistor se 3 piny což jsem potřeboval a až ted vím že je ten vedlejší pin s ozn. č. 3 /vedle č.2/ defakto propojen s čudlem přídavného vinutí který mi umožnuje bezproblémově zapojit ten spínač tl. takže si to včetně te separe žárovky mohu konečně zapojit vše do potřebné podoby.
Jinak to zapojení cos poslal je identicky stejné jako to schéma co jsem tu již kdysi vložil a nachází se úplně dole toho v daném linku když si ho otevřeš ,je to v PDF takže to nejde poslat vyříznout zvlášt.
Jakmile to provedu s ohledem na frmol co ted mám tak se ozvu a dám vědět jak jsem pochodil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 7:40    Předmět: Citovat

Trošku OT, ale nedalo mi to...
salora napsal(a):
Jinak to zapojení cos poslal je identicky stejné jako to schéma co jsem tu již kdysi vložil a nachází se úplně dole toho v daném linku když si ho otevřeš ,je to v PDF takže to nejde poslat vyříznout zvlášt.

Slovo nejde neexistuje, všechno jde, jen mimina nechodí.
Kdyby nic jiného, tak cokoliv vidíš na obrazovce monitoru (třeba schéma zapojení zobrazené v prohlížeči PDF souborů) lze přece PrintScreenem odchytit do schránky a pak v BMP editoru vyříznout zvlášť, uložit ve vhodném formátu na disk a poslat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 8:22    Předmět: Citovat

Ono je hlavně třeba si uvědomit, že jakýkoliv nezdařený start kompresoru má za následek výpadek nadproudové ochrany a tedy další start je nemožný do doby, než tato ochrana opět sepne (vychladne). Ale protože to "není jaksi vidět", svádí to k mylným závěrům.
Pro monitorování stavu ochrany by bylo vhodné zapojit ještě jednu kontrolní žárovku s malým příkonem (do 10W, např. LED) mezi horní kolík (pin C) a přívodní fázi. Dokud tato žárovka nebude svítit, nemá cenu se pokoušet o start.
To tvoje schema v pdf linku není identické, protože používá nadproudové relé, tzn. fázový přívod nevede přímo na pin M, ale přes proudové vinutí relé.
Je dobré znát také význam značení jednotlivých pinů pro pochopení funkce.
Pin M (zkratka slova Main, tzn. hlavní) označuje vývod hlavního (běhového) vinutí motoru (někdy se značí písmenem R t.j. Run, běh).
Pin S (zkratka slova Slave, tzn. pomocný) označuje vývod pomocného rozběhového vinutí.
Pin C (zkratka slova Common, tzn. společný) označuje společný vývod hlavního a rozběhového vinutí.
Aby nedošlo k záměně pinů, je jejich rozmístění "standartizováno" a příslušná značka je i na štítku tvého kompresoru:

Ale s tou "standartizací" se mohu mýlit, opírám se jen o logiku věcí...
Wink
p.s. Ještě jedna poznámka - Termínem "klixon" se označuje nadproudová tepelná ochrana, ale není to "funkční" název, jde pouze o označení výrobků pod obchodní značkou KLIXON.
A ještě k té druhé žárovce - ta bude signalizovat připravenost jen ve stavu rozepnutého nebo odpojeného termostatu, v případě neúspěšného startu zasvítí jen krátce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2019, 19:29    Předmět: Citovat

Ano děkuji za doplnění připojím pro úplnost i další žárovku když už tak už zatím mám frmol ale udělám to a uvidí se .
Ano s tím klixonem jsem to pochopitelně pochopil ono tak už totiž ani nic jiného není takže je to ta tepelná ochrana a už se mi jednou v minulosti stalo že jsem to asi nesepnul hned nebo co a pak když jsem si šáhnul na tu ochranu tak to bylo docela horké tak jsem počkal až to zchládlo a už to šlo nakopnout tou klemou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 10:08    Předmět: Citovat

Tak jsem zase tady moji rádcové a konečně jsem se ktomu opět dostal,než jsem ovšem přikročil k možnému zkušebnímu propojení podle super návodu /to:Masar/ tak jsem si proměřil nově ty dva fousy co vedlou z ledničky /resp.termostatu/ ven na kompresor a zjistil že i když mi žárovka při otevšení svítí a já dosud byl v přesvědčení že je vše tak jak mám být tak jsem se mýlil protože to je u této ledničky zapojeno přeci jen kapku jinak,žárovka je totiž nezávisle zapojená přes dvěřní vypínač nezávisle na zapojení termostatu /separe/ a multimetrem /šlusmetrem/ jsem zjistil že sice fáze jde k start.relé ok ale N nulák nikoliv ,rozdělal jsem tedy nově termostat uvnitř ledničky a zjistil že ten nulák vede právě z termostatu a tudíž je na termostatu závislý a jednoduše ta nula přesněj neprochází proto si myslím že je v čoudu jednoznačně termostat jehož funkce a zapojení uvnitř je mě dosud neznámá.
Asi je těch termostatů vícero zapojení ,v tom základním zapojení co mám já a uvedl ho sem je totiž termostat jen jakoby /dvouvývodový/ jenže já tam mám zapojené 3 piny na termostatu a právě ten pin s nulákem co vede ze zásuvky do termostatu už neprochází termostatem na ten další pin který je přiveden dolů k ochraně /klixonu/už nikoliv tod celý problém a at točím či vypínám termostat kolečkem jak chcu tak se nula na požadovaném pinu neobjeví čili vymalováno ,takže dole nejspíš bude vše ok včetně start relé a klixonu což se vysvětluje i tím že napřímo a pomocí krátkodobého přepnutí přepínačem kompresor jede bez problémů ok
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 10:34    Předmět: Citovat

Snad sis nemyslel, že osvětlení ledničky svítí jen tehdy, když je termostat seplý??? Shocked
Vypadá to, že tvoje chápání elektrické funkce obvodového zapojení se stále liší od reality.
Třetí nebo další vývody termostatu mají jinou funkci (obvykle signalizační), než startovat kompresor a nemusíš je tedy uvažovat. Z hlediska základního elektrického schema obvodu kompresoru se nic nemění. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 10:50    Předmět: Citovat

Jo jasně asi jsem se špatně vyjádřil ,pochopitelně že nemá a nemůže mít vliv termostat na zapojení žárovky to se rozumí jen jsem chtěl uvézt že je to trochu jinak mechanicky zapojeno než na schématu byt proncipielně stejně ano .
No stále jsi mě ale nevysvětlil a neodpověděl na můj dotaz proč není nulák na pinu termostatu kde má být ?Přívod nuly je ze zásuvky ok na pinu termostatu ale ne už na pinu od pinu/co vede dolů ke klixonu /ochraně/.Takže má předtucha je nakonec jinak správná že je termostat v čoudu ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12444

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 10:59    Předmět: Citovat

Ano, pokud termostat nespíná, je vadný. Ale to je zjištění, které je v pětistránkové diskusi absurdní, nemyslíš? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 19 2019, 11:10    Předmět: Citovat

Ano,pochopitelně ted ano máš pravdu , nenapadlo mě ale ani ve snu že je tomu na vině chybějící nula když L fáze byla ok myslel jsem si že je nulák prostě zapojen vždy na 100% a spíše chybějící fáze na vině když už tak se všem za ty stránky omlouvám nicméně díky těmto získaným informacím už jsem o mnoho chytřejší a budu kandodovat na servisního technika Very Happy
I tak děkuji všem za přínosné a příkladné sdělení a informace ve snaze mi pomoci.
Nicméněbych tu ještě využil té možnosti a poprosil o informaci k samotnému termostatu kde je asi nejpodstatnější délky kapiláry není-liž pravda ?
Tento termostat je totiž dost málo v nabídkách proto budu asi nejpíš nucen experimentovat a nahradit to něčím jiným /podobným/
Mám model termostatu sice :
WDF 30K s cca60cm kapilárou a tento model by se dal tím nahradit ?

de.aliexpress
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund