Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chladnička Brandt porucha
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 14:06    Předmět: Citovat

JJ no zkusím to zapojit znovu do toho samolehlého jak píšeš bodu čili pod č. 2 a uvidí se .jinak z toho zapnutí ledničky pomocí startéru termistorem mám zamotanou hlavu když na jedné straně píšeš :

"hned po zapnutí" pozistor vede a motor se rozběhne.

a ted zase :

1. Pozistor je za chodu v zahřátém stavu (má velký odpor, je "vypnutý"). Pokud mu nedáš možnost vychladnout (několik minut), nemůže znovu "zapnout".

ale asi to nejspíš nechápu to je celé.

Právě to zapnul zapojil ale nic se neděje ani po cca 5 min. jinými slovy záhada pokračuje ,hm nevěřil bych že je to u těch ledniček tak záludné při těch pár věcí jen co v ní je.
Nj hold nejsem servisák tak to nakonec budu muset chtě nechtě zavézt do recykláku ale ,co nadělám a koupit nějakou jinou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 15:00    Předmět: Citovat

Nechápu, co na tom nechápeš:
V klidu - což je okamžik, kdy strkáš poprvé po dlouhé době vidlici do zásuvky - má pozistor nízký odpor, takže přes něj jde proud do startovacího vinutí. průchodem proudu se ohřívá - ten pozistor - a proud jím se sníží, protože jeho teplota dosáhne takové hodnoty, kdy tomu termistoru několikanásobně vzroste odpor. Pro funkci kompresoru se jeví, jako by tam už nebyl, ale ten zbytkový proud termistor drží zahřátý na tý "blokovací teplotě". Pokud vypneš napájení, termistor musí vychladnout, aby zase vedl. To za jak dlouho se to stane závisí na tom, jak moc je ta vlastní "tabletka" rozměrná, na její držáky a na okolní teplotě. Mezitím též musí dojít ke srovnání tlaků v okruhu. To se děje tak, že natlakovaný médium v kondenzátoru postupně projde kapilárou do podtlakovanýho výparníku. Kompresor je konstruovaný tak, že nemá dostatečnou sílu pro rozběh v natlakovaným stavu. A z toho důvodu je tam i ta vratná tepelná nadproudová ochrana - buď bimetal z ohřevnou spirálkou, nebo PTC termistor z jinýma parametrama, než je ten startovací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 15:15    Předmět: Citovat

OK děkuji za instruktáž už jsem to pochopil ted už jde ale o to proč ta lednička nejede ?Musím to znova prostudovat možná je ta ochrana vadná ,mám tam ten váleček připleštěný pružinkou k plášti kompresoru takže asi bimetal s ohřevnou spirálkou dá se měřením zjistit zda je ok ?
Podle obrázku zapojení ledničky /úplně dole/

http://dumy.sosehl.cz/subdom/dumy/vytvorene_materialy/52/4.sada/VY_52_INOVACE_OV-SP4-1_10.pdf

by mělo být napětí na přívodu /nulák/ co vede na ochranu a /line/ co vede od termostatu ledničky dolů k tomu termistor startéru a tam není ,vůči kostře je jak u ochrany tak přívodu startéra ,leda žeby ta moje chladnička měla jiné zapojení ale nedávno jsem termostat proklemoval a nešlo tam napětí tky tak už nevím ,nakonec to vypadá na snad uhořelý drát/line/ co vede od termostatu dolů jinak to nevidím.
Blbost když /line/odpojím od termistoru tak tam napětí mezi vstupem ochrany je ale když to zapojím tak ne.Ještě mě napadá poslední myšlenka že ta fáze z termostatu je jaksi slabá a po připojení na termistor to spadne na nulu ,co tak extra připojit line na ten termistor abych obešel termostat ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 16:47    Předmět: Citovat

Takhle ne. Raději bych to svěřil nějakému elektrikáři, který rozumí chladničkám.
Kdybys měl vadnou ochranu, nerozběhneš motor překlenutím pozistoru, ne?
Na co by měla tepelná ochrana "ohřevnou spirálku"? Píšeš blbosti. Pardon
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 20:04    Předmět: Citovat

Dobrá zeptám se jinak ne tepelná spirálka to jsem se zase špatně vyjádřil asi pokud jsem to tak napsal ale je tam nějaké vinutí v té ochraně ne aspon podle zapojení na schématu to tak vypadá ne ?
Kompresor jinak po překlemu běží ,ochrana je ok jak píšeš a ten startér jsem vyměnil za nový a stále žádná známka života kromě motoru snad jen 3 věci .
Zavolat servis ?No to už raději koupím novou ledničku protože to vyjde téměř myslím nastejno při vší úctě k tobě jakožto snaživého odborníka poradit mi.
Zeptám se ještě jednou jsou jiná odlišná zapojení než to co jsem poslal linkem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 20:21    Předmět: Citovat

Ano, existují jiné způsoby, jak roztočit ledničkové kompresory. V podstatě jde o způsob, jak posouvat fázi pro rozběhové vinutí. V některých případech se používá kromě pozistoru (nebo relé) ještě rozběhový kondenzátor, popř. "běhový" kondenzátor.
To tvoje schema je principiální, používané v minulosti, kdy se místo pozistoru (moderní polovodičová technologie, tzv. bezkontaktní) používalo proudové relé s vinutím zapojeným do série s hlavním vinutím motoru.
No a pak jsou ještě kompresory s pohonem BLDC, ale to je jiná liga...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 20:30    Předmět: Citovat

Ok děkuji za sdělení ano takže bych potřeboval vidět nějaké to zapojení mé ledničky tz. s tím termistor startérem.
Mohl bys mi prosímtě v tomto být nápomocný a poslat mi nějaký ten link tohoto zapojení ?Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 20:40    Předmět: Citovat

Lepší by bylo, kdyby sis nakreslil (a ujasnil) schema té tvojí ledničky. Jiné schema je ti houby platné, tvůj problém neřeší.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st červen 12 2019, 21:16    Předmět: Citovat

Moc se v tom rýpeš: Ten obvod je velice jednoduchý a pokud jej nechápeš, nebo nerozumíš tomu, jak funguje asynchronní motor, nemáš šanci s tím nic udělat.
Jak asynchronní motor funguje si zjisti na Wikipedii - je to na delší psaní a to se mi nechce. Připomínám jen, že pro provoz v ledničkovým kompresoru se používá ten "nejmizernější" způsob, jak docílit rozběh jednofázovýho asynchronního motoru (malej kroutící moment) a proto je nutná asistence nadproudové ochrany - třeba kvůli krátkodobým výpadkům napájení vlivem výpadku sítě.. Běžící motor už pomocnou fázi nepotřebuje, takže se může vypnout. U lednice se to buď děje proudovým relé (což není Tvůj případ), který spíná při určitým proudu a odpadá při poklesu pod určitou velikost. Cívkou relé prochází proud jdoucí hlavním vinutím, kontakty spínají proud do pomocnýho vinutí. Aby se ušetřilo za měď a za mechaniku relé, používá se několika příspěvky výše popsaný termistorový rozběh (použito v Tvé lednici). Časová konstanta "vypnutí" proudu do pomocnýho vinutí je dána konstrukcí termistoru a je zvolena tak, že se kompresor bezpečně rozběhne. Toť celý.
Takže zapojení bude takový, že máš pracovní vinutí natvrdo připojený dejme tomu na fázi, a pomocný přes termistor. Druhý konce vinutí jsou spolu už uvnitř kompresoru spojeny a vyvedený jako společný vývod. Na ten je zapojena nadproudová ochrana a ta "končí" na nuláku. Na začátku a nebo na konci je vřazen termostat, který musí přerušovat přívod proudu do celýho kompresoru. Pokud jsi si jistej, že je vše zapojený v pořádku, že jsi startér nahradil správným tipem a přesto Ti kompresor nenaběhne jinak, než krátkodobým zkratem svorek startéru, je kompresor přidřený. Takže ledničko sbohem a šáteček..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 5:56    Předmět: Citovat

Děkuji ti za smysluplnou odpověd a popis systému který je právě pro svou jednoduchost pro mě o to víc lákající si to opravit svépomocně ,tu tvou možnou diagnozu me ledničky už ted dává přece jen nějaký smysl a proto jsem se chtěl vyvarovat volání servisáka protože např. ten motor pokud je jak uvádíš nejspíše podle toho jak poisuješ /přidřený/ tak oprava či výměna motoru samotného nepřichází v úvahu jelikož stojí jak jsem zjistil 2x tolik jako nová lednička ,no a s ohledem na to že jsem za ní dal přítelkyni 1000,- tak je to ještě v normě.
Nevěděl jsem a nenapadlo mě ani náhodou že motor může být nějak přidřený když se dá nahodit tou klemou a běží ale jak se ukazuje a tvoje zkušenost tomu napovídá je to asi dost pravděpodobné.
Byl jsem v přesvědčení podle i dalších příspěvků zde že pokud se dá klemou motor nahodit pak je kompresor v pořádku což asi tak nyní po tomto tvém sdělení není a nemusí být pravda.
Takže jinými slovy se to celé dá možná vysvětlit proč napětí z termostatu na vstupu termistor startéru je pouze při odpojeném stavu před termistorem a pokud to na něj připojím napětí zmizne což muže být příčinou toho že bud to ta ochrana zablokuje nebo to má na starosti samotný termistor v tom jediném ale i tak nemám stále dost jasno protože to by v daném případě pak mělo jít do zkratu a přinejmenším spíš vyhodit jisič ne ?
No a další neznámou je pro mě pak důvod /příčina/samotného přidření pokud se tak stalo Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 7:51    Předmět: Citovat

Dej tam klešťák a změříš kolik bere kompresor a hned uvidíš zda je přidřený. Hlučnější být může už tím převozem, motor je na třech pružinách třeba se něco uvnitř uvolnilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 9:04    Předmět: Citovat

Takže po zapnutí na měřáku spotřeby to po bral motor po nakopnutí asi po dobu 10-15 sec. cca 13 W a pak to skočilo na 70 W toliko k té spotřebě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 9:52    Předmět: Citovat

To je nějaké kravina. Kompresor při startu má tak kolem 600W,pak cca 80W záleží co je tam za kompresor. Tak těch 70W by odpovídalo,to vypadá že není přidřený. Já bych to neřešil,prostě ho nech běžet,jestli si myslíš že se přidírá tak ať se zadře. Stejně s tím nic neuděláš. Co má shořet ať shoří Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 10:10    Předmět: Citovat

JJ jinými slovy také co shoří neshnije ok no sledoval jsem to v přítmí tak jsem to špatně postřehnul ano po nynějším opakovaném měření je tomu tak jak píše z počátku cca kole 700W pak to spadlo na cca 75 W po dalších 5 min. to stouplo na cca 100 W takže je to chování provozuschopného motoru bez zadření ???Respektive jak se to dá ještě jinak zjistit zda je přidřený ? Tak či onak by to ale nemělo teda tedy bránit tomu aby se to rizjelo už samo s tím termistorem ne ?
A jak mi tu někdo radi at ji klemou zapnu a počkám až ji termostat vypne je dle mě blbost protože to nejde jelikož jede motor po klemě bez termostatu .
Další otázkou je jak dlouho mám ledničku zapnutou v tomto režimu nechat běžet ?Na cca 105 W se ten odběr jakoby ustálil a chladí výparní naopak logicky váměník vzadu dost teplý /horký/ což by mělo být ok ne ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červen 13 2019, 10:47    Předmět: Citovat

Po asi 1 hod.provozu lednička chladí a spotřeba z max. cca110 W padá ,nyní je na 96W.Je možné ta vyšší hlučnost tím procesem namražování to jsem nezjištoval ale až na ten vyřazený termostat to zatím stále šlape ok.
Co je pak ale příčinou /nefunkce / ledničky když ji zapojím jak má být stále nevím a je mi záhadou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund