Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava PC 350W zdroje řízeného SDG xxxx?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Saxhw



Založen: May 01, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st květen 01 2019, 10:36    Předmět: Oprava PC 350W zdroje řízeného SDG xxxx? Citovat

Mám tu zdroj Thermal master TM-350-PSSP-F1, na první pohled nic zvlastního běžný PC zdroj s pasivním PFC (tlumivka).
Zdroj řídí na sekundaru IC DIL16 s označením 11213 SDC 2008.
K obvodu se mi nepodařilo dohledat žádné info, není to přímá kopie TL494,ale bude to něco dost podobného.
V každém případě standby zdroj +5V je funkční a napájí i obvod SDC , pokud uzmeni PS-ON začne obvod na dvou vytupech generovaty PWM, stejně jako TL494 i když jde o jine vystupy. Tyto dva výsupy hybou dvěma NPN tranzisory a ty přes oddělovací trafo dvěma vykonovými NPN MJE13009 na primaru.

takže
- uzemním Ps-ON
- na SDC se na dvou vystupech objevi PWM , zkontrolováno osciloskopem
- oba malé NPN na sekundaru řízené PWM funguji a spinají vyšší napětí z standby zdroje na svých vinutích sekundaru budícího trafa zkonrolováno osciloskopem.
- oba NPN MJE13009 jsou OK okolo každého jsou dva odpory a celekm tři diody s jednim maly elitem, vše zkontrolováno , stejne tak jsem zkontroloval samotné malé trafo a vše OK

Nicnéně i když SDC PWM generuje tak zdroj nenaběhne na sekundru nenajiždé napětí přes hlavní vykonové trafo a SDC ani nestopne generování PWM protože zdroj nenaběhl.
nemm po ruce oddělovací trafo a tak nemoh osciloskopem měřit na primaru a tak mi tak nějak dochzí fantaize kde by mohl byt problém, C na primaru sice nejsou 100%, ale maji slušné ESR a cca 70% jmenovité kapacity.

1. Napadá někoho kde hledat problém?
2. Datasheet k řídícímu IC?
označeni je
11213
SDC 2008
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2019, 11:42    Předmět: Citovat

nieje tam aktivna nadprudova poistka - nejaky tyristor ktory blokuje budenie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st květen 01 2019, 11:49    Předmět: Citovat

Tyristor som v PC zdroji este nevidel.

Ked tranzsistory spinaju a na vystupoch nie je ziadne napatie, tak musi byt nieco niekde prerusene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st květen 01 2019, 12:12    Předmět: Citovat

mas pravdu, pouziva sa zapojenie z tranzistorov vo funkcii tyristora - skratka pri nadprude skratne budenie a drzi az do vypnutia napajania.
spinaju aj hlavne tranzistory? - ak ano tak potom ako pises , je nieco prerusene
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: st květen 01 2019, 12:51    Předmět: Citovat

AT2008 nepasuje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saxhw



Založen: May 01, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá květen 03 2019, 13:44    Předmět: Citovat

Ano to bude ono minimálně podle polohy napajeni , země a dvou PWM výstupu to sedi.

Takže, pokud to je AT2008
Stanadby zdroj má pouze jeden sekundár na kterém vyrabi +5V, zcela přesně v tomto případě je na něm 5,2V
Toto napětí napájí AT2008 a přes malou diodu asi 1N4148 a 100 Ohm odpor střed budícího transformátoru, konce dvou budících vinutí na budícím tr. pak přizemnuje podle PWM z AT2008 dvojce NPN tranzistorů.

Pokud přizemním PW-On na zdroji, předpokladam, že je to REM 9 na AT2008, ale neověřoval jsem to objevi se na PWM C1 a C2 PWM se střidou 50/50 , které řídí dvojci NPN u budícího trafa a ty začnou přes diodu asi 1N4148 přizemnvoat konce budícího trafa. Tato informce se přes řídící tr. dostane na primar a vysledkem je že na sekundaru na +12V napěřím +0,98V.
Čili dvojce velkých NPN na primaru se nějak otevírá.
První co mě napadlo. je nedosttečné buzení , u klasických zdrojů s TL491 ma pomocny zdroj dva sekundary jednu +5V pro 5V stb a druhou vyssí typicky, pokud si vybavim, 8-12V pro napájení budícího transformátoru, ale zde je to jinak a budící trafo je buzeno typicky +4,4V (5 - ztrata na jedné diodě) a buzeni by tak melo byt OK změřeno 4,45V na 100Ohm odporu.
Zaráži mě, že PWM je na vystupech přítomno trvale, očekával bych, že toto se bude dit jen po čas softstartu a pokud na výstupech v nějakém čase není požadovane napěti, tak IC PWM výstupy vypne.

Zkrátka zatím je to stále záhada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá květen 03 2019, 15:40    Předmět: Citovat

Trochu si se upsal s označením obvodu, patrně mělo by být TL 494 a jeho napájení ze stb zdroje je různé,podle okolností zapojení. (ATX zdroj).Obvod 494 pro svou funkci potřebuje min. 7V až po max asi 40V . Napětí po naběhnutí zdroje, na 12.nožičce obvodu mívá kolem 26V zhruba.
omluva za ot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 03 2019, 22:43    Předmět: Citovat

Jestli to má na primáru topologii jako tenhle zdroj tak se koukní na kapacitu C3 a zkontroluj připojení C3 přes obě trafa na střed obou výkoňáků. C3 jsem už měl bez kapacity ve více zdrojích a přerušený budící trafo taky. Chování podobný co píšeš. Taky zkontroluj jestli jsi to už neudělal C1 a C2 a jejich odporový dělič.

to milouš2: snad umí číst, co je na tom budícím švábu napsaný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saxhw



Založen: May 01, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so květen 04 2019, 15:10    Předmět: Citovat

C3 jsem také podezříval, ale jelikož jsem snad nikdy neviděl odešlý tento typ C v tomto zapojení tak jsem ho nekontroloval, nyní jsem ho vynadall a přeměřil, podle značení by měl mít 2,2uF a má je přesně, ESR bylo na 10kHz neměřitelné, v každém případě C3 je v pořádku.
C1a C2 jsem kontroloval viz provni příspevek kapacita cca 70% jemenovite ESR ujde, R1 a R2 jsou snad jen vybijeci odpory, které maji vybit C1/C2 a zdroj samotný by měl fungovat i bez nich nebo se pletu?
Na odkazovanem schématku zdroje řízeném 2003 je znazorněn tvar pulsu na PWM výstupech řídícího IC. 34us a střída vyrazně jiná než 50/50. I ja sam bych čekal, že min ve stádiu kdy zdroj najždí a není řízen chybovým zesilovačem bude střida vyrazne jina než 50/50 a to proto, aby se tranzistory otevřely jen na krátký čas.
U toho mého je, ale střída 50/50 tedy cca 15us/15us, což mi příjde divné strejně jako že je tento signal přítomen trvale, ono to pak vypada jako by zdroj fungoval, ale funguje jen tak, že na vystupu +12V je cca 900mV a na ostatrních odpovídající cca 12 menší napěti.
Ze zoufalosti ve snaze odhalti nějaký zkrat na sekundaru, který prostě nevidím a ohmetrem se neda změřit jsem na jednotlivé vystupní větve přivedl jejich jmenovité napětí a zkontroloval proud, vše OK a odběr odpovidal zatezovacím odporum a u +12V + větráku, který to také napají

citace:
to milouš2: snad umí číst, co je na tom budícím švábu napsaný.

Čist umim, ale při psani jsem se na numerické klavesnici uklepl a tak bylo v jednom příspěvku místo TL494 TL491
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 04 2019, 19:51    Předmět: Citovat

Saxhw napsal(a):
R1 a R2 jsou snad jen vybijeci odpory, které maji vybit C1/C2 a zdroj samotný by měl fungovat i bez nich nebo se pletu?

Měl jsem jeden zdroj, kde nebyla z výroby osazená propojka k jednomu z těch paralelních odporů. Zdroj makal, ale tak po roce, dvou začal vypadávat a pokaždý byl nafouklej jeden z elytů, skoro bez kapacity. Všiml jsem si toho až při druhý výměně. Takže tam nejsou jen pro vybíjení při vypnutí zdroje. Wink
Tenhle "combo" řídící šváb je trochu problém že hlídá všechna napětí v sobě. U starých zdrojů na to byla obvikle samosatná LM339 a její výstup se dal pošlechtit tak aby se dalo zjistit, jestli je to výkonovou částí zdroje, nebo hlídáním napětí. Asi budeš muset změřit vše pasivní kolem toho řídícího švába. Z těch asi 50 PC zdrojů, co jsem kdy měl na stole, řídící šváb nebyl nikdy vadnej.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne so květen 04 2019, 20:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 04 2019, 20:13    Předmět: Citovat

Odpory pomahaju rovnomernemu rozdeleniu napatia medzi elyty. V tomto pripade by som v nich chybu nehladal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2019, 7:34    Předmět: Citovat

Skús pozrieť na nete SDC2921.


sdc.gif
 Komentář:
 Velikost:  22.15 kB
 Zobrazeno:  84 krát

sdc.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saxhw



Založen: May 01, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne květen 05 2019, 15:33    Předmět: Citovat

SDG2921 bude asi jine značení AT2008, v každém případě je k tomu čitelnější datasheet, po te co jsem odstanil hesla jako Confidental je to sice stále parodie na datasheet, ale lepší než nic nebo to co jsem našel k 2008.
"Zneužil" jsem zaslaný obrázek a dopsal k němu hodnoty součástek v tom mem zdroji, na první pohled to vypada jako OK i když se v detailech zapojeni liší.

Na druhém obr. je vnitřní schema obvodu.
Pokud to správně chápu tak v mem případě na vstupech +3,3V,+5V +12V je rozhodně nižší než jemnovité napětí, čili po 280ms musí UVP se zpoždovačem 280ms na OR hradle u CT vystupu nahodit UVP a tim by měly výstupy přestat generovat PWM. Otázkou je co je R vystup OSCilatoru, ten by mohl teoriticky stále dokola OVP a celý obvod resetovat pak by se to mohlo chovat jak se mi to chová tedy kmitá to stále?



SDG2921.png
 Komentář:
 Velikost:  58.16 kB
 Zobrazeno:  80 krát

SDG2921.png



2921I.png
 Komentář:
 Velikost:  60.55 kB
 Zobrazeno:  79 krát

2921I.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saxhw



Založen: May 01, 2019
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 20:22    Předmět: Citovat

Tak jsem obětoval dnešní pauzu na oběd a provedl skoro totální delaboraci zdroje. Vypájel jsem oba chladič včetně polovodičů, všechny elektrolyty jak na primářů tak sekundáru , čistě proto abych pořádně viděl na DPS a někde nepřehlédl něco co projektant umístil pod něco jiné. Pokud vynechám pomocný STB zdroj tak na desce zbyly indukce, transformátory, řídící IC a drobotina kolem něj.
Objevil jsem sice par drobných odporu, které se krčily pod elity na sekundaru, ale jsou OK. Ze zoufalosti jsem znovu překontroloval
- diody na chladiči diod OK
- oba NPN MJE13009 OK
- všechny elity C i ESR OK
- diody, které jsou na DSP v -12V OK
- oba NPN a diody u budícího TR OK
- zatěžovací odpory na sekund. OK

Nicmně o zkompletování stále stejné, tedy tentokrát je po zapnutí na vystupu +12V cca 700mV.

Hmota zdá se stále vítězí nad duchem, jediné co jsem zatím nezkontroloval jsou malé R okoli řídícího IC a řídící IC samotny, plus je zde možný mezizávitový zkrat na tr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17509
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 21:56    Předmět: Citovat

Hoď to po psoj, projebeš na tom kupu času. Podobnej zdroj stojí pár stovek. Před dvěma lety jsem pro někoho opravoval asi 15 zdrojů a zadání bylo, že pokud by oprava trvala dýl než půl hodiny, mám to vyhodit. Takže se v podstatě měnily jen nafouklý elyty.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund