Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak brát hodnoty piezo holé a piezoreproduktoru?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 9:30    Předmět: Jak brát hodnoty piezo holé a piezoreproduktoru? Citovat

Piezoreproduktor, no považovat asi není dobré. Má hodnoty příkon 75 / 150 W, kmitočet 5-20 kHz, citlivost 95 dB nebo v ame 2-20kHz 90dB , jenže holé piezo má třeba 4kHz a +-kolem? Různě ohm a ty kHz. Takže i není jasné, proč ten reproduktor má rozsah, ale ty holé jen jeden kmitočet? Jen nějak se v tom nemohu vyznat, jak je možné, že reproktoru mají rozsah a holé jen jeden?

Abych nezakládal nové.
Tak se mi nezdá zapojení jedno shit reprobedny. Výškové nic nemá a středové kondenzátor s rezistorem (viz.obrázek). Většina zapojení na netu dávají rezistor cca 10-33ohm před piezoreproduktor.



Reprobedna_zap.jpg
 Komentář:
 Velikost:  25.06 kB
 Zobrazeno:  141 krát

Reprobedna_zap.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 9:40    Předmět: Citovat

tady je kondenzátor s rezistorem, ty piezo na středech.


IMG_20190319_161247.jpg
 Komentář:
 Velikost:  103.9 kB
 Zobrazeno:  126 krát

IMG_20190319_161247.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 9:41    Předmět: Citovat

druhý pohled


IMG_20190319_161358.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.76 kB
 Zobrazeno:  129 krát

IMG_20190319_161358.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 11:02    Předmět: Citovat

Pošli link na ty konkrétní pieza s malým kmitočtovým rozsahem.
Myslím, že sis tam připletl samovybuzující pieza, která běží na jedné frekvenci.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 11:24    Předmět: Citovat

http://www.s-hobby.cz/elektronika/_188-piezo-hole-4khz-27x0-43-mm-90db-10cm.htm

https://www.gme.cz/kbi-1541

https://www.gme.cz/kbi-2734

https://www.gme.cz/kbi-2038f
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 11:26    Předmět: Citovat

http://www.s-hobby.cz/elektronika/_14175-vyskovy-piezoreproduktor-85x85mm.htm

http://www.s-hobby.cz/elektronika/_36971-vyskovy-piezoreproduktor-tw35g-.htm

https://www.ame.cz/Elektronika/Reproduktory-mikrofony-sluchatka/Reproduktory-znacky-SAL/vyskove/Reproduktor-SAL-KHS105A-_d153430_10699.aspx

https://www.ame.cz/Elektronika/Reproduktory-mikrofony-sluchatka/Reproduktory-znacky-SAL/vyskove/Reproduktor-SAL-KHS110-_d153446_10699.aspx
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 11:46    Předmět: Citovat

JO, ale to není pracovní frekvence, ale rezonanční.
I ta pizea, která máš na mysli, budou hrát v nějakém pásmu, řekněme někde mezi 1 kHz až 15 kHz.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 15:10    Předmět: Citovat

tam bude klasický vejškáč a piezo na tvrdo. To klidně odpoj. Holý piezo potřebuje dost vysoký napětí a to ještě strmýho průběhu, aby bylo vůbec slyšet. Ty pieza srali do "jezevců" a podle mě tam působili spíš jen jako kondenzátory o kapacitě pár desítek nF. Pieza ve funkci výškáče se budí vyšším napětím, než dynamiky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 16:27    Předmět: Citovat

Artabane, u piezoměničů pro reprosoustavy je to úplně jinak.
Opravdu hrají, některá i s nemalou char. citlivostí, jen mají prostě hrozně nepříjemně zabarvený "piezozvuk"Very Happy
Speciálně drivery, podobné dynamickým 1" mají ve spojení s hornou nemalý akustický výkon, ale s otřesným zabarvením.
Ty natvrdo připojované dost trpí na průrazy do tvrdého zkratu, proto se jim dává do série odpor od 10 do asi 22R/5W, někdy i kondenzátor stovek nF.
Jsou ale i solidnější výrobci těchto levných výškových měničů, u nás se ale neprodávají a SAL k nim rozhodně nepatří. Naopak, SAL jsou jedny z největších šrotů, na jaké tady lze narazit.
Na jedné půdě mám "ve správě" sedm opravdu slušných a přitom levných piezotweeterů, živených přes zesilovač UZ signálem z plašiče Deramax.
Jsou zatraceně účinné i v UZ pásmu asi do 25kHz, bez vypnutí té soustavy se tam nedá vkročit. Je cítit tlak v uších a pokud se hýbeš, tak díky všelijakým odrazům máš pocit v uších jako při tinnitu - přitom je tam v akustickém pásmu ticho jak v hrobě..
Teď zrovna si nevzpomenu na značku těch piez, ale je to rejžácká firma, co dělá opravdu věrné a docela dobré kopie kdysi vyhlášených piezotweeterů a malých horen Motorola.
Stály necelých 170,-Kč/ks a od instalace systému tam už nevkročilo žádné zvíře Very Happy

P.S.:
Nepokládám za rozumné vážněji se zabývat bednami, které mají pieza nejen na výškách, ale dokonce i na "středech".
Ony to středy ani nejsou, spíš zdvojené výšky. Ty krystaly už z principu nejsou schopny "zahrát" nic pod asi 6-7kHz a to i se zvukovodem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 10:09    Předmět: Citovat

Mám takovou otázku, už jsem tu psal o těch reprobednách, které nestojí za nic, no v uvozovkách. Ty piezo bych vyhodil a navrch bych udělal novou bedýnku s normálními reproduktory. Sice mi je jasné, jaký ohmy a jaké watty celkem. Ale je tu, že nevím jaké hodnoty mají ty basové a jak je jisté tak ani prodejce, to neví, samozřejmě neodpovídá.
bedny jsou Malone, ale stejný shit
https://www.electronic-star.cz/Ozvuceni/PW-2222-MKII-pasivni-PA-reproduktor-1000-W.html
a ten reproduktor je
https://www.electronic-star.cz/Ozvuceni/Reproduktory/Nahradni-dily-pro-reproduktory/Nahradni-dil-na-Malone-reproduktor-30-cm-subwoofer.html?price=799.00&lb=luigisbox&filterCategoryPathROOT=prod_10005742

Zesilovač mám Ibiza AMP - 1000 DJ PA koncový zesilovač 1600W MOSFET

Zapojení uvnitř jsem už uváděl na začátku a i piezo, co tam mají.

Myslel jsem původně, že bych použil nějaký z těchto reproduktorů na středy a výšky a udělal k tomu vyhýbky na pásma.

https://www.hadex.cz/q356-repro-168mm-65-stredovy-8ohm---200w-peak--100w-rms-150hz-12khz/

https://www.ame.cz/Elektronika/Reproduktory-mikrofony-sluchatka/Reproduktory-znacky-SAL/vyskove/Reproduktor-SAL-DP10-8ohm-150W-d169551

Právě nevím jaké hodnoty použít. jestli brát Wattáž jako byli pieza ,nebo jestli se u dynamiky- cívek bere jinak?

Nebo na středy a výšky se dávájí slabší reproduktory nežli na basy? Co se týče příkonu? Jasně, že by zesilovač vs reprobedny mělo být repro 0,75 z výkonu zesilovače. I zapojení reproduktoru jsem prošel, jenže mi nějak není jasné jak je to pak s v té reprobedně ohledně reproduktoru. Vím, jak se počítá celá bedna včetně zapojení, ale není mi jasné jak s touto bednou to udělat ohledně těch jiných reproduktorů. A jestli se dá zjistit jaké mohou být hodnoty těch basových, když jsou úplně bez ničeho. Jak jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 11:51    Předmět: Citovat

Začal bych nákupem normálních reprobeden a normálních zesilovačů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: st červenec 28 2021, 19:25    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Začal bych nákupem normálních reprobeden a normálních zesilovačů.

Děkuji, ale to už je pozdě s tím nakupem. No to původně jsem chtěl, ale stalo se, že by mi dodali jen jednu bednu adruhou za 1/2 roku, tak to by tehdy pro mě nebylo. Záměr byl také si postavit, ale pak cena udělala své.
Jenže teď nežli něco dalšího kupovat spíš chci vyřešit, co je.
To jsem mohl udělat, když nic nebylokoupeno. No kolčega, má Uher a Repro Eminence, a také je teď včudu s tím, už také nehraje. A to mělo být dobré. Měl to přímo od zvukaře, co dělá profesně a i opravuje. Ale za ním nechci jít, když bych to třeba mohl vyřešit normálně. Stačila by správná informace, abych se mohl chytnout.
Tak teď potřebuji spíš vyřešit, co je.
Jestli je to možné tak to udělat, jak jsem psal, nebo ne. basové jsou v pohodě, ale ty středové s výškama. Resp. nejvíc mě asi bolí na tom ty středové.
Ono nic extra nemá cenu kupovat, protože reprák za 11tis, když pak nějaký šmejd zničil. Tak proč pro takové stále kupovat. Na poslední akci jsme přišli i o další věci,, když ty umělci na podiu, klidně rozbijí micrec za šílnené prachy, tak pak děkuji. Tak proto i chci zprovoznit toto. Jinak nám půjčí jeden zvukař, co toho má moc, jenže půjčovat, nemá cenu, to jen, když je nějaká akce, kde jsou normální lidi. Ale kde jsou takový, že se něco těžko uhlídá, tak raději mít nějaký šmjd na kterém tolik nezáleží.
Nic jiného nepotřebuji nežli tyto zprovoznit a jestli ty repráky příkonem jsou akorát nebo jak se to má posoudit vůči piezům. nebo jestli příkonem slabší dát?

Ono je i otázka, co je to normální a pak tím pádem nenormální. Je to jako říci o lidech. kdo je normální a kdo není? Jak se to pozná, když člověk koukne na nějaké stránky, tak zjistí, že může být vše naopak i. Představa třeba 100lidí může být každého jiná.

Tak třeba, dost lidí, třeba je májí tyhle reprobedny, jen nevím, co mají za zesík u toho a všichni si je chválí, nemají problém a jen já mám hned od začátku nějaké problémy. Sice se už něco přidalo na ty pieza, ale není to ono. Tak bych raději to zkusil překopat a na těch středech a popř. výškách. Jen už doufám, že se k něčemu dohrabu. A nebudu stále na tom samém, co už se ví dobu.A ví více lidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 7:43    Předmět: Citovat

A chceš pár dobrých rad od identity, co se okolo zvuku, beden a zesilovačů motá skoro půl století?

Ten zesilovač - je to tento, na obrázkách?



predek.jpg
 Komentář:
 Velikost:  24.35 kB
 Zobrazeno:  80 krát

predek.jpg



zadek prikon.jpg
 Komentář:
 Velikost:  23.86 kB
 Zobrazeno:  86 krát

zadek prikon.jpg



hovna uvnitr.jpg
 Komentář:
 Velikost:  52.05 kB
 Zobrazeno:  91 krát

hovna uvnitr.jpg



hovna zblizka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  194.15 kB
 Zobrazeno:  95 krát

hovna zblizka.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Klob1



Založen: Mar 18, 2014
Příspěvky: 320

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 9:45    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
A chceš pár dobrých rad od identity, co se okolo zvuku, beden a zesilovačů motá skoro půl století?

Ten zesilovač - je to tento, na obrázkách?


Vevnitř jsem nebyl, ale ten venek je to ono.
Ten tak dává max 300W. Ostatní hodnoty jsou na nic.

Ostatně více mě spíš než ten zesilovač, zajímají ty reproduktory, co a jak. A jestli je to možné tamty použít. Pokud ty hodnoty budou dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt červenec 29 2021, 11:28    Předmět: Citovat

A co tím míníš ozvučovat? Celá ta sestava je dobrá tak na vyhrávání při kalbě v pergole nebo v garáži.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund