Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Kvarteto
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 16:55    Předmět: Tesla Kvarteto Citovat

Zdravím,

pořídil jsem si toto staré elektronkové radio (první s příjmem VKV) s cílem ho opravit (hlavně mi jde o příjem VKV).

Nemám s renovacemi větší zkušenosti, základní elektrotechnické vzdělání ale mám a na internetu jsem si něco nastudoval.

Stáhnul jsem si kompletní servisní manual, rádio vyprášil, povyměňoval pár "hovňáků" (zatím ne všechny, viz dále), pořídil si od flajzara CCIR/OIRT konvertor (mám ho rozchozený, otestované na jiném rádiu s OIRT normou), atd...

Nicméně dostal jsem se do slepé uličky a budu potřebovat rady zkušenějších:

- rádio je ve stavu, že konec funguje skvěle, když připojím místo přenosky mp3 přehrávač, rádio krásně a hlasitě hraje. Mám tam původní selen a zdá se, že funguje. Je pravda, že bez signálu dost brumí, ale to jsem zatím neřešil (nevím jeslti to není vlastnost). Všechny elektronky žhaví a vypadají na oko normálně.

- AM taky "nějak" funguje. Zde je to už podivnější. Na SV s feritovou anténou jsem původně naladil jenom jednu stanici velmi potichu (ČRo 2). S externí anténou (natažený drát v místnosti + zemnění na kolík zásuvky, bohužel v dílně nic lepšího nevymyslím, pak bude rádio provozováno jinde) byla hlasitost vyšší s velkým rušením elektrické sítě (logické). S externí anténou se mi podařilo slabě naladit i jednu stanici na DV a jednu na KV a na SV ještě nějaké poláky. S externí anténou na nejsilnější stanici na SV (ČRo 2) reaguje trochu i magické oko (bylo třeba vyměnit M64).

a zde je první záhada. Někdy - naprosto náhodně - se mi podařilo, že to na feritku hrálo hlasitě (jinak to hraje sotva slyšitelně). Prvně jsem si myslel, že výměna kondíku zabrala, ale bylo to naprosto náhodné a hlavně to není ani trvanlivé. Po nějaké době rádio zase zeslábne. Přišel jsem na to ale, jak onen stav obnovit - stačí přiložit zapnutý hrot trafopáječky na vývody feritové antény (podobně se zachoval i červený (400V?) drát na EM81) a rádio zase na čas ožije (do 15 minut zase zeslábne) - určitě to není studeňákem, nějak to rádio vybudí rušení z páječky. To je první věc, co se mi nelíbí. Podotýkám že problém s koncem to asi není, jako zesilovač to funguje stabilně a opravdu velmi hlasitě.

- FM je mrtvé úplně - nereaguje nijak na ladění VKV jednotky. Jako anténu jsem zkoušel ledasco, nakonec toto: http://www.retroraj.cz/shop/?zbozi=1996 (přes flajzar oirt/ccir konvertor).

Jednou za čas se z rádia začne ozývat "meluzína" - jakési lehké kvílení/šum, ale nemá na to vliv jakákoliv interakce s rádiem a brzo to zmizí, jinak je ticho, VKV jednotku jsem ještě neměl odvahu rozebírat, jen jsem odstranil jeden krycí plech a proměřil LCR metrem C30 (hovňák před výstupem jednotky) a vypadá ok. Zkusil jsem měnit/měřit kondenzátory/odpory po celé VKV cestě mimo jednotku (dle popisu v manuálu), ale nijak to nepomohlo. Usoudil jsem (asi mylně), že FM sdílí elektronky s AM (které předpokládám že nějak fungují) až na 6B32 a ECC85 a protože jsem zoufalý, objednal jsem náhradní - zatím nepřišly.

Je pravda, že jsem měl chvíli 6B32 a 6BC32 prohozené (pak samozřejmě nehrálo nic), tak nevím, zda jsem je nemohl poškodit. Už jsou elektronky správně.

Zde bych ale spíše rád poradil, co měřit, ať zjistím v které části rádia se signál ztrácí a podotýkám, že jsem bohužel v tomhle naprostý amatér. Osciloskopem ale disponuji. Pokud jde odhalit že je chyba třeba už ve VKV jednotce, rozeberu ji, ale rád bych se tomu vyhnul (vím že je tam třeba oscilátor, ale nevím jak ho změřit).

Jinak měřil jsem i čistil přepínač a zde problém nečekám, zda se že funguje.

- Vyměněné kondenzátory:

jediný opravdu proražený byl C46, na kterém to šlo vidět vizuálně, jiné jsem měnil pro jistotu hlavně kvůli tomu VKV, na LCR metru měly některé vyšší kapacitu (takže asi nějaký svod), ale na rádiu se po jejich výměně neprojevila žádná změna. Propípal jsme taky všechny kondíky proti vyloženě zkratu a kromě C46 jsem žádný neodhalil:

C24, C32, C37, C40, C46, C55, C65, C67, C75, C73, C78

LCR metrem jsem aspoň zkontroloval: C30, C43, C56, C83, C66

- Dokumentace zde:

http://nostalgyradio.cz/files/original/1454664779_93638.pdf

Děkuji za každou radu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19517
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 17:40    Předmět: Citovat

Bezhlavě měnit součástky, když neznáš příčinu potíží, je nesmysl.
Lupanec z trafopájky nebo jen dotyk hrotu má za následek průraz nevodivé vrstvičky na kontaktech přepínače nabo v patici některé elektronky.
Ty kontakty to chce vyčistit jako první. Studeňáky opravit hned potom. A teprve na základě meření v takto oživeném přístroji identifikovat další příčiny potíží, případně i vyměnit vadnou součástku.
Ale opakuji: měnit součástky, zejména kondenzátory v laděných obvodech je nesmysl: jako každá součástka mají nějaké výrobní tolerance a nejčastěji tou výměnou rozladíš souběh vstupního a oscilátorového obvodu. bude to vyžadovat doladění, ale kroutit jadýrky cívek a posouvat cívky po feritce, aniž bys přesně věděl, co děláš, to je cesta do kontejneru, protože to bez generátoru kmitočtů, přesného postupu ladění od výrobce a vf voltmetru to dohromady nedáš. Leda blbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 17:48    Předmět: Citovat

Snažím se zatím neměnit nic ladícího, ale jak píšu - nevyznám se. Nicméně zatím po mém zásahu je radio naladěné snad stejně. Vyměnit hovňáky se všude na fórech radilo a minimálně jeden proražený byl, takže bych se tomu stejně nevyhnul. Nicméně se slepým měněním kondenzátorů končím, protože sám vidím že to nikam nevede a ty nejhorší (popraskané, na LCR metru divné) jsou pryč.

Co se týče toho, že lupanec prorazí špatný kontakt, zkoušel jsem samozřejmě v tom "tichém stavu" pokývat všema elektronkama, několikrat procvakat vypínače a dokonce izolovanou paličkou poklepat na všechny součástky či rádiem jemně zatřást, ale nic z toho nezpůsobilo zvýšení hlasitosti (či jakoukoliv odezvu), až impulz do antény. Myslím si že se tím lupancem změní nějaká zpětná vazba, atd... netuším, nicméně nevypadá to na mechanickou závadu, ale kdo ví Smile. Zrovna tady bych se nedivil, že za to může nějaký náladový kondík / elektronka?

Co se týče měření, aspoň u toho FM bych byl vděčný za nějaké tipy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19517
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:19    Předmět: Citovat

Pouhé procvakání přepínačů pomůže obvykle jen na chvilku. Uvědom si, že jejich přechodový odpor se přičítá k ohmickému odporu cívek, které přepínají v laděných obvodech, a snižuje tím jejich jakost. S ní samozřejmě klesá i jakost laděných obvodů potažmo velikost nakmitaného napětí.
To platí i v obvodu osciůátoru. Ten kmitá, ale výstupní napětí může být tak malé, že směšovač nepracuje v oblasti optimální směšovací strmosti. O vstupním laděném obvodu, ať už je tvořený cívkou nebo feritkou, platí totéž.
Zkus plastovou tyčkou přitlačovat kontaktní pera k liště, co to udělá. A mázni každý kontakt zvlášť jemným štětečkem kapkou kontaktového oleje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:29    Předmět: Citovat

Nebožtík děda zásadně čistil kontakty na přepínacím karuselu Klasika (odkaz) provozovanýho léta v běžný obývací kuchyni, kde se denně topilo ve starým šporhéltu na uhlí, jenom štětečkem a obyčejným denaturákem ... Laughing Laughing Laughing


P.S. to by mně teda zajímalo, proč cenzor-filtr dylítuje i takový slovo, jako je "D E N A T U R Á K" .... To zas někdo vymejšlel závěrečným traktem zažívacího ústrojí, ne?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:35    Předmět: Citovat

Procvakání právě nepomohlo - to bylo to zvláštní. Přecvakal jsem několikrát rozsahy a pořád to hrálo slabě. Vypnul jsem, zapnul jsem. Hrálo slabě. Kopnul jsem páječkou, rádio se rozjelo... za 15 minut se zas zeslabí (bez toho aniž by se ho někdo dotknul, někdy to ale vyvolá projití kolem radia - chvilkové stínění vln?)

Nechám rádio stát, zapnu a hraje od začátku silně. Pak se po nějakém čase zeslabí.

Kontakty vypínačů jsem zatím nastříkal nějakým kontoxem (i patice elektronek), zkusím si s tím ještě pohrát (vatičkou do uší), ale kdyby to bylo kontaktem, čekal bych že se po přecvakání něco stane... ale ono ne. Jakmile se rádio rozhodne hrát slabě, pomůže jen čas, nebo páječka. Tlačit na péra něčím jsem zkoušel a nestalo se nic.

Víc mě ale trápí to FM, uvidíme jestli se něco změní až přijdou ty nové dvě elektronky. Samozřejmě tam ještě nějaká skrytá vada v tom přepínači být může, propípával jsem ho, ale na něco jsem mohl zapomenout, je tam těch přepínačů dost a přístup mizerný. Nicméně pak by to musel být nějaký fatální kontakt, který mi ušel, protože nenaskočí VKV nikdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:44    Předmět: Citovat

tento problém vyzerá, akoby sa saturovalo automatické vyrovnávanie citlivosti. Je EM 84 naplno vybudená (súvislý zelený pás) alebo ukazuje 2 rozostúpené prúžky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:54    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
P.S. to by mně teda zajímalo, proč cenzor-filtr dylítuje i takový slovo, jako je "D E N A T U R Á K" ....

Ten problém vznikl tak, že jisté slovo někdo nadužíval a systém má problém s češtinou a písmenem č. Těch pár písmen na konci Tě snad už napadne. Denaturovaný líh klidně projde.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:07    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger napsal(a):
tento problém vyzerá, akoby sa saturovalo automatické vyrovnávanie citlivosti. Je EM 84 naplno vybudená (súvislý zelený pás) alebo ukazuje 2 rozostúpené prúžky?


Je tam EM 81 a vypadá asi jako na tomhle obrázku (odfotit můžu až v pondělí):

http://www.jogis-roehrenbude.de/Roehren-Geschichtliches/Mag_Augen/Faecher/EM81-4.jpg - na feritce pořád takto bezezměny.

S tím že jemně se to změnilo s anténou jen na tu ČRo 2 (na feritce je to furt stejné, ať to hraje slabě či silně) a nebo při nějakém lupanci (ladící kondík trochu zlobí) - ale to jsem v diskuzích o magickém oku četl, že je asi běžné (že se vybudí jen u opravdu silné stanice).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:11    Předmět: Citovat

Tá Meluzína, ktorú ste počuli môže znamenať kmitanie buď vstupného zmiešavača alebo medzifrekvencie. Raz sa mi toto stalo a na vine bol malý zvitkový hovňák, ktorý zvonku nevyzeral poškodene, no po premeraní bol bez kapacity. Blokoval anódové napájanie na jednom s medzifrekvenčných rezonančných obvodov.
Práve to magické oko bude indikovať takúto osciláciu.


Naposledy upravil Ivan_Ryger dne pá duben 26 2019, 19:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:12    Předmět: Citovat

Malinko OT. Při čištění kontaktů u těchto starších strojů je potřeba před zapnutím nechat odpařit rozpouštědlo. Některé kontakty celkem jiskří,je tam někdy anodové napětí, a rádo to chytá plamenem. Osobní zkušenost.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.


Naposledy upravil pajosek2 dne pá duben 26 2019, 19:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:18    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger napsal(a):
Tá Meluzína, ktorú ste počuli môže znamenať kmitanie buď vstupného zmiešavača alebo medzifrekvencie. Raz sa mi toto stalo a na vine bol malý zvitkový hovňák, ktorý zvonku nevyzeral poškodene, no po premeraní bol bez kapacity. Blokoval anódové napájanie na jednom s medzifrekvenčných rezonančných obvodov.


Ok, proměřím LCR metrem všechny kondy co jsem neměřil kolem 6F31 a ECH81. Tam by se dalo odpíchnout. Vyměním teda jen ty s výrazně větší kapacitou / úplně mimo, ať to zbytečně dál nerozlaďuju (pokud je špatná nějaká keramika ve VKV jednotce, je to zlé, tu chci otevírat až úplně nakonec). Díky za tip.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1454
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:46    Předmět: Citovat

Měl jsem kdysi ten samý problém s talismanem. Stačilo pocvakat pájkou u antény rádia nebo rozsvítít, prostě jakýkoliv lupanec který se ozval z repráku a rádio se na chvíli rozehrálo naplno. Ale po chvíli zeslabovalo až na minimum. Byl vadný slídový postříbřený kondenzátor v mezifrekvenci. Ten lupanec stačil aby se opravil a po chvíli byl zase nevodivý....

Naposledy upravil MiraSt dne pá duben 26 2019, 22:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1411
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:50    Předmět: Citovat

Nechci vypadat jako úplný ťuhýk, ale odpojuješ měřené kondenzátory aspoň na jedné straně? Zkoušel jsi svůj LCR metr na prokazatelně dobrých kondenzátorech? Měříš aspoň orientačně u těch větších kondenzátorů ESR? Při repasi jednoho starého Siemense ze 30. let na U-lampách jsem se s výměnou kondenzátorů dost natrápil. Elektronky už nebyly v nejlepší kondici, majitel rádia nechtěl investovat do drahých nových, takže každý kondenzátor jsem se snažil zachovat. Stejně jsem musel několik kondenzátorů rozkuchat a nastrkat do nich kvalitní vnitřky ze zásob.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hfechs



Založen: Aug 06, 2011
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 20:03    Předmět: Citovat

Odpojuju (pokud to jde, v té VKV jednotce to nešlo, ale ten C30 ukazál LCR metr ok a dle schématu by to mělo být cajk i neodpojené (neměl nic paralelně)). ESR metr mám ten diodový od Zajíce, ale elyty tam skoro nejsou, takže jsem se spokojil s tím LRC - ano, na nových kondech ukazuje přesně. I některé staré byly dle něj v pořádku. Pokud mám použít i Zajícovo ESR, od jaké kapacity to má smysl? Teď jsem hlavně měnil hodnoty okolo 10 nF a míň.

Zatím mi jde o to to rádio zprovoznit, takže neřeším schovávání moderních součástek do starých, atd... ale samozřejmě staré součástky si uchovávám, třeba v budoucnu... prostě chci to rádio dobastlit aby hrálo a dávám mu šanci aby nebylo vyhozené do popelnice. Zas chtěl bych ať aspoň po odklopení zadního deklu vypadá dobře (při pohledu na elektronky), ale tu spodní stranu teď neřeším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund