Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rušičky rozhlasového vysílání
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 12:51    Předmět: Citovat

Nejbližší rušičku RFE jsme měli na vrchu Káčově u Mnichova Hradiště. Žblabunila na středních vlnách tak vydatně, že se vůbec nepamatuji, že by byl příjem RFE vůbec někdy možný. Když to v prosinci 1988 skončilo, tak jsme si oddechli, byla to úleva.

Časy a vládcové se změnili a za pár měsíců začali chlapci vysílat znovu. Tentokrát přímo program Svobodné Evropy. Ani nemuseli přelaďovat, jen změnili zdroj modulace.... Laughing

A na to jsem se právě chtěl zeptat, nevíte někdo jakým způsobem se vytvářel modulační rušící signál? Ať už ono zmíněné žblabunění na středních vlnách prokládané jakousi volačkou v morseovce, tak onen strojový rachot známý z krátkých vln. Byly ty zvuky vytvářeny elektronicky nebo elektromechanicky v jakémsi pochybném "znělkostroji"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1409
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 15:34    Předmět: Citovat

Já bych tohle téma moc nerozváděl, nepřítel naslouchá (jsme měli napsané na stanicích na vojně). Pak tu někdo napíše, že u kohosi doma viděl skoro kompletní vysílač z jedné blízké středovlnné rušičky i s nádherným klystronem a přilehlými stříbřenými cívkami a bude problém. Likvidace rušiček ale proběhla docela záhadným způsobem, prakticky se nedá dohledat jak. Kdysi jsem hledal informace pro připravovaný článek do AR a Vnitro mě odkázalo na Obranu, ti zase na Telekomunikace a ti zase zpět na Vnitro. Další kolečko jsem vzdal a článek s minimem informací napsal někdo jiný.
A jen pro pobavení - také jsem na ministersvu obrany sháněl servisní manuál k jednomu sovětskému přijímacímu zařízení, u kterého jsem svého času seděl na vojně, a které jsem si pořídil domů. Jejich písemná odpověď mě dostala do kolen - vše, co bylo po přezbrojení na západní techniku v ruštině bylo protokolárně zlikvidováno i proto, že už by tomu stejně nikdo nerozuměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 16:10    Předmět: Citovat

Podle pamětníka z padesátých let:

"Po naladění na příslušnou frekvenci jsme zapnuli tak zvaného cvrčka. To byl malý motorek z nějakého německého letadla. Byl spojený s kondenzátorem, který rozmítal nosnou vlnu rušeného rozhlasu."

Později se údajně používal různě směšovaný signál více elektronkových generátorů. Taky je zmínka o rušení využitím vlastní modulace rušené stanice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:00    Předmět: Citovat

No přesně.
A tohle dělali Češi Čechům, ze zápalem pro věc jim vlastním...
Místo toho, aby to nějakým způsobem šikovně zmodulovali, aby se to dalo snadněji odfiltrovat, tak se naopak snažili, aby to bylo co nejdůkladnější.
Někdy nebývám hrdý na to, že třebas jsem Moravák jak poleno, zároveň jsem také Čech.
A co vůbec pyskujete? Dyť ty inžinýři, co upravovali hloubětínské vysílače na tuhle "modulaci" a potom ty obsluhy a údržby taky přece dělali jen svoji práci!
Na hranicích psovodi se psy a nižší důstojníci se samopaly taky jenom dělali svou práci!
Kuva, koneckonců dyť i ten Himmler, Speer, Göring a mraky dalších taky jenom dělali to, zač byli z RSHA placený a dělali, co se po nich chtělo!
Tohle téma je taková trochu Pandořina...ne skříňka, ale kisna velká, jako prase...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31648
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:15    Předmět: Citovat

A eště je k tomu nutný připočíst, že naše KV rušičky nerušily jenom Svobodnou Evropu na našem území, ale taky pomocí ionosférickýho odrazu "pokrejvaly" rušicím signálem velký oblasti tehdejšího Sovětskýho svazu, čímž poskytovaly "soudružskou pomoc" tamějšímu režimu ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 19:15    Předmět: Citovat

A v literatuře se můžete setkat s rámovou anténou, jejíž autorství (ne princip, ale konkrétní provedení) je připisováno technikům z RFE a měla umožnit příjem pomocí nasměrování na minimální intenzitu rušivého signálu.

A TV vysílač Vraní vrch původně neměl být "vysílač užitečného signálu"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 634
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 21:53    Předmět: Citovat

To jirkati:

Myslím si, že příliš podléháš konspiračním teoriím. Rozhlasové vysílače prostě utajit nešly a pokud vím, tak se ani neutajovaly. Tajné ovšem bylo, co všechno se v těch objektech skrývá, jako ostatně všechno u spojů. Zaměstnanci spojů měli průkazky, které je opravňovaly ke vstupu jen do určitých druhů objektů. Museli také dodržovat mlčenlivost i sami mezi sebou navzájem. Je nanejvýše pravděpodobné, že mezi utajované objekty patřily i rušičky signálu zahraničního vysílání. Po Velké Sametové se v tisku veřejně psalo o tom, že některá radiokomunikační střediska zabývající se touto činností začala sloužit jako vykrývače stanic ČRo, některá pak byla zrušena. Někdy v roce 1994??? vznikla soukromá rodinná stanice Echo, které byla věnována bývalá středovlnná síť Radiožurnálu, na které také participovaly bývalé rušičky RFE. Stanice neutáhla nákladný proz AM vysílání a posléze, asi po dvou letech zkrachovala. Tím pádem se provoz této sítě zastavil. Rušení středovlnných vysílačů probíhalo ostatně až do nedávné doby, kdy byla středovlnná síť tak říkajíc ohlodána až na kost. Ale stále nějaké zbývají a dokonce nějaké vysílače malého výkonu přibyly (soukromá rádia), což je pro nás sběratele starých rádií dobře. V okolních státech jako v Rakousku, Německu či na Slovensku už AM vysílač nenajdete. Jsem v kontaktu se sběrateli v Německu, kteří nám středovlnné vysílání závidí, protože při oživování svých miláčků jsou odkázáni pouze na vlastní síly - modulátory nebo na zahraniční příjem v nočních hodinách.

Dá se tedy říci, že likvidace rušiček probíhala stejně záhadným postupem, jako privatizace a následná likvidace našeho elektronického průmyslu. Mimochodem, všimli jste si, že závody, které se zabývaly silnoproudou výrobou nebo nenesly název Tesla zůstaly? Např. Metra, Mesit, Elektropraga-ABB, OEZ, MEZ-Siemens? Středovlnné vysílání dnes nikoho nezajímá a pochybuju, že by někoho zajímalo, že někdo doma v obýváku přechovává bývalou rušičku, byť s klystronem a postříbřenými cívkami.

Ve snaze získat informace ses asi obracel na špatné zdroje. Jinou reakci bych ani neočekával. Tak do roku 2000 vlastně nikdo nevěděl, čí je a jestli ti může poskytnout informace, které dříve byly anebo ještě jsou tajné. Záleží totiž na tom, jestli z objektů byla sejmuta ochrana utajením. To odtajnění probíhalo ve větším měřítku právě až po r. 2000. Mohl jsi zkusitt obrátit se na České Radiokomunikace (ale to je právě tan případ), píšeš o Telekomunikacích, nebo přímo na RFE či Český rozhlas 6, ty měly o svých bývalých rušičkách určitě přehled a žádné služební tajemství je netížilo.

Co se týká informací o sovětské radiokomunikační technice, bylo je možno získat na ruských webech. Pro našince vybaveného pouze latinkou je takové hledání prakticky nemožné. Když jsem byl před podobný úkol postaven, požádal jsem o pomoc jednoho známého přistěhovavšího se z Velké Země. Pro něj byl teto úkol hračkou a všechny potřebné dokumentace mi vyhledal. Technickou dokumentaci k vojenské radiotechnice měl k dispozici také pan Drbal, který se zabýval jejím výprodejem.

Toť asi vše.


Naposledy upravil jirka5 dne so duben 27 2019, 9:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 22:23    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
a hlavně volá Londýn v neděli odpoledne diskotéku Johna (tuším )Calwey.


Řekl bych, že jsi to malinko popletl. V neděli odpoledne byla "Diskotéka Jacka Allena", což byl nick českýho hudebního skladatele Karla Janovického působícího v hudební redakci BBC pro východ. Něco jsem se ho na Festivalu 721A naposlouchal a kupodivu když se zapnulo úzký pásmo tak vysílání téměř nebylo rušený.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so duben 27 2019, 10:19    Předmět: Citovat

Vysílání BBC se nerušilo minimálně od doby, kdy jsem si ho poprvé naladil (cca 1964 na Iron Kvinta). Postoj našich orgánů vůči vysílání BBC byl mnohem shovívavější než k jiným. Když jsem v r. 1974 na jeden měsíc (zkušební dobu) nastoupil jako operatér obsluhy rušících vysílačů na MV, rozkaz zněl "Londýn sledovat, "zajímavé" relace nahrávat na magnetofon, "červená" (Radio Svoboda pro SSSR) nesmí prolézt, jinak hlásit a navigovat rušičky na "nulový zázněj" na RFE". V mojí "kompetenci" byly hlavně rušičky v Moravanech, ale i jiné, na jejichž umístění si už přesně nevzpomínám. Tu navigaci bylo v modulaci občas slyšet, jak mi pamětníci jistě potvrdí. Po uplynutí zkušební doby jsem MV navždy opustil.
O vysílání "Volá Londýn" jsem se zmiňoval i zde. "Páteční půlhodinka Jacka Allena" byla později zkrácena na 10 minut a vysílána i v neděli, viz měsíční informační brožurka, která mi chodila z Londýna poštou ještě v r. 1970 (sic!)

Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 27 2019, 11:18    Předmět: Citovat

Já ale píšu o neděli, tam hrál jen Hard Rock, začínal 15.15 a končil 15.45.
Nakonec v tom odkazu, co jsem na něj dával je to napsaný.
O tom pátku jsem vůbec nevěděl.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9660
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so duben 27 2019, 14:58    Předmět: Citovat

radio Luxembourg (slangově Laxík) na SV nebylo rušeno, nesrali se do politiky
(což málokoho zajímalo) naopak, dávali nedostupné hity Sweet, Purple, Nazareth nebo Heep a to se nahrávalo na kazety (maxell nebo Emgeton, jiné nebyly) Tesla A3 ten fading a šum AM signálu to byl folklor a legrace, přijímač Tesla Popular a anténa na rouru topení kdo to dnes pochopí?

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nika



Založen: Feb 17, 2008
Příspěvky: 199
Bydliště: Dačice

PříspěvekZaslal: so duben 27 2019, 15:56    Předmět: Citovat

Ten článek je hrozný paskvil.
Slušně popsané je to zde, tady
a ještě tady
Někde mám odkaz na fotky zvnitřku objektu, až to najdu, přidám to sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: čt květen 09 2019, 18:35    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 10 2019, 3:31    Předmět: Citovat

To video je zajímavé i tím, že některé z těch objektů si AČR ponechala, jsou stále připojeny na síť a ty dieselagregáty by zřejmě stačilo jen nastartovat..
Z vojny si pamatuju, jak vypadá koaxiální kabel pro přenos výkonu 1000W na vyšších KV a s minimálními ztrátami, tak si dost dobře neumím představit výstupní vedení z přizpůsobovacích článků k anténám, jestli tam někde byly 5kW vysílače.
Oni vojáci, co se pamatuju, měli ty "krátké a velmi krátké" rozděleny poněkud jinak. Mam bylo 35MHz už plnohodnotné vkv se všemi druhy modulace, naopak třeba kmitočet 440kHz byly prostě "krátké".
Pochopitelně to vždycky padalo do "mezipásem" civilních DC, SV, KV a VKV OIRT. Naopak se pamatuju, že na pásmo VKV CCIR se ostentativně sralo a klidně se vojáci domlouvali fonií i na 100MHz, žádný problém, však to není naše..
Kdo před rokem 89 experimentoval s dálkovým příjmem FM CCIR /nad 100km/, tak na přijímačích s nepotlačeným mezipásmem bylo možno zaslechnout opravdu zajímavé věci. Neběžely tam jen civilní služby /těch bylo ostatně velice málo/, ale od 75MHz do 85MHz to využívali i vojáci. Někdy sólo kanály, někdy jen cvrlikání multiplexu..
Zaplať Pane, že už je to všecko v řiti..
Ale nebudu rád, pokud zlikvidují klasickou, analogovou síť FM vysílačů. To má pořád něco do sebe a je to významná možnost, jak informovat fakticky celý stát o mimořádných událostech - stejně tak to ale je s DV.
Rádio, schopné zachytit DV či SV má doma snad každý, přijímače s FM jsou už také běžné. Stačilo by jen upravit modulaci a ani se nemusí zvyšovat výkon, stát by byl pokrytý excelentně.
Otázkou je, kde těch 5MW či kolik žrala při plném výkonu Topolná, za mimořádných podmínek a poměrů vzít.
Má tento stát vůbec nějaký jednotný celoplošný prostředek, jak informovat plebs?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31648
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 10 2019, 4:02    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...
Má tento stát vůbec nějaký jednotný celoplošný prostředek, jak informovat plebs?
Dneska jedině Fakebůk ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Historie a vzpomínky na doby dávno minulé Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund