Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop BM566a "na hranie"
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 0:38    Předmět: Osciloskop BM566a "na hranie" Citovat

Zdravím vsetkych!
Kupil som si do dielne "na hranie" osciloskop Tesla BM566a. Kedze nie som zbehly v ovladani osciloskopu (poznam iba zakladne funkcie) chcel by som sa spytat majstrov ktory poznaju osciloskop BM566A, na jednu, alebo aj viac vecí ohladom tohoto osciloskopu.
Dotaz znie: Su ovladacie prvky pre vstup A a B oddelené?? Moze sa stat ze by sa jedným prvkom ovladali oba kanaly?
Ako mozne ze ked pripojim signal do vstupu "B" da pouzivať casova zakladna pre vstup "A" a aj "B"??
A taktiez potenciometer oznacený na paneli ako "UROVEŇ" pre vstup "A" mi funguje aj pre vstup "B" Na prepinanie vstupov pouzivam prepinace pri napatovom deliči a to: 2x tlacitko "A" a 2x tlacitko "B" A potom este tlacitka pri prepinacoch časových zakladní "A" a "B"
Potenciometer "UROVEŇ" pre vstup "B" vobec nefunguje. Ako keby bol odpojený.
Ale ako som uz spomenul, poznam iba zaklady pripajania signalu. Preto by som tieto otazky chcel polozit iba tým ktorý, ovladaju prácu s osciloskopom BM566A.
Dakujem vsetkým znalcom osciloskopu BM566A za odpovede.



osc.jpg
 Komentář:
 Velikost:  78.19 kB
 Zobrazeno:  317 krát

osc.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5149
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 7:42    Předmět: Citovat

A co si takhle k němu sednout s návodem? Wink
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 9:57    Předmět: Citovat

Dá se předpokládat i nějaká závada. Už jen ta rozmazaná stopa. Já sám jsem nikdy Tesla osciloskop neměl, ale vím, že s nima byl občas boj.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 11:18    Předmět: Citovat

Ta tlustá stopa bude vyfocením, vždy když jsem fotil analogový osciloskop dopadlo to podobně. Tazatel je možná zmaten z toho, že vstupy jsou A a B a časovka také A a B, ale nemá to spolu nic společného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 232
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 12:27    Předmět: Citovat

Tlustá stopa, pokud by byla, byla by zaostřením. Mám někde sovětský analogový osciloskop, po koupi digitálního jsem ho chtěl vyřadit, ale když jsem zjistil, že má o tři řády lepší citlivost (tušim že 0.005 mV na dílek a ne 5 mV na dílek), tak jsem si ho ještě na stole ponechal. A vím, že se nejdřív musel nechat půl hodiny běžet, aby se vzpamatoval (do té doby nemělo smysl ničím kroutit, asi jako na sovětské televizi) a pak obvykle nebylo potřeba nic dolaďovat, ale pokud tak jas a zaostření stop a ofsety.
Podle obrázku to vypadá na dvoupaprskový čtyřkanál (tedy podobně jako mám já) a tam jsou kromě základních režimů i nějaké pokročilé funkce typu časová lupa (v jedné dvojci kanálů je signál a ve druhé jeho detail na první dvojci úsek zvýrazněný vyšším jasem) a další funkce, které se zpětným inženýrstvím těžko odhadují (já to měl navíc ztížené ruskými popisky). Některé jsem odhalil až poté, co jsme se o tom učili ve škole. Ovšem rozmazlený digitálními osciloskopy jsem toho většinu zapomněl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5149
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 12:50    Předmět: Citovat

Dvoupaprskový čtyřkanál?!! Rolling Eyes Laughing Laughing Který obrázek máš namysli?
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...


Naposledy upravil fredis dne st duben 24 2019, 18:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 15:03    Předmět: Citovat

to mluno: BM 566A dvoupaprskový čtyřkanál, haha, to jsi na tom podobně jako tazatel Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 15:42    Předmět: Citovat

Celá ta horní pravá polovina je zpožděná časová základna, která se používá pro speciální měření (zobrazení části průběhu) v závislosti na nastavení časové základny A. Pro 99% běžných měření se nepoužívá. Pokud je přepínač napravo od obrazovky v poloze A, nefunguje žádný z jejích knoflíků (kromě 1x, 10x - časová lupa - taky se běžně nepoužívá) Vodorovná osa se tedy řídí pravou spodní polovinou a to vždy pro oba kanály současně.

Na levé půlce je ovládání dvou nezávislých vertikálních zesilovačů A a B. Pokud je stlačeno A, nebo B nalevo od obrazovky, je zobrazen pouze jeden kanál. Pokud je stlačeno ALT nebo CHOP, jsou signály A a B střídavě přepínány, tak že se jejich průběh jeví jako souvislý (ALT přepíná po odběhnutí 1 obrazovky - patrné při zpomalení časovky, CHOP přepíná signály pevným kmitočtem cca 100khz)
Aby se průběh na obrazovce zastavil je třeba zasynchronizovat časovou základnu měřeným signálem - přepínač synchr, nastavit úroveň spouštění - úroveň. Poslední zádrhel je horní a dolní propust pro synchronizaci LP,HP - pro nízké kmitočty stiskout LF, vysoké HF
funkce těchto obvodů popisuje výborně W2AEW: https://www.youtube.com/playlist?list=PL746BF38BC2E068E0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5149
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2019, 10:26    Předmět: Citovat

To mluno. Co je to za typ, co má citlivost : (tušim že 0.005 mV na dílek a ne 5 mV na dílek)?!Nebo jsi si trošku popletl volty s milivolty..
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2019, 19:45    Předmět: Citovat

Dakujem vsetkym za odpovede! Az teraz som sa dostal k internetu.
Ano, ta hrubá rozmazana stopa je sposobena fotoaparatom. Skusal som to fotit viac x z roznych uhlov, ale ta fotka co som zverejnil je najlepsia.
alles, cítam ze sa vyznáš!Dakujem za info! Az som spravne pochopil, je to v poriadku, ze ten potenciometer nereaguje pri beznom meraní.
Či??
Si majitel osciloskopu BM566a??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 18:16    Předmět: Citovat

už mám doma tektronix Smile, ale v práci jsem měl asi pět let tu čest... na takové to domácí bastlení to není vůbec špatný stroj, pokud má člověk na něj místo a narazí na chodivý kus. Tedy pokud se zabýváš klasickou analogovou technikou.. na pozorování kde lítaj jaký data je holt lepší digitál...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 20:42    Předmět: Citovat

Ja som ho kupil iba na hranie. Ked spravim nejaky generatorcek, elebo multivybrator, aby som si mohol pozrieť aký to ma priebeh na výstupe.
Bol som trocha v pomykove, lebo som nevedel ci je to, alebo nieje "chodivý" kus...
Je sice trocha vacsí, ale hlavne tazký. Mam ho na chalupe v hamšeku, tam je zatial miesta dosť Smile
Návod mozem precítať aj 10x, ale mudrejsi z toho nebudem Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 21:03    Předmět: Citovat

je potřeba znát základní princip - základ je u analogového osciloskopu pořádná baňka ve které lítá paprsek sem a tam - třeba začít na wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Osciloskop a podrobnější návody jsou od w2aew viz víše. Je to vysvětlené na tektronixech, ale Tesla se nachala hodně inspirovat 566 je dost funkčně podobný tektronixu 466, ale na východě nebylo z čeho dělat, tak je to znát na váze, velikosti, propracovanosti......
zajímavá je i pasáž fun oscilloscope aplications od w2aew https://www.youtube.com/watch?v=5FYF5uhCzAM&list=PL049620539B359102
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 21:40    Předmět: Citovat

Možná by stačilo ten návod přečíst alespoň jednou Destilatore, ten generátor
či multivibrátor pro pozorování ( a hraní si ) máš uvnitř osciloskopu již vestavěn , tak jej použij viz návod......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
destilator



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 156
Bydliště: Bojnice

PříspěvekZaslal: pá duben 26 2019, 22:16    Předmět: Citovat

Dakujem za link, video pozeram, ale ja po americky neviem Sad
Mam tu taký stary elektronkový TV generator BM262. Nemam zatial sondu. tak ho pripajam na priamo k osciloskopu.
Neviem ci ten generator spravne funguje, ale toto mi osciloskop zobrazil pri nastaveni generatora na 100MHz. Modulacia 1KHz. Neviem ci to nieje nejaka haluz... treba to brať s rezervou...
Druhy obrazok su zvisle pruhy. Tiez nastavena frekvencia 100MHz
Na taketo hranie som si kupil ten osciloskop Smile



IMG_2555.JPG
 Komentář:
 Velikost:  100.05 kB
 Zobrazeno:  107 krát

IMG_2555.JPG



IMG_2557.JPG
 Komentář:
100MHz - zvisle pruhy
 Velikost:  104.43 kB
 Zobrazeno:  129 krát

IMG_2557.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund