Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zkreslení zesilovače v autorádiu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 19:43    Předmět: Zkreslení zesilovače v autorádiu Citovat

Zdravím, před nějakou dobou jsem si do auta pořídil autorádio Kenwood KMM-124. Dlouho jsem ho provozoval na základních reproduktorech které hrály poměrně špatně, takže jsem ani neposlouchal nahlas.
No, nedávno jsem osadil reproduktory nové a všiml jsem si že při hlasitějším poslechu rádio dost značně zkresluje (od vol. 28/35). Rádio jsem vybíral dle recenzí kde si ho všude chválili a dle manuálu kde stojí celkem slušný parametr výkon 50Wx4 (22Wx4 pod 1% THD).
Je to normální že rádio už při tomto volume tolik zkresluje, nebo za to "nějak" může elektroinstalace v autě (třeba průřez kabelů), či je tam použitý "šmejdský" koncák?
Překvapilo mě, že staré rádio Blaupunkt které tam bylo od předchozího majitele hrálo čistěji a v FM pásmu značně hlasitěji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 19:49    Předmět: Citovat

A co ti brání to vyzkoušet? Máš určo startovací kabely - tak je bafni do teplejch a na zkoušku jima přiveď na rádio šťávu přímo od baterky - jak plus, tak kostru. Obejdeš tím všecky potenciální přechoďáky v už existujících přívodech - a když ti to s takovýma káblema bude hrát OK, víš kde máš co vylepšovat. V opačným případě za to může "rádyjo-ná-chuj" ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 20:24    Předmět: Citovat

Napájecí kabely jsou v pohodě. Myslel jsem spíše kabely k reproduktorům, z domácího HiFi vím že se doporučují používat kabely krátké a s velkým průřezem, otázka je spíše jak moc kvalitu zvuku ovlivní kabely v nenáročném ozvučení auta, kde nejsou ani žádné velké výkony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 20:31    Předmět: Citovat

To připojení startovacích na rádio bych někdy rád viděl Very Happy Tak možná ještě ve staré škoduli...
Kabely nezkreslují, maximálně na nich může vzniknout úbytek napětí, čímž se sníží hlasitost. Kontakt někde zkreslovat může, ale to by nebylo stejné v obou repro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33857
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 20:39    Předmět: Citovat

Skreslenie sposobuje zosilnovac, nie kable k reproduktorom

ondoubek napsal(a):
výkon 50Wx4 (22Wx4 pod 1% THD).

Aky vykon z neho tahas? Vyrobca sa nechvali THD pri plnom vykone - asi dobre vie, preco...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19495
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 20:48    Předmět: Citovat

Napřed bych si prověřil, jestli zkresluje rádio nebo reproduktory.
Při příjmu rozhlasu to může dělat klíčovač poruch, jeho činnost obvykle nepostřehneš, pokud něco neruší souvisle, častá aktivace obvodu se projeví zkreslením.
Samozřejmě, zesilovač může zkreslovat, ono 4x50 W uvedených na rádiu není sinusový výkon, z 14,4 V napájení diszaneš do 4 Ω trvale sotva 18 W, ale třeba to snese zátež 2 Ω v každém kanálu, pak by se s konci ve třídě H dalo těch 50 W hudebního výkonu dostat. Ale Asiati rádi přehánějí, jejich metodika měření je pro nás Evropany přinejmenším nepochopitelná, ne-li nepřijatelná.
A pak také jde o reproduktory: nějaké Roadstary, Sencory a jim podobné, které mají uvedený dovolený příkon 80 W, přehání ještě víc, často zkreslují už při výkonu 15 W. Inzerují výkon, při jakém ještě neshoří, jsou-li mu vystavené jen na bezpečně krátkou dobu. Celkem se dá věřit reproduktorům Kennwood, JVC, JBL a dražším.
Tolik na vysvětlenou.
Napřed tedy prověř, zda to zkreslení přetrvává i při neběžícím motoru, zda s jinými reproduktory tomu jde přidat víc, nejlepší by bylo proměřit osciloskopem, při jakém vytočení hlasitosti začnou být na výstupech ořezané špičky signálu, a odečíst velikost napětí, kdy to začalo omezovat.
Bezhlavě měnit kabely a reproduktory, aniž bys znal příčinu, to jsou jen celkem zbytečné výdaje, které tě k lepšímu výsledku postrčí víceméně jen náhodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 21:23    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
To připojení startovacích na rádio bych někdy rád viděl Very Happy Tak možná ještě ve staré škoduli...
Kabely nezkreslují, maximálně na nich může vzniknout úbytek napětí, čímž se sníží hlasitost. Kontakt někde zkreslovat může, ale to by nebylo stejné v obou repro.
Jednoduše - vytáhneš rádio z palubky a do A-sekce jeho ISO-konektoru zapojíš elektriku vedenou od baterky startovacíma kabelama pomocí krátkejch propojek trochu silnější licny Cu. A tvrdit že kabely nezkreslujou je zavádějící - protože právě tím, že způsoběj úbytek napětí (v napájecím přívodu), ZAVIŇUJOU zkreslení v koncovým stupni, protože při snížení napájecího napětí vinou úbytků na přívodech ty konce začnou zkreslovat vinou blížící se limitace už při nižším vybuzení, než při jakým by začaly "kreslit" při správným napájení. Tohle (už konečně) vědí i jinak naprosto pitomý audiotuzéři, který už se naučili i k svým "digitálním" zešilovačům s vyšším výkonem natahovat poctivě dimenzovaný káble pokud možno přímo od baterky namísto původních kabelů od výrobce auta, kde se pod milimetrem izolace stydlivě schovává "vodič" v podobě pár do sebe zkroucenejch zpíčichlupů - který navíc v dnešní době už často ani nejsou z mědi, ale z poměděnýho hnilíku nebo ještě hůř poměděnýho železa ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 23 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Hlavně bych ještě uvedl to, že lidské ucho je nevyzpytatelné - tobě se může zdát, že původní rádio hraje hlasitěji, ale to nové může "tahat" víc na basech, potom už slyšíš zkreslení, ale celkovou hlasitost vnímáš jako nižší.
Kdežto to původní neumělo takovou amplitudu na nízkých kmitočtech, slyšels hlavně střed pásma, zdálo se ti to hlasitější, bez zkreslení.

A ještě popiš, cos tam dal za repro- třeba nejsou vůbec vhodné.

Já se takhle nachytal před 20 roky, kamarádovi jsem do zadního plata v žigulíku namontoval 2x ARN6614. Jaké bylo moje nemilé překvapení, když jsem zjistil, že to hraje dobře (na ucho) až tak 2 metry od auta, ale jen do určité hlasitosti, nad ni už začínaly rezonovat části auta.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 13:59    Předmět: Citovat

Je mi jasné že 4x50W to rozhodně nemá, těch 4x22W udává výrobce při 14.4V dle normy DIN45324.
I to se mi zdá nadhodnocené, vím jak zní třeba domácí 2x20W zesilovače.
Originál repro bylo jakési Blaupunkt, hrálo strašně, trhalo uši při vyšším volume, basy žádné.
Teď tam mám repro Škoda SoundSystem co bývalo a příplatek a hraje to příjemně, basů nesrovnatelně více. Akorát výšky jsem vyměnil za jakésik Eastech/philips, které hrají jemněji a neřežou.
Zkresluje při běžícím i neběžícím motoru.
Jaký výkon z toho tahám netuším, ale více než těch 4x22W to být nemůže, ne, nebo se mýlím? (resp. 2x22W, mám jen přední repro)


Naposledy upravil ondoubek dne st duben 24 2019, 14:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1275
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 14:08    Předmět: Citovat

citace:
vím jak zní třeba domácí 2x20W zesilovače

Tak vem domácí reprobedny a připoj je místo reproduktorů v autě. A uslyšíš hned, jestli je to autorádiem nebo autoleprákama, co ti to vlastně zkresluje.

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 16:13    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
tvrdit že kabely nezkreslujou je zavádějící

Zavádějící je právě tvrzení, že zkreslujou kabely.
Je to neskutečná p í č o v i n a .
Asi taková, jako kdyby někdo rozbil auto o strom, a Ty bys všude vykřikoval - Ne ne, to ten strom rozbil auto!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 16:18    Předmět: Citovat

Kabely nezkreslujou, ale ZPŮSOBUJOU VZNIK ZKRESLENÍ - tím, že na sobě vyvolávají úbytek napětí, kterej zvedá náchylnost zesilovače k limitaci = zkreslení. Jestli tohle nechápeš ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 16:24    Předmět: Citovat

Tohle fakt nechápu.
Úbytek napětí na kabelech způsobuje pouze nižší hlasitost, nic víc. Žádnou limitaci nevyvolává. Limitaci si způsobí sám uživatel, když mu hlasitost nestačí, a točí volume moc doprava. To ale nezpůsobují kabely, pouze uživatel.
Tvrdit něco jinýho je akorát na matení hlav laikům.
Dneska jsem slyšel, že vadná ložiska způsobují vířivé proudy. Dobrá nikoliv. Od elektrikáře!
Kam ten svět spěje ... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 16:34    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Tohle fakt nechápu.
Úbytek napětí na kabelech způsobuje pouze nižší hlasitost, nic víc. Žádnou limitaci nevyvolává. Limitaci si způsobí sám uživatel, když mu hlasitost nestačí, a točí volume moc doprava....
Kam ten svět spěje ... Laughing
Pravda pravdoucí, kam ten svět spěje...? Teď to teda fakt pořádně bouchlo, že úbytek napětí na kabelech nezpůsobuje limitaci = zkreslení ... a vybitý baterky v tranzistoráku, který mají vysokej vnitřní odpor a tím i vysokej pokles napětí při odběru, ty zkreslení (= chraptění) nezpůsobujou? Jistě, limitaci samotnou páše koncovej stupeň - ale PROČ ji páše? Kdyby byl napájenej nominálním napětím, nechroptěl by až do svýho nominálního výkonu - jenže když má vinou úbytku napětí na přívodech fakticky omezený napájecí napětí, začne limitovat už při vybuzení nižším, než by odpovídalo nominálnímu výkonu. CO teda je vlastní příčinou tý limitace? Pokud mám zesilovač s nominálním výkonem 50W na nějaký definovaný zátěži, tak mi ten zes nesmí až do dosažení takovýho výkonu začít limitovat - a pokud limitovat = zkreslovat začne, pak není něco KONSTRUKČNĚ v pořádku. Tvrdit, že limitaci způsobuje uživatel svým požadavkem na výstupní výkon je €urohujerismus ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st duben 24 2019, 16:47    Předmět: Citovat

Vida, jak je tahle diskuze plodná. Ještě sis zopáknul co tropí vybitý baterky v tranzistoráku. No výborně! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund