Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vrtání do překladu - čím a jak?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 14 2020, 23:57    Předmět: Vrtání do překladu - čím a jak? Citovat

Dobrý den,
dostal jsem za úkol upevněnit lištu pro závěs k oknu. Lišta musí být chycena do stropu, tedy v mém případě do překladu zespodu. Je to sice klasický dotaz, ale tady se asi neobjevil. Dělal to tu někdo reálně?

Předpokládám díry asi 6-8mm po asi 50cm. Má smysl koupit nějaký čtyřbřitý vrták? Bude skutečně umět vyvrtat i případnou ocel? Může tím být významně snížena pevnost překladu? Okno má šířku asi 266cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 6:02    Předmět: Citovat

Nedávno jsem vrtal do překladů v bytě, kde se nájemníci snažili a nešlo jim to. Napřed jsem zadělal jejich pokusy a po vyměření správných jsem vrtal. Jde to ale jen opravdu vrtacím kladivem, obyčejná vrtačka s příklapem ti nepomůže. Vrtal jsem průměry 10 mm do hloubky asi 9 cm pro hmoždinky a to 4x. Asi v ten moment měli všichni sousedi ohromnou radost, ale šlo to rychle. Z narušení překladu bych si hlavu nedělal, od toho tam je to železo a kvalitnější beton.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 6:58    Předmět: Citovat

A pokud jde ta lišta upevnit místo hmoždinek na závitové tyče. Tak použít chemickou kotvou a nějaké narušení betonu nemusíš řešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 8:12    Předmět: Citovat

Pokud má bej ten garnýž ve stropu, tak tam už překlad není. Nebo máš namysli nahoru do okenního otvoru? To potom je do překladu. Jestli trefíš drát, tak ti díra s velkou pravděpodobností uhne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 8:41    Předmět: Citovat

Jestli ten "překlad" není stropní překladový panel. U dutinových typů lze odhadnout rozteč a vrtat do nejslabšího místa pod dutinou, kde obvykle není armatura.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2537
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 9:45    Předmět: Citovat

Jo to máš pravdu. Stropy z panelů Spirol se daj takhle vrtat. Dokonce se dá odhadnout kde vrtat, protože spáry těch panelů jsou v 99% prasklý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 12:10    Předmět: Citovat

No, jak píše p22. Jedině vrtací kladivo a vrták do betonu; rozhodně ne vrtačka s příklepem a vrták z Lidlu. Pak to jde velice rychle. Co se týká armatury, záleží na její velikosti. S drátem do 4mm by neměl být problém. Horší to je s traverzou. Ale to se pozná, když se na konci vrtáku objeví železné piliny a vrtání nepostupuje vpřed. A že jsem už něco vyvrtal.
Největší problém mívám se starými cihlami, ve kterých jsou křemenná zrna. Pár cihel a ze špičky vrtáku mám hezkou spečenou bambulku. Jó, vrtací kladivo, to je fofr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 12:18    Předmět: Citovat

Toto projde i armaturou. Koupil jsem to na dlažbu a beton to bere jako nic.

https://www.boukal.cz/diamantove-vykruzovaci-vrtaky-bgs103917-sada-5-dilu/19267/produkt?gclid=EAIaIQobChMI8rrJupDP6gIV1YBQBh3aywPbEAQYASABEgLkF_D_BwE

//Koupil jsem ale jeden za pětikilo, kde to už nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 12:53    Předmět: Citovat

No jo, ale bere diamant i ocel? S betonem bych problém neměl, ale bojím se že na oceli se zastavím. Když tedy zavrhnu obavy o narušení statiky.

Jinak je to do překladu, ale zespodu. Čili ne z boku. Na spodku překladu je nejvíc roxorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 12:58    Předmět: Citovat

Tak já měl štěstí, že jsem nechytl ani jeden "drát". Jinak to vrtání zespodu bude stejné, ale víc se nadřeš než to vyvrtáš už jen kvůli směru vrtání. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6026
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 13:04    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
ale bojím se že na oceli se zastavím. Když tedy zavrhnu obavy o narušení statiky.
Ony tam ty roxory jsou jenom pro parádu a pro zvýšení obratu železáren, že.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 13:29    Předmět: Citovat

Vrtací kladivo Bosch SDS Plus.
Ve zlínském Boschu mě nechali vybraný typ vyzkoušet za tím jejich baráčkem na zahradě.
Napřed na asi 150cm betonové skruži, ve které měli kvítka a pak na 1,3-1,5m širokém, panelákovém 15cm panelu.
Boční falcy na zalití betonem, trčely z něj i dráty na přivaření - prostě paneláková klasika.
Měli ho na té zahradě zabetonovaný asi z 1/4 do země, jako "stínění" ke stolku na kafe. Celkem jsem si zkusil 4 typy vrtáků, největší měl asi 25cm délku a 15mm průměr.
Když s tím SDS, třeba s Ø8, narazíš na 10mm prut, tak aktuální vrták můžeš po projetí odepsat, je připálený, ale je provrtaný.
Do betonu už s ním pak vrtat, resp. datlovat nejde. Je vyhřátý a skoro ihned se po pár úderech ohne.
Ale jiným způsobem železo v betonu asi provrtat nelze, nebo jsem to spíš neviděl, bude to jenom moje neinformovanost.
Třeba to nějaký ještě víc profi stroje dokáží běžně - nevím, neviděl jsem, ale pokládám to za možný.
Ty lidi od Bosche tvrdili, že čím je vrták typu SDS Plus tupější, tím líp do samotného betonu "vrtá". Nebyla to sranda, je to ale taková půlpravda. Vrtá furt stejně, ale tupý logicky víc rozhazuje, což někdy bývá výhodné.
Jediná vážná překážka pro SDS Plus je traverza, nešikovně trefená po profilu. Ale to je asi vážná překážka pro cokoliv.
Stěnu íčka 100mm jsem s tímto napříč provrtal. Co díra, to jeden vrták, tehdy asi 250,-Kč.
V paneláku jsem za 22 let bydlení, vrtání nejen pro sebe, běžně narazil na armování, něco mezi 10 a 12mm myslím.
Krám, co tohle už spoustu let a bez poruchy dokazuje, je Bosch GBH2-24DSE. Půjč si něco podobného.
Do panelákového betonu s tím vrtala i dcerka, spoustu věcí si věšela sama. Stačí na začátku jen lehce přitlačit, aby se vrták udržel ve středu křížku a pak už jen držet vodorovně. Zvládne to i holka, co si druhou rukou ještě držela hubici vysavače.


Naposledy upravil sinclair dne st červenec 15 2020, 13:44, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 13:39    Předmět: Citovat

Jo, projde i armaturou. Někteří výrobci přímo uvádějí železobeton.

//Můžu ti půjčit 8 mm korunku do vrtačky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4176
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 13:59    Předmět: Citovat

Probohy clapy nebláznite. Akékolvek vrtacie kladivo s sds plus uchgytením a obyčajný vrták ale nie čínsky a pôje to jak do masla. Armatúru samozrejme prevrtať nesmieš lebo tá to celé drží. Ten preklad tam nieje pre srandu ale preto lebo niečo nesie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1700
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2020, 14:13    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund