Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ktorý jednočip zvoliť ? PIC, ATmel...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 232
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 14:10    Předmět: Citovat

Atmel AVR je dle mého názoru lepší volbou. I když s PICy mám jen minimální zkušenosti (skončil jsem na tom, že jsou pomalé a složité a ten jednoduchý programátor taky neni moc user friendly a funguje jen na některých počítačích protože používal nějaké zjednodušení). Tedy s PICy jsem skoncoval stylem přišel jsem, viděl jsem, zkusil jse, odcházím. No ono za to spíš mohlo to, že se mi tehdy nahromadily studijní povinnosti a nebyl čas na nějkaké bastlení.
Když jsem se po 10 letech k bastlení vrátil, narazil jsem na jednu konstrukci, která využívala AVR. Z jednoduchého záměru, postavit si něco, co je v podstatě hotové včetně návodu, jak dostat program do AVRka se vyklubala zábava na delší dobu. (Jako obvykle nic neni tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, použitý mikrokontrolér se už neprodával, namísto něj byl jiný, který bylo potřeba přepnout do kompatibilního režimu (a tedy překlouskat jeho datasheet, abych věděl jak), programoval se taky trochu jinak a tak jsem objevil ponny prog). Po úspěšném dokončení této konstrukce jsem si chtěl otestovat něco dalšího. Měl jsem totiž způsob, jak do MCU dostat program. Tak první takový pokus byl udělat program kde by byl jenom nop a skok na něj (napsal jsem to tehdy přímo ve strojovém kódu), to prošlo, tak dalším krokem bylo blikání ledkou, což jsem dělal v AVR studiu verze 4, tedy v assembleru.
Tyto věci se většinou programují v céčku, na což jsem později také přešel. Pascal je také možný, ale to už neni takový rozdíl. V assembleru si člověk musí hlídat všechno sám, pascal a céčko (ty rozdíly zase tak velké nejsou) zajistí spoustu věcí za programátora, což zase je někdy na úkor efektivity, takže aspoň u mikrokontrolérů není dobré ztratit ponětí o tom, jak se program přeloží, tedy to spojení s assemblerem (narozdíl od programování v počítači, kde je to většinou naprosto lhostejné).

Syntax céčka mi nepřijde zase tak odlišná. Až na nějaké drobné výjimky (třeba neexistují vnořené funkce nebo lze proměnné definovat klidně uvnitř programu) je logika naprosto stejná, pouze zapsaná jinými symboly (hodně se plete třeba porovnání = a == to první je v pascalu porovnání v céčku přiřazení (ekvivalent :=)). Doporučuju učebnici od Herouta http://shop.ben.cz/cz/110120-ucebnice-jazyka-c-1-dil.aspx z té se dá céčko slušně naučit.

Arduino je výborné tím, že zejména jeho čínské klony jsou velmi levné, ale hlavně jsou dostupné doplňkové moduly. Pokud jde o uno, to se sežene kolem stovky, ale tam mega328 neni zase tak nepředstavitelný v kontaktním poli, mega2560 je už horší, tam je hotový celek výhodou (to snad ani v THT verzi neexistuje). Do kontaktního pole se dá sehnat nejvejš mega1284 (128kB paměti 40 vývodů, jinak dost podobné jako mega644). Na nějaké drobnosti stačí tiny13 (stojí 30 korun) a tiny2313. Já jsem to vzal od tiny2313 přes mega48, mega8, mega16, mega32, mega644 až k mega1284, možná ještě pár dalších po cestě. Arduinu jsem dlouho vzdoroval, ale když jsem zjistil, že komplet destička stojí míň než samotný šváb, tak jsem vzdorovat přestal.

Co teda mi vůbec nevyhovuje je arduino IDE. Samozřejmě ho z nutnosti a lenosti se skřípěním zubů používám. I když raději používám právě AVR studio, dokonce jsem u jednoho projektu si dal jako callback po úspěšném překladu nahrání do arduina nebo AVR s bootloaderem. V tom AVR studiu mám přecejenom lepší pocit, že to mám v ruce. Ono upravit knihovny tak, aby fungovaly v AVR studiu neni úplně triviální (byť jednodušší, než je vytvářet sám), takže si vždy chvíli počkám, jestli se určitá knihovna osvědčí, abych to s jinou nemusel absolvovat znova.

Co poradit, to záleží na záměru. Pokud chceš dosáhnout rychle cíle, asi nejlepší volbou je arduino. Osobně bych na to šel spíš oklikou a tedy první věcí by bylo pořídit si kromě kontaktního pole (dalo by se i pájet na univerzálním tišťáku) nějaké to jednoduché AVR a zkusit začít klidně v assembleru dostat ho pod kontrolu. On ten assembler člověka donutí se s tím MCU důkladně seznámit a přechod na vyšší jazyk je pak celkem jednoduchý. A pokud chce člověk využívat nějaké vestavené priferie typu časovačů nebo A/D převodníků, stejně si musí datasheet důkladně pročíst (i při použití hotových kusů kódu), no a nebo věřit tomu, že to komunita kolem arduina naprogramovala dobře.
Program do AVR se dá dostat třeba bootloaderem, ale stejně tam musí někdo naládovat ten bootloader. A na programování AVR se mi osvědčil SPI programátor na paralelní port v kombinaci s PonnyProg ( http://www.lancos.com/prog.html ). Paralelní port sice neni dneska už běžný, ale pořád se dá sehnat rozšiřovací karta s LPT porty (horší je to s windows7 a novějšími, kde se musí nějak něco upravovat (možná stahovat nějaký alternativní ponny prog), už je to dýl tak nevim přesně, ale v linuxu to je zatím bez probémů, ostatně v linuxu funguje i virtuální sériový port arduina bez nutnosti něco doinstalovávat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po duben 15 2019, 14:36    Předmět: Citovat

Pokud to mysli s programovanim vazne, zapomen na 2 veci. Arduino a nepajive pole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 6:37    Předmět: Citovat

No a ještě poslední moji radu - dej si jako cíl nějaký konkrétní projekt. Třeba teploměr. Čidlo 18B20, procesor, displej. A na tohle jsou super ty vývojové desky. Máš tam vše osazené (možná na jiných pinech než v reálné aplikaci, ale to neva) a jen programuješ.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 12:49    Předmět: Citovat

Zaoberať sa jednotlivými mikroprocesormi a ich programovaním má zmysel len pri sériovej výrobe, alebo pri nejakých veľmi špecifických požiadavkách, ako je napríklad veľmi nízka spotreba atď.. Pri projektoch v jednotkách kusov je na prvom mieste Arduino. 99% projektov je riešiteľných pomocou Arduino. Riešiť niečo iným procesorom, len preto, aby som ušetril zopár centov, je strata času.
Ďalšia vec, ktorej by som sa vyhol, sú monochromatické matricové displeje (také tie so zeleným či oranžovým podsvietením). Za porovnateľnú cenu sa totiž dá kúpiť farebný dotykový Nextion, ktorý ma nižšie nároky ha HW aj SW. Šetrí to čas a teda aj peniaze. A výsledný produkt vyzerá oveľa atraktívnejšie.
Taktiež neodporúčam Arduino Due. Ak nestačí Arduino Uno, tak treba použiť viac kusov Arduino, alebo potom už sa oplatí Raspberry Pi. Prípadne kombinácia Raspberry Pi s Arduino.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 13:36    Předmět: Citovat

Arduino na blikání ledky? A proč ne už zrovna RaspBerry? Si se zbláznil? Tady už nejde o peníze, ale o selský rozum...To, že je něco levné, ještě neznamená, že je to vhodné na všechno.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 13:49    Předmět: Citovat

Až budem mať doma polkilový diamant a cena diamantov klesne na cenu železa, tak ním kľudne budem rozbíjať orechy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 14:36    Předmět: Citovat

Ano, něco podobného jsem viděl v kinech. V jednom případě malý kluk mlátil ručním granátem o pařez (Vlčie diery) a v druhém případě to bylo ve filmu Planeta opic. V prvém případě neznalost, ve druhém idiocie.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 21:15    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Ďalšia vec, ktorej by som sa vyhol, sú monochromatické matricové displeje (také tie so zeleným či oranžovým podsvietením). Za porovnateľnú cenu sa totiž dá kúpiť farebný dotykový Nextion, ktorý ma nižšie nároky ha HW aj SW. Šetrí to čas a teda aj peniaze.


Tak to bych chtěl vidět Nextion 2.4" za cca těch 110,- co stojí 2,4" TFT. Navíc každý se hodí na něco úplně jiného. Např. už jenom kvůli spotřebě ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4077

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 23:09    Předmět: Citovat

Tak je to už asi dávno, čo som hľadal nejaký displej pre Arduino, lebo výber a ceny si pamätám asi takto:
https://www.gme.sk/lcd-i2c-display-20x4
V českom gme je ponuka úplne iná.
Nuž asi už aj v Ulambatare je lepšie ako na Slovensku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 17 2019, 9:09    Předmět: Citovat

Odkaz je ale na znakový displej, Nextion rozhodně znakový displej není
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mluno



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 232
Bydliště: Benešov (u Prahy)

PříspěvekZaslal: st duben 17 2019, 16:05    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Arduino na blikání ledky? A proč ne už zrovna RaspBerry? Si se zbláznil?

Určitě to není cílové použití (pokud ta ledka nemá blikat nějak specificky), ale něčím se začít musí. A s každým procesorem se začíná právě blikáním ledkou. Zatím co jsem se seznamoval i pracovně s několika procesory, vždy jeden z prvních examplů bylo něco jako led blinking. Ono to vypadá sice naprosto primitivně (přinejmenším zvenčí), ale už jenom to, že za tím může být několik různých technik jak udělat tu prodlevu mezi rozsvícením a zhasnutím (kýbl nopů, časovač, event manager ...) a že ta ledka může být rozsvícená nejen přímým zápisem na port, ale i od nějakých periferií, v přerušení...

Já jsem ve svém popisu úplně pominul několik procesorů, se kterými jsem se seznamoval ať už ve škole (8086, 80196, 8051) nebo v zaměstnání (56807, omap107), ale to je něco úplně jiného. To se koupí vývojová sada (vývojová deska, programátor, potřebný software) za pár desítek tisíc případně rovnou celý systém za milion, to se nic nebastlí (teda aspoň ne pokud jde o procesor, samozřejmě to, co má ten procesor řídit se vyrobit musí). Je to úplně jiné programování i když jak v čem. No ale i tady se musí začínat s ledkou (a případně osciloskopem), těžko připojíte nějaký signál rovnou na spínání tranzistoru, když si nejste jistý, že ho máte plně pod kontrolou, to by taky mohlo skončit velkým třeskem.

Nevím jestli být tak tvrdý k arduinu, na výuku programování opravdu neni jeho vývojové prostředí tím nejlepším, třeba protože v něm jde jenom slepovat hotové moduly (pokud chce člověk zasáhnout do toho modulu (naposledy jsem to potřeboval, když jsem si chtěl upravit několik písmenek na displeji na který jsou generována softwareově), musí to udělat ručně, klidně i v textovém editoru arduina, ale neni to jako v avr studiu, že bych poklepal na identifikátor funkce a rovnou se mi otevřelo místo, kde se nachází (klidně i v knihovně) a já tam mohl zasáhnout, ne musí se to hledat něke utopené). Programování je samozřejmě především vhodným slepováním hotových kousků s nějakou logikou, ale ne vždy se vystačí s tím, co je hotové (to se ještě dá řešit doplněním do základního programu, knihovna se z toho dá udělat později kdykoliv), nebo hůř to hotové potřebuje nějakou drobnou úpravu (a v tom případě nastává detektivní práce na téma, kde a jak je to definované). Ale zase hardware, ať už jde o základ nebo o další moduly, alespoň pokud jde o klony je velmi levný, pro začátečníka, který má hluboko do kapsy naprosto ideální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nop



Založen: May 18, 2007
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: st duben 17 2019, 16:48    Předmět: Citovat

Já nevím,záleží co chceš dělat pokud si jen hrát tak to arduino,pokud do toho chceš jít hlouběji tak arduino určitě ne. Za tenhle názor mě dneska někteří nebudoi mít moc rádi ale pokud se chceš MCU učit programovat tak pro začátek bych ti poradil sice tomu věnovat víc času a úsilí a zkusit napsat aspoň několik jednoduchých věcí v asembleru to pomůže zjistit jak ty mcu vlastně makaj a dá to větší vhled,no a kterej MCU ? To je těžký ale asi takovej se kterým ti někdo v okolí dokáže poradit ja začínal s PIC od základu sám a třeba jen rozblikat ledku mi chvilku trvalo,zase na psaní větších programů v asm PIC moc nedoporučuju protože to bankování je šílený.. Zase na druhou stranu se mi líbí že MPlab má simulátor a kupu věcí se v něm dá odzkoušet aniž bys musel mít připojenej nějakej HW jestli to má i nějakej vývojovej nástroj pro AVR to nevím tam mě vždycky děsily ty pojistky.Jinak vyšší jazyk pro mcu asi C zase podle toho co... na PICy je plná verze kompilátoru placená a ta free udajně przní kod na AVR je komplator zdarma.Ještě ti nabídnu alternativu v podobě MSP430 od Texas instruments tam je vývojový prostředí s C kompilerem taky free ale zas TI málokterej čip dělá v DIP pouzdru a většinou jsou pouze na 3.3V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 10:47    Předmět: Citovat

Taky jde o to,který procesory jsou do budoucna perspektivní,aby se dal navyknutej programovací jazyk používat co nejdýl.Pokud se k tomu jednou vrátím,tak asi AVR a ASSEMBLER (začínal jsem na x51).Pokud se tím mám zabývat,koupil bych si po "tyči" od každý verze a zkoušel je používat,nakonec bych používal 2-3 typy.Pokud bych se tomu měl věnovat vážně a "cpát to doma do všeho",tak už bych koupil univerzální profi programátor s paralelním režimem a ZIF paticí (třeba ELNEC,DATAMAN nebo Xeltek).
Arduino je na hraní,to raspberry je spíš běžnej spotřebič třídy III (přehrávač,internetový relé,plc) s normální životností jako třeba PC.Ani jedno z toho není,narozdíl od MCU,vhodný k vestavbě do vlastního zařízení(a vůbec ne do něčeho,co bude v náročnějším prostředí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 19 2019, 11:54    Předmět: Citovat

Nejenom na hraní s celou rodinou ATMELů je dobrý ATATMEL-ICE, bez krabičky a snadno vyrobitelné bižuterie kolem je to za rozumné peníze. Dá se s tím programovat a ladit od tinyAVR přes XMEGA až po ARM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund