Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový regulovatelný zdroj z Poptronics 7/59
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Matka_Tereza



Založen: Apr 21, 2017
Příspěvky: 117
Bydliště: Egerland

PříspěvekZaslal: ne duben 28 2019, 10:57    Předmět: Citovat

2x PL509 - můžou vznikat problémy se zakmitáváním, nebo raději - budu se opakovat, viz výše, jednu ruskou 6P45S a " fertig"!



Opravil jsem svůj příspěvěk na straně 2. Embarassed

_________________
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.


Naposledy upravil Matka_Tereza dne ne duben 28 2019, 16:46, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 28 2019, 14:38    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Já bych tam píchl 4654 nebo EL50,těch je relativně dost a není to taková škoda jako EL34. Nebo 6L50 taky dobrá lampa.

4654 je banda jak kráva a EL50 ještě o půlku větší. A o 6L50 mi ani nemluv, již před 35 lety byl problém sehnat funkční při rekonstrukci 4001A.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne duben 28 2019, 15:15    Předmět: Citovat

No já jsem viděl včera 6L50 tek na prodej asi 20ks ješte v origo balení. Co máš proti 4654? Vždyť je to v podstatě EL34 s jinou paticí. No tak dobře tak EL51 . Smile
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 28 2019, 15:47    Předmět: Citovat

Proti 4654 nemám nic, dokonce mám asi 5 ks doma. A někde bych i vyhrabal jeden koncák z 100V rozhlasu ve kterým byly ty koncáky čtyři. EL51 mám bohužel už jen jednu. Problém je, že 4654 je proti EL34 asi tak objemově trojnásobná a EL51 asi osminásobná. Smile Když si vzpomenu jak byl velkej a těžkej rack, kde byly EL51 spolu s rtuťovkama DG7/1000 našikmo a ze kterýho jsem je vytahal. Dodneška nevím, jestli to byl nf zesák nebo modulátor nějakýho vysílače. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne duben 28 2019, 19:58    Předmět: Citovat

Mám tu pár BUZ54A, ty by byly celkem vhodný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 28 2019, 20:41    Předmět: Citovat

Byla to ústředna RU.
Jeden kuevsky těžký modul s 2xEL51 a trochou šrotu okolo byl 75W koncový stupeň s výstupákem, ale bez zdroje.
Zdroj byl ten druhý, kuevsky těžký modul, kde bylo žhavicí a anodové trafo, rtuťovky DCG4/1000 a k tomu ještě nějaké AZ4 pro živení budiče a invertoru s EBL21.
Dnes bys za ty moduly, neřkuli celou ústřednu RU-A1 až RU-A3 /třeba i odlampované/ dostal slušný majlant.
Bohužel ale úplně všecko, skoro bezezbytku skončilo ve šrotu a v prackách těžařů kovů.
Nejsem si ani jistý, zda vůbec HRČS disponuje nějakým kompletním a funkčním RUčkem. Nejčastější byla RU-A3 s rádiem a výsuvným gramošasi.
Přídavný výkonový rámy RU-C se braly na těžbu jako první, byly v nich 4 konce a 4 zdroje, největší a nejtěžší trafa.

Elektronka 4654 se EL34 ani vzdáleně nepodobá. Vůbec v ničem, jsou to i pro potřeby reg. zdroje dva úplně odlišné modely.
4654 je sice podle papírů 18W/600V lampa, které už ale těch hraničních 600V při 800V naprázdno, také těch 18W+5W dobře dimenzované g2 hodně ubližuje.
U 4654 měli konstruktéři fakt dost velký oči, přeceňovala se a taky přetěžovala.
Sám Philips přece uváděl v B páru 4654 čistý výkon /myšlen je vždycky před výstupákem!!/ 48W.
Tak je asi jasné, že i s těmi nejlepšími plechy /které ausgerechnet po válce nebyly, jen něco v M-kách po Němcích/ mohli na 100V výstupu KZ50 dostat těch 50W jenom za cenu přetěžování koncovek a napájení ze sakra tvrdého zdroje, proto ty AX50..Ona ta KZ50 s AX50 skutečně přes 50W do 200R zátěže dává, ale už po chvilce jdou prostředky anodových křídel do nezrale višňova. To žádné lampě na světě ještě neprospělo. Spoléhali na přirozený signál, ale odcházely i tak, protože ne každý tlampač a trafák se chová jako vzorný odpor.
Bohužel už v mém okolí nežije nikdo ze starých fachmanů z městských ústředen, co s nimi pracovali dlouho a potvrdili by to - já to mám od nich.
Nejblíž mi byli p. Bujnoch ze Zlína a p. Gabriel z Huštěnovic, do těch jsem jezdil na rozumy i po konci Svitu.
V té době byla obdoba 4654 jen v EL12sp, EL50 a ještě pár 18W modelech od Philipsů, jinak nic, nebo Amerika.

EL51 se v dobách "největší slávy" 4654 sice už vyráběla, ale používala jen ve spec. aplikacích kvůli vysokému dovolenému Ik.
Až tak velký výkon do jedné 100V linky stejně nebyl třeba a s potřebným vysokým Ua pro EL51 byly jen potíže. Neměli to těsně po válce pořádně ani čím usměrnit, ani filtrovat. Dyť je to vidět na koncích BZ z ústředen DU, jak jsou doslova splácaný ze všeho možného. Nakonec jim i paralelně zapojený a přetížený AZ4 byly dobrý a elektronický regulátor Ug2 v podobě EBL21, no tfuj. Holt začátky Tesly, co se dalo dělat.
Konce pro EL51 vyřešila myslím až Telegrafia Pardubice, která byla o všecky své patenty brutálně okradena bolševikem.

Ve zdroji bych nepoužil ani jednu z jmenovaných nejen kvůli jejich velikosti /já vím, že to mysleli s chlazením dobře/, ale taky kvůli tomu, že skutečné max. využitelné parametry 4654 jsou přibližně o čtvrtinu níže, podobně to ale bohužel má i EL51. Max. 100W z páru, jinak jde životnost rapidně dolů.
Proto jsou taky v koncákách ústředen DU304, nebo i v zesilovačích KZ50 s AX50 tak brzy 4654 v řiti, nebo dokonce klekají za chodu, což je vždycky hrozně příjemný.
Teslácké 4654 jsou s emisí na 50% doslova za pár desítek hodin.
Nepoužité a dobře zahořené Philipsky vydrží víceméně o celý jeden řád víc, jenže ty už nikdo nové nemá.
Nebo ještě přesněji - nemá je nikdo normální a za normální peníze, tak je to lepší..
A bohužel 4654 tam, kde už byla jednou použita, není bez totální rekonstrukce tak snadno nahraditelná. Ten totál obsahuje krom přesoklování i převinutí výstupáku a často i síťáku, nejde-li přepojit jinak.
Náhrada často vyžaduje i dost jiné Ug2, jinak to nedá výkon a kde to vzít?

Do zdrojů použijte fakt radši dvě 6L50 /pokud jsou sokly/, je to fakt výborná, výkonná i klidná tetroda, anebo dvě EL34, tři výýborné 6P3S paralelně, dvě 6L6GC paralelně..Do 500V je spousta možností.
Fakt jsem přesvědčen, že tři, originál sovětské 6P3S by to daly naprosto v pohodě. Oživoval jsem s nima kombo Peavey Deuce..Very Happy, přežily bez úhony všecky.

EL36 a podobný se i přes vysoký dovolený Ik vůbec nehodí.
Nejsem si ani jistej u té 6P45S, zda je typicky spínací flaška vhodná i pro regulaci. Ale už jsem slyšel hodně hlasů, že je 6P45S taková "univerzálnější", než třeba naše PL509. Ta se opravdu krom těch delta-BTV nikam jinam nehodila..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 0:30    Předmět: Citovat

Sinclaire, ten rack s 2x EL51 a 2x DG4/1000 byl asi něco jinýho, měl síťový trafo přímo v sobě. Kromě toho tam byly EBL21 a EF22 a doutnavkovej vícenásobnej stabil. Překvapilo mě, že tam nebyly elyty na filtraci anody ale kupa MP bloků na 1000V. Mělo to přední a zadní panel z cca 4 mm plechu, kladívkovej lak, dole šásko se síťákem, výstupákem a tlumivkou. Velký flašky byly šikmo cca 45 st, malý svisle. Nahoře distanční rozpěry. Vzadu byly nožový konektory. Z boku to mělo dole podél šáska sáně na zasunutí do skříně.

Nevíš, co to bylo za tu ústřednu s čtyřma modulama s 4654, šířky asi 150 a dýlky cca 600 mm? Nejspíš něco na vesnickej rozhlas z počátku 50-tých let. Každej modul byl samostatnej se zdrojem. Krom 4654 na tom byla nějaká AZ, doutnavkovej stabil a zase EBL21 a EF22.
Nad tím byl ješte stejnej modul předzesák několik EF22, EBL21 včetně síťovýho trafa a malýho výstupáku buď na příposlech a nebo pro linku. Nahoře byl pod stahovací roletou gramec s bakelitovým ramínkem, pod ním vestavěný rádio, jednoduchej mixpult. Vypadalo to jak starej kancelářskej sekretář vysokej asi 1,5 metrů.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 9:15    Předmět: Citovat

Problém je, že lesana chce zdroj s velkým rozsahem regulace.
Jsou tam protichůdné požadavky:
a) aby šla lampa dobře do proudu s malým úbytkem (vše navíc se protopí), tomu vyhovují regulační triody, třeba EC360.
b) aby snášela vysoké napětí při malém výstupním napětí, s tím mají regulační triody už problém, pokud to chcete s tetrodou, pentodou, tak musíte mít pevné Ug2, v triodovém modu to dobře snáší právě ty "spínací" a mají také rozumný úbytek Smile
Třeba ta PL504 50V při 100mA při Ug1=0, zavírat jí ale musíš při 600V Ua asi -80V na g1.
S malým pevným Ug2 (kolem 150V) se chová do zdroje velmi dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 15:02    Předmět: Citovat

Ústředna se čtyřmi 50W moduly se 4654 má označení DU304.
Nahoře má roletku a pod ní gramošasi H12, zhruba uprostřed rádio s kontrolním reprákem, jehož mřížka má uprostřed kulatý budík, kterým se fakticky dala celá soustava modulů měřit a nastavovat.
Pod rádiem je panel s řadou funkčních přepínačů a potenciometrů od jednotlivých zdrojů signálu. Vzadu čtyři oválné 100V zásuvky toho typu, jak mají všechny zesilovače až po Mono 50, dva mikrofonní vstupy /paralelně/ a jeden linkový.
Každý koncák má svůj síťový spínač, kontrolku a pod krycím panelem potenciometry na nastavení Ug2 a Ug1 pro koncovky. Protože koncáky nejedou paralelně, musel být výkon 4x50W rozdělený do 4 samostatných linek, co se nikde nesměly potkat.
Dost nahovno řešení, přitom v té době už se paralelní chod u ústředen RU běžně používal. Ty ústředny /RU a DU/ se v Pardubicích vyráběly skoro souběžně, DU začala o něco málo dřív. Museli něco začít vyrábět, protože školní a podnikové ústředny původně soukromých firem buď už dosluhovaly, nebo na ně nebyly po znárodnění díly.
Víš, co to je za ústřednu po pravé ruce Hrušínského v Obecné škole? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 15:29    Předmět: Citovat

Tohle by nemohlo být?
Je to 6N5S, pro zesilování se to moc nehodí, jsou to údajně výkonné regulační triody, tedy pro mě dost nahovno.
Mám dvě, nepoužité a v původním balení, ročník 1963 obě dvě. Jedna leden, druhá, vyfocená říjen.
Ten zapalovač je "běžné" velikosti. Patice je klasický oktál z docela kvalitního bakelitu, krabice je původní sovětská.
Buď neumím u Franka hledat, anebo jsem nenašel datasheet.
Možná, že mám někde odložený původní lístek, co Sověti vkládali do skoro každé krabičky, ale jistý si tím nejsem.
Někde bych měl mít dva kusy EC360, nepoužité z podobného důvodu, jak výše uvedeno, k zesilování se nehodí Very Happy



P1010138.jpg
 Komentář:
 Velikost:  187.39 kB
 Zobrazeno:  56 krát

P1010138.jpg



P1010137.jpg
 Komentář:
 Velikost:  223.1 kB
 Zobrazeno:  55 krát

P1010137.jpg



P1010136.jpg
 Komentář:
 Velikost:  234.5 kB
 Zobrazeno:  56 krát

P1010136.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 15:42    Předmět: Citovat

Ty jsou vhodné na malé úbytky regulátoru, tak do 200V, při 500V anoda-katoda je nezavřeš Smile
Na to je lepší tetroda, která vystačí s malým plovoucím Ug2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 17:52    Předmět: Citovat

Asi jo, je to kompletně oprásknutá výkonová duotrioda původně od RCA.
Původně mě asi nalákalo těch 13W na systém, ale až pak jsem zjistil ten zpropadený zesilovací činitel Very Happy
Ty EC360 to totiž mají dost podobně, tak proto tu ještě leží nepoužité Very Happy



6N5S_6AS7G_TungSol.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6N5S_6AS7G_TungSol.pdf
 Velikost:  266.26 kB
 Staženo:  55 krát


6N5S_6AS7G_Rca.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6N5S_6AS7G_Rca.pdf
 Velikost:  144.46 kB
 Staženo:  62 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 29 2019, 20:57    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ústředna se čtyřmi 50W moduly se 4654 má označení DU304.

Hele: https://aukro.cz/stara-rozhlasova-ustredna-tesla-du302-6941197584 Rozumím tomu správně že podle počtu konců byla DU301 až DU304? Tak přesně takhle vypadala ta co jsem měl.

Jo, ta ústředna přes kterou hlásil:"Rodiče, co chtějí vidět idiota nechť se dostaví do ředitelny"? No ta byla dost podobná DU304 ale nějaká moc vysoká a neměla nahoře gramec. Typ nevím ale na základce, co jsem chodil, ji měli taky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 30 2019, 19:33    Předmět: Citovat

To o té ústředně v Obecné škole jsem napsal proto, že to byla už celkem vzácná ústředna brněnské firmy REL Electrum, tuším typ EU3305.
Ano, DU se dodávala s 1-4 konci a podle toho byla taky označená, DU301-304.
Konce se daly podle potřeby dokoupit a doinstalovat místo záslepkových panelů, příprava formy v rámu byla kompletní. Ještě to není na nožovkách jako RU, ale je to jen pár drátů. Vstup, výstup a síť.
U nás na základce byla taky, DU304 a fungovala celou moji školní docházku. Utáhla celou velkou školu i s tělocvičnami a jídelnou.
Obsluhoval ji celá léta jeden člověk, nehrabal na to kdekdo a možná proto vydržela tak dlouho. Ke konci 70. let ji na pár let vyměnili za provizorní sestavu Music 130+přifařený Mono 130, páčkový přepojovač linek tam byl od úplného začátku. Definitivně vyměněno za AUA4944, která je tam doteď, pořád funguje, evakuačně zálohovaná a je tam připojený modul evakuačních hlášení.
Reproduktory jsou v původní části školy původní, tedy dřevěné, přelakované skříňky ARS251 s ARO511, co mají proti plasťákům bezkonkurenční zvuk a jsou přepnuté na 3W. V přístavbě už jsou v učebnách nové ARS275 a ve dvou tělocvičnách je to řešeno po dvou zamřížovaných modulech ARS5215 Very Happy

Přímo DU304 jsem viděl v mnoha filmech ze 60. - 80.let, ale nevzpomenu si, ve kterých.
Jsou to jen rekvizity z fundusu, vybrakované, aby byly lehké na stěhování. Vevnitř většinou nic nebývá, nebo jen kontrolní žárovka, svítící stupnice, nebo magioko.
Kdo by se s tím tahal, když to fakticky nemusí fungovat..
S hadrou té rohové reproskříňky ve třídě Obecné školy taky někdo lomcuje vlascem Very Happy Sám reproduktor by tohle těžko dokázal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 30 2019, 19:53    Předmět: Citovat

Teď mě napadlo - třeba 4xEBL21, kterých je všude 4 prdele, by v tom zdroji použít nešly? Když je líto EL34? Very Happy
Právě v koncích DU304 fungují jako regulátory napětí pro g2 4654, je tam velký rozdíl mezi Ua a Ug2.
A EBL21 v páru vydrží teda strašný věci, když si vzpomenu na mládí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund