Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozklad Gould K50
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 27 2015, 20:44    Předmět: Rozklad Gould K50 Citovat

Dnes mi odešel při měření rozklad (možná i zdroj) v log. analyzátoru K50.
Je to CRT, zelený monochrom, obrazovka cca 14x18 cm. Do rozkladu (samostatná deska) jdou synchropulzy 18mS a 64uS (USA 60Hz) i videosignál. Žádný jiný vstupy nemá. Napájení je ale 3,8V, pokud rozklad desku odpojím tak vyskočí ma 12V. Buď nedá zdroj, nebo to rozklad stahuje.
Zdroj je společný pulzák, digitál 5V a 12V sekce drží.
Dokážete prosím někdo kvalifikovaně odhadnout, kolik by mohl rozklad s takovouhle malou obrazovkou brát na 12 voltech? Zkusil bych zatížit zdroj, jestli to proudově dá aby bylo jasný, jestli zdroj či opravdu rozklad. Bohužel dokumentace žádná....
Díky
Jirka
edit: Tak zdroj drží 12V až do 3A. Dál jsem nezkoušel, snad to víc než 35W nebere. Proměřil jsem vše kolem napájecí cesty 12V na desce rozkladů. Nic jsem nenašel. Odběr se snížil asi na 150 mA pouze pokud jsem vyndal koncovej darlington BU806 z horizontálu. Našel jsem v zásobách BU807 (má Uce 330V, BU806 má 400V). Chová se to stejně. Co se dalo kolem h. trafa proměřit, vypadá dobře. Nic neprsklo, nezahulilo. Jestli to je v hybridu horizontálu LSM8 (fy KME, Uk) tak jsem v ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 10:34    Předmět: Citovat

Chce to oscilskop a podívat se na budící průběh BU-čka a na průběh zpětného běhu na kolektoru.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 11:31    Předmět: Citovat

Je s podivem, že to při 1/3 napájecím napětí vůbec běží. Průběhy viz foto. Doufám, že to není trafo...
Jirka



baze.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  baze.jpg
 Velikost:  61.06 kB
 Staženo:  341 krát


kolektor.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kolektor.jpg
 Velikost:  44.37 kB
 Staženo:  370 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 13:02    Předmět: Citovat

Tak jsem vytáhl VN trafo abych mohl jednoznačně vyměřit jeho vinutí. Při tom jsem ho zkusil připojit pouze vinutí kolektor a napájení. Průběh na kolektoru je dole.
Je to opravdu seklý trafo nebo násobič?? Poznáte to někdo z naměřenejch průběhů?
Jirka



jen primár.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  jen primár.jpg
 Velikost:  48.56 kB
 Staženo:  315 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 14:38    Předmět: Citovat

Jako poslední pokus jsem místo origo trafa připojil primár úplně novýho trafa z Merkura. Sice horizontál taky žere, pojistka na zdroji na maximum byla 9V/3A ale fázovka položená 2 cm od VN koncovky svítí. (originál trafo nic) Průběh je dole. Zkusil jsem ještě druhý, asi použitý trafo a stejný, možná VN svítí ještě na větší vzdálenost, průběh na kolektoru je stejnej jen na vzestupný hraně je spička podobně jako na fotce "jen primár".
Dá se nějak zjistit, zda je to vinutí nebo násobič? Primár i sekundár s násobičem (nebo jen usměrněním) je monoblok, takže mě nic nenapadá...
Jirka



merkur1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  merkur1.jpg
 Velikost:  40.1 kB
 Staženo:  345 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 15:56    Předmět: Citovat

Asi bych zkusil, kde to po chvíli provozu hřeje. Trafo i vychylovací cívky ve zkratu topí dost. Ten první průběh vypadá, jako by zpětný běh začal správně, ale pak se objeví pokles a zákmity na mnohem vyšší frekvence - nejspíš tam dojde k probití. Ještě bych ale zkontroloval vychylovací cívky a kondenzátor, který je s nimi v sérii. Předpokládám, že zbývající průběhy jsou bez nich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 17:38    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
Asi bych zkusil, kde to po chvíli provozu hřeje. Trafo i vychylovací cívky ve zkratu topí dost...
To potvrzuji.
Údaj 18Vš-š - to je velmi málo. Vypadá to na zkrat. To, jest-li je ve vinutí nebo násobiči není v případě monobloku důležité.
Wink

p.s. Ještě bych zkontroloval ostatní součásti v kolektorovém obvodu, hlavně kondenzátory. Vychylovací cívky tam snad také někde jsou, zkoušel jsi je odpojit? (s vědomím rizik).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 18:51    Předmět: Citovat

Tohle vše je zkoušený a měřený mimo analyzátor, na stole z labor zdroje. Tedy bez vychylovaček a bez HS a VS. Napětí je jen 1/3 z 12V co tam má být, vysoký nejde, tak se snad nic nemůže stát. Samozřejmě, lehce topí monoblok trafa ale ta BU806 nehřeje skoro vůbec. Napadá mě, když s Merkur trafem jde VN a průběhy na kolektoru jsou podobný, co když je vadnej jen násobič za trafem? Ale ten váleček na boku vinutí, co z něj jde VN kabel je jen asi 8 mm průměr a dýlka 30 mm. Do něj se asi násobič nevejde a bude tam jen dioda, takže zkrat v násobiči asi není....
Sakra, co s tím? Origo trafo nevěřím, že seženu. V tom analyzátoru je celkem dost místa. Co zkusit rozkuchat trafo, spočítat a namotat primáry a ty nízkonapěťový odbočky a vinutí VN namotat jen na cca 800-1000V a pak to vynásobit? Předpokládám, že tahle malá obrazárna nude stačit 8-10 KV, Merkur má psáno 10KV a je o dost větší. Kdysi když nebyla za bolševika možnost sehnat jinej, jsem násobič do oscila Tec udělal a chodil několik let. VN kondy 1,5n/2,5KV a KYX 28/18 mi nějaký zbyly. Má to nějakou naději na úspěch??
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 19:04    Předmět: Citovat

To už bych radši hledal trafo z malého Šilelise. Ale může tam být problém s impedancí vychylovaček. Ty jsou studené?
U malé čb obrazovky tam násobič být nemusí, jen jedna dioda a husté vinutí VN části. Nedovedu si představit tohle převíjet.
Zkuste k tomu trafu z Merkura připojit i vychylovačky se sériovým kondenzátorem, průběh by tím měl dostat charakteristický tvar a případně tak odhalit jiné možné místo, kde může docházet k průrazu. Radši to napájejte z regulovaného zdroje a pomalu zvyšujte napětí, ať si nějakou špičkou neodpálíte to BU.

18V šš není zas tak málo, když je to napájené jen z 3,8V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 19:19    Předmět: Citovat

Moje reakce se týká prvního obrázku (18Všš), který pochází z trafa připojeného do analyzátoru.
Je dobré si uvědomit, že hlavním úkolem je řádkový (horizontální) rozklad a výroba vn je něco jako meziprodukt (ikdyž také důležitý). Takže ten návrh trafa není jen o získání vn. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 19:29    Předmět: Citovat

Podle mě k tomu prvnímu obrázku se právě vztahuje komentář "Je s podivem, že to při 1/3 napájecím napětí vůbec běží."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 19:29    Předmět: Citovat

Plecháče Šilelise mám akorát u nich VN trafo žádná sláva. Našel jsem ale vevnitř Goulda kompozitní video. Zkusil jsem ho poslat do kompozitu vstupu TV ale nechytne se synchro, není divu vertikál je 60Hz. Chtělo by to něco s US normou.
Vychylovačky tam nejsou vůbec připojený, s nima i bez nich se to chová úplně stejně.
Asi udělám poslední pokus vykreslit jak je to zapojený, jestli se to něčemu podobá a jak to vlastně celý maká.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 19:34    Předmět: Citovat

Pokud to pošlete do kompozitního vstupu nějaké placky, tak by NTSC měla pobrat. Braly to i novější CRT. Nemá to jen opačnou polaritu?
S těma vychylovačkama je to divné, připojení H vychylovaček by mělo zásadně změnit průběh zpětného běhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 19:55    Předmět: Citovat

Že vychylovačky nemaj vliv je jasný, kvůli tomu velkýmu odběru rozkladů to má ze zdroje omezení proudu a napájení jen kolem 4,5V. Víc než 3A zdroj s pojistkou nemám. Na takovýmhle malým napájecím napětí to jede někde zcela mimo běžný provozní parametry. Jak již jsem psal, to původní trafo je určitě špatný, nedává vůbec VN. S Merkur trafama to taky žere moc, ale aspoň to dělá VN. Změřit ho nemám čím, ale fázovka svítí na cca 5 cm, což bude určitě 8-10KV.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: st leden 28 2015, 20:09    Předmět: Citovat

Vychylovačky se sériovým kondenzátorem jsou jen laděný LC obvod a BU ho spíná. Dokud BU funguje, tak se průběh nebude moc měnit nezávisle na napětí. Proto je divné, že se připojením vychylovaček nic nemění, asi to zkrat zatěžuje hodně. (Při kontrole se rozklad velkých TV dal napájet místo 150V z 24V a průběhy byly +- správné). Odpojení vychylovaček v jinak funkčním rozkladu může způsobit úzké strmé impulzy (indukčnost trafa je mnohem nižší než cívek) a odpálení BU. Proto byl u TV Tesla konektor vychylovaček zároveň spojen s přívodem napájení rozkladu.
U trafa z Merkuru záleží, kterou odbočku jste použil pro napájení. Merkur si z napájecích 12V fakticky vyrábí 18V, které jsou v místě, kde je připojen blokovací elektrolyt (odbočka 10 zde: http://master.elant.cz/Schema%20TV/Tesla/ ). Z tohoto místa je to potřeba pro pokusy napájet, ne z místa, kam je připojena dioda na 12V, pak by spotřeba neměla být tak velká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund