Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hledání přerušené žíly kabelu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 16:11    Předmět: Hledání přerušené žíly kabelu Citovat

Určitě už to tu aspoň jednou bylo, ale podobné téma jsem 10 stránek pozpátku nenašel.

Máme přes 50m zánovní šňůry CYSY 3Cx2,5, která má někde přerušenou modrou žílu a kterou je nám líto vzhledem k té velké délce vyhodit. Chcíplo to naráz, v jednom momentu. Dále už žádné jiskření, hoření, nic.
Venkovní poškození, hledané silnými brýlemi žádné viditelné, šňůra je skutečně zánovní a je ještě i poměrně čistá.
Zkoušel jsem i různě ohyby asi na 3-4m délky od začátku a od konce, kde bývá kabel nejvíc namáhaný. Nereaguje to vůbec na nic a kabel navíc ani takto nějak namáhaný nebyl.

Může to být "výrobní závada", jako jsem v CYSY našel kdysi dávno.
Ve výrobě /při oplášťování/ byla jen odizolovaná a fest uzlem nadvázaná licna a jedeme dál. Tenkrát jsem tohle našel podle boule na plášti od toho uzlu, tady na celé délce nic takového není.

Jak byste na 50m délce CYSY 3Cx2,5, improvizovanými prostředky hledali přesné místo přerušení jedné žíly?
Zbylé dvě žíly jsou v naprostém pořádku, vykazují i úplně stejný odpor, kabel tedy nebyl poškozen nějakým mnohonásobným ohýbáním jednoho či více míst.
Vyhodit 50m CYSY 3Cx2,5 umí každej.
Najít přerušení a udělat dvě užitečný a výkonný prodlužky jen někdo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 16:34    Předmět: Citovat

Měř kapacitu mezi přerušenou a nepřerušenými žílami z obou stran. Výhoda je, že je to trojžíla, budeš mít z každé strany dvě kapacity, které by se neměly moc lišit. Z poměru kapacit vyjde místo přerušení.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 16:46    Předmět: Citovat

Nevím, co más k dispozici a tak jen jak hledám přerušený topný kabely v betonu podlah. Z obou stran přerušený žíly se připojí rázovaj generátor a midlí se do toho 1-4 KV. V přerušení dochází k oblouku a na infrakameře je to na betonu vidět jako vyšší teplota i skrz několik ceňťáků betonu.
Pokud máš kabel na luftě, tak to poznáš po zvuku, kde ty rázy tlučou. Případně po vypnutí generu zkoušet teplotu dotykem ruky pokud se přímo nepropálí. Taky jde použít ruční optickej pyrometr, stačí Lídlák.
Trochu je problém ten gener. Dá se prý nahradit testerem průraznýho napětí, bedna co dělá 4KV a má jako testovací hroty dvě trafopájky, má to skoro každá výroba elektrorozvaděčů. Ale musí se v tom vyřadit ochrany, co při průrazu ihned vypnou testovací napětí. S těma ochranama se do toho musí mockrát opakovaně prásknout aby se to na kabelu projevilo teplotou.
Jestli by něco podobnýho fungovalo i se zapalovací cívkou, jako u benzínovýho zápalka jsem nikdy nezkoušel, ale principielně je to taky rázovej gener.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 17:22    Předmět: Citovat

Jestli má nějaký známý tu nekontaktní zkoušečku na fázi , tak ty druhé dva spojíš s nulou a jedeš po kabelu . Za minutku hotovo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miromatus



Založen: Dec 11, 2004
Příspěvky: 355
Bydliště: SK Levice

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 17:52    Předmět: Citovat

napríklad toto: https://www.aliexpress.com/item/10pcs-Electric-Socket-Wall-AC-Power-Outlet-Voltage-Detector-Sensor-Tester-Pen-LED-light-indicator-90/1499110640.html?spm=2114.10010108.1000014.1.58a94ce8qlMhhk&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.128357.000000000000000&scm_id=1007.13338.128357.000000000000000&scm-url=1007.13338.128357.000000000000000&pvid=d7c5829d-386d-45a3-b24e-d407f51def6e
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 17:55    Předmět: Citovat

dá se koupit "Voltfinder". přes žárovku pustíš do jedné strany 230V, druhou stranu vyzkratuj. přerušené místo je změna stavu signalizace zkoušečky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1635
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 18:14    Předmět: Citovat

Já bych zkusil to VN. Možná by stačilo trafo z mikrovlnky, dává 2kV, slušný proud, to ten kabel propálí. Kdyby 2kV nestačily, dioda a kond z MWO dá 4kV. Ale bacha, velmi opatrně, takový napětí a proudy už žádná sranda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 19:18    Předmět: Citovat

Kluci díky za nápady.
Bohužel ale neznám žádného elektrikáře, co by tyhle Voltfindery používali. Všichni, co znám /±moje generace a několik o pár let mladších/ jsou vybavení "klasicky", tj. vadaskou a popř. fázovkou a klešťákem. Mnozí z nich odmítají i takový ty LED vadasky - údajně kvůli jejich nejednoznačné indikaci v některých situacích. Bavil jsem se s nimi o tom a hlavní námitka je ta, že ta klasická elmg. vadaska přeci jen má nezanedbatelný odběr a pohne se, až už je na žíle opravdu "něco tvrdšího". Ty LED varianty se prý kolikrát rozsvítí i tehdy, kdy na žíle/fázi fakticky nic není, anebo jen kapacitní proud. S tímhle nemám zkušenosti. Mám jen tu klasickou, obdélníkově-zakulacenou, bakelitovou ZN1, co je kombinovaná se sufitovou fázovkou a měřením pořadí fází. Bohužel nikdy jsem nic víc nepotřeboval..
Kdo to má jako zaměstnání, nebo takovéhle věci potřebuje pravidelněji, tak je vybavený logicky líp.
Někteří ze známých mají ty dražší hledače kabelů pod omítkou, obdobu těch pen-voltfinderů a dost na to nadávají, jak je to nespolehlivý.
Jeden, kterého ale teď nemám v dosahu /dělá v Německu/ ale má ten hledač kabelů nějaký dvoudílný. Je to nějaký vysílač, co se připíchne do rozvaděče a přijímač do ruky. A to je prej výborný a nešidí to. Tak teď nevím.
Nemám bohužel ani pulsní vn generátor, ani zkušební 4kV trafo, ani trafo z mikrovlnky, dokonce ani "volnou" zapalovací cívku z auta. Mám jenom asi 1.700-1.900V, menší rozptylové trafo z neónové reklamy a to bude asi málo na nějaký to propalování.
Víte kluci, tyhle vn věci obyčejní bastlíři a servisáci nf techniky doma obvykle nemívají..Very Happy

Zaky:
S tou kapacitou je to určitě dobrý nápad, to zkusím. Dneska u nás ale pršelo, všude po dvoře mokro jaxviňa, tak se mi těch cca 50m moc nechtělo rozmotávat, abych to pak musel pracně umývat.
Přišlo mi, že na smotaných 50m naměřím něco jiného, než na rozvinutých, ne? Později, až to najdu, tak zkusím, jestli to má vliv a jaký.
Nebude při tom kapacitním měření vadit, že jsou žíly v CYSY šňůře stáčený?
Samotného mě nesmírně zajímá, co a proč se v té šňůře stalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 19:28    Předmět: Citovat

trocha inspirace . . .


mereni preruseni.jpg
 Komentář:
 Velikost:  57.14 kB
 Zobrazeno:  195 krát

mereni preruseni.jpg




Naposledy upravil ok1hga dne st duben 10 2019, 19:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 19:40    Předmět: Citovat

A čo paralyzér? Alebo toto. Napojiť na oba konce, v tme na niekoľko sekúnd zapnúť, a snáď bude cez izoláciu trochu vidieť oblúk.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 20:00    Předmět: Citovat

Da sa pouzit aj osciloskop. Dobre zily uzemni, do prerusenej pusti nejaky signal. Nastav najvyssiu citlivost a hrotom sondy najdes miesto na kabli, kde signal zmizne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 20:23    Předmět: Citovat

Já jsem si koupil v TESCu tuhle zkoušečku (vyrábí se pod různými názvy, bude k mání asi i v dalších hyperqelbech, možná tu o ni už někdo psal, dokud jsem měl na vánočním stromku žárovkové svíčky, tak jsem s ní hledal spálenou žárovku, je tak za stovku, to tě nezruinuje), tou bych asi to místo přerušení našel.


zkousecka.JPG
 Komentář:
 Velikost:  5.27 kB
 Zobrazeno:  133 krát

zkousecka.JPG



_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ufero



Založen: Jul 24, 2010
Příspěvky: 48
Bydliště: ST

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 20:35    Předmět: Citovat

Jak uvádí BOBOBO-funguje to parádně s přesností na 1cm - (TESTER MS-400)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 20:38    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Mám jenom asi 1.700-1.900V, menší rozptylové trafo z neónové reklamy a to bude asi málo na nějaký to propalování.

To by mohlo stačit. Tedy pokud není žíla v izolaci "přetržená" a nedošlo k přílišnýmu posuvu drátků proti izolaci. Zkus to a uvidíš jestli začne trafo "řvát" od přetížení. Hroty konců žíly v přetržení začnou probíjet na mnohem větší vzdálenost, než dvě plochy proti sobě. Ale taky se můžeš dočkat toho, s čím se setkávám u topných kabelů, že to rázovej gener svaří. Někdy to pak vydrži pár hodin, někdy i roky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 21:17    Předmět: Citovat

Jde to velice jednoduše: pořídit si něco takového https://www.dstechnik.cz/bezkontaktni-zkouseska-napeti-70-1000v-detektor-napeti-gk7-5258.html
rozmotat kabel, zdravé žíly uzemnit nebo spojit s nulou, do přerušené z jedné strany pustit fázi a tím detektorem zjistit místo kde to přestane signalizovat pod napětím. U některých zkoušeček je patrný i zkrut žil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund