Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada za D882G/B772L a D331
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: po duben 08 2019, 18:09    Předmět: Náhrada za D882G/B772L a D331 Citovat

zdravím, chtěl bych vyměnit prostřelené tranzistory. Kousek od nás je EZK a tak jsem hledal náhrady. Hledal jsem správně když bych nahradil
D331 za BC337-40

D882G za BD 441

B772L za BD 442

Díky za info.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 09 2019, 9:03    Předmět: Citovat

V prvé řadě by bylo dobré uvést, v čem ti ty tranzistory "vystřelily".
Ono třeba použít ty BD4xx do zesilovače nebude to pravé ořechové...

Jinak D331 by měl být 2SD331, ten je v pouzdře TO220, max. ztrátový výkon 20 W.
Ten asi nepůjde nahradit ničím, co má pouzdro TO92 a Pmax asi 0,6 W.

D882G by mohl být 2SD882GR, který má deklarovaný Hfe 200 až 400.
Kdežto BD411 jen okolo 40. A navíc má 2SD882 10x vyšší Ft (50 vs. 5 MHz).
Napěťově a výkonově by neměl být problém.

Podobně je to asi i u B772, což by mohl být 2SB772. Ten má Ft dokonce 80 MHz.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: út duben 09 2019, 10:15    Předmět: Citovat

Za 2SD331 je náhrada BD329 nebo BD241, za 2SB772 je BD786 a za 2SD882 je BD785
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: út duben 09 2019, 16:32    Předmět: Citovat

čau, díky za odpověď. No moc radosti jste mi neudělali protože jsem to koupil a už jsem to napájel.... teď čekám na nabití baterie a následné odzkoušení.
Tranzistory byly v Irobot ROOMBA 620. Je to k pohánění kolečka. co se stane když to tam nechám?
Ta D331 je vlastně SS 8050 D331 má obrácen E a C , otočil jsem proto i tranzistor o těch 180 °
Něco jsem včera vyfotil - fotky jsou mobilem, nic moc Sad
Omlouvám se za neúplné informace - nebral jsem to až tak v potaz...
https://lojzek123.rajce.idnes.cz/Roomba_620#IMG_20190408_162422_1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 09 2019, 21:59    Předmět: Citovat

Pokud tranzistory pouze spínají pohon motorku, tak by ty náhrady mohly vydržet.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 13:44    Předmět: Citovat

Tak, romba jede. Otázka tedy jak dlouho.😀 Nicméně díky za náhrady a ještě se zeptam na tu SS8050 D331? Který je tedy optimální?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 15:29    Předmět: Citovat

Pokud je třeba v pozici nějakého budiče, není z něj brán moc veliký proud, tak by vyhověl třeba BC635 (Ic 1A proti Ic 1,5A u SS8050).
Ale SS8050 je docela obyvklý tranzistor v různé spotřebce z Číny, jestli máš doma nějaké vraky, zkus pohledat.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 16:12    Předmět: Citovat

pokud je v pozici budiče netuším ale myslím si že budí ještě s kolegou právě ony dva co se prorazily. Ic 1A proti Ic 1,5A u SS8050 - myslel jsem si že Ic když je větší je výhodou.. ?
Nicméně teď se dívám na EZK a vůbec tranzistory BD 786 , BD 785 a BC635 nemají.....
Já jak jsem se díval na datashety tak jsem se díval vlastně jen na proudy v colectoru a otvírací napětí báze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 10 2019, 21:28    Předmět: Citovat

Možná jsem to blbě napsal- BC635 má Ic 1A, což je míň, než Ic u SS8050, který má 1,5A.
Ale pokud zatížení tranzistoru není až na limit, tak nebývá problém.
Nejlepší by bylo, kdybys obkreslil schéma podle desky (nebo jeho část).

A nejezdíš někdy kolem Brna? Co jsem se díval, tak bych našel všechny tři typy tranzistorů v šupleti.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: čt duben 11 2019, 13:21    Předmět: Citovat

ANO, takže jsem to pochopil dobře. Nicméně pokud má 8050 Ic 1.5A tak je to přece lepší než BC635 ?
Do brna teď moc nejezdím ale bydlí tam dcera od mojého šéfa. Nebyl by problém z vyzvednutím.
Nicméně myslím si že to až tak nehoří...
Spíše bych zašel k Tesařovi na poličku nebo na Bláhovku na Plzňa.Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 4:12    Předmět: Citovat

Kluci, nechci sýčkovat, ale mně se těch 1,5A u SS8050/SS8550 zdá trochu přepísklých.
Nejsou to tranzistory, značené jako nějaké low-sat a navíc s nimi mám blbou osobní zkušenost. Používají se pro tu nejobyčejnější, nejlacinější spotřebku/hračky a když jsem se jejich párem pokusil nahradit odpálené, jednoampérové TO92L v takovém menším rádijku, bylo za necelou půlhodinu po nich.
A to jsem si dal dobrý pozor na klidový proud, jestli drží s teplotou, byly tam přitisklé k plechu s malým termistorem. Ale betu mají jako kráva, to zas jo.
Tranzistory s Ic=1,5A, pokud to fakt nejsou lo-sat typy, obvykle bývají aspoň v pouzdrech TO92L, nebo rovnou v TO126, jako třeba BD135.
Kdežto tyhle 8050/8550 jsou normální TO92 a jejich výdrž podle toho i vypadá.
Ale možná jsem měl jen smůlu na nějaké blbé kusy. Byly ale vytažené jako plně funkční a z plně funkčního PC zdroje.

Raději bych volil něco z řady BC6xx, třeba BC635/636, BC637/638 či BC639/640, jsou komplementární.
Nebo jestli se vejdou, tak rovnou BD135/136, BD137/138, ty má Ecom origoš od Stm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 4:41    Předmět: Citovat

Každopádně ty 2SD882/2SB772 s jakoukoli příponou jsou takové univerzální spínače/zesilovače, hodně používané právě ve spotřebce, jak AV, tak kancelářské, datasheet od STM určitě našels a víš, co mají umět.

Já bych s tím SS8050 namísto 2SD331 neriskoval a nasadil bych tam nějaké tranzistory, co fakt snesou nějaké proudy a ztrátu, třeba ty BD135/136, ty by měly jít běžně koupit.
Je to divný, mně ten 2SD331 přijde jako hóódně starý model Sanyo. Ale možná ho nějací pajcíři začali vyrábět znova, co my víme. A to D331 může někdy znamenat i KTD či KSD..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 13:40    Předmět: Citovat

Lojzku /já vím, že se jmenuješ jinak:D/, ze staré známosti:

2SB772/2SD882 používali čistě asijští výrobci CRT monitorů a TV.
Spínali s nimi kdeco, dávali je i bez chlazení do pomocných stáblů nestandardních napětí, dokud nebyly k mání specializované obvody, poskytující třeba i 5-7 nestandardních hladin napětí.

Jsou to fakticky "prachsprosté", velmi levné tranzistory, rovnající se právě nejvíc těm BD135/136, které na úplně stejné účely v CRT aparátech používali ti "evropštější" výrobci šasi. Nebo lépe řečeno, šasi s mnohem větším podílem "evropsky" označených součástek.

U větších CRT s větším "evropským" podílem osazení bývaly na místech SB/SD o dost výkonnější typy BD435/436, nebo BD437/438, jednou jsem tam našel i nějaké 45W typy BD53x v pouzdru TO220, ale nechlazené.

Jsou z vlastní zkušenosti v případě potřeby plně záměnné /2SB772 za BD136, 2SD882 za BD135/. Používaly se i ve stabilizátorech různých hladin napětí analogových satelitních přijímačů, které jsem si jistou dobu drze dovolil opravovat Very Happy

Mírně odlišné parametry SB/SD, třeba ten Ft=100MHz při spínání vůbec neřeš. Maximálně tak respektuj proud, velikost Uce sat a z toho nepřímo plynoucí výkonovou ztrátu, ale to tady jistě nepřekročíš.
Je taková zkušenost, že značkové BD135-BD140 od ONs či STm se svým Ft těm Japoncům /myslím původně Toshiba/ stejně značně přibližují - viz graf závislosti Ft/Ic, v některém DS jistě bude.

Mám jich od každého typu asi 10, možná 15ks, značkové STM. Koupil jsem je víceméně stylem "all in one", buď si vemeš všecky ty SA/SB/SC/SD/SK/2N, nebo si trhni Very Happy Někdo si je v dotyčném obchodě objednal, ale ani po 3 měsících nevyzvedl, ani se neozval.
Chlapci byli tak hodní, že mi je nechali spolu s jinými Japonci a 2N za nákupky. Ty jsou taky zajímavé, ale to je na úplně jiné téma...
Až teprvá pořádným pohledem, doma do DS jsem zjistil, co všecko jsem lacino nakoupil Very Happy Čirou náhodou tam byly i 2SK370, což není k zahození.

Kdybys jel náhodou okolo, zastav se. Dám Ti jich, kolik potřebuješ a i rozumnou náhradu za ten 2SD331.
Ten otočený SS8050, co jsi tam dal, to nemůže dlouhodobě ustát.

Mohl bys napsat, v jakém pouzdře je ten původní probitý 2SD331?
Je to nicmoc tranzistor už i v originálu Very Happy

Já jsem pod tímto označením opravdu nic jiného nenašel, ani z korejské či Fairchild produkce, co je značená KSD, KTD a všelijak jinak, jen číslo zůstává.
Pokud to opravdu bylo TO220 /pouzdro s křídlem/, tak to rozhodně dlouhodobě nemůže jít nahradit malým tranzistorem, byť se sebemenším Uce sat. Sice se tím low-sat SS8050/8550 chlubí, ale taková sláva to zase není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lojzek



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 189
Bydliště: Zašová

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 16:04    Předmět: Citovat

Zdravím, zdravím do Luhačovic. Jestli píše opravdový Sinclair tak to mě velice těší.

Abych upřesnil tedy co bylo osazeno v kvalitním výrobku od Irobot.
Vyměnil jsem 3 tranzistory.

tranzistor 1 - UTC D882G v pouzdře TO 126,
tranzistor 2 - UTC B772L v pouzdře TO 126
tranzistor 3 - SS 8050 D331 v pouzdře TO92.

Tranzistor SS 8050 D331 (TO92) jsem nahradil tranzistorem BC337-40 (TO92)
Jelikož tranzistor SS 8050 D331 má na 1-E, 2- B, 3- C, tranzistor BC337-40 má na 1-C, 2-B, 3-E tak jsem ho sprach prostě otočil.

Tranzistor 2SD331 vydedukoval Michal22 z mého neúplného prvního příspěvku. Jelikož nejsem takový slaboproudař a mám jisté mezery v těhle věcech tak jsem netušil že existuje tranzistor SS 8050 D331 a tranzistor 2SD331

Opět se ukazuje že ,,kvalitní'' výrobky jsou osazeny hnojem a kvalitní vůbec nejsou.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 12 2019, 19:20    Předmět: Citovat

Ano, nás zmátlo to D331, podstatné bylo to označení před tímto.
S BC337 by to mohlo přežít, je to ale za hranou. Podstatně míň za hranou by byl nějaký 1A tranzistor s podobným pořadím vývodů, jako BC337, třeba KC635 /ne BC635!/ ty mívají i vysokou betu.
Ale pokud to funguje a ten tranzistor se nějak dramaticky nehřeje, nechal bych to tak.
Kde jsi takhle rychle sehnal 2SB772/2SD882?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund