Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Značení ruských tranzistorů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2019, 13:19    Předmět: Značení ruských tranzistorů Citovat

Nemá někdo, prosím, tabulku značení ruských tranzistorů barevnými tečkami? Katalogy co mám k dispozici k tomu mlčí. Jde o čtyři barevné tečky místo čísla. Díky.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2019, 13:21    Předmět: Citovat

Už jsem to našel.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2019, 13:43    Předmět: Citovat

Po funuse, ale možno niekomu pomôže.


rus trans.jpg
 Komentář:
 Velikost:  55.2 kB
 Zobrazeno:  232 krát

rus trans.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne duben 07 2019, 14:58    Předmět: Citovat

Jo, to je ono. Ale ty vyblitý barvy se parádně rozlišujou.. Rolling Eyes Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 3:20    Předmět: Citovat

Tak, a teď ještě zjistit, co je k čemu komplementární, jestli tedy vůbec něco k něčemu.
Kompletních technických údajů k těm tečkovaným jsem moc nenašel a v té RVHP bibli z těchto novějších skoro nic není.
Prý je to ale úplně všecko, vč. nejnovějších, kdysi utajovaných typů, fetů a taky úplně všech bambusáků P-MP-GT v několika zip souborech v archivu sovětsko-ruského Radia.
Jako to měl s polovodiči i pasivy kdysi dáávno Funkamateur. Ani nevím, jestli to východoněmecké ještě žije.

Na a jediný, kdo tu obstojně ovládá ruštinu je..? Very Happy
Karle, stáhni prosím ty podrobnosti někam a srozumitelně Very Happy, o těch tečkovaných i ostatních a dej sem odkaz prosím.
Mám právě těchto tečkovaných ...no prostě fakt moc a proto mě to zajímá taky. Mám i nějaké KP302 až KP304 a též bych o nich něco rád věděl. Mosfet, jfet...všecky jsou s dlouhými vývody a zapíchané ve fest vodivé gumě.

Pak kromě nich ještě ty podivné plasťáky, ty oranžové KT315 v asi 4-5 skupinách. Ty znám, ačkoli přesné parametry ke každé skupině nemám - a ono se to liší dost. Jedna skupina má třeba 30V, druhá až 50V a já nevím, který je který.
Jedna ze skupin těch KT315 má méně šumět, než ostatní a to mě i přes tu bázi vpravo logicky zajímá.

No, a pak je s těmi oranžovými sesypáno dokupy, do jednoho pytle, úplně totéž divné dílo, ale v takové hořčicově žluté barvě.
To žluté je co? Jaké to má prosím označení a k čemu to bylo původně určeno? V práci to bylo jednoduché, na pytlíku štítek, hotovo i bez pamatování. Teď se mi to mstí.

Žlutý je myslím taky npn a taky má v rožcích písmeno betové skupiny a rok výroby. Mám všecko z 80. let, logicky.

Existuje prosím origoš ruský komplement ke klasické ruské TO92, ke KT3107? /KT3107 má být cosi jako SC307 z NDR či KC307 u nás.
Rád bych věděl, nakolik je to pravda a zda se v SSSR k tomu vyráběl i komplement. Třeba zrovna ten tečkovaný..
Děkuju moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 6:51    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...
Na a jediný, kdo tu obstojně ovládá ruštinu je..? Very Happy
Karle, stáhni prosím ty podrobnosti někam a srozumitelně Very Happy, o těch tečkovaných i ostatních a dej sem odkaz prosím.
...Děkuju moc.
Kde ten základ v azbukvicích sosnu, abych to nemusel půl dne hledat?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 7:50    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Kde ten základ v azbukvicích sosnu, abych to nemusel půl dne hledat?

Co třeba tady (za pár sec.) - a to jsem PC-lama Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 7:54    Předmět: Citovat

Překvapivě slušně to dopadlo i jako strojový překlad...


barevne_znaceni_rus_TR.jpg
 Komentář:
Takhle je to lepší?
 Velikost:  102.35 kB
 Zobrazeno:  153 krát

barevne_znaceni_rus_TR.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 9:15    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tak, a teď ještě zjistit, co je k čemu komplementární, jestli tedy vůbec něco k něčemu.

Mám i nějaké KP302 až KP304 a též bych o nich něco rád věděl. Mosfet, jfet...všecky jsou s dlouhými vývody a zapíchané ve fest vodivé gumě.
Třeba: Полевые транзисторы, anebo Полевые транзисторы, taky Транзистор КП302.

sinclair napsal(a):
Pak kromě nich ještě ty podivné plasťáky, ty oranžové KT315 v asi 4-5 skupinách. Ty znám, ačkoli přesné parametry ke každé skupině nemám - a ono se to liší dost. Jedna skupina má třeba 30V, druhá až 50V a já nevím, který je který.
Jedna ze skupin těch KT315 má méně šumět, než ostatní a to mě i přes tu bázi vpravo logicky zajímá.
Leoši - co říkáš tomuhle?

sinclair napsal(a):
Existuje prosím origoš ruský komplement ke klasické ruské TO92, ke KT3107? /KT3107 má být cosi jako SC307 z NDR či KC307 u nás.
Rád bych věděl, nakolik je to pravda a zda se v SSSR k tomu vyráběl i komplement. Třeba zrovna ten tečkovaný..
Ke KT315 jsou komplementáry právě KT361. Ke KT3107 jsou zase komplementární ty KT3102.
I strojové překlady k odkazovaným typům tranzistorů jsou "téměř dokonalé" Wink

http://radiobooka.ru/spravochniki/889-cokolevka-shiroko-rasprostranennyh-tranzistorov.html
https://www.softportal.com/software-10085-tranzistor.html
https://www.youtube.com/watch?v=Gt8uq-5hw_w
Většinu toho jsem vyhledal tady Shocked Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 13 2019, 20:20    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Kde ten základ v azbukvicích sosnu, abych to nemusel půl dne hledat?

Co třeba tady (za pár sec.) - a to jsem PC-lama Wink
Vůbec nejde vo to kdo je lama a kdo borec. Na ruskejch sajtách je těch tabulek a nejrůznějšíchj katalogů 6 půlek a já bych nedělal nic jinýho, než něco vyhledával a kontroloval. To cos nalinkoval stačí přeložit Gůgl translátorem - jak dokazuje Jarda.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 15:00    Předmět: Citovat

Kluci, jste moc šikovní. Mně ruština nikdy moc nešla, neměl jsem ji moc rád, protože nám ji nutili jako jazyk budoucnosti, zatímco vedoucí radiokroužku nám už od 6. třídy vtloukal do hlavy, že základním technickým jazykem vždy byla a bude angličtina. No a my víc věřili jemu, než fanatické ruštinářce, tak to přesně bylo..

Kluci a co ty žlutý pouzdra stejného tvaru, jako ty oranžové KT315?
Ty žluté jsou teda co zač?
Na obrázkách vidím vedle oranžového zelený, který jsem naopak fyzicky nikdy neviděl Very Happy
Za lamu jsem tady jednoznačně já, protože vlastním pytle tranzistorů, aniž bych o většině z nich věděl aspoň to příslovečné zbla. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 15:14    Předmět: Citovat

Koukám na ty KT3107 a jednotlivé jeho verze.
Oni ti Rusi teda nebyli úplně blbí - skoro každá verze odpovídá hotové nš legendě.
2N5086, BC560A, 2SC828, BC308A, 2SA564, BC309B...
Zvlášť ty BC560, 2SC828, 2SA564.
BC309B od Siemense byly osazovaný na šumově nejháklivější místa studiových vstupních jednotek EJU363 i dalších modulů, kde bylo třeba vysokého odstupu šumu.

V jednom, celkem náhodně staženém dokumentu, který popisuje náhrady polovodičových součástek v televizní i rozhlasové studiotechnice v NDR píší, že nejvhodnější náhradou právě za BC309B a BC560B je hned první v pořadí jedna verze z těchto ruských KT3107. Ale je to dokument poplatný té době a co si budem o NDR povídat, že. Každopádně i rozhlas a televize v NDR byly bezpodmínečně vybavený technikou z NSR, to je známo. Psali o tom už v roce 1971 v HaZ.

Jinde zase ale píší, že KT3107 obecně odpovídá pnp bécéčkům se sedmičkou na konci, tedy na 45-50V a s nezaručovaným šumem.
Je v tom asi nějaký bordel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1118

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 15:41    Předmět: Citovat

...


3107.png
 Komentář:
 Velikost:  46.79 kB
 Zobrazeno:  156 krát

3107.png



3107..png
 Komentář:
 Velikost:  48.88 kB
 Zobrazeno:  159 krát

3107..png



3107,.png
 Komentář:
 Velikost:  46.49 kB
 Zobrazeno:  133 krát

3107,.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 15:55    Předmět: Citovat

Patriku mocmoc díky - a vůbec všem, co pomáhají hledat. Třeba se i mezi těmi tečkovanými skunéčky najde něco fakt kvalitního pro nf.

Ono když se štěstí sakra unaví, tak sedne dokonce i na sinclaira.
Rovných 100 kousků v pytlíku, tři pytlíky a všecky ze série Ž, ostatní ještě nerozbalené s původním ruským štítkem. Ž by tedy měly mít katalogem ohlášených 4dB a méně, pokud té pojebané ruštině ještě správně rozumím Very Happy
Jeden z těch grafů /stejný existuje třeba pro KC309 i ostatní "devítkové" typy, pnp i npn/ ukazuje pokles pod 2dB.
Za víceméně shodných podmínek /KC309 Rg opt=2k, KT3107Ž Rg opt=1k/ je ten ruský výrobek o něco lepší, než standardní KC309C, graf od KC309F jsem takhle narychlo nenašel.
No čert aby se v tom vyznal..v katalogu mají být značené barevnými tečkami, jako ostatní. Na fotce vidíte normální celé označení typu a i ty další dva pytlíky /jsou z jedné dodávky asi/ jsou značený úplně stejně.

Kromě toho jsem našel ještě nějakou buď bulharskou či jinou variantu.
Je označená 2T3107, ve světle šedém plastu, černý potisk.
Jsou zavařené v nekonečném pásu PE, v takových jakoby odtrhávacích sáčcích - komůrkách po 25ks, jestli jsem dobře počítal.
V každé "komůrce" je česky na zažloutlém štítku napsáno "Tranzistor 2T3107G", takže je to zřejmě balený už u nás.
Systém označování je tam jiný. Nahoře je jenom 07G latinkou, dole zřejmě letopočet a měsíc výroby jako u ruských, tady je konkrétně 86 05.

Takže nápad najít i mezi těmi KT3107Ž nízkošumové kusy, zdá se býti reálným...kór, když je jich 300.



P1010090.jpg
 Komentář:
 Velikost:  216.35 kB
 Zobrazeno:  132 krát

P1010090.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8803
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2019, 16:31    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Kluci, jste moc šikovní. Mně ruština nikdy moc nešla, neměl jsem ji moc rád, protože nám ji nutili jako jazyk budoucnosti, zatímco vedoucí radiokroužku nám už od 6. třídy vtloukal do hlavy, že základním technickým jazykem vždy byla a bude angličtina. No a my víc věřili jemu, než fanatické ruštinářce, tak to přesně bylo..

Kluci a co ty žlutý pouzdra stejného tvaru, jako ty oranžové KT315?
Ty žluté jsou teda co zač?

Na obrázkách vidím vedle oranžového zelený, který jsem naopak fyzicky nikdy neviděl Very Happy
Za lamu jsem tady jednoznačně já, protože vlastním pytle tranzistorů, aniž bych o většině z nich věděl aspoň to příslovečné zbla. Very Happy

Tak třeba já - ne že bych ruštinu zrovna zbožňoval, ale protože jsem byl nucen z ní i maturovat (na frenštátské SPŠE - v r. 1966), tak mně z ní přecejen v hlavě něco zůstalo (přestože jsem ji léta nepoužíval) - než jsem začal se servisem TVP a byl nucen opravovat i "rusáky": Rubíny, Elektrony, apod..
A to jsem s ní na průmce ze začátku docela bojoval. Třídní byla právě naší ruštinářkou. A protože jsem přišel na průmku z učiliště (MEZ Vsetín - obor elektromechanik), kde jsme ovšem ruštinu a chemii 2 roky neměli vůbec (a to jsem navíc vyšel z osmičky - za mě se teprve ZDŠ zaváděly Shocked ), tak jsem oproti spolužákům-deváťákům byl s tou ruštinou i chemií na štíru (v pololetí prváku jsem z nich měl 4-ku Sad ).
Nakonec jsem tu ruštinu odmaturoval "za 2" Wink

Leoši - futrály KT315 (ale i KT361)byly nejen oranžové a žluté, ale i mnoho dalších barev, či jejich odstínů (viz fota níže).
Při prolézání těch ruských stránek jsem narazil i na lepší fotky, které teď ale zpětně nemůžu honem nalézt - ale i z těch přiložených můžeš vidět, že těch barev bylo více.
A navíc - v pozdější době (kdy se tyto typy vyráběly už v Bělorusku) byly pouzdřeny do futrálu CT-26 (TO-92?) pod označením KT315x1 (KT315-1).

http://radio-hobby.org/modules/news/article.php?storyid=1037
https://elekt.tech/elektronika/tranzistory/tranzistor-kt315-harakteristiki-tsokolevka-analog-primery.html
https://radioskot.ru/forum/33-4952-1



kt315-450-2.jpg
 Komentář:
Pouze samé KT315x
 Velikost:  38.56 kB
 Zobrazeno:  152 krát

kt315-450-2.jpg



kt315c.jpg
 Komentář:
KT315x i KT361x
 Velikost:  15.27 kB
 Zobrazeno:  167 krát

kt315c.jpg



Tranzistor-KT315-1-var.2-707x1024.png
 Komentář:
Novější KT315x1
 Velikost:  287.67 kB
 Zobrazeno:  123 krát

Tranzistor-KT315-1-var.2-707x1024.png



_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund