Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

U lednice zkrat na vidlici mezi L a N vada?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZREDER



Založen: Nov 24, 2013
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 19:50    Předmět: U lednice zkrat na vidlici mezi L a N vada? Citovat

Zdar jsem elektrikar ale tohle mi hlava nebere, znamemu jednou vyhorelo ficko nechal si od elektrikare vymenit za nove a na zavadu proc vyhorelo nikdo neprisel. Dnes jsem od toho super elektrikare predelaval rozvadec z jednoho mista za roh protoze ta zed kde byla puvodne tak se bude bourat. Kazdopadne jsem zjistil ze ficko bylo regulerne vynechane. Jen na liste. Kdyz jsem to zapojil spravne a nahodil hlavni vypinac tak ficko vypadlo.... Po obejiti celyho baraku jsem nasel jen jednu podle me zavadu ale nejsem si jistej protoze nejsem chladar. Je normalni ze lednice ma na vidlici zkrat mezi fazi a nulou? Nejde mi do hlavy ze kdyz vynechal ficko tak nepadl jistic.
Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3763
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 20:03    Předmět: Citovat

Máš niekde za fíčkom spojený PE s N
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 20:04    Předmět: Citovat

CZREDER napsal(a):
Je normalni ze lednice ma na vidlici zkrat mezi fazi a nulou?
Než začneš dávat další podobné otázky, tak nám napiš jestli ve všech zásuvkách je fáze vlevo a kolík nahoře (stejně) a jestli jsou zelenožlutý s modrým oddělené. Laughing
Myslím tím zásuvky za fíčkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 20:14    Předmět: Citovat

1. Proč fičko odešlo zjistíš jeho rozebráním. Co jsem rozebíral kaput fička, tak měly v háji nějaký ten spínací kontakt (jeden měl fázovej a druhej nulák). Asi nevydržely zkratový nárazový proud při zapínání. některý Fičko nemá mžikový zapnutí.

2. Pokud se bavíme o tvrdém zkratu mezi fázi a nulou na přívodní vidlici lednice/mrazáku, tak je něco špatně. V případě jednoduché kompresorové lednice/mrazáku s kapilárním termostatem v případě zapnutí termostatu naměříš nějaký odpor, ale vzhledem k tomu, že měříš stejnosměrným napětím a kompresor je na střídavý proud, měl bys tam tak naměřit nějaký desítky ohmů. Pokud lednice obsahuje elektronický ovládání, neměl bys naměřit nic. Abys mohl pátrat po tom, kde je zaústěná síťová šňůra, nemusíš být chlaďař, okruh otevírat nebudeš a kompresor sundávat taky ne. K víčku se dostaneš. Možná máš v háji přívodní kabel.
A co se týká Tvýho dotazu, dát si aspoň trochu záležet na interpunkci by neuškodilo. Líp se to pak čte. Tablet to umí taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 20:16    Předmět: Citovat

CZREDER napsal(a):
Zdar jsem elektrikar ale tohle mi hlava nebere...

Docela jsi s tím dotazem pobavil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
aligator



Založen: Nov 24, 2017
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 21:55    Předmět: Citovat

Jak tu psali ostatní Smile Že někdo něco neví se stát může,ale pokud elektrikář jsem,tak bych dodal všechny potřebné informace,které znám Smile

Začal bych tím jak tu někdo psal jak jsou zapojeny zásuvky co se týká vodičů,jaká je použita síť,ale předpokládám dle chrániče,že TN-S.

Pokud jsem dobře pochopil,tak vy naměříte na flexo šňůře lednice přímý zkrat (jen odpor měřících šňůr) mezi L a N.Když ji zapnete tak vypadne FI?

To je nějaké divné.I když by mezi těmito vodiči (jen těmito) byl,tak nemůže vypadnout.On má v popisu své funkce jiný úkol Smile

Můžete konkrétně doplnit základní údaje instalaci?
počet chráničů,použitá síť, zapojení zásuvek,typ lednice,atd....

EDIT: Pokud po správném zapojení FI ihned vypadne,tak to vypadá jak psal KUBO na zkrat mezi N a PE.V takovém případě je nejlepší postupně měřit jednotlivé obvody na izolační odpor..Samozřejmě s rozumem,aby se nestalo více problémů než užitku.

Určitě jste zkoušel i odpojit všechny spotřebiče od sítě a zapnout hlavní
vypínač,jestli FI také vypne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 22:58    Předmět: Citovat

Elektrikář by hlavně měl napsat, jaký odpor má jeho "zkrat". Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 23:00    Předmět: Citovat

Měl jsem kdysi dávno podobný problém - jeho příčina byla zapomenutá spojka mezi nulou a zemí u jednoho kabelu na lustr, který jsem potřeboval určit ze svazku, kde jich bylo víc. Proudový chránič se tím změnil na 20mA jistič Wink
Jinak co vím tady z domu, tak při detonaci žárovky tu fíčko (ta východoněmecká potvora) občas vylítlo. Taky občas vylítlo i při bouřce. On je v tom fíčku docela citlivý spouštěcí mechanizmus, který reaguje i na parazitní indukce (což je podle mě důvod, proč toen chránič při náhlým zkratu vylítne - další varianta, kdy jde o kombi proudový chránič a jistič v jednom tu nehrozí)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
aligator



Založen: Nov 24, 2017
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 23:37    Předmět: Citovat

Ano,padání chrániče dokáže občas potrápit,ale smutné je,že to už řešíme bez autora Sad Mě takto trápil kabel spojený spojkou v zemi,když bylo sucho nebyl problém.Při dešti chránič občas padal,ale megmet chybu jasně prokázal. Smile po výměně kabelu v celé trase za nový je klid
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2019, 0:08    Předmět: Citovat

Taky jsem si u bráchy užil s lednickou. Pořizovali novou kuchyň a tak jsem mu předělával zásuvky a osvětlení linky. Když bylo vše hotový, tak jsem po sobě luxoval a najednou za ledničkou prda, blesk a všechno venku včetně hlavního 25A jističe. Samozřejmě jsem si okamžitě vyslechl, jak jsem zku..il elektriku. Smile Tak jsem vzal šňůru ledničky šlusmetrem a vše OK. Po zapnutí ledničky vše OK. Pokračoval jsem v uklízení a znova, zase prda a blesk. Tentokrát jsem ale už viděl, že se to stalo posunutím síťový šňůry ledničky hubicí vysavače a tak jsem šel hned po kabelu. No a zjistil jsem, že kabel je okousanej až na žíly a stačil lehký dotek vysavačem a udělal se zkrat s kostrou ledničky. Pak mi synovec přiznal, že jim před několika lety uprchl z klece křeček Kuba a utábořil se někde v teple u kompresoru ledničky. Jen mě překvapilo, že když tu šňůru prohryzal, že ho to nezabilo, šňůra je trvale pod napětím. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZREDER



Založen: Nov 24, 2013
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2019, 4:32    Předmět: Citovat

Díky za odpovedi, jelikož jsem měl vyply jediny okruh s tou lednici a FI drzi, tak bych to svadel na ni. Kabel jsem meril az ke kompresoru a je v pohodě ale na "kostce" před kompresorem uz L a N píská ze je spojeny je to spojeny s nejspise termostatem co jde nahoru do vrchni casti lednice a pak jde z termostatu jeden zpět na nwm co.. Přístup je tam jak k penězum a videt 2x tolik..

Ad kolik je zkrat mezi L a N je 3,5 ohm.

Ad.2 sit je to TN-S s 5 jistici 3 okruhy zasuvek (na kazdej okruh max 6 dvojzasuvek), 2 okruhy svetelny. Kabeláž zásuvky 3x2,5 cyky a svetla 3x1.5. Typ lednice uz z hlavy nevim ale je to starej šmejd. A ano po zapojeni lednice do okruhu vypadne FI. Vrtacka apod FI neshodi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2019, 7:04    Předmět: Citovat

Zapnutá stará lednička s neběžícím motorem může mít 3,5 Ω mezi L a N. Rozběhový proud je dost velký na to, aby přitáhlo rozběhové relé motoru, je zapojené v sérii s hlavním (pracovním) vinutím, to relé připojí pomocnou fázi, motor se rozběhne, odběr klesne, rozběhové relé neudrží přitažené, protože s rozběhem klesne proud hlavním vinutím, a rozběhové vinutí se odpojí.
Na tento odběr ale přece nemůže chránič reagovat, ten je tam od toho, aby vybavil při proudu nad 30 mA z L do PE nebo N do PE. Nebo z L na zem, kdyby PE upadl, na kostru ledničky se dostala fáze a tys ji šel vybílit uzemněn....
Při spojení N a PE se proud jimi rozdělí v poměru vodivostí obou vodičů, takže chránič má nač reagovat, fází teče plný proud, neutrálním (N) jen polovina.
Jestli tedy v motoru nenaměříš svod na kostru teď, není mu nic. Protože, i kdyby se závada měla projevit až po přítahu rozběhového relé, musel by ji chránič (a vlastně i ohmmetr) zaregistrovat i předtím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2019, 8:15    Předmět: Citovat

Na 50 procent může být špatně označený kabel. U kombinované šňůry Euro a SCHUKO úplně běžná věc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4013
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2019, 8:19    Předmět: Citovat

CZREDER napsal(a):
Kazdopadne jsem zjistil ze ficko bylo regulerne vynechane.

Pokud to byl jen okruh pro lednici tak se často chránič vynechává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: ne březen 24 2019, 8:44    Předmět: Citovat

CZREDER napsal(a):
Nejde mi do hlavy ze kdyz vynechal ficko tak nepadl jistic.
Když nic nevypadlo, tak lednice asi funguje, ne?
Proč elektrikář, kterému padá fíčko, hledá chybu mezi fází a nulou? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund