Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak najít zkrat aneb miliohmetr
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 20:46    Předmět: Citovat

Sorry, ale když si takovej přístroj nevystačí s jedním běžným trafem, tak je zfušovanej Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Matka_Tereza



Založen: Apr 21, 2017
Příspěvky: 117
Bydliště: Egerland

PříspěvekZaslal: pá květen 01 2020, 22:48    Předmět: Citovat

To Danhard: pokud je to myšleno ironicky, tak OK.
Pokud vážně, tak v případě že mam hotové dps a jedno trafo stojí cca 45Kč, tak je to debata o hovně. Zkrátka mimo mojí rozlišovací schopnost.😉 Pokud budu mít uvedených traf doma plný šuplík, tak je prostě použiju. Pokud takovou konstrukci pak kopíruji, tak jdu cestou nejmenšího odporu.
ps: zelená led svítí, když nesvítí "Error". Proč? Protože jsem doma nenašel dvouledku a pak už jsem se na to ....

_________________
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.


Naposledy upravil Matka_Tereza dne so květen 02 2020, 7:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 6:33    Předmět: Citovat

Mimochodem, když už to má anglický popisky, milli se píše s dvěma el. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Matka_Tereza



Založen: Apr 21, 2017
Příspěvky: 117
Bydliště: Egerland

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 7:05    Předmět: Citovat

To beny66ka: Pokud jsem to obšlehl, tak proč bych autora nepřiznal? Díky.

To lesana87: nejdřív mě napadlo neco o hnidopiších, ale po potlačení své ješitnosti musím konstatovat dobrý postřeh. Nevšiml jsem si. Chtěl jsem bejt světovej a takto to dopadlo. No, předělávat to nebudu. Zůstane to jako jizva.

Pravě "vyrábím" dvojitý lab. zdroj (0-80V, 0-4A) a budu velmi přemýšlet o tom, jestli mám zapotřebí ho zde představit (pochlubit se) a nést svou kůži na trh.

_________________
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 7:17    Předmět: Citovat

Ale jo, pochlub se, aspoň je vidět, že ještě někdo bastlí a třeba tím i někoho dalšího namotivuješ. A tu kritiku ber s velkou rezervou, beztak je to vesměs jen závist. Já ti to taky zdrbla jen proto, že ti závidím, jaký to máš hezký a hlavně dodělaný i s krabičkou. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 9:54    Předmět: Citovat

Taky mi ty komentáře ke konstrukci přijdou jako důsledek závisti a nutnosti za každou cenu někomu zkazit jeho radost.
Konkrétně připomínky "danhard" jsou jen pruzením bez jakékoliv přidané hodnoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 12:30    Předmět: Citovat

Ano, dědka Daněčka je nejlepší si v zájmu uchování svýho duševního zdraví a svěžesti vůbec nevšímat. Sice má úžasnou fůru vědomostí a zkušeností (převážně nabytejch díky minulý době skoro úplně zadarmo, bez velkejch hmotnejch nákladů), ale využívá je převážně k prudění až k dehonestaci než k tomu, aby jinejm nezištně poradil. A když mu někdo odpoví stylem "na hrubej pytel hrubá záplata", neštítí se začít komukoliv nadávat takovým způsobem, že by se za něj styděla i poslední štětka z Perlovky. Tolik ke "kritice á la Danhard".
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Matka_Tereza



Založen: Apr 21, 2017
Příspěvky: 117
Bydliště: Egerland

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 14:02    Předmět: Citovat

Třeba na představení své Elektronické zátěže jsem nenašel odvahu a ani chuť. Říkal jsem si:" Vole, celej den se s tím budeš sr..zabývat, budeš dávat dohromady dokumentaci a proč? Aby se na tebe ve finále vylil kýbl sraček? Máš to zapotřebí?". Laughing
Nechci dál zabordelovat toto vlákno. Foto zátěže hodím do rubriky "Na vyzkoušení".
Howg!

_________________
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.


Naposledy upravil Matka_Tereza dne po květen 04 2020, 6:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 14:06    Předmět: Citovat

Matka_Tereza napsal(a):
To beny66ka: Pokud jsem to obšlehl, tak proč bych autora nepřiznal? Díky.

To lesana87: nejdřív mě napadlo neco o hnidopiších, ale po potlačení své ješitnosti musím konstatovat dobrý postřeh. Nevšiml jsem si. Chtěl jsem bejt světovej a takto to dopadlo. No, předělávat to nebudu. Zůstane to jako jizva.

Pravě "vyrábím" dvojitý lab. zdroj (0-80V, 0-4A) a budu velmi přemýšlet o tom, jestli mám zapotřebí ho zde představit (pochlubit se) a nést svou kůži na trh.


Pro výrobu dvojitého zdroje je možné se inspirovat koncepcí u přístrojů BS525, AUL210 nebo i Františka Pospíšila.
http://ok2jnj.ok2kld.cz/ok2jnj/2015/11/laboratorni-zdroj-uvod/

Další možnou inspirací je bakalářka Michala Ondráše, bez procesoru a s parametry 50V/7A. Bohužel se nám nepodařilo dotáhnout zdroj úplně do konce, předpokládám že by se na nás kritika zde také pěkně sesypala. Chtělo by to ještě upravit DPS a vylepšit šum. Ale výpočty trafa, kondenzátorů, chladičů a dalších potřebných prvků v ní obsažené máš.

https://www.vutbr.cz/studenti/zav-prace?zp_id=102274
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 14:39    Předmět: Citovat

ad. ta bakalářka

Požadavky na šum zdroje jsou poněkud přehnané (asi o 40dB), pokud je to napájení následujícího lineárního zesilovače.
Je to jaksi pucování kliky na blbém místě, ale student za to nemůže, ten to dělá tak, jak mu to poradí vedoucí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 15:23    Předmět: Citovat

Danhard - očekával jsem kritiku, takže bakalářka nebyla určena odborníkům tvého kalibru, ale jako inspirace začátečníkům.
Ono vůbec něco naměřit mimo stíněnou komoru je problém, takže i velmi dobrý zdroj Agilent E3631A jsem často musel zavrhnout, kvůli rušení přenášenému mezi primárem a sekundárem.
Ale jak jsem psal, chtělo by to dotáhnout do konce, zatím výsledek uspokojivý není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 03 2020, 16:36    Předmět: Citovat

Agilent E3631A má triakové přepínání sekundáru, jako jednoduchou předregulaci.
Ruší to a je to hloupé, přepínání na 1/2 se dá udělat mnohem lépe.

Ale je to lepší, než dělat regulaci pasivně, v celém rozsahu výstupního napětí.

Co se týče rušení, tak není až tak důležitá složka rozdílová, tedy šum na napájení, ale souhlasná, tj. to, co tam tlačí rušící proud po zemi.
Také není až tak důležité, jaké napětí se nakmitá na diodách usměrňovače, ale jaký to způsobí smyčkový proud.

Taky je pěkný "návrh" tranformátoru podle 50 let starých grafů Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2020, 20:29    Předmět: Citovat

A jak bys to řešil ty Václave? Relátkem? Nebo spíš moderně mosfety?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 18 2020, 17:55    Předmět: Citovat

@zdenekxxx: Strana 58. Nenapadlo Tě někdy, že v takto navrženém "násobiči kapacity" se taky může stát, že valná většina proudu poteče přechodem B-E? Teda jen "chvilku", ale na zničení tranzistoru to stačí.

Tohle zapojení jsem vyloženě nenáviděl, stálo mě v mládí hrst tranzistorů.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: so říjen 24 2020, 14:30    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
@zdenekxxx: Strana 58. Nenapadlo Tě někdy, že v takto navrženém "násobiči kapacity" se taky může stát, že valná většina proudu poteče přechodem B-E? Teda jen "chvilku", ale na zničení tranzistoru to stačí.

Tohle zapojení jsem vyloženě nenáviděl, stálo mě v mládí hrst tranzistorů.


A jakou úpravu zapojení tedy navrhuješ?

Jinak to že se parametry transformátoru navrhly pomocí nomogramů v tom nevidím problém, jaký přesnější výpočet navrhujete? Samozřejmě by se výpočet dal ověřit simulací v Pspice, ale ta provede pouze analýzu jestli je to navrženo dobře, nikoli návrh obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund