Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Když plast, tak plast!

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 20:24    Předmět: Když plast, tak plast! Citovat

Když už plastového jacka, tak se vším všudy...
Kontakty v kostce zajišťují dva kousky čímsi pokoveného, nepružícího plíšku, žlutá matice a krček jsou samozřejmě také recyklátové.
Oba kablíky jsem před oletováním konců pečlivě změřil, venkovní průměr 2,85mm, průměr izolace žil něco okolo 0,8mm a uvnitř každého bylo 5ks a 6ks žilek kdoví z čeho, dohromady dávajících průřez 0,045 a 0,052mm2. S tím cínem na žilách to vypadá mnohem víc...

Oba kablíky sloužily jako přívody napětí a odvody signálu elektretovým mikrofonům dětských hraček, se kterými se logicky bude velmi často manipulovat, tahat za ně apod.
Klávesový nástroj s elektretovým mikrofonem /ze kterého pochází i ta jack "zásuvka"/ stál něco přes 1000,-Kč.
Už u nové hračky, po vložení 4ks AA, půl metru daleko od dvou 7cm reproduktorů kláves /LM386 DIP/ a při tom 1m dlouhém černém kablíku je jasně slyšet 50Hz brum.
Po náhradě té 0,045mm2 černé parodie na kabel šedým stíněným kablíkem délky 1,5m /festovní stíněná žíla z monitorového kabelu/ a výměně zásuvky i jacku nic nebrumělo. Po ucpání jasného akustického zkratu má nástroj skoro dvojnásobný akustický výkon a přitom to s mikrofonem ještě nevazbí.

U té druhé hračky s mikrofonem, ze které pochází ten červený kablík, který jsem nahradil červenou, také festovní stíněnou žilou z bývalého monitorového kabelu, to bylo podobné. To byl stojánek na mikrofon s podstavcem, v podstavci asi 20cm kablíku s 3,5 jackem, do kterého se dala např. pustit muzika z mp3, nebo i dětského mobilu - z čehokoliv, co má výstup 3,5mm jack. A k tomu do mikrofonu zpívat - takové karaoke bez videa Very Happy
Oba kablíky byly totálně rozlámané /vánoční dárky!/, tedy po cca 3 měsících elektroakustické hračky v ceně dohromady asi 1.800,- bez poštovného, totálně bez funkce...vnučka je naučená s hračkami zacházet slušně a nikdy nic záměrně nerozbila.
Pokud se pamatuju,, vždy se po určité /krátké/ době něco ulomilo, utrhlo, zlomilo, nebo to prostě úplně přestalo fungovat.
U jedné hračky na dvě AAA se rodiče hrozně divili, že baterky jsou za dva dny úplně prázdné /při cca půlhodince hraní s hračkou.
Otevřel jsem to, říkám si - víc pokazit už to nemůžu.
Elektrolyt 220uF/6,3V paralelně k baterkám, byl přepólovaný.
Jakou asi měl kvalitu a ESR, když ani s dvěma alkalickými AAA, schopnými dodat celkem velký proud, nevybuchl. Jen si tam tak topil a rodiče cálovali za baterky...

Ojebávky takového rázu, že byste při pohledu dovnitř blili, ani jsem to nefotil...

Tohle jsou ty skoky toho ekonomického tygra...



plastjack01.jpg
 Komentář:
 Velikost:  51.41 kB
 Zobrazeno:  209 krát

plastjack01.jpg



plastjack02.jpg
 Komentář:
 Velikost:  86.16 kB
 Zobrazeno:  224 krát

plastjack02.jpg



plastjack03.jpg
 Komentář:
 Velikost:  108.01 kB
 Zobrazeno:  209 krát

plastjack03.jpg



katastrofa.jpg
 Komentář:
 Velikost:  161.14 kB
 Zobrazeno:  195 krát

katastrofa.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 20:37    Předmět: Citovat

Do hraciek sa daval vzdy ten najhorsi odpad. Kabliky, co sa trhaju uz pri pohlade, nie je problem z Ciny kupit. Alebo napriklad 10cm USB kablik, ktory ma tak mizerny prierez, ze takmer vobec nefunguje.

Ale takyto smejdovy jack som este nevidel... Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 20:52    Předmět: Citovat

Tyto malé plastové věci pájet je o hubu,už jsem začal shánět Woodův kov ať se mi pod rukama netaví i ten plast při pájení. Jinak je to klasika,kvalita už se moc nevidí ojebané začíná být vše.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 21:18    Předmět: Citovat

A teď si představ ten cirkus, kdybych nebyl děda bastlíř, ale nějakej zapšklej echt rapl, hodil to do původních krabic a poslal to tomu eshopu na reklamaci.
Je na to 2 roky záruka, jako na všecko ostatní zboží, hračky nevyjímaje, elektronika neelektronika, dráty nedráty.
Na tohle speciálně české eshopy z největší části sázejí a nejvíc vydělávají.
Objednají u rejžáka ten úplně největší a nejlevnější šmejd, co tam vůbec objednat jde, navalí na to 500% marže a :
"No, děcko už se stejně vod Vánoc pobavilo, nikdo normální se přece nebude zdržovat balením, posíláním a reklamacema..leda tak blázni a rapli. A těm to po měsíci čekání zamítnem, však voni přes děcko vyměknou"..

Ještě teď slyším, jak malá plakala, když napřed přestal fungovat mikrofon u kláves a za pár dní u té druhé hračky. Měla to ráda.
Dětský lítostivý pláč prostě nesnesu.

Na nějaký povinný 2 roky záruky na téměř cokoliv pod tisíc korun prodejní ceny /často i hodně nad tisíc korun/, tady v ČR už pěkně dlouho sere pes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 21:24    Předmět: Citovat

A nebude to myslené tak, že sa tie kontakty majú odtiaľ vybrať, pripájkovať, a potom dať naspäť? Wink
Inak s tou plastovou maticou to je sila, to je naozaj na jedno použitie (pri ktorom sa to odlomí).

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4207
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 21:28    Předmět: Citovat

a nebo mít pořádnou páječku s dostatečnou rychlostí ohřevu, než se stačí tavit plast.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 22:36    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
a nebo mít pořádnou páječku s dostatečnou rychlostí ohřevu, než se stačí tavit plast.
proto jsem psal o tom Woodovu kovu Smile
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út březen 19 2019, 23:36    Předmět: Citovat

Priznám sa, že aj mne sa dostal do rúk taký super extra konektor. Drahý, ešte z vtedajšieho TESCO (dnes je tam bohviečo), bol to klasický 5-kolíkový DIN konektor, čierne skorogumové púzdro. Piny boli akoby pochrómované, a plast v ktorom boli sa topil, takže menili svoj uhol. Nakoniec som to dal nejako dokopy, ale nemalo to kontakt, tie piny boli totiž trošku tenšie ako klasický teslácky DIN konektor. Niekedy sa podarí...
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st březen 20 2019, 6:41    Předmět: Citovat

Ještě víc mne štvou Jacky samci. Není nic horšího než když odpadne špička jacku a pak zůstane třeba ve sluchatkovem jacku tabletu Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st březen 20 2019, 7:37    Předmět: Citovat

Ty čínské DINy jsem se naučil pájet celkem obstojně. Je na to potřeba pájka se speciálním tavidlem, dostal jsem ji v místním obchodě se součástkami jako dárek s tím, že je to na tyto niklované konektory přímo určené. Pak se s tím pracuje stejně, jako kdyby to bylo pocínované. Je dobré si taky dát ten konektor do protikusu, aby se při pájení nerozjel.

Horší je, že pouzdro těch konektorů je z nějakého mizerného plastu, ze kterého po pár letech vyprchají změkčovadla, pak zkřehne a rozpadne se na prach.

Jacky nemá cenu kupovat jiné než značkové, tam se to ošizení výroby projeví daleko víc. Používat ty laciné, co se všude prodávají, je ztráta času a peněz.

Pročištěno od OT. Jezevec
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3292
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2019, 20:29    Předmět: Citovat

Když už jsme u konektorů koukl jsem na obyč banánky co maj v GM. nakonec jsem koupil na Ali 5 černých a 5 červených. Matroš je opravdu kovový, váha, žádná fejk slitina. Za 3,67dolarů .

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-Red-Black-4mm-Banana-Plug-Connector-High-Quality-Male-Solderless-Screw-Stackable-Copper-Banana-Plugs/32848330703.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.22814c4d4WC2il



banánek.jpg
 Komentář:
 Velikost:  61.28 kB
 Zobrazeno:  177 krát

banánek.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá březen 22 2019, 21:45    Předmět: Citovat

Jo, myslím, že se přesně tyhle prodávají i někde tady v ČR, ale za jiné ceny. Pokud všech těch 10ks stálo 3.67, tak to u nás bude možná tolik stát jenom jeden pár...
Berte to jako subjektivní, můj vlastní názor a oponujte, tím líp, víc se všichni dozvíme:
Mě na tom prostě sere ten nikl. Mám prostě už za ty léta už ozkoušený, že od určitých proudů jsou s tím už jenom problémy a výhody zanikají.
U měřáků je to nejjasnější. Tam to kvůli přechoďáku nikl - stříbro zdířky měřáku pak měří na rozsahu 20A hovadiny a viděl jsem fotky i pár nepěkně vyhořelých "10A" zdířek ne zrovna laciných měřáků.
Při běžné práci, při proudech třeba 5-8A ty niklované věci hodně hřejou a taví se na nich plasty.
Sralo by mě při práci, dávat furt pozor, co a kolik přes jaký spojovací prvek pouštím.
Pro mě osobně ten nikl je prostě zlo.

Já to chápu, že je to nejlevnější a nejvzhlednější povrchovka, ale zdá se mi, že ne na slaboproudou elektroniku. Relativně malá a nízká napětí a velké proudy.
Zvykl jsem si na WK459.xx a na to, že se nemusím ohlížet na to, zda tam bude nějaký úbytek či nepříjemnosti, zvykl jsem si na československé přístrojové svorky WK484.xx, na postříbřené černé zdířky WK454.04 i přesto, že mají silně omezený výběr barev například.
Ale já to furt rád vyměním za skutečnost, že postříbřený banánek WK459 zastrčený v silně postříbřené zdířce WK454 mi dovoluje neohlížet se na to, kolik tam vlastně teče. A taky vím, že přechoďák je tam za všech okolností směšný. Těch zaručovaných 7 nebo kolik miliohmů je zaručeno i při hodně ošoupaném stavu, je prostě tak málo, že s 2,5 lankem s tenčí izolací /co do nich ještě vejde/ už to neřeším.
Řeším už jen ty občas praskající kryty banánků, ale ne elektriku-úbytky-pálení jako takové.

Mnozí mladší s tímhle nikdy nepracovali a tedy to neznají. Já jim to vůbec nezazlívám, že jsou už zvyklí na dneska všude dominantní nikl.
Dokonce jsem se už naučil i chápat, proč ten nikl všude je - viz výše, zapomněl jsem na důvody cenové.

Já s tím niklem ale mám bohužel problém a už teda zůstanu u toho stříbra. A pokud si lze nějak vybrat /a pak hlavně prokázat/, tak se přidržím i zlata, třeba v přepínačích TS, WK i jinde.
Mám-li tu možnost, pak postříbřené řadové vidlice/zásuvky řady WK462/WK465 měním raději za pozlacené. Zvlášť v případech desek modulů, kde je na nožích pár měkkých milivoltů, nože po pájení nikdo neočistil /ošplíchané od tavidel/ a stříbro už taky nebývá v nejlepší kondici. To jsou ty případy, kdy stačí do ústředny či přístroje jen drcnout a něco buď zdechne, anebo naopak začne fungovat.
To se s očištěným zlatem pak už neděje. Čisté stříbro je samozřejmě taky dobré, ale má na něj vliv prostředí a úplně nejhorší je, když se s ním roky nehýbe..
Myslím, že zrovna Lumberg, Lenberg či jak se ta firma jmenuje, dělá nějakou lepší bižuterii s větším podílem drahých kovů, tak to vyzkouším. Dali mi jejich tlustý tištěný katalog, což je dnes taky zvláštnost a přidali na ukázku pár sad mono i stereo jacků, DINek a napájecích zásuvek a zástrček. Vypadají velice dobře, tož je vyzkoušíme. Ale nic moc si od toho už neslibuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 7:30    Předmět: Citovat

robo napsal(a):
Když už jsme u konektorů koukl jsem na obyč banánky co maj v GM. nakonec jsem koupil na Ali 5 černých a 5 červených. Matroš je opravdu kovový, váha, žádná fejk slitina. Za 3,67dolarů ....

V čr se to prodává třeba tady https://www.ecom.cz/ban-364p-cerna/
(origo Hirschmann, 50kč s DPH/kus) nebo o něco levnější https://www.ecom.cz/ban-364s-cerna

Pár těch Hirschmann mám a mám je rád...ale jsou strašně drahý. S obyč z GMka jsem měl problémy po pár "zásunech" kdy prostě přestaly pružit. Tyhle obstojně fungují dlouhodobě. Zkusím objednat z ali - ta cena je fakt úplně jinde...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1666

PříspěvekZaslal: út duben 16 2019, 9:58    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):


U levnejch šmejdů žádnej nikl není, kde by se tam vzal? Kde žiješ člověče Laughing To je všechno cín, nebo v lepším případě pájka.

U lepších věcí čistej nikl, furt lepší, jak cín/pájka, co se při vyšší teplotě ohřeje, zoxiduje a pak to shoří na přechoďák, jak píšeš.

Správně se má podniklovat jako pevná vrstva sloužící jako nosná pro zlato. A má to se upravovach a nanášet elektrochemicky, ne kartáčovat, jak to dělá rejžák aby to bylo levný, a pak to zlatit bůhví jak. Jinak se to chová přesně jako v praxi - vrstva zlata nerovnoměrná, opadává, loupe se. Očividně je stejná ojebávka všude, ne jen ve výrobě RJ konektorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund